Šis karatė olimpiada vadinamas turnyras rengiamas tik kas ketverius metus.

Pasirengimas bet kokioms varžyboms yra nenutrūkstamas procesas, tačiau Lietuvos rinktinei simboline ir oficialia pasirengimo pasaulio čempionatui pradžia tapo Druskininkuose surengta speciali treniruočių stovykla. Į ją susirinko visi kelialapius į pasaulio čempionatą turintys ir juos dar galintys pelnyti sportininkai.

Vyrų komandai pasaulio čempionate atstovaus po ketverių metų pertraukos ant tatamio vėl žengsiantis Lukas Kubilius (Klaipėdos „Shodan“, treneris – Vladimiras Silvaško), Eventas Gužauskas („Shodan“/Akmenės „Energija“; L. Kubilius/V. Silvaško), Paulius Žimantas („Energija“; V. Silvaško), Edgardas Sečinskis (Vilniaus „Saulės ženklas“; Paulius Klapatauskas), Antanas Klibavičius (Jonavos „Kumite“; Alfredas Jakštas), Justinas Kvietka (Kauno „Rifas“; Ričardas Poška), Laurynas Vaičikauskas („Shodan“; L. Kubilius) ir Domas Sutkus (Kauno „Rifas“; Ričardas Poška).

Tarp moterų teisę dalyvauti pasaulio čempionate šiuo metu yra užsitikrinusios Europos kumitė rungties čempionės Brigita Svinkūnaitė („Rifas“; R. Poška) ir Marija Sekunda („Shodan“; L. Kubilius).

Kitos kovotojos stengsis pelnyti kelialapius į pasaulio čempionatą jau birželio 24 d. Debrecene (Vengrija) vyksiančiame Europos moterų čempionate be svorio kategorijų. Jame teisę dalyvauti karatė olimpiadoje pelnys 6 geriausios kovotojos.

Į šias varžybas Lietuva deleguos 7 sportininkes: Brigitą Gustaitytę (Vilniaus „Budora“; Edit Abraham ir Donatas Imbras), Anetą Meškauskienę (Anykščių „Takas“; Eugenijus Šilaika), Ievą Budrytę („Shodan“; L. Kubilius), Valentyną Kurmin (Vilniaus „Ippon“; Jevgenijus Jurutas), Eriką Rukšėnaitę („Shodan“; L. Kubilius), Rimą Lisinskaitę (Klaipėdos „Okinava“; Diana Mačiūtė) ir Juliją Balčiūtę („Shodan“; L. Kubilius).

Pastarosios dvi sportininkės laimėjo Lietuvos rinktinės atrankos turnyrą Palangoje, o kitos kovotojos į Vengriją vyksta kaip Europos čempionato prizininkės.

Tokijuje šiemet pirmą kartą vyks ne tik kumitė rungties varžybos, bet ir katos meistrų pasaulio čempionatas.

Jame Lietuvai tikrai atstovaus Europos čempionato prizininkai D. Mačiūtė („Okinava“, R. Poška), Raminta Makackaitė (Marijampolės „Tornadas“; Valius Rudys) ir Matas Sasnauskas („Okinava“; D. Mačiūtė). Tikimasi, kad vardinį kvietimą gali gauti ir Tomas Zienius (Kauno „Shori“; V. Rudys), Senojo žemyno pirmenybėse likęs vienu laipteliu per žemai, kad pelnytų teisę vykti į Tokiją.

Svarbus akcentas – aklimatizacija

Lietuvos rinktinės treneriai sako, kad visi sportininkai nekantriai laukia pasaulio čempionato, jų pasirengimo planai yra parengti, suplanuotos visos treniruočių stovyklos.

Pasirengimą pasaulio čempionatui sportininkai pratęs liepos 5-10 dienomis Bulgarijoje, ten geriausi Europos kovotojai stovyklaus kartu su gerai žinomais japonais Norichika Tsukamoto, Keijiro Tsukamoto, Ryuji Toda, Yota Horinouchi, Kazuya Shibayama, Yusaku Watanabe ir Kazushi Watanabe. Vėliau Lietuvos rinktinės narių ir kandidatų laukia stovyklos Druskininkuose ir Palangoje, planuojama išvyka į Prancūzijos kalnų kurortą Šamoni. Į Japoniją lietuviai iškeliaus spalio 6 d.

„Pasirengimas yra sudarytas iš keleto etapų, – sakė L. Kubilių, E. Gužauską ir P. Žimantą išugdęs V. Silvaško. – Pagrindinis darbas vyksta sportininkų klubuose su savo treneriais. Po to būna federacijos kontrolė, rinktinės trenerių komanda rengia mini stovyklėles ir jų metu įvertina sportininkų pasirengimo lygį.

Taip pat būna sudarytas varžybų, į kurias galima nuvykti pasitikrinti jėgas, sąrašas. Taip pat yra suplanuotos stovyklos. Tarp jų visas darbas verda klubuose.“

Pasak itin patyrusio specialisto, kaip ir kiekvieną kartą vykstant į Japoniją, bus labai svarbus aklimatizacijos procesas.

„Norint siekti geriausių rezultatų, reikia įdėti daug pastangų. Mes vykstame į Japoniją iš anksto, turime savaitę laiko aklimatizacijai, toks veiksmų planas jau yra tradicinis ir pasitvirtinęs“, – sakė V. Silvaško.

Treneris puikiai žino, kaip pastaraisiais metais sekasi kovoti E. Gužauskui ir P. Žimantui, o 2015-aisiais Tokijuje bronzą pelniusio 40-mečio L. Kubiliaus sugrįžimas sulauks padidinto ne tik jo, bet ir visų karatė gerbėjų, dėmesio.

„Tie treneriai, kurie patys veda užsiėmimus, turi visada patys būti geros fizinės formos. Lukas kasdien turi po keletą treniruočių, tad jam reikia tik specialaus pasirengimo čempionatui, kad sukontroliuotų svorį ir parengtų tam tikras kombinacijas. Jis yra geros formos, o istorija rodo, kad 40-mečiai pasiekia gerų rezultatų.

Užtenka prisiminti Kunihiro Suzuki arba Valerijų Dimitrovą, – kalbėjo V. Silvaško. – Pats jis yra ne naujokas, žino, kiek turi ruoštis, kad įgytų gerą formą. Dabar jo porininkas yra Eventas, jie vienas kitą motyvuoja. O kai atvažiuos pas mane ir prisidės Paulius, bus visai rimta kompanija. Esame suplanavę taktikos sudėliojimą, kombinacijų išryškinimą, o dabar jie ruošiasi fiziškai, bet to karatė nieko nepasieksi.“

Kitoks pasirengimo ritmas

B. Svinkūnaitę, D. Mačiūtę, D. Sutkų ir J. Kvietką išugdęs Kauno „Rifo“ treneris Ričardas Poška sako, kad tiek artėjantį pasaulio čempionatą jaučia tiek treneris, tiek auklėtiniai.

„Labai laukiame, tai yra ketverių metų ciklo pabaiga, o mes dėl tokių ciklų gyvename, jų sportininkų karjeroje būna tik keletas, – neslėpė emocijų treneris. – Kai toks laikas, jokie smulkūs dalykai negali išmušti mūsų iš ritmo, esame susikoncentravę į savo pagrindinį tikslą.

Tokie dalykai lieka visam gyvenimui, o įspūdžiai bus teigiami, jei viską padarysi geriausiai, kaip gali. Meistriškumo skirtumai tarp sportininkų pasaulio čempionate nėra itin dideli, tad laimi tas, kad tą dieną geriausiai jaučiasi, atiduoda viską. Pirmoji stovykla parodė, kad visų požiūris yra profesionalus, visi motyvuoti, žino, kad turi puikią galimybę. O kaip pasiseks, matysime.

Tikimės, kad mums žvaigždės Tokijuje bus palankios, lietuviai nenuvils, nes pergalių laukia visa didelė bendruomenė. Kai atvežame pergales, visada būna pakilimas, reikia tų gerų bangų gyvenime ir ypač šiame nepaprastame laikotarpyje.“

Kolegai pritarė Vilniaus „Saulės ženkle“ E. Sečinskį ir J. Kvietką dabar treniruojantis Paulius Klapatauskas.

„Kol kas pasirengimas dar yra pradinėje stadijoje, abu sportininkai yra labai motyvuoti, dirba kubo stovykloje, vėliau yra suplanuoti kiti pasirengimo etapai, – sakė buvęs garsus kovotojas. – Prieš pasaulio čempionatą dirbame kitokiu ciklu nei prieš Europos pirmenybes, nes Tokijuje laukia labai didelis krūvis 2 dienas iš eilės. Tad viską pagal tai ir deriname: 2 dienas turime po 2 treniruotes, po to būna laisva diena. Tačiau iš esmės vyksta įprastas mūsų darbas.“

Istorinis debiutas ir naujos taisyklės

Katos rungties rinktinės vyriausiasis treneris V. Rudys pasaulio čempionato laukia itin nekantriai, nes katos meistrams tai bus pirmoji galimybė pasirodyti ant didžiausios pasaulio karatė scenos. Tokijuje savo sugebėjimus demonstruos ir 5 etapų varžybose čempionų titulų sieks po 32 moteris ir vyrus.

„Labai malonu, kad ši rungtis buvo įtraukta į pasaulio čempionatą. Įdėta 20 metų pastangų, tad čia yra kaip visko viršūnė, – džiaugėsi marijampolietis. – Taip pat labai smagu, kad susirinkome į pirmą stovyklą, ji buvo intensyvi. Tokios stovyklos labai reikalingos, tik gal reikia įtraukti daugiau katos sportininkų, kad būtų galima varžytis.“

Treneris atkreipė dėmesį, kad Tokijuje laukia ir lietuviams kiek neįprastos taisyklės. Sportininkai iš anksto žinos katas, kurias reikės atlikti, o savo meistriškumą ant tatamio su varžovais teks demonstruoti vienu metu. Įprastai katos rungties dalyviai pasirodo paeiliui ir tik tada teisėjai sprendžia, kuris yra labiau vertas pergalės.

„Iki šiol traukdavome burtus, o dabar sportininkai iš anksto žinos katas, kurias reikės atlikti viename ar kitame etape. Taip pat niekada nebuvome bandę katų daryti vienu metu su varžovu. Japonai tą daro jau kurį laiką, ten ir varžybos taip vyksta, jie tam pasiruošę. Mums toks formatas bus naujiena, tik pirmojoje rinktinės stovykloje dabar tai ir išbandėme.

Naujovė kelia sveiko nerimo, tačiau nėra taip, kad bijome, – pasakojo V. Rudys. – Man, kaip treneriui, labai įdomu, kaip teisėjams seksis pastebėti visus niuansus, kai reikia vienu metu stebėti du sportininkus. Tuo pačiu tai yra ir iššūkis, reikia padaryti taip, kad mūsų stiprybės būtų kuo geriau matomos. Europoje esame tarp geriausių, to sieksime ir pasaulyje. Visi sportininkai kovingai nusiteikę, norime parodyti, kad Lietuvos karatė mokykla yra stipri.“

Taip pat treneris labai vylėsi, kad į Japoniją dalyvauti pasaulio čempionate vyks ir T. Zienius.

„Labai laukiame žinių dėl jo ir tikimės, kad jos bus geros. Kiti sportininkai dirba ramiai, o Tomas forsuoja, važinėja po varžybas, jis tikriausiai įdėjo daugiausiai darbo iš visų. Tikimės, kad tai atsipirks“, – sakė V. Rudys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją