Lietuvos lėlininkų gimtadienis

Gegužės 6-oji - profesionalaus lietuviško lėlių teatro gimtadienis. Tą dieną 1936 m. Kauno „Metropoliten“ kino teatre buvo pirmą kartą suvaidintas dailininko Stasio Ušinsko spektaklis Antano Gustaičio „Silvestras Dūdelė“. Vilniaus teatras „Lėlė“ kasmet švenčia šią datą, kviesdamas visus kartu prisiminti ištakas.

Šiemet „Lėlė“ gimtadienį minės gegužės 5 d. Tądien bus parodyti du spektakliai suaugusiems – 18val.30min. – „Lėlės“ „Jūratė ir Kastautas“ (rež. V. Mazūras), pelnęs kontroversiško ir karnavališko reginio epitetus bei – 16 val – Klaipėdos lėlių teatro „Šalia“.

Kaip teigia „Lėlės“ meno vadovas Vilmantas Juškėnas, klaipėdiškių spektaklis „žiūrovams siūlo rafinuotų plastinių sprendimų reginį, grįstą absurdo teatro poetikos ir grotesko žanro principais. Tai – fantastinių vaizdų ir žaismingos vaidybos kupinas valandos trukmės kūrinys, ironiškai, kiek parodijuojančiai atskleidžiantis vyrų ir moterų santykių problemas“.

Taip pat šventės programoje - 14 val. Klaipėdos lėlininkų atvežamos parodos, skirtos Klaipėdos lėlių teatro 20-mečio jubiliejui, atidarymas bei po to sekanti diskusija apie suaugusiems skirto lėlių teatro problemas. Pastarojoje dalyvaus žymus teatro kritikas Konstantynas Borkowskis, kurio, kaip pats teigia, – dalyvavimas renginyje savaime yra atskiras žanras. Apie lėlių teatrą suaugusiems taip pat diskutuos lėlininkas Vitalijus Mazūras, dailininkė Julija Skuratova, režisierė ir Klaipėdos lėlių teatro meno vadovė Gintarė Radvilavičiūtė bei kiti lėlių teatro kūrėjai. Diskusiją moderuos Vilniaus teatro „Lėlė“ meno vadovas Vilmantas Juškėnas.
 
Kasmetinis bandymas užkariauti Trakų pilį

Jau keturioliktą pavasarį „Lėlės“ kūrybinė komanda, apsiginklavusi lėlėmis ir dekoracijomis traukia į Trakus ir kartu su Trakų istorijos muziejumi rengia visos Lietuvos vaikų pamėgtas kultūrines-edukacines ekskursijas į legendinę pilį, kur galima ne tik pakvėpuoti senovės lietuvių išmindžiotuose koridoriuose, bet ir patirti spektaklį neįprastoje aplinkoje, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto pilies Didžiojoje menėje.

Šiemet Vilniaus lėlininkai krauna spektaklių „Coliukė“ (Rež. R. Driežis) ir „Pasaka apie vėžliuką“ (rež. A. Mikutis) lagaminus. Spektaklis „Coliukė“ – tai subtili ir melancholiška istorija, savo estetika įdomi ir suaugusiems, o siužetu – vaikams. O „Pasaka apie vėžliuką“ - tai spektaklis, kuriame žiūrovus jau daugiau kaip 15 metų džiugina išradinga scenografija, netikėtu humoru nuspalvinta personažų traktuotė ir aktorių improvizacijos.

Spektakliai Trakų pilyje vyks gegužės 17, 18, 21-23 ir 28-31 dienomis 11 ir 13 valandomis. Atvykimui į šio renginio spektaklius „Lėlės“ teatras gali pasiūlyti Vilniaus miesto ir apylinkių mokykloms bei darželiams savo transportą, kuriuo mokiniai ir auklėtiniai gali būti nuvežti į Trakus ir atgal. Smulkesnės informacijos galima teirautis Vilniaus teatro „Lėlė“ administracijos.
 
Įvairiatautis modernistų dvelksmas ir kiniški hieroglifai

Gegužės pabaigoje, 24 ir 27 dienomis Didžiąją teatro salę vėl užkariaus skardžiabalsis modernistų choras, sustyguotas režisieriaus Gintaro Varno. Spektaklis „Teiresijo krūtys“ leidžia ne tik pasinerti į meno kūrinių ir kūrėjų kuriamą atskirą sapną-paveikslą, bet ir atpažinti bei pasijuokti iš šiandienos realijų bei absurdo.

„Pamenu, koks kilo, o gal tik buvo siekiama sukelti, ažiotažas po Lietuvos nacionalinio dramos spektaklio „Visuomenės priešas“ (režisierius – Jonas Vaitkus), kuris, kaip buvo teigiama, po minėto spektaklio premjeros tiesiog sukrėtė įvairius valdžios atstovus, kaip jie stebėjosi, buvo išmušti iš vėžių ir taip toliau, ir taip toliau. Netgi kai kurie politikos apžvalgininkai nepasibodėjo aptarti spektaklį kaip atskiro dėmesio vertą politinį įvykį… Verčiau jau jie visi būtų nuėję į „Teiresijo krūtų“ spektaklį ir tada išsakę savo nuomonę: buvo tai paveiki satyra, ar ne… Tiesa, šią bėdą nesunku ištaisyti, bet pasiduoti intelektualinėms provokacijoms turbūt pernelyg didi rizika, tiesa?“ – retoriškai klausia spektaklio recenzentė Agnė Patackaitė.

Tuo metu, kol spektaklyje „Teiresijo krūtys“ veikiantis kioskelis „Utopia“ retoriškai svarstys, kiek laiko dar šypsosis ministras pirmininkas, spektaklio „Muzikinė dėžutė“ komanda ruošis savo melodijos pristatymui 21-ajame Pasauliniame UNIMA Kongrese ir tarptautiniame lėlių teatro festivalyje Čengdu mieste, Kinijos liaudies respublikoje.

Įspūdingame renginyje, kuriame dalyvaus per 100 trupių iš 60 skirtingų pasaulio šalių, bus parodyta per 180 skirtingų pasirodymų, aprėpiančių gatvės teatro, šešėlių teatro, marionečių teatro, plastinio meno ir tarpdisciplininio meno rūšis, vyks ir parodos, forumai, paskaitos, spektaklių pristatymai, apdovanojimai. O vos grįžusią „Muzikinės dėžutės“ komandą geografinių laimėjimų paieškose pakeis „Lėlėj“ kuriamo naujo spektaklio „Meteo“ (rež. Anna Ivanova-Brašinskaja) kolektyvas, kūrybinį procesą pakviestas parodyti kolegoms lėlininkams į Balstogėje, Lenkijoje organizuojamą tarptautinį lėlių teatro mokyklų festivalį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją