Jau beveik 17 metų Algimanto gyvenime egzistuoja dar viena sporto šaka – gimnastika, su kuria, kaip pats sako, jau suaugo ir niekada nenorėtų skirtis.

„Visos sporto šakos labai gražios ir įdomios, tik reikia jas mylėti. Visą laiką Lietuvoje buvo populiari ir gimnastika. Jau 1996-aisiais per Atlantos olimpines žaidynes visų dėmesį buvo sukaustęs meninės gimnastikos atstovės Kristinos Kliukevičiūtės pasirodymas. Ir nuo tol, išskyrus tik Atėnų olimpines žaidynes, mes turime olimpiečių. Kaip sakoma, mūsų tiek mažai, bet kokie mes esame stiprūs“, – sako A. Prunskas.

– Balandžio 11-ąją jums sukanka 60 metų, tačiau su draugais savo jubiliejaus negalėsite paminėti dėl pandemijos. Kokia nuotaika pasitinkate jubiliejų?

– Nenusimenu. Jubiliejų paminėsiu tik šeimos rate, neateis net dukra – laikomės valstybėje nustatytų reikalavimų ir rekomendacijų. O karantinas juk kažkada baigsis, tuomet ir atšvęsime su visa šeima, draugais, bendradarbiais. Kai sveikata gera, negalvoji apie metus, juk skaičius nieko nereiškia.

– Gimėte ir augote Biržuose, kurie garsūs savo krepšiniu. Kokį jums pavyko pasiekti meistriškumą krepšinio aikštėje, ar pelnėte apdovanojimų, ar palaikote ryšius su savo treneriu V. Garastu?

– Biržuose krepšinį žaidė visi. Aš nebuvau išimtis. Pirmuoju savo treneriu laikau ne tik V. Garastą, bet ir Ireną Garastienę, mokiusią mus krepšinio pradžiamokslio. Nebuvau kažkuo ypatingas, bet labai norėjau žaisti, daug dirbau ir nuoširdžiai džiaugiausi, galėdamas atstovauti Biržams.

Mūsų komanda buvo puiki, 1977-aisiais tapome Lietuvos moksleivių spartakiados čempionais. Su kai kuriais komandos draugais bendraujame ir dabar. Su treneriu Vladu Garastu keliai pastaruoju metu susikerta retai, o susitikę trumpai pasikalbame, pasidomiu, kaip sekasi jo artimiesiems.

– Sukaupėte nemažą sporto organizatoriaus patirtį: buvote sporto klubo „Inžinerija“ pirmininkas, dirbote Kūno kultūros ir sporto departamente, Lietuvos sporto federacijų sąjungoje, o kaip 2003-aisiais atsidūrėte Lietuvos gimnastikos federacijoje?

– Tuo metu dirbau Lietuvos sporto federacijų sąjungoje ir net kelios sporto federacijos pasiūlė man generalinio sekretoriaus darbą. Apsisprendžiau eiti į Lietuvos gimnastikos federaciją.

– Kokie buvo pirmieji žingsniai, juk gimnastika jums buvo nepažįstama sporto šaka?

– Pirmieji žingsniai buvo nelengvi. Federacija turėjo daugybę skolų, reikėjo taupyti. Prisimenu kelionę į sportinės gimnastikos pasaulio čempionatą Danijoje – aš pats vairavau mikroautobusą, olimpietė (tuomet dar būsima) Jelena Zanevskaja kelionės metu miegojo specialiai paruoštoje bagažinėje, vėliau rinktinės nariai apsigyveno pigiame viešbutėlyje, o aš – mikroautobuse ir eidavau rytais pas juos nusiprausti.

Sakyti, kad gimnastika man buvo visai nepažįstama sporto šaka, negalėčiau. Studijų Vilniaus pedagoginiame institute, kurį baigiau 1988-aisiais, metu gimnastikos dėstytojas dažnai manęs prašydavo kitiems pademonstruoti, kaip teisingai atlikti vieną ar kitą pratimą, mat buvau vyresnis, tvirto stoto, jau atitarnavęs sovietinėje armijoje.

– Lietuvos gimnastikos federacija apima šias sporto šakas: aerobinę gimnastiką, meninę gimnastiką, vyrų sportinę gimnastiką, moterų sportinę gimnastiką, sportinę akrobatiką, akrobatinius šuolius ant batuto ir takelio, Gimnastiką visiems. Krūvis tikrai didelis, kaip vienam pavyksta viską derinti, spręsti problemas?

– Mano darbas administracinis. Visada galiu kreiptis patarimo ar pagalbos į Lietuvos gimnastikos federacijos prezidentą Algimantą Gudiškį. Kiekviena sporto šaka turi savo komitetus, kuriuose dirba aukštos kvalifikacijos specialistai, savo sporto šakai atsidavę treneriai. Jų entuziazmas ir sunkus darbas tiesiog neįkainojamas.

– Ką galite pasakyti apie savo federacijos nares, kurios yra veikliausios?

– Nenorėčiau kurią nors išskirti. Juk gimnastikos sporto šakos yra skirtingos ir kiekviena randa save, savo gerbėjus ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

– Kokiais jų renginiais galite pasidžiaugti?

– Garsiausi Lietuvoje vykstantys renginiai įtraukti į Tarptautinės gimnastikos federacijos (FIG) kalendorių – meninės gimnastikos Dalios Kutkaitės taurės varžybos ir aerobinės gimnastikos atviras Lietuvos čempionatas.

– Kuriuose miestuose ir rajonuose plėtojama gimnastika, ar jūsų neramina maža geografija?

– Pagrindiniai centrai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Visaginas. Geografija tikrai siaura, bet reikia suprasti, kad gimnastikos plėtojimui reikalingos tam tikros sąlygos: sporto salės aukštomis lubomis, saugi įranga, specialūs prietaisai ir įrankiai. Paprastai prietaisai salėse yra stacionarūs ir tuomet kitų sporto šakų treniruotės ten vykti negali.

Džiaugiuosi, kad pastaruoju metu Lietuvoje kuriasi daug privačių klubų, kurie atlieka svarbų vaidmenį pradinio rengimo grandyje bei vis aktyviau įsitraukia į federacijos veiklą.

– Ar Gimnastikos federaciją tenkina pinigai (110212 eurų), kuriuos didžiajam sportui skyrė Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija?

– Pirmą kartą iš valstybės gavome tokią didelę sumą. Joje atsispindi gimnastikos sporto šakų darbo rezultatai. Bet tai – tik dalinis federacijos finansavimas. Federacijai LTOK skiriamos didelės lėšos leidžia mums jausti stabilumą, sportininkams užtikrintumą, nepaisant šalyje ir pasaulyje vykstančių įvykių. Turime ir rėmėjų, esame jiems dėkingi. Matome ir savivaldybių svarbų finansinį indėlį gimnastikos sporto šakų vystyme ir populiarinime.

– Kiek gimnastų jau yra dalyvavę olimpinėse žaidynėse, kiek jau turite kelialapių į 2021-jųjų Tokijo olimpines žaidynes?

– 1996-aisiais Atlantos olimpinėse žaidynėse dalyvavo meninės gimnastikos atstovė Kristina Kliukevičiūtė. Moterų sportinės gimnastikos atstoves turėjome: 2000-aisiais Sidnėjuje – Juliją Kovaliovą, 2008-aisiais Pekine – Jeleną Zanevskają, 2012-aisiais Londone – Laurą Švilpaitę.

Londono olimpinėse žaidynėse vyrų sportinės gimnastikos varžybose Lietuvai atstovavo Rokas Guščinas, 2016-aisiais Rio de Žaneire – Robertas Tvorogalas.

Praėjusių metų Europos žaidynių čempionas Robertas Tvorogalas jau turi kelialapį ir į Tokijo olimpines žaidynes 2021-aisiais. Dėl dar vieno kelialapio kovas tęs Tomas Kuzmickas.

– Jus dažnai galima pamatyti krepšinio aikštelėje, kaip sakoma, pirmoji meilė nerūdija. Kai nebuvo koranviruso, kaip dažnai treniravotės, gal dalyvavote pasaulio ir Europos veteranų čempionatuose, kitose varžybose?

– Esu Vilniaus sporto klubo „BBG-Perlas“ narys. Treniruojamės triskart per savaitę. Ne visose treniruotėse dalyvauju, bet visada smagu susitikti su bendraminčiais, tarp kurių yra ir mano vaikystės komandos draugai – Romualdas Brazauskas ir Virginijus Jankauskas. Pasaulio ir Europos veteranų čempionatuose nedalyvauju, nes paprastai tuo pačiu metu vyksta gimnastikos sporto šakų varžybos.

– Lietuvos olimpinėje akademijoje direktore dirba jūsų žmona Enriketa, o ar tėvų pėdomis pasekė jūsų vaikai?

– Sūnus Vytautas – Lietuvos kanojų irklavimo čempionas ir prizininkas, atstovavęs šaliai ir pasaulio čempionatuose. Po 16 metų kanojų irklavime jis praėjusiais metas baigė savo sportininko karjerą. Šiemet Vytautas sėkmingai baigė Vytauto Didžiojo universiteto studijas.

Dukra Lina sportu tik domisi. Ji – mokslo ir meno žmogus, Vilniaus universitete studijavo filosofiją.

– Kokia jūsų didžiausia svajonė?

– Lietuvoje turėti pasaulinio lygio gimnastikos centrą, kuriame galėtų treniruotis visų gimnastikos sporto šakų atstovai.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės