aA
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) mokslininkai pristatė inovatyvią apklausomis surinktų duomenų apdorojimo metodiką, pritaikė ją siekdami nustatyti svarbiausius kriterijus, lemiančius valstybinio darželio pasirinkimą Vilniaus mieste.
Mokslininkai nustatė, kas lemia lietuvių pasirinkimą, renkantis vaikų darželį: tai, kas liko paskutinėje vietoje, tyrėjus nustebino
© Adobe Stock

Vaikų ugdymas – itin svarbus veiksnys, kuriuo rūpinasi ne tik tėvai, bet ir švietimo institucijos. Šiais laikais ikimokyklinės įstaigos teikia ne tik priežiūros, bet ir apsaugos bei auklėjimo paslaugas.
Kadangi tėvai vis labiau investuoja į atžalų ugdymą, jų nuomonė apie ikimokyklinio ugdymo įstaigų kokybę tampa vis svarbesnė, rašoma pranešime spaudai. Ji gali būti naudinga ir valdžios institucijoms, siekiant tobulinti paslaugų teikimą viešajame sektoriuje.

Tyrime pristatoma apklausa buvo vykdoma prieš pat naujųjų mokslo metų pradžią, vasaros pabaigoje. Inovatyvaus tyrimo metu buvo apklausti 133 respondentai, 98 proc. jų sudarė moterys. Tėvai savo nuomonę galėjo išreikšti ne tik konkrečiai įvertindami pateiktų kriterijų svarbumą, bet ir vizualiai palygindami savo atsakymus.

Apklausos metu paaiškėjo, kad ieškodami tinkamiausio darželio, tėvai dėmesį kreipia į labai įvairius aspektus: atstumą nuo darželio iki namų, ikimokyklinės įstaigos darbo laiką, vidaus bei lako patalpų saugumą ir švarą, tėvų, mokytojų, vaikų atsiliepimus, laisvų vietų skaičių pageidaujamo amžiaus grupėse, darbuotojų kompetenciją, komunikaciją, mokymo metodų šiuolaikiškumą ar kainą.

„Tyrimo metu nustatyta, jog atstumas nuo darželio iki namų, darbuotojų kvalifikacija ir gebėjimas dirbti su vaikais, kiemo saugumas ir švara – patys svarbiausi veiksniai, lemiantys tėvų sprendimą dėl ikimokyklinės įstaigos pasirinkimo“, – apie gautus tyrimo rezultatus pasakoja VILNIUS TECH mokslininkė dr. I. Leščauskienė.

Mokslininkai nustatė, kas lemia lietuvių pasirinkimą, renkantis vaikų darželį: tai, kas liko paskutinėje vietoje, tyrėjus nustebino
© Vida Press

Įdomu tai, kad tokie plačiai viešumoje aptarinėjami faktoriai, kaip mokymo metodų šiuolaikiškumas ir žaislų bei įrengimų kokybė liko paskutinėse vietose pagal svarbumą. Tolerancija skirtingoms kultūroms tėvams pasirodė dar mažiau svarbus veiksnys, sprendžiant kurias ikimokyklinio ugdymo įstaigas įrašyti prioritetinėje darželių pasirinkimo eilėje.

Pasak dr. I. Leščauskienės, internetinės apklausos – itin populiari priemonė, padedanti sužinoti visuomenės nuomonę apie įvairius gyvenimo klausimus. Ši duomenų rinkimo priemonė naudojama atliekant tiek mokslinius, tiek sociologinius tyrimus. Tačiau dažnai pamirštama, kad apklausos sandara ar net atskirų klausimų išvaizda gali turėti didelę įtaką jos rezultatams.

„Kai paprašėme įvertinti, kokie kriterijai svarbiausi ieškant darželio savo vaikui, tėvai nesusimąstydami beveik visus punktus pažymėjo, kaip panašiai svarbius. To buvo galima tikėtis, nes moksliniais tyrimais įrodyta, kad paklausti apie kriterijų svarbumą, žmonės yra linkę viską vertinti labiau pozityviai, negu negatyviai. Tai sumažina atsakymų įvairovę. Ir tik maži, plika akimi vos pastebimi skirtumai leidžia suprasti, jog kai kurie darželių kokybę apibūdinantys aspektai tėvams vis tik yra svarbesni už kitus“, – teigia dr. I. Leščauskienė.

Naujasis VILNIUS TECH mokslininkų I. Leščauskienės, R.Baušio, E.K.Zavadsko ir B. Juodagalvienės pristatytas „VASMA weighting“ metodas siūlo inovatyvų būdą, kaip atsižvelgiant į apklausų metu surinktų duomenų psichometrines savybes ir panaudojant entropiją bei multikriterijinius metodus sumažinti paklaidų kiekį priimant sprendimus.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.8000

Nuotolinėje pamokoje dalyvavo beveik ketvirtis milijono žmonių (4)

Ketvirtadienį įvyko visiems Lietuvos moksleiviams ir mokytojams skirta pamoka „Mokonomika“....

Šalies moksleiviams – didžiausia istorijoje nuotolinė pamoka su būriu žinomų ekspertų (74)

Mesijus, Svaras ir Rolandas Mackevičius, Jolita Vaitkutė ir Tomas Ramanauskas su Kristupu Saboliumi,...

5 žingsniai, kuriuos turi padaryti tėvai, kad vaikai, naudodamiesi internetu, būtų saugesni (3)

Karantino metu vykstant nuotoliniam mokymui vaikai prie kompiuterio neišvengiamai praleidžia...

Pedagogai nerimauja dėl pradinukų nuotolinio mokymosi: neigiamų pasekmių bus (212)

Vakar pradinukams prasidėjo nuotolinis mokymasis , kuris ne tik tėvams, bet ir pedagogams vis dar...

Ką daryti, kad vaikas savo noru skaitytų knygas: patarimai, kurie pravers viltį praradusiems tėvams (5)

Beveik 40 proc. Lietuvos tėvų mano, kad jų vaikai karantino laikotarpiu, dar pavasarį įvedus...

Top naujienos

Užkalnis pripažino: mano kūryba yra paveikta Indijos kvaišalų (49)

Žinoma, apie jokias nelegalias medžiagas ar receptinius sąmonę plečiančius preparatus aš...

Prokuroras įvardijo sukčių purvinus metodus: prašo kreiptis ir praradus menkiausias sumas (138)

Klaipėdos prokuroras Simonas Genys į „Delfi“ kreipėsi norėdamas įspėti apie sukčių...

Maudynių eketėje entuziastas: pas gydytojus einu tik tada, kai reikia pasikeisti vairavimo teises (50)

Spaudžiant šalčiui ne visiems norisi užsidaryti šiltuose namuose. Panevėžiečiai kaip tikri...

Stringant COVID-19 vakcinų pristatymui, SAM abejoja dėl prezidento iškelto tikslo iki vasaros vidurio paskiepyti 70 proc. gyventojų (126)

Stringant COVID-19 vakcinų pristatymui, būtų drąsu teigti, jog Lietuvai iki vasaros vidurio pavyks...

Rimas Šapauskas | D+

Rimas ir kunigas. Pokalbis su vyskupu Arūnu Poniškaičiu: nusikaltęs kunigas vis tiek lieka Bažnyčios nariu

Iš kur kyla gandai, stereotipai ir nesusikalbėjimas? Dažniausiai – iš nežinojimo. Ar tikrai...

Kineziterapeutas Žilvinas Pušnys | D+

Tai – vienas geriausių pratimų pilvo presui, bet dažnai atliekamas klaidingai: štai kaip jį daryti teisingai

Šis pratimas laikomas vienu veiksmingiausių pilvo presui . Pratimas apima daugiau nei vieną...

Laura Vagonė: man nieko niekada nereikėjo imti grožiu (106)

Ryški, drąsi ir energinga švenčių planuotoja Laura Vagonė atvira, dažnai ji veidrodyje nemato...

Šviesa tunelio gale: Dulkys dalijasi pozityvia koronaviruso statistika (188)

Lietuvai jau daugiau nei mėnesį gyvenant antrojo griežto karantino sąlygomis, sveikatos apsaugos...

COVID-19 protrūkiai Lietuvoje nesiliauja vaikų darželiuose ir įmonėse, sunki padėtis tęsiasi ir šalies globos namuose Per parą nustatyti 773 koronaviruso atvejai, mirė 18 asmenų (115)

Per praėjusią parą Lietuvoje ištyrus 5623 ėminius dėl įtariamo koronaviruso nustatyti 773 nauji...