Pasak „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, daugelis išankstinių indikatorių rodo, kad pirmąjį šių metų ketvirtį Vokietijos pramonės bėdos niekur nedingo. Tuo metu Vokietija yra pagrindinė lietuviškų prekių eksporto rinka – dešimtadalis viso lietuviškos kilmės eksporto atitenka šiai šaliai.

Taip pat Vokietijos pramonės eksporto užsakymai krito į žemiausią lygį per šį dešimtmetį. Vis dėlto „Swedbank“ ekonomistai mano, kad Vokietija nuosmukio išvengs, ir atkreipia dėmesį į Lietuvos eksportuotojų atsparumą.

„Įdomu tai, kad Vokietijos bėdos Lietuvos eksportuotojų kol kas visai nepaveikė – per pirmuosius du šių metų mėnesius lietuviškos kilmės prekių (be naftos produktų) eksportas augo 12,9 procento. Tiesa, tam daug įtakos turėjo išaugęs žemės ūkio produkcijos eksportas. Tačiau augo ir metalo, įrengimų, mašinų eksportas, kurių didelė dalis tenka Vokietijos rinkai. Šiemet lietuviškų prekių eksporto dalis, tenkanti Vokietijos rinkai, ne tik nesumažėjo, bet ir išaugo“, – sakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Vis dėlto, ekonomistai nerekomenduoja atsipalaiduoti ir tikėtis, kad Lietuvos įmonių konkurencingumas yra visiškai nepalaužiamas. Vokietijos darbo rinka klesti, atlyginimų augimas įsibėgėjo, namų ūkių vartojimas ir paslaugų sektorius sparčiai auga, tačiau pagrindinis nežinomasis išlieka protekcionizmas ir galimai dar labiau mažėsianti paklausa iš besivystančių rinkų.

Šių metų pasaulio BVP augimo prognozę „Swedbank“ ekonomistai mažina iki 3,2 procento, tačiau krizės neprognozuoja, ir mato tik galimą ekonomikos augimo lėtėjimą.

„Nors šiemet prekybos fronte tarp JAV ir Kinijos nieko naujo ir derybos greičiausiai baigsis bent laikinomis paliaubomis, tačiau tikėtis staigaus importo tarifų sumažinimo nereikėtų. Priešingai – JAV šią savaitę paskelbė, kad ketina apmokestinti ilgą iš ES importuojamų prekių sąrašą.

Pavyzdžiui, kai kuriuos žuvies ir pieno produktus, drabužius, kai kuriuos metalo dirbinius. Akivaizdu, kad tai turėtų neigiamos įtakos ir visai ES, ir Lietuvos ekonomikai“, – komentavo N. Mačiulis.

Lėtėjančios pasaulio ekonomikos ir politinių rizikų kontekste „Swedbank“ ekonomistai mato išliekančias teigiamas Lietuvos ekonomikos tendencijas. Pasak jų, eksportas turbūt augs lėčiau, tačiau to neigiamą įtaką atsvers sparčiai didėjantys atlyginimai, kylantis namų ūkių vartojimas bei augančios investicijos.

„Kaip ir prognozavome metų pradžioje, šie metai gali būti pirmieji po Nepriklausomybės atkūrimo, kai atvykstančiųjų gyventi į Lietuvą žmonių bus daugiau nei iš jos išvykstančių. Net ir po praėjusių metų rekordinės imigracijos, atlyginimų augimas visai nesulėtėjo“, sakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

Pasak jo, pirmąjį šių metų ketvirtį grynoji imigracija buvo teigiama: atvyko 573 gyventojais daugiau, nei išvyko, o didžioji atvykusiųjų dalis išlieka iš emigracijos sugrįžtantys lietuviai.

„Swedbank“ taip pat padidino šių metų vidutinio darbo užmokesčio prieš mokesčius augimo prognozę iki 8,5 procento, bei sumažino infliacijos prognozę iki 2,5 procento.

Dėl toliau didėjančio užimtumo, mažesnių darbo mokesčių bei sparčiai augančios realios perkamosios galios „Swedbank“ ekspertai prognozuoja, kad namų ūkių vartojimas šiemet augs sparčiau nei pernai.

„Net ir sparčiai augant atlyginimams, eksporto augimas neišblėso, ir pernai užsienio prekybos perteklius siekė 3,1 procento BVP. Valdžios sektoriaus biudžetas buvo trečius metus perteklinis, tai yra išlaidos neviršijo pajamų. Jis siekė 0,7 proc. BVP. Nekilnojamo turto rinkoje burbulas taip pat nesusiformavo – kainos augo lėčiau nei gyventojų pajamos, todėl daugeliui gyventojų vis lengviau įsigyti būstą“, – sakė N. Mačiulis.

Apibendrindamas ekonomistas pažymėjo, kad dėl sparčiau augusių socialinių išmokų, vaiko pinigų bei viešojo sektoriaus atlyginimų, didesnio minimalaus atlyginimo ir mažesnių mokesčių, tikėtina, kad šiek tiek sumažėjo ir pajamų nelygybė.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (122)