aA
Diskvalifikacija, finansinės baudos ar penkerių metų tremtis iš varžybų – kokių priemonių imasi Dakaro ralio organizatoriai, norėdami užtikrinti tvarką ralio maratono metu? Kaip suvaldyti keleto tūkstančių žmonių minią kopose ar kituose, itin sudėtingai pasiekiamuose pasaulio kampeliuose? Kaip užtikrinti švarią konkurencinę kovą tarp galingiausių pasaulio komandų? Tokie klausimai galimai kyla daugeliui ir būtent Dakaro ralio organizatoriai žino didelę dalį atsakymų.
5-oji Dakaro diena – kankinančiai sunki daugeliui dalyvių
© Reuters / Scanpix

Be visų naudojamų technologijų, kurios leidžia ne tik gyvai sekti judančią techniką, naudojamos ir filmavimo kameros bei kiti įrankiai, kurie padeda įrodyti nusižengimus ir skirti baudas. Vienokio ar kitokio pobūdžio bausmę galima gauti labai lengvai, sąrašas tikrai ne trumpas, tad mes išrinkome pačias įdomiausias.

1. Diskvalifikacija penkeriems metams. Tokią pražangą gauti gali tikrai tyčinį pažeidimą atlikę ekipažai, tad nenuostabu, kad maratono organizatoriai norės bent penkmetį nebematyti šių veidų. Diskvalifikacija skiriama už bandymą parduoti savo techniką varžybų metu, nepaisant jos būklės – veikianti ar visiškai sugadinta. Dakaro ralio maratonas turi išskirtines sąlygas lengvatiniu būdu importuoti techniką į maratono šalis su sąlyga, jog jos lygiai taip pat paliks šalį. Dalyvių bandymas pasipelnyti gali sugriauti šį pasitikėjimą ir taip gerokai apsunkinti organizatorių gyvenimą. Dėl to ši bauda yra tokia negailestinga ir ja apsiribota nebus: komandos narių sulaikymas, piniginės baudos taip pat nebus paliktos nuošalyje.

2. Technikų pagalba greičio ruože. Bet kokia mechanikų komandos pagalba greičio ruože yra baudžiama dalyviui skiriant šešių ar daugiau valandų baudą prie bendro trasos įveikimo laiko. Limitas šiai baudai, kaip ir daugeliui kitų, – diskvalifikacija. Pastaroji priemonė yra iš esmės skiriama kartu su daugeliu punktų, jeigu draustina veikla kartojama daugiau nei du kartus. Be viso to, vien už komandos narių ar automobilių pastebėjimą netoli trasos dalyvis bus nubaustas trijų valandų bauda prie bendro trasos įveikimo laiko.

Dakaro ralis 2019
Dakaro ralis 2019
© Sipa / Scanpix

3. Skraidymas virš trasos prieš varžybų dienas. Bet koks bandymas judėti nurodytu trasos maršrutu ir jo prieigomis prieš varžybas, tai atliekant bet kokia transporto priemone, taip pat ir sraigtasparniu, ir įrodžius, kad skrendantys žmonės turi bent minimalų ryšį su kuriuo nors iš dalyvių, bus baudžiamas dalyvio diskvalifikacija. Tokios priemonės leidžia užtikrinti didžiųjų komandų ribojimą bandant paruošti tikslesnį maršrutą nei nurodoma kelio knygoje. Kadangi gamyklinės komandos nesiskundžia finansavimu, piniginės baudos nėra numatomos – komanda iš karto keliauja namo.

4. Saugos diržų dėvėjimas greičio ruožuose yra natūrali procedūra – juk dalyvaujama sudėtingiausiose pasaulio lenktynėse, kuriose dalyvių traumos ir žūtys nėra naujiena. Saugos diržų dėvėjimas tarp greičio ruožų tuo tarpu nėra toks populiarus – galimybė nebūti prilipusiam prie sėdynės ir kiek pajudinti per tramplynus atkratytą kūną sugundo daugelį – tiek ekipažus sportiniuose automobiliuose, tiek ir mechanikų komandos. Kad pagunda būtų valdoma, ji apdovanojama 300 eurų bauda užfiksavus pirmąjį kartą, o toliau vengiant naudoti saugumo priemones, netruks pasibaigti dalyvių pasirodymas varžybose.

5. Baudos už šiukšlinimą. Už kiekvieną paliktą padangą ar ratą, dalyviai bus baudžiami vieno 1000 eurų bauda. Už pakartotiną prasižengimą, galima diskvalifikacija. Panaši situacija ir su technika, kuri nebegali savo jėgomis pasiekti finišo linijos. Dalyvis privalo ją grąžinti į uostą arba sulauks nuo 1500 eurų baudos. Ši taisyklė nereiškia, kad turėsite iš vidurio dykumos ar aukštikalnių parsitempti savo sudegusį bolidą – tą už jus padarys maratono uodegoje keliaujanti „šluotų“ brigada, tačiau ji technikos likučius palydės tik iki bivuako – tolimesnė kelionės dalis yra dalyvio atsakomybėje.

5-oji Dakaro diena – kankinančiai sunki daugeliui dalyvių
5-oji Dakaro diena – kankinančiai sunki daugeliui dalyvių
© Reuters / Scanpix

6. Greičio viršijimas. Nustatytą greitį viršijus tarp 1 ir 20 km/val., užteks 500 metrų distancijos, kad pirmą kartą būtumėte nubausti 200 eurų bauda. Jeigu 70 km/val. zonoje važiuosite 71 km/val. ilgiau nei kilometrą, bauda padvigubės. Jeigu toliau kartosite pažeidimus, jūsų nebebaus, nes būsite diskvalifikuoti iš varžybų. Renginio organizatoriai yra ne kartą susidūrę su situacijomis, kai dalyviai ar komandų nariai skuba per vietinius miestelius, ten patenka į avarijas, kuriose nukenčia gyventojai. Tokie incidentai nepadeda lengviau derėtis su vietinėmis valstybėmis, tad jų stengiamasi išvengti visomis priemonėmis. Greitį viršijus daugiau kaip 40 km/val. iki 500 metrų distancijoje bus skirta 2000 eurų bauda. Kitaip nei Lietuvoje, kur baudą sumokėti gali iš kitos algos, Dakare visi mokėjimai privalo būti atlikti per 48 valandas arba transporto priemonei nebus leista palikti bivako.

7. Vėlavimas į dalyvių bei komandų susirinkimus. Dalyviai, mechanikai, žiniasklaidos atstovai – visi jie turi žinoti, kaip vyksta Dakaras, kas jų laukia ir kaip jie turi elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Jeigu bent vienas komandos narys nuspręs, kad jau viską žino ir susirinkime dalyvauti jam nebereikia, komanda bus nubausta 500 eurų bauda. Dažniausiai šie susirinkimai kalba apie saugumo dalykus, tad natūralu, jog organizatoriai nori matyti visus dalyvaujančius šiame reikale ne tik dėl jų pačių saugumo, bet ir dėl atsakomybės – informavus apie galimas negandas, pasekmes visi prisiima asmeniškai.

8. Neregistruotos komandos technikos parkavimas arčiau nei du kilometrai iki bivako. Tarkime, esate vietinis dalyvis ir nenorite mokėti papildomų pinigų už savo kemperį, kuriame ilsitės tarp greičio ruožų. Šalį pažįstate, jaučiatės saugus, tad tiesiog pastatysite jį už bivako tvoros ir išvengsite mokesčių. Bandyti galima, tačiau reiktų susitaikyti su numatyta 1000 eurų bauda bei diskvalifikacija pakartojus šį veiksmą. Dakaro organizatoriai nenori, kad bivako prieigos būtų apstatytos nežinia kam priklausiančia technika ne tik dėl saugumo, bet ir dėl paprastų ekonominių sumetimų.

5-oji Dakaro diena – kankinančiai sunki daugeliui dalyvių
5-oji Dakaro diena – kankinančiai sunki daugeliui dalyvių
© Reuters / Scanpix

9. Mandagus elgesys kelyje. Visi su maratono vilkstine keliaujantys vairuotojai yra įpareigoti elgtis mandagiai vietinių gyventojų ar pareigūnų atžvilgiu. Bet koks nukrypimas nuo mandagumo kodekso baudžiamas 500 eurų bauda. Pakartotinis nepagarbus elgesys gali baigtis komandos diskvalifikacija, tad trumpai miegojęs silpnų nervų mechanikas prie sunkvežimio vairo gali nesunkiai pabaigti ir didžiausių sporto žvaigždžių pasirodymą.

10. Dalių transportavimas į greičio ruožą parašiutu bus baudžiamas šešių valandų bauda. Taip, parašiutu. Per keturias dešimtis metų maratono organizatoriai tikrai matė visko, tad taisyklėse aprašytas net gi toks metodas. Lygiai tokią pačią baudą gausite ir naudodami klasikinius metodus: automobiliu ar motociklu pristatydami ar palikdami dalis greičio ruože.

Septintajam savo maratonui besiruošiantis „General Financing team Pitlane“ pilotas Benediktas Vanagas džiaugiasi, jog vienintelė bauda, kurią yra tekę gauti, tai pernai skirta 20 valandų priedas prie trasos įveikimo laiko už nespėjimą pasiekti įvažiavimo į kopas.

„Dieną prieš vykusio dalyvių susirinkimo metu mes buvome įspėti, jog turime pasiekti įvažiavimą į kopas iki tam tikro nurodyto laiko, kitu atveju privalėsime rinktis alternatyvų kelio variantą ir kartu gausime 20 valandų baudos. Kadangi tą dieną turėjome techninių problemų, įvažiavimo į kopas laiku pasiekti mums nepavyko, tad buvome stipriai nubausti“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas pilotas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Juknevičius po finišo podiumo: pagal visus dėsnius turėjome nefinišuoti (24)

Dakaro ralio dievai 2018-ais saugoję „Craft bearings“ komandą nuo didesnių techninių...

Abi rankas Dakare susilaužęs Bardauskas: pavažiavau 200 metrų ir daugiau nebegalėjau (85)

Tai, kad Dakaras gali būti labai nenuspėjamas ir neretai smūgiuoti žemiau juostos, įrodė Balio...

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (85)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Rekordą Lietuvai pelnęs Vanagas svajojo apie TOP 10: penkias sekundes paliksime kitiems metams (100)

„Mes prieš startą pasitarėme, kad turime dar 4 minutes priekyje. Na, ir kur nematome, nelekiam,...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (451)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (32)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (35)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (44)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (21)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (81)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (2)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (77)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (60)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...