aA
Lietuvos muitinės atstovai pastaruoju metu praneša, kad jų kriminalistai pradeda vis daugiau ikiteisminių tyrimų dėl neteisėtos prekybos draudžiamais dopingo preparatais.
Dopingo mėginių buteliukai
Dopingo mėginių buteliukai
© AFP / Scanpix

Praėjusią savaitę mutinės išplatintame pranešime skelbiama, kad vieno Zarasų gyventojo namuose altikta krata. Zarasiškis įtariamas per dvejus metus Lietuvos pirkėjams išplatinęs 1000 pašto siuntų su dopingo preparatais.

Šia tema LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ bendravo muitinės kriminalinės tarnybos atstovas Gediminas Kulikauskas ir Lietuvos antidopingo agentūros atstovė Rūta Banytė.

– Kokių dar atvejų galite paminėti, kuomet dopingas yra randamas pas žmones namuose? – laidos vedėja Giedrė Čiužaitė teiravosi G. Kulikausko.

– Iš tiesų praėjusią savaitę atlikome kratą Zarasuose ir esame tikrai dėkingi Utenos policijos pareigūnams už pagalbą. Kitas reikšmingas atvejis – praėjusių metų liepą Kaune mūsų pareigūnai aptiko visą dopingo medžiagų sandėlį – aštuonias dėžes, kuriose buvo beveik 57 kilogramai dopingo medžiagų. Įtariama, kad jomis prekiavo vienas iš maisto papildų sportininkams įmonės savininkų.

– Kokią matote nelegalių preparatų platinimo schemą? Panašu, kad nusitaikyta į mažesnes sporto sales, įvairius sporto mėgėjus, kūno rengybos atstovus?

– Iš tikrųjų prekiaujama aktyviai ir mes tai siejame su padidėjusia prekyba internetu. Skelbimų internete nėra mažai, todėl naudojamės portalais, uždaromis grupėmis. Sustiprinome kontrolę, todėl matome tiek padidėjusį ikiteisminių tyrimų, tiek sulaikytų medžiagų siuntų skaičių. Ar jos platinamos Lietuvos viduje, ar iš užsienio į Lietuvą, ar iš Lietuvos į užsienį – tai yra skirtingos schemos. Kaip bebūtų, galime konstatuoti pastaraisiais metais matomą suaktyvėjimą.

– Kokius dopingo apibrėžimus vartoja muitinės specialistai? Kaip yra įvardijamas, kas yra dopingas, kas ne?

– Vadovaujamės pasaulinės antidopingo agentūros sąraše nurodytomis draudžiamomis medžiagomis ir 2015 metais Seimo priimtu tam tikrų dopingo medžiagų kontrolės įstatymu. Už neteisėtą prekybą draudžiamomis medžiagomis Baudžiamojo kodekso 276 straipsnio pirmoje dalyje yra numatyta bauda arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

– Ar turite duomenų, kad dopingas dėl internetinės prekybos būtų lengviau prieinamas net sportininkams mėgėjams?

– Deja, tokios statistikos neturime, tačiau remiantis tai, kas yra randama įvairiuose interneto puslapiuose, galime teigti, jog dopingas yra lengviau prieinamas dėl internetinės prekybos.

Dopingo karuselė Lietuvoje įsisuko: sulaikoma vis daugiau draudžiamų medžiagų, taikomasi į mėgėjus
© DELFI / Domantas Pipas

– Ką vadinate dopingu? – „Ryto garsuose“ pasiteirauta R. Banytės.

– Remiantis Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) kodeksu, dopingas – draudžiamos medžiagos arba metodai, kurie gali pagerinti arba pagerina sportininko pasirodymą. Kitas aspektas – šios medžiagos gali kenkti arba kenkia sportininko sveikatai. Geras pavyzdys – bandomieji vaistai, kurie dar nėra patekę į rinką. Dopingas nusižengia olimpinei dvasiai. Čia daugiau kalbame apie narkotines medžiagas arba medžiagas, turinčias maskuojamųjų savybių. Tai yra dopingas.

– „Anaboliniai steroidai“ – šis terminas yra labai dažnai vartojamas. Žinome, kad tai sintetiniai hormonai, kuriais sintetinės ląstelės yra skatinamos augti, daugintis, dalintis. Ar tai viena iš populiariausių grupių?

– Galbūt apie juos daugiausia kalbama, tačiau tai tik viena iš draudžiamųjų medžiagų klasių. Augimo hormonai taip pat yra draudžiama medžiaga. Lygiai taip pat yra kiti vaistai, apie kuriuos šiuo atveju nėra reikalo išsiplėsti, nes jie tik patenka į statistiką. Kaip bebūtų, apie anabolinius steroidus mes kalbame daugiausia.

– Kelia susirūpinimą, kad netgi savarankiškai besitreniruojantys žmonės gali įsigyti dopingo. Ar mėgėjai sportininkai žino apie neigiamą dopingo efektą? Ką jūs akcentuotumėte?

– Manau, kad žmonės, kurie sportuoja mėgėjiškai, neturi visos informacijos apie tai, kaip šios medžiagos kenkią jų pačių organizmui. Mūsų agentūra, bendradarbiaudama kartu su užsienio partneriais, sukūrė nuotolinio mokymo platformą mėgėjams sportininkams. Ši platforma suteikia visą informaciją apie tai, kokios medžiagos kaip kenkia žmogui.

Būtent interneto puslapyje www.antidopingas.lt yra nuoroda į šią platformą. Sportuojantys mėgėjai gali pasitikrinti. Kiekviena medžiaga turi skirtingą poveikį. Kalbant apie anabolinius steroidus, reikia atkreipti dėmesį, ar juos vartojantis žmogus yra vyras ar moteris. Vyrams šios medžiagos gali sukelti krūtų padidėjimą, pagreitinti plikimą, mažina lytinį potrūkį. Moterys pradeda labiau vyriškėti – kinta balsas, didėja klitoris, dingsta menstruacijos. Reikia atsižvelgti į realybę.

– Rengiantis pokalbiui minėjote, jog yra atvejų, kai dopingą vartojantis žmogus yra priverstas laukti inksto persodinimo operacijos dėl ypač didelio neigiamo vartojimo poveikio?

– Taip, kol kas žinome vieną atvejį, kuomet vyresnis nei 40 metų amžiaus sportuojantis žmogus, norėjęs pasiekti greitesnių rezultatų ir vartojęs draudžiamas medžiagas, sau sukėlė inkstų nepakankamumą. Jam šiuo metu yra taikomos dializės procedūros, kad žmogus galėtų gyventi.

– Mutinės atstovas teigia, kad prekyba dopingu yra palengvėjusi atsiradus galimybei prekiauti internetu. Įsivaizduokime tėvus, kurių sūnus paauglys atsisiunčia kažkokių papildų, kurių sudėtis nurodyta anglų kalba. Aplinkoje kyla įtarimų, kad artimasis gali vartoti nežinia ką. Kaip patikrinti tokius atvejus?

– Deja, mėgėjų sportininkų netestuojame, bet jie gali surasti visą informaciją mūsų tinklalapyje arba, kylant dideliems įtarimams, jie gali kreiptis dėl konsultacijos į mūsų agentūrą elektroniniu būdu. Kitas niuansas – tam tikros didžiosios labaratorijos, akredituotos pasaulinės antidopingo agentūros, tokios kaip Kelno, kartais testuoja atsiktinai pasirinktus maisto papildus. Yra toks vadinamasis Kelno sąrašas, kuriame galbūt galima rasti informacijos apie vieną ar kitą konkretų maisto papildą. Lietuvoje, deja, tokio dalyko mes nedarome.

– Kokios yra jums žinomos schemos? Kaip pas vartotojus patenka tokie preparatai?

– Schemų būna įvairių. Kada žmogus pradeda sportuoti ir nori pasiekti greitesnį rezultatą, atidaro vieną iš paieškos tinklalapių ir įveda savo tikslą, pavyzdžiui, padidinti raumenis ar pasiekti jėgos. Tada jis randa anabolinius steroidus. Iš tikrųjų paieškoje randama daug tokių rezultatų. Tada tiesiog belieka išsirinkti.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.0000

Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo taurės varžybose nugalėtojai paaiškėjo po fotofinišo

Trakuose prasidėjo pirmosios šio sezono baidarių ir kanojų varžybos – Lietuvos taurė –...

Autoimunine liga susirgusi 27-erių pasaulio čempionė – kritinės būklės (17)

Nyderlandų greitojo čiuožimo trumpuoju taku asė Lara van Ruijven kovoja dėl savo gyvybės....

Rusija sako neišgalinti sumokėti baudos „World Athletics“ (15)

Rusijos lengvosios atletikos federacija (RusAF) trečiadienį praleido galutinį terminą sumokėti...

Lietuviškasis „Motor“ sužinojo varžovus Čempionų lygoje

Trečiadienį Vienoje buvo ištraukti ateinančio sezono Čempionų lygos burtai.

Plaukimo maratonuose – olimpiečiai ir niekur nemėginta naujovė

Vienas po kito – du tradiciniai plaukimo maratonai. Tokia intensyvi liepos pradžia laukia plaukimo...

Top naujienos

Verslas per karantiną gautą paramą grąžina valstybei: yra kam pinigų reikia labiau (7)

Trys Lietuvos įmonės – „ Felit “, „ Ikea Industry Lietuva “ ir „ Švyturys-Utenos alus...

Vladimiras Laučius. Laisvė, pasodinta į Lukiškes (55)

„Kodėl mes čia keliame strėles? “ – Seimo posėdyje klausė parlamentaras ir agronomas...

Per karantino krizę medikams buvo paruošta 30 tūkstančių kiniškų „meilės siurprizų“ tyrimas (149)

Klaipėdos savivaldybė koronaviruso krizės įkarštyje įsigijo 60 tūkst. kiniškų...

Penki iš septynių naujų atvejų yra įvežtiniai: koronavirusas nustatytas ir Vilniaus rajone nužudytam asmeniui ligoninėse gydomi 8 žmonės (66)

Penki iš septynių naujų koronaviruso atvejų – įvežtiniai, ketvirtadienį BNS informavo...

SEB prognozės Lietuvai: atlaikius pandemijos smūgį, ekonomika atsigauna geriau nei tikėtasi (26)

Antrąjį ketvirtį Lietuvos ekonomika traukėsi lėčiau nei tikėtasi, ir SEB bankas...

„Žalgirio“ direktorius: siekėme Šarūną išlaikyti, tačiau konkurencija dėl jo buvo neįtikėtinai didelė (62)

Pirmą kartą nuo 2016-ųjų metų Kauno „Žalgirio“ klubui teks ieškotis naujo trenerio. Iki...

Dvi šalys skelbia apie rekordinius užsikrėtimų koronavirusu atvejus, PSO įspėjo: laukia sunkus kelias (1)

Per pastarąją parą dvi šalys pranešė apie rekordinius užsikrėtimo naujuoju koronavirusu...

Vien mėsa sotus nebūsi: išdavė auksinę taisyklę, kaip ant grilio kepti daržoves, kad jos nebūtų „guminės“  + trys receptai (1)

Nors mėsa ir yra vienas pagrindinių patiekalų, kepamų ant grilio, kad teisingai iškeptum...

Nuošaliame Lietuvos dvare apsilankęs brazilas: kai Lietuvoje stovėjo dvarai, mes bėgiojome pusnuogiai

Tyrimai rodo, kad vis labiau atrandame Lietuvą. Turistų, keliaujančių po savo šalį, daugėja jau...

Kardiologai ragina nelaukti: pavėlavusius skubios pagalbos medikai gydo labai sunkios būklės (4)

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro konsultantai kardiologai jau yra...

|Maža didelių žinių kaina