„Lietuvos medikų sąjūdis (LMS), stebėdamas tiek Lietuvos Respublikos (LR) Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, tiek Lietuvos Respublikos Seimo narių, ekonomistų, ekspertų pasisakymus viešojoje erdvėje, tiek iš 2020 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto lydimųjų dokumentų mato, kad aiški suma, kuri bus skirta medicinos personalo atlyginimų didinimui 2020 m. biudžete nėra numatyta.

Medikų bendruomenę piktina ne tik tai, kad nėra aiškiai nustatyta, kaip ruošiamasi vykdyti LR Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kartu su Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės atstovais 2017-12-13 pasirašytą kolektyvinių derybų susitarimą, bet ir tai, kad vengimas gerinti asmens sveikatos priežiūros srityje dirbančių darbuotojų darbo sąlygas maskuojamas po neatsakingu Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto formavimu ir paskirstymu.

LMS nuomone, neteisinga ir neatsakinga PSDF rezervui skirti 201 mln. Eur, kai tuo tarpu Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos siūlo – 70 mln. Eur. Tokiu atveju, atsirastų galimybė 130 mln. eurų padidinti išlaidas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, kurių dalis galėtų būti skirta susitarimo su profesinėmis sąjungomis sąlygoms įgyvendinti. Primename, kad minėtu susitarimu nustatyta siekiamybė, kad gydytojų vidutinis darbo užmokestis 2020 metų antro pusmečio pradžioje sudarytų ne mažesnį kaip 3, o slaugytojų – 1,5 šalies vidutinių darbo užmokesčių.

2017 m. tarp SAM ir profesinių sąjungų pasiektas konsensusas užtikrina medicinos įstaigų darbuotojams Lietuvos Respublikos Konstitucija garantuojamas teises ir teisėtus lūkesčius gauti tinkamą atlyginimą už darbą (Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalis), ko medikų ir slaugytojų visuomenė pagrįstai tikėjosi. Akivaizdu, kad numatytas PSDF biudžeto formavimas, o būtent aukščiau nurodyti PSDF rezervo ir išlaidų asmens sveikatos priežiūros paslaugoms paskirstymai pažeidžia gydytojų ir slaugytojų konstitucines teises, Konstitucijos garantuojamus teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principus.

Šie principai suponuoja valstybės, taip pat valstybės valdžią įgyvendinančių bei kitų valstybės institucijų pareigą laikytis valstybės prisiimtų įsipareigojimų.

Dėl visų aukščiau nurodytų priežasčių manytume, kad nepagrįstas ir neproporcingas PSDF rezervo didinimas iki 607 mln. eurų, kuris be kita ko sudarys net 1/3 visų faktinių PSDF išlaidų, galimai neatitinka Lietuvos Respublikos Konstitucijos – valdžios atsakomybės visuomenei ir atsakingo valdymo principų.

Lietuvos medikų sąjūdis kviečia LR Seimo narius nepalaikyti pateikto 2020 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto (Reg. Nr. XIIIP-4043).

Siekiant sąžiningo, teisingo, teisėto ir Lietuvos Respublikos Konstituciją atitinkančio PSDF biudžeto suformavimo bei laikantis Sveikatos apsaugos ministerijos prisiimtų įsipareigojimų medikų ir slaugytojų bendruomenei įvykdymo LMS kviečia palaikyti Seimo narių grupių 2019-11-11 pasiūlymus 130 mln. eurų sumai padidinti išlaidas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, kurių išlaidos apmokamos pagal PSDF biudžeto 01 išlaidų straipsnį ir atitinkama suma sumažinti lėšų likutį pagal 2020 m. gruodžio 31 d. būklę, numatomą Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rezervą, rizikos valdymo dalį.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)