Aistra nardymui, treniruotės, pasiekimai tarptautinėse varžybose pastūmėjo T. Jurgaitį atversti naują savo gyvenimo knygos lapą. „Apnea Academy“ išlaikęs laisvo nardymo instruktoriaus egzaminus ir gavęs licenciją, buvęs architektas pradėjo Lietuvoje organizuoti laisvo nardymo kursus ir planuoja su kolegomis pagerinti Gineso rekordą.

- Kaip suprasti: penki baseinai vienu įkvėpimu?

- Šiandien man priklauso Lietuvos laisvo nardymo rekordas vienoje iš freedivingo rungčių. 25 m ilgio baseiną vienu įkvėpimu be plaukmenų (ląstų) esu pranėręs penkis kartus. Treniruočių metu jau kelis kartus pagerinau šį rezultatą.

- Kas tuo metu vyksta jūsų organizme? Sąmonės neprarandate?

- Įneriu ir išneriu sąmoningas. O po vandeniu vykstantys procesai tikrai įdomūs. Pavyzdžiui, kvėpavimo sulaikymo metu oro trūkumas atsiranda ne dėl deguonies stygiaus, kaip visi linkę manyti, bet dėl anglies dvideginio padidėjimo. Bet apie tai ir apie kitus svarbius organizmo pokyčius nardant yra plačiau pasakojama kursų metu.

- Apie laisvą nardymą nieko neišmanantis eilinis žmogus nekvėpavęs gali išbūti iki minutės. Per kiek laiko ir kaip šį rezultatą galima pagerinti, tarkime, tris kartus?

- Viskas priklauso nuo žmogaus noro ir užsispyrimo, tačiau apie rezultatų patrigubinimą, apie rekordų siekimą ir varžymąsi tarpusavyje pradžioje nereikėtų galvoti. Po kelių teorijos ir praktikos užsiėmimų dvi minutes nekvėpuoti jau sugeba beveik kiekvienas net ir vandens bijantis žmogus.

Čia svarbiausia yra psichologinis pasiruošimas ir sugebėjimas atsipalaiduoti. Žinoma, pasitaiko ir unikalių atvejų, kai yra pasiekiami neįtikėtini rezultatai jau pirmų treniruočių metu. Nepaisant to, vis tiek nardymo abėcėlę mokytis reikia nuo pradžių.

- Pasiekę tam tikrą lygį žmonės ima varžytis: kas toliau nuners, kas ilgiau išbus nekvėpavęs. Ar tai reiškia, kad laisvas nardymas yra sportas?

- Laisvą nardymą galime skirstyti į rekreacinį, sportinį ir tikslinį (povandeninė žūklė, kariniai tikslai ir pan). Kursuose pabrėžiame, kad tarpusavyje varžytis nereikia. Čia svarbiausia yra ne pasiektas maksimalaus laiko ar gylio rezultatas, bet nardymo saugumas, komfortas ir technika.

Šioje veikloje pats didžiausias varžovas esi pats sau. Čia svarbiausia pažinti save ir išmokti saugiai nardyti. Pateiksiu pavyzdį. „Apnea Academy“ su savo studentais atliko bandymą ir paprašė jų surašyti tikslus kursų pradžioje ir pabaigoje.

Rezultatai buvo netikėti: iš pradžių norėję kuo ilgiau išbūti nekvėpavę ar nunerti kuo toliau ir giliau, vėliau studentai panoro pažinti save, išmokti teisingai kvėpuoti, teisingai atsipalaiduoti, nustumti į šalį visas nereikalingas mintis. Pradiniai tikslai nutolo ir noras varžytis tarpusavyje liko paskutinėje vietoje.

- Prieš kelerius metus „DiArchi“ magai po vandeniu išbuvo kone 16 minučių. Kiek tame pasirodyme buvo magijos?

- 2013 metais garsus laisvo nardymo atstovas Goranas Čolakas, kurio oficialiai užfiksuotas geriausias kvėpavimo sulaikymo rezultatas yra 9 minutės ir 19 sekundžių (patvirtinta tarptautinės laisvo nardymo – AIDA – federacijos), prisikvėpavęs deguonies po vandeniu išbuvo 22 minutes ir 30 sekundžių. Po metų jis savo rekordą pagerino iki 23 minučių ir 1 sekundės. Štai ir visa magija...

Nors kvėpuojant gryną deguonį rezultatai tampa įspūdingi, bet tai labai kenkia sveikatai ir nardytojai to nemėgsta. Varžybų metu šį „dopingą“ labai paprasta eliminuoti – valandą iki rungties starto pradžios visi sportininkai turi praleisti kartu su teisėjais, o per tą laiką gryno deguonies „magija“ dingsta.

- Kur Lietuvoje moko laisvo nardymo pagrindų? Ar tai brangus užsiėmimas?

- Pirmo lygio „Apnea Academy“ kursai trunka 5 dienas, grupę sudaro iki 4 dalyvių. Užsiėmimai vyksta sausumoje, baseine, ežere ar jūroje. Kursus sudaro saugaus nardymo teorinė dalis, kvėpavimo, atsipalaidavo pratimai ir praktinė dalis vandenyje.

Atestuoti instruktoriai veda kursus visame pasaulyje naudodami vienodą, naujausią ir aktualiausią metodiką. Juos baigus yra išduodamas kursų baigimą liudijantis sertifikatas-kortelė.

- Ką duoda laisvo nardymo įgūdžiai ir ką suteikia sertifikatas?

- Kvėpavimo, susikaupimo ir atsipalaidavimo įgūdžius galite panaudoti ne tik nardyme, bet ir gyvenime, laisvalaikio metu arba kitame sporte. Sertifikatas – tai dokumentas (kortelė), žymintis jūsų įgytas žinias ir pasiektus praktinius įgūdžius, tai taip pat galimybė toliau tęsti mokymus bet kurioje kitoje pasaulio vietoje. O šiltuosiuose kraštuose ši kortelė suteiks galimybę išsinuomoti nardymo įrangą: svorių diržą ir povandeninį motociklą.

- Minėjote, kad su kolegomis ketinate siekti Gineso rekordo? Papasakokite apie tai plačiau.

- Taip, mes esame tam pasiruošę. Šiuo metu deriname planuojamo renginio detales su Gineso rekordus fiksuojančia institucija. Tikslesnės informacijos apie tai galėsiu pateikti vėliau.

- Kokius laisvo nardymo privalumus įžvelgiate Lietuvoje ir už jos ribų?

- Šiltuose kraštuose nardymas gali padovanoti nepamirštamų įspūdžių, besigrožint įstabiu povandeniniu pasauliu, vandens gyvių ir augalų gyvenimu. Sulaikęs kvėpavimą freediveris neria tyliai, susilieja su gamta, jo judesių nevaržo sunki nardymo įranga, o žuvyčių negąsdina nardymo įrangos išleidžiami oro burbulai. Vanduo yra puiki terapija! Lietuvoje itin skaidriu vandeniu pasidžiaugti tenka retai, be to ir vandens telkinių gylis yra ribotas. Tačiau tai netrukdo mokytis freedivingo subtilybių, gerinti nardymo techniką. Mūsų povandeninis pasaulis irgi gražus, irgi vertas dėmesio.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)