Dėl koronaviruso pandemijos situacija tapo dar sunkesnė. Individualiu, santykių ir socialiniu lygmeniu COVID-19 išryškino daug nesklandumų, teigia psichoterapeutė Kate Deibler. „Žmonės priversti stabtelėti, pažvelgti į save, į santykius – ko praeityje sėkmingai vengė“, – sako ji.

V. Marin pabrėžia – komunikacija neturi būti sudėtinga, tiesiog nesame išmokyti tam tikrų komunikavimo įgūdžių ir nemokame spręsti problemų.

1. Žmonės nekomunikuoja

„Žmonės ignoruoja nemalonią komunikaciją, mano, kad viskas susitvarkys savaime, bet tai – neigimas, kuris labai retai pasiteisina, – teigia K. Deibler. – Toks mąstymas ir neveiksnumas skatina metų metus vengti sprendimų, o tai kenkia santykiams.“

Būtina aptarti su partneriu jūsų komunikavimo būdus. Šiuo atveju svarbu užsibrėžti pagerinti jūsų komunikaciją, o ne spręsti dėl komunikacijos nesklandumų kilusias problemas.

Užduokite šiuos V. Marin rekomenduojamus klausimus:

1. Kaip manai, kur stipriosios mūsų komunikavimo pusės?

2. Kaip galime pagerinti mūsų komunikaciją?

3. Ko tikiesi iš manęs, kai komunikuojame?

V. Marin rekomenduoja reguliariai pasitarti, nelaikyti užgniaužtų emocijų, kol jos vieną dieną nevaldomai išsiveržia.

2. Baiminasi, kad gilinantis, situacija tik pasunkės

„Dažnai žmonės bijo gilintis, kad reikalai nepasidarytų dar blogesni. Iš tiesų yra atvirkščiai – trintis didėja, kai yra ignoruojama, – sako K. Deibler. – Konfliktai neišvengiami, vienintelis būdas sušvelninti įtampą – apie tai pasikalbėti.“

3. Tikisi, kad partneris skaitys mintis

Nesitikėkite, kad žmonės skaitys jūsų mintis. Svarbu žinoti, ko jūs norite, ko jums reikia, ir visa tai iškomunikuoti. V. Marin siūlo skirti bent kelias minutes pagalvoti ir užduoti sau klausimų – kodėl man tai svarbu, ko man reikia ir pan.

4. Siekia būti teisūs

Jei norite bet kokia kaina likti teisus, žinokite – toks požiūris visiškai neefektyvus. „Kiekvienoje situacijoje yra trys tiesos – jūsų tiesa, partnerio tiesa ir objektyvi realybė, – teigia V. Marin. – Turite suvokti, kad partneris jaučiasi taip, kaip jaučiasi jis, net jei tai – absoliučiai kitokia patirtis nei jūsų.“

5. Užima gynybinę poziciją ir neišklauso

„Komunikavimo tikslas – suprasti, o ne pritarti. Daugumai porų atrodo, kad jos turi sutarti, o tai sukelia daug problemų“, – aiškina V. Marin.

Pasak jos, dažniausiai jūs nesutarsite, nuomonės skirsis. Jūs galite tik suprasti vienas kitą – o tam reikia mokėti išklausyti ir nesistengti tariamai laimėti.

„Partneriai pykstasi ir daro tai netinkamai – būna atšiaurūs vieni kitiems, kaltina, gėdina, siekia iškelti savo poziciją, – teigia K. Deibler says. – Tokie vaidai žalingi, jie destruktyviai veikia santykius. Jei kuris nors laiko ginčą galimybe, tai puiku. Įtampa skatiną geresnį supratingumą ir empatiją.“

6. Užsidaro ir nesutinka kalbėtis

„Dažnai žmonės atsitveria akmenine siena, nes nebesusidoroja su sunkumais“, – aiškina V. Marin.

Kad taip nenutiktų, ji rekomenduoja padaryti 20 min. pertraukėlę: „Pasakykite partneriui, kad grįšite prie pokalbio, kai šiek tiek nurimsite.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (19)