Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Otorinolaringologijos skyriaus vedėjas, daktaras Virgilijus Sakalinskas:

- Vaikai vidurinės ausies uždegimu (otitu) serga dažniau nei suaugusieji. Tyrimų duomenimis, trys ketvirtadaliai vaikų šia liga suserga nors kartą gyvenime, trečdalis jų iki trejų metų amžiaus vidurinės ausies uždegimu suserga tris ar daugiau kartų. Tačiau kuo vaikas didesnis, tuo tikimybė susirgti otitu mažėja. Dažniau šia liga sergama rudenį, žiemą ir pavasarį.

Otitą sukelia pūliniai mikrobai, o infekcinės ligos sudaro sąlygas uždegimui kilti.

Sergant šiomis ligomis, paburksta nosies gleivinė ar adenoidai ir oras negali patekti į viduriniąją ausį. Tuomet iš pastarosios negali nutekėti audinių skystis, ertmėse kaupiasi pūliai ir joje prasideda uždegimas.

Ligai prasidėjus kartais skausmas būna su pulsacija, plintantis į skruostą, kaklą. Kaupiantis pūliams, pakyla kūno temperatūra. Vėliau dėl pūlių “spaudimo” į apatinę būgnelio dalį, šis gali pratrūkti. Tada simptomai keičiasi: sumažėja skausmas ausyje, krenta temperatūra, tačiau atsiranda pūliavimas iš ausies. Pūliai būna skysti, tąsūs, gleivingi, bespalviai ar gelsvi, bekvapiai. Iš pradžių, dėl būgnelio pratrūkimo, pūliuose gali būti kraujo priemaišų. Anksti pradėjus gydyti, liga pasibaigia pradinėje stadijoje.

Kūdikį iki pusės metų nuo visų ligų saugo įgimtas, motinos perduotas imunitetas, todėl mažyliai kur kas atsparesni įvairioms ligoms bei infekcijoms. Tačiau vėliau kūdikio organizmas greitai peršąla, nes jo kūno temperatūros reguliacija dar silpnoka. Todėl ir peršalimo ligomis sergama dažniau, o jei į jas numojama ranka ir jos negydomos ar gydomos netinkamai, komplikuojasi į ausies uždegimą.

Norėdami įsitikinti, kad sloguojantis vaikutis neserga otitu, miegančiam ar žaidžiančiam atsargiai paspauskite ausies kaušelio iškyšulėlį (kramslį) - jei mažylis nesureaguos, vadinasi, ausies uždegimu jis neserga.

Kompresai - kada juos dėti

Kompresų suteikta šiluma gali sumažinti nepatogumo(diskomforto) jausmą. Susirgus ūminiu otitu, kartais kompreso šiluma apmalšina skaudamą ausį, tačiau “įsisiautėjus” pūliniam otitui, kompreso šiluma gali veikti ir atvirkščiai, didinti skausmą. Tokiais atvejais net rekomenduojama dėti užausyje ledo gabaliukų.

Jei plyšus būgneliui, iš jo ertmės išbėga pūliai ir jie gerai nuteka, kompreso šiluma naudinga.

Ausies uždegimui mažėjant, gydytojas gali skirti ir fizioterapinių procedūrų, kurios greitina otito gijimą ir mažylio pasveikimą.