Gamintojai žaliavų užsakymus daro va banque

Polistireninio putplasčio plokštes gaminančioms įmonėms šiandien – sunkios dienos. Kaip tikinama, pasauliniu mastu susiduriama su žaliavų trūkumu.

Putplasčio gamybos UAB „Šilputa“ direktorius Ježy Makovskis, kad būtų aiškiau, aiškino, kad polistireninio putplasčio plokštes Lietuvoje jų įmonė gamina iš specialios žaliavos – granulių, kurias įmonė importuoja iš Europoje veikiančių gamyklų, o pačios granulės yra gaminamos iš kitų komponentų, kurių vienos pavadinimas – stirenas. Dėl jo šiuo metu ir kyla didžiausių problemų.

„Visus palietė drastiškas šios žaliavos pokytis kovo pradžioje, nes vasarį įvyko du incidentai.

Europoje buvo sugedusi viena iš stireno gamyklų. Taip pat prisidėjo tai, kad dar nuo 2020 m. rudens Kinijoje pradėjo augti šios žaliavos paklausa, nes atsigavo jos ekonomika – pradėjo supirkti žaliavą, vykdė statybas, o tai didino kainą.

Pasauliui nebebuvo iš kur gauti stireno, todėl labai pašoko tiek paties komponento, tiek granulių kainos, o mums didėjo savikaina“, – priežastis, kas sukėlė putplasčio krizę ir į aukštumas šokusias kainas, vardijo jis.

Anot direktoriaus, pirkėjui galutinis įmonės gaminamas produktas polistireninis putplastis pastaruoju metu brango apie 30 proc., o tokio kainų kilimo jis nebuvo matęs per visus 16 savo darbo metų.

„Viskas – dėl stireno, – kartojo J. Makovskis. – Jo negaunama, o kaina kiekvieną mėnesį gali keistis, niekas nežino, kiek granulės kainuos balandžio mėnesį, o jis juk jau čia pat.“

Įmonės direktorius pasakojo, kad nors granulių kaina šiandien ir nėra aiški, įmonė žaliavos vis tiek užsisakiusi.

„Užsisakėme iš anksto iš vienos Europos gamyklų visam balandžiui, nes kitaip išvis negautume“, – pridūrė jis.

Tiesa, įmonė šiomis dienomis putplasčio užsakymų nepriima, nes, kaip teigė, neturėtų iš kokių žaliavų juos įvykdyti.

„Jei turėtume pakankamai granulių, užsakymų tikrai būtų daug, nes žiema buvo gana prasta, šalta, statybų darbai nevyko, todėl išėjo suspaustos spyruoklės efektas, prasidėjo statybos.

Jei turėtumėme iš ko gaminti, tikrai parduotume. Dabar vykdome užsakymus, kurie buvo priimti 11–12 metų savaitėmis, naujų nebepriimame.

Tikimės, kad viskas susitvarkys, tiekimas vėl vyks savo tempu. Svarbiausia, kad gamyklos galėtų gaminti, netrūktų stireno ir taip patenkintų paklausą“, – sakė vadovas.

Tokio kainų augimo nematė 25 metus

Putplasčio gamyba užsiimančios įmonės „Kauno šilas“ komercijos direktorius Vytautas Jankauskas taip pat aiškino, kad jų įmonė veikia panašiu principu – iš užsienio gamyklų atsiveža granulių, iš kurių gamina polistireninio putplasčio plokštes.

Polistireninis putplastis

„Dabar yra labai stipriai pakilusi žaliavų kaina. Ji turi tendenciją tai kilti, tai leistis, bet kai pakilo praėjusių metų pabaigoje, taip ir laikėsi, dar truputį kilo sausį, vasarį.

Labai didelis brangimas buvo kovo mėnesį, per 25 metų stažą nebuvo tokio staigaus didelio kainos padidėjimo“, – sakė jis ir taip pat nurodė komponentų, tokių kaip stirenas, trūkumo problemą.

Anot jo, šiandien visi žaliavų gamintojų sandėliai iššluoti, o įmonei putplasčiui gaminti trūksta granulių.

„Žaliavų gamintojai mus nuteikia, kad kaina kils ir balandį. Manome, kad ji didės daugiau nei 10 proc.

Bendrai putplastis mūsų pirkėjui brango apie 30–40 proc.“, – atviravo jis.

Pasak V. Jankausko, brangstančios statybinės medžiagos, ne tik putplastis, bet ir metalai, polietileno plėvelės ir kt., brangins ir statybos išlaidas.

„Teko girdėti, kad rangovai net atsisako sutartų vykdyti projektų, perskaičiuoja sąmatas, derasi iš naujo, kai kurie yra nusprendę luktelėti, gal kainos gegužę gali mažėti.

Dabar savo naujus klientus įspėjame, kad putplasčio turėtume turėti už 3–4 savaičių, tačiau nieko jiems nežadame, nes neaišku, ar turėsime žaliavų“, – atvirai aiškino V. Jankauskas.

Statybininkų asociacija: yra problemų

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas patvirtino, kad statybininkai ir rangovai šiuo metu turi problemų dėl statybinių medžiagų kainų bei atlyginimų kilimu.

„Šiandien matome, kad yra atskiri komponentai, kurie labai stipriai pabrango, tai ir putplastis, vata, metalas, žinoma, degalai brango, o tai turi įtakos žaliavų ir medžiagų atvežimui ir brangina statybines medžiagas.

Dalius Gedvilas

Dėl to brangsta ir statybos, matome daugybę brangstančių komponentų, o jei statybos kontraktai pasirašyti ilgesniam laikui, tai statybininkai su nerimu žiūri, kuo baigsis kainų augimas, ar tikrai jie nepatirs nuostolio vien todėl, kad už planuotą kainą nebegauna medžiagų. Kitaip tariant, yra problemų ir dėl to galva skauda ne vienam statybų bendrovės vadovui“, – kalbėjo D. Gedvilas.

Jo nuomone, staigų žaliavų kainų kilimą lėmė staigiai iš pandemijos atsigaunančios Kinija ir JAV, kuriose šiandien statybos vyksta visu pajėgumu.

„Pandemijos metu nemažai žaliavų gamintojų buvo pristabdę savo veiklą, tad staigus statybinių medžiagų poreikis užklupo nepasiruošusius žaliavų tiekėjus, kurie buvo sustabdę darbus.

Žinoma, reikėtų vertinti ir pinigų spausdinimą bei įliejimą į rinką, infliacijos rodiklius.

Taigi statybos brangs ir manau, kad brangimas išsilaikys kaip ir pernai metais“, – prognozavo jis.

„Nuostolingai juk niekas nestato“, – pridūrė D. Gedvilas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (395)