1991 metų pavasarį grupės „Pearl Jam“ lyderis Eddie Vedderis rytiniame laikraštyje perskaitė šokiruojančią antraštę apie penkiolikmetį Jeremy Delle‘ą, kuris nusišovė savo klasės draugų akivaizdoje Teksaso valstijos Ričardsono miesto vidurinėje mokykloje.

Ši istorija E. Vedderį taip paveikė, kad jis iš karto pajuto poreikį pagerbti berniuko atminimą. Taip gimė daina „Jeremy“, kurią įkvėpė Jeremy Delle‘o gyvenimas ir mirtis. Tačiau vaikino draugai ir šeima sako, kad dainoje ne visai tiksliai apdainuojamas Jeremy gyvenimas. Ir nors hitu tapusi daina tebegyvuoja kaip vienas geriausių „Pearl Jam“ kūrinių, ji, pasak artimųjų, temdo realią, tragišką Jeremy Delle‘o istoriją. O kokia ji iš tiesų?

Jeremy Delle‘o tragedija

1991 metų sausio 8 d. penkiolikmetis Jeremy Delle‘as atėjo pavėlavęs į anglų kalbos pamoką.

Mokytoja jam liepė nueiti į mokyklos kanceliariją ir pasiimti pamokų lankymo lapą. Tačiau jis sugrįžo su revolveriu ir prieš nusišaudamas klasės draugų akivaizdoje atsisuko į mokytoją ir pasakė: „Mokytoja, aš atsinešiau tai, ko iš tiesų ėjau“.

Tuomet mokyklos koridoriuje prie savo spintelės buvęs Brianas Jacksonas pasakojo išgirdęs garsų pokštelėjimą, „tarsi kažkas su jėga trenkė knygą į stalą“.

„Maniau, kad jie gal repetuoja kokį vaidinimą ar panašiai, – pasakojo jis. – Tačiau tuomet išgirdau klyksmą ir iš klasės išbėgo verkdama šviesiaplaukė mergaitė.“

Kai B. Jacksonas pažvelgė į klasę, jis pamatė kraujuojantį J. Delle‘ą, ir suprato, kas nutiko.

„Mokytoja stovėjo atsirėmusi į sieną verkdama ir drebėdama, – pasakojo vaikinas. – Keli žmonės stovėjo prie jos laikydami ją, kad ji nenukristų.“

Kas buvo Jeremy Delle‘as?

Nors apie vaikino mirtį buvo plačiai kalbama viešai, vis dėlto nebuvo aišku, kodėl jis taip pasielgė. Vėliau Jeremy klasės draugai pasakojo, kad jis buvo drovus ir liūdnas, tačiau jie visi sakė buvę šokiruoti, nes jis neatrodė kaip žmogus, kuris galėjo taip pasielgti.

Tiesa, viena iš Jeremy klasės draugių sakė, kad likus kelioms dienoms iki savižudybės jis elgėsi kiek neįprastai. Lisa Moore, pažinojusi Jeremy iš popamokinės programos, su Jeremy visos dienos metu keisdavosi rašteliais. Pasak merginos, jis visuomet raštelius pasirašydavo tam tikru būdu. Tačiau dieną prieš savižudybę jis pasirašė kitaip.

„Mes su juo keisdavomės rašteliais, ir jis rašydavo apie gyvenimą ir visokius dalykus, – pasakojo ji. – Jis visus savo raštelius pasirašydavo „Atrašyk“. Tačiau pirmadienį, sausio 7 d., jis parašė „Vėlesnės dienos“. Nežinojau, kaip tai suprasti. Tačiau niekada nemaniau, kad taip įvyks.“

Ričardsono policijos seržantas Ray Penningtonas sakė, kad Jeremy Delle‘as veikiausiai gerai suplanavo savo veiksmus, nes revolveris, ko gero, kurį laiką gulėjo jo spintelėje, ir jis taip pat paliko atsisveikinimo laišką. Tačiau laiško – ar laiškų, nes keli šaltiniai teigė, kad jis draugams parašė atskirus laiškus, – turinys nebuvo paviešintas.

R. Peddingtonas po Jeremy mirties išplatintame pranešime teigė, kad berniuko tėvas buvo kviestas į mokyklą aptarti sūnaus lankomumo. Vėliau esą J. Delle‘as su tėvu kreipėsi į psichologą.

Tačiau „Pearl Jam“ dainoje pasakojama visai kitokia istorija. Joje apdainuojamas dėmesio namuose nesulaukiantis vaikinas, kurio tėvai ignoruoja kelis pagalbos prašymus. Artimi draugai ir šeimos nariai sakė, kad tokie teiginiai buvo toli nuo tiesos.

J. Delle‘o klasės draugė Brittany King kritikavo pasirodžiusią dainą ir sakė, kad joje piešiamas vaizdas neatitinka realybės. „Pykau ant jų dėl tos dainos, – sakė ji. – Galvojau „jūs nežinote, jūsų ten nebuvo“. Ta istorija nėra tiksli.“

Jeremy palikimas

Tuo metu, kai daina „Jeremy“ pateko į grojaraščių viršūnę, vaikino šeimai teko dorotis su kraupia realybe. Jeremy tėvai Josephas Delle‘as ir Wanda Crane buvo išsiskyrę, berniukas gyveno su tėvu. Nė vienas iš jų nebuvo informuotas apie dainą ir, rodos, abu turėjo klausimų dėl šios dainos, kurioje pasakojama tik apie siaubingą jo mirtį.

Josephas Delle‘as vėliau išplatino pareiškimą, kuriame kalbėjo apie faktą, jog dainos gerbėjai palieka raštelius ant jo sūnaus kapo. Jis taip pat apkaltino muzikos grupę naudojantis tėvo sielvartu.

„Visuomet juos vilioja ta daina ir jie žavisi Eddie Vedderiu. Mano nerimas auga su kiekvienu skambučiu, rašteliu, elektroniniu laišku... Žmonės, kurie niekada jo nepažinojo, nusprendė parašyti dainą, sukurti vaizdo klipą ir parašyti daug straipsnių apie tą dieną. Žmonės, kurie niekada nepalaikė asmeninio ryšio su juo, jo gyvenimą supaprastino iki vienos dienos. Jeremy gyvenimas buvo gerokai ilgesnis nei ta nelemta diena“, – pareiškė nusižudžiusio berniuko tėvas.

E. Vedderis teigė svarstęs susisiekti su J. Delle‘o artimaisiais prieš parašydamas dainą, tačiau nenorėjo brautis į jų gyvenimą. Jis pripažino, kad padarė išvadą, kad Jeremy buvo tėvų ignoruojamas, nors su jais niekada nekalbėjo.

Jeremy mama Wanda pastaruoju metu daugiau kalba apie savo sūnaus mirtį ir savo užsitęsusį sielvartą.

„Ta diena, kai jis mirė, neapibrėžia jo gyvenimo, – viename iš pernai duotų interviu sakė W. Crane. – Jis buvo sūnus, brolis, sūnėnas, pusbrolis, draugas. Jis buvo labai talentingas.“

Matydama naujienas ir girdėdama istorijas apie šaudymus mokyklose moteris sakė juntanti ryšį su šių aukų šeimomis. „Galvoju apie motinas, galvoju apie seseris, galvoju apie tai, kas bus sakoma ir kokia nuomonė bus apie tuos mokinius. Noriu apkabinti tas motinas ir tas seseris ir pasakyti, kad vieną dieną viskas bus geriau“, – sakė ji.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija Budi savanoriai konsultantai 8 800 28888 I-VII, visą parą
Vaikų linija Budi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111 I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277 II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366 I-VII, visą parą
Vilties linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123 I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centras Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555 I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi profesionalūs konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per 36val.
„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/ Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.com Atsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems Rašyti el. paštu: laukiam@artimiems.lt Atsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Visa papildoma informacija – puslapyje www.krizesiveikimas.lt. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją