Kauno savivaldybės paskirstoma parama miesto sporto žaidimų komandoms kone kasmet sukelia mažiau populiarių sporto šakų atstovų pasipiktinimą, o šįkart padalintus pinigus moterų rankinio klubo „ACME-Žalgiris“ treneris ir Lietuvos rankinio federacijos prezidentas Antanas Skarbalius vadina genocidu. Iš 1,241 mln. eurų lygiai milijonas atiteko „Žalgirio“ krepšinio klubui.
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Pridėjus moterų krepšinio ekipai „Aistės-LSU-Paradis“ (29 tūkst. eurų) ir „Žalgiriečiams veteranams“ (1 tūkst. eurų) skirtą paramą, krepšiniui nukeliaus 83 proc. savivaldybės lėšų.

Palepinta ir futbolo komanda „Spyris“, gausianti 100 tūkst. eurų. Kiti – miesto futbolo klubai išsidalins gerokai kuklesnes sumas: „Stumbras“ – 9 tūkst., „Žara“ – 8 tūkst., „F.B.K Kaunas“ – 2 tūkst., „Celsis“ ir „Virpstas“ – po 1 tūkst. eurų.

Rankinio klubams parama paskirstyta taip: „ACME-Žalgiriui“ – 35 tūkst., „Granitas“ – 29 tūkst., „Lūšis“ – 4 tūkst. eurų.

Tinklinio klubai „Heksa“, „Svaja“, „Marito“ ir „Sixta+“ kartu pasidalins 10 tūkst. eurų, 7 tūkst. atiteko regbio klubui „Ažuolas“, 1 tūkst. – ledo ritulio komandai „Bizonai“, dar 4 tūkst. – LSU futbolo ir rankinio ekipoms.

Atvirą laišką antradienį išplatinusio A. Skarbaliaus nuomone, lėšos paskirstytos nelogiškai.

„Nereikėtų pirštais rodyti į miesto Kūno kultūros ir sporto skyrių, tarsi pastarasis taip pateikė projektą Tarybai tvirtinti, ir juo labiau į tik prieš kelias dienas skyriaus vedėjo pareigas pradėjusį eiti Mindaugą Šivicką.

Posėdžio svarstymo metu ne vienas Kauno miesto tarybos narys teigė, kad lėšos jau kelinti metai skirstomos neskaidriai, neaiškiais kriterijais, nedalyvaujant sporto ekspertams. Taigi, kas tas paslaptingasis institutas, skirstantis lėšas? Kodėl slepiami skirstymo principai nuo lėšas gauti pretenduojančių klubų ar komandų? Ar čia vadovaujamasi Stalino principu dalinti Europą?

Viešai akcentuoju (tą patį sakiau gerbiamiesiems tarybos nariams ir posėdžio metu, kai buvo suteikta galimybė kalbėti) tokio ydingo lėšų skyrimo pasekmes:

Nesudarius minimalių galimybių studentijai (palankiausias amžiaus tarpsnis siekti sportinio tobulumo) atstovauti Kauno miesto komandoms, miesto tarybos nariai skatins juos emigruoti į užsienį ir taip miestas praras intelektinį potencialą, mokesčių mokėtojus bei žlugdys miesto pažangą. Šiuo metu net keturi Lietuvoje išugdyti rankininkai (dvi merginos ir du jaunuoliai), tapę Austrijos piliečiais, atstovauja Austrijos šalies rinktinėms.

Miestas ir šalis praras ypatingai reikšmingas investicijas, skirtas sporto mokymo įstaigų veiklai (bazių išlaikymas, išvykos į varžybas, atlygiai treneriams) jaunimui besimokant mokyklose. Šios investicijos ne tik nueis perniek, bet jomis puikiai pasinaudos užsienio klubai: veltui įsigiję sportininkus, juos vėliau sėkmingai perparduos dar kitiems užsienio klubams. Taigi, rusiškas biznis, kai pusvelčiui parduodama žaliava ir brangiai perkamas iš tos žaliavos pagamintas produktas. Negi gerbiamieji tarybos nariai, kurie balsavo už tokį projektą, vadovaujasi agresyviosios Rusijos veiklos principais? Ar balsavusieji nepajėgūs suvokti, kad jie žlugdo jaunimo edukacinį vyksmą

Nesudarant Lietuvos sportinių žaidimų komandoms tapti profesionaliomis komandomis, nesudaromos galimybės lygiaverčiai varžytis su užsienio šalių klubais ir tinkamai atstovauti šalies rinktinėms. Štai kodėl kitų sportinių žaidimų Kauno komandos prarado turėtus sportinius rezultatus. Norėčiau priminti, kad Kauno „Granitas“ 1987 metais laimėjo Europos rankinio taurę, o moterų „Žalgirio“ komanda net du kartus – 1967 ir 1968 metais – laimėjo Europos čempionų rankinio taurę.

Viena ranka duodama, o kita atimama, nes siekiant gauti lėšų privalu treniruotis ir žaisti Dariaus ir Girėno sporto centre, kur vienos Europos rankinio taurės rungtynės kainuoja 579 eurus, Lietuvos čempionato rungtynės – 260 eurų, treniruotė – 130 eurų. Vakarų šalyse municipalinė valdžia klubams suteikia sporto bazes nemokamai. Dariaus ir Girėno sporto centrui Kauno miesto taryba skyrė 130 329 eurus, bet klubai vis dėlto už treniruotes ir rungtynes privalės mokėti.

Skiriant lėšas komandoms, kuriose žaidžia užsienio šalių sportininkai, padedama būsimų šalių rinktinėms parengti būsimus varžovus. Tokius klubus remti turėtų privatus verslas, tik jau ne mokesčių mokėtojų lėšas skirti kitų šalių sportininkams treniruoti!

Neapeliuojant į kitas komandas, kurioms nusišypsojo sėkmė ir kažkieno palankumas ar nemalonė skirstant lėšas, vis dėlto esminiais dviem kriterijais turėtų būti meistriškumas ir atstovavimas tarptautinėje erdvėje. Žinoma, reikėtų atsižvelgti ir į kitus kriterijus – pavyzdžiui, žiūrovų lankomumas. Tačiau turėtų būti aiškus kiekvieno kriterijaus svertinis indeksas.

„Šaukštai po pietų“ – tarsi taip atrodytų mano atviras laiškas. Vis dėlto aš taip nemanau. Būtina išdrįsti ir viešinti apie mokesčių mokėtojų biudžeto lėšų skirstymą, kai sprendimai priimami neaiškiai, neskaidriai, nesivadovaujant kriterijais. Juk gyvenimas nesibaigia. Kauno sportinių žaidimų komandos tebeatstovauja Kauno miestui – bent jau Kauno moterų rankinio komanda „ACME-Žalgiris“, kuri Kaunui po 23 metų sugrąžino Lietuvos taurę ir jau ketverius metus ją vis laimi, o Lietuvos čempionatų auksą sugrąžino po 31 metų ir vis laimi, dalyvauja Europos taurės ir Baltijos lygos varžybose“, – laiške rašo A. Skarbalius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sveikatos apsaugos ministerija prekybą vaistais nusprendė keisti iš esmės (381)

Ar norėtumėte, jei skubiai prireikus vaist ų, pavyzdžiui, nuo galvos ar dantų skausmo,...

Naują lengvatą siūlo nepaisydami negailestingų įspėjimų (178)

Prieš 12 metų Valstybės kontrolės atliktas auditas pridėtinės vertės mokesčio lengvatų...

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (1134)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Per vestuves dingusios aštuonmetės istorijoje – kraupi atomazga (10)

Prancūzijos Alpėse dingusios aštuonmetės Maelys de Araujo, kurios palaikai buvo rasti šią...

Kiek uždirba socialinių tinklų nuomonių lyderiai? (16)

Per dieną mus pasiekia bent 5000 reklaminių žinučių ir, užuot jas užfiksavę, mes stengiamės...

Palygino Lietuvos ir Anglijos mokyklas: opi problema išspręsta baudžiant tėvus (48)

Didžiosios Britanijos švietimo ekspertė Coleen Jackson dalijasi pastabomis, ką galima keisti...

Specialistas atskleidžia, kodėl geriausia būstą pirkti žiemą (36)

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni...

Ne tik Kate Middleton suknelės spalva, bet ir neįprasta princo Williamo stiliaus detalė sukėlė audrą socialiniuose tinkluose (3)

Sekmadienį Londone vykusiuose BAFTA 2018 apdovanojimuose daugiausiai dėmesio susilaukė princas...

Lietuvių kišenės visuomet buvo tuštesnės nei Vakarų europiečių (81)

Šiandienės Lietuvos žmonės labiausiai nerimauja dėl augančių kainų. Šalies ekonominė ir...

10 lengviausiai auginamų daržovių

„Mes visi po truputį mokėmės, kažko ir kažkaip“, - rašė Aleksandras Puškinas. Tačiau...