Seimas ketvirtadienį po pateikimo priėmė svarstyti trijų įstatymų – Suskystintų gamtinių dujų terminalo, Šilumos ūkio ir Energijos išteklių rinkos – pataisas ir toliau svarstys jas gruodžio 11 dieną.

Siūloma panaikinant prievolę didiesiems reguliuojamiems energijos gamintojams pirmumo tvarka pirkti dujas iš jas importuojančios bendrovės „Litgas“ ir įpareigoti juos dalį dujų pirkti biržoje.

Gamintojai, per metus suvartojantys 50 gigavatvalandžių (GWh) ar daugiau dujų, ne mažiau kaip pusę jų turės įsigyti per biržą „GET Baltic".

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad „Litgas" ir toliau privalės ekonomiškai naudingiausiu būdu įsigyti būtinąjį dujų kiekį – 4 suskystintųjų gamtinių dujų SGD krovinius per metus, – reikalingą terminalui išlaikyti, bet jį galės parduoti rinkos pagrindais Lietuvos, regiono ar tarptautinėje SGD rinkoje.

SGD terminalo parduodamo būtinojo kiekio kaina taptų nereguliuojama. Pagal naują modelį nebebūtų kompensuojamos „Litgas“ veiklos ir dujų balansavimo, mainų bei saugojimo sąnaudos. Jas įmonė turės padengti iš pajamų.

Jis taip pat pranešė, kad tobulinant SGD terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelį, 6 mln. eurų – nuo maždaug 20 mln. iki 14 mln. eurų – per metus mažės papildoma saugumo dedamoji dujų vartotojams.

Pasak jo, kita nauda yra ta, kad per keletą metų Lietuvos dujų biržos likvidumas ir prekybos apimtys padidės 4 kartus.

„Aktyvesnė prekyba dujų biržoje ženkliais palengvintų naujų teikėjų atėjimą į Lietuvos dujų rinką“, – aiškino ministras.

Europos Sąjungos (ES) kontekste Lietuvos dujų rinka priskiriama prie nelikvidžių ir pradinio išsivystymo lygmens rinkų.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)