Apie šių laikų galimybes moterims, o, kaip vėliau atskleidžia interviu, ir vyrams, pasakoja „Primum Estetica“ klinikoje dirbanti akušerė ginekologė doc. dr. Daiva Bartkevičienė.

– Ar dažnai moterys kreipiasi dėl lytinių organų estetikos? Kaip jums atrodo – ar moterys tai daro drąsiai? Ar ši tema mūsų šalyje tabu?

– Jei lyginčiau situaciją Lietuvoje, kokia buvo prieš 5 metus, kai pradėjau viešai kalbėti apie estetinę ginekologiją, ir situaciją šiandien, tai ji tikrai pasikeitusi. Konsultacijose moterys ne tik drąsiau kalba apie savo lytinių organų išvaizdą, pojūčius, bet ir turi daugiau informacijos apie priemones, procedūras, kurios joms gali padėti.

Dažniausiai konsultacijai kreipiasi vidutinio amžiaus, išsilavinusios ir gerovę susikūrusios moterys, kurios nori kokybiško gyvenimo visomis prasmėmis, kurios nori pasitikėti savimi, stengiasi atrodyti jauniau nei jų biologinis amžius. Šiandien medicina tikrai yra pajėgi padėti ir nubraukti mažiausiai 10 metų. Ateina ir jaunų, iki 30 metų, moterų. Pastebėjau, kad kuo jaunesnė moteris, tuo labiau nori pokyčių, jei tik kas nors nepatinka ar kliūva.

– Kaip jūs manote, kiek svarbi lytinių organų estetika?

– Manau, kad daugeliui žmonių bet kokia kūno estetika yra labai susijusi su žmogaus psichine būsena ir pasitikėjimu savimi, ne išimtis ir lytinių organų estetika. Jei žmogui tai trukdo mėgautis gyvenimu, jis nepasitiki savimi, o tai galima išspręsti per kelias minutes, tai kodėl to nepadarius? Palyginčiau lytinių organų estetiką su apatiniu trikotažu. Juk turbūt visos moterys sutiks, kad gražus apatinis trikotažas, nors jo niekas nemato, suteikia pasitikėjimo savimi.

– Kokias problemas, be psichologinių, gali sukelti ypač didelės arba ypač mažos lytinės lūpos arba kiti estetiniai dalykai? Kiek ši problema yra psichologinė, o kiek – ir fizinė?

– Fiziologiškai didžiosios lytinės lūpos beveik visiškai dengia mažąsias. Kartais pastarosios padidėja ir tuomet jų nepridengia didžiosios. Kai kada moterys gimsta su tokiomis lytinėmis lūpomis, o kartais tai nutinka po tokių gyvenimiškų įvykių, kaip gimdymas. Per didelės mažosios lytinės lūpos yra viena dažniausių problemų, kurias tenka spręsti ir nepilnametėms.

Kai kurioms moterims ši būklė sukelia ne tik psichologinį (dėl netenkinančio estetinio vaizdo), bet ir fizinį diskomfortą, nes joms skauda lytinių santykių metu, per didelės mažosios lytinės lūpos trukdo sportuoti, šokti, važinėti dviračiu, nemalonu sėdėti, gali varginti dažnesnės lytinių takų infekcijos. Juk negalėjimas daryti tokių kasdienių, elementarių dalykų mažina pasitikėjimą savimi, gyvenimo džiaugsmą.

Dažnai ši problema būna ir fizinė, ir psichologinė. Dėl jos labai dažnai kreipiasi jaunos merginos, kurioms nėra ar tėra vos per 20 metų. Aišku, pasitaiko moterų, kurioms psichologai galbūt diagnozuotų dismorfinį sindromą, kai išsigalvoji, kad kažkas su tavimi yra ne taip, apie tai daug kalbama ir tarptautiniuose estetinės ginekologijos gydytojų kongresuose, tačiau pas mane jos retai ateina, vos viena kita. Nežinau, kodėl, gal kitur kreipiasi?

– Ar gali būti, kad moterų įvaizdį apie tai, kas yra „gražūs“ lytiniai organai, suformavo ne visai tinkami šaltiniai? Ką jūs manote?

– Mus pasiekia labai daug informacijos iš pačių įvairiausių šaltinių ir, manau, kad kai kuriems žmonėms daro įtaką – jų mąstymui, įsivaizdavimui. Tačiau, manau, kad didesniam ratui žmonių daug didesnę įtaką daro mokslo proveržis, žmonių noras gyventi kokybiškai, be sveikatos problemų, kurios prieš 20 metų atrodė neišvengiamos organizmui senstant.

– Kokias procedūras galima taikyti būtent estetiniais sumetimais?

– Sakyčiau, kad yra tik viena procedūra – tai didžiųjų lytinių lūpų ir išangės srities balinimas, kuri atliekama tik dėl estetikos, tačiau ši procedūra nėra tarp labai populiarių ir ji tikrai nedaro įtakos fizinei būsenai, nebent psichologinei. Tačiau kitos estetinės ginekologijos procedūros yra susijusios ir su fiziniais pokyčiais. O kai gerai jautiesi fiziškai, tai ir psichologinė būsena geresnė, pasaulis gražesnis.

Procedūros, kurios skirtos, pavyzdžiui, makšties atjauninimui ar sausumui gydyti, makšties ir gimdos nusileidimui ar šlapimo nelaikymo gydymui, atliekamos ne estetiniais sumetimais, o ieškant problemos ar net kelių problemų sprendimo būdų. Kartais gali būti atliekamos profilaktiškai, siekiant išvengti problemų, kurios atsiranda su amžiumi.

– Kokia tų procedūrų eiga? Gijimas? Kokia kaina? Ar yra komplikacijų rizika?

– Procedūras galima suskirstyti į kategorijas: hialurono rūgšties ir PRP (angl. platelet rich plasma) injekcijos, lazerinės procedūros ir chirurginės procedūros.

Hialurono rūgšties ir PRP (angl. platelet rich plasma) injekcijas bei lazerines procedūras galima atlikti ir per pietų pertrauką, vidutinė procedūros trukmė yra apie 30 minučių. Po jos galima grįžti į darbą ir niekas nieko nepastebės ir neįtars, komplikacijų beveik nepasitaiko. Po procedūros gydytojas rekomenduoja 3–4 dienas vengti lytinių santykių, sporto, saunos, baseino. Vienos injekcijos kaina yra apie 200 eurų, lazerinės procedūros – apie 400 eurų.

Chirurginės procedūros yra sudėtingesnės, jos gali trukti nuo pusvalandžio iki kelių valandų, jų vidutinė kaina yra 2000 eurų. Po jų apie du mėnesius rekomenduojama neturėti lytinių santykių, nenaudoti tamponų, vengti fizinio krūvio, nesimaudyti vonioje, baseine, upėje ar ežere. Komplikacijų rizika minimali.

Sakyčiau, kad po visų procedūrų, apribojimai yra nedideli, laiko skirti daug nereikia, o gyvenimo kokybė, kūno pojūčiai akivaizdžiai pasikeičia į gerąją pusę.

– Kokio amžiaus moterys į jus kreipiasi dažniausiai?

– Pacienčių amžius nuo 18 iki 70 metų, tačiau dažnai jos kreipiasi dėl skirtingų problemų. Jaunos moterys į estetinės, funkcinės ir rekonstrukcinės ginekologijos gydytojus dažnai kreipiasi dėl per didelių mažųjų lytinių lūpų – jų išvaizdos ir asimetrijos. Vidutinio amžiaus moterys paprastai skundžiasi skausmu lytinių santykių metu, makšties laisvumo jausmu, tarpvietės defektais ir randais, kurie atsirado po nėštumo ir gimdymo, makšties sausumu, sumažėjusiu lytiniu pasitenkinimu. Vyresnio amžiaus moteris taip pat kankina makšties sausumas, pasireiškia anatominiai pakitimai, pavyzdžiui, nusileidžia makšties sienelės, taip pat jos skundžiasi sumažėjusiu ar net išnykusiu lytiniu pasitenkinimu, potraukiu.

Didesnę dalį pacienčių sudaro vidutinio amžiaus, išsilavinusios, žinančios, ko nori, gerovę susikūrusios moterys. Procedūros, atliekamos lazeriu, ir injekcijos nėra kompensuojamos, tad ne visos moterys gali už jas susimokėti.

– Papasakokite plačiau apie sveikatos problemos, ne estetines, kurių turėdamos moterys į jus kreipiasi.

– Paprastai moterys kreipiasi, kai sumažėja makšties lubrikacija, atsiranda niežėjimas ar deginimo jausmas makštyje, lytiniai santykiai tampa skausmingi, o kartais net neįmanomi, nuolatos kartojasi makšties infekcijos, kankina pasikartojantys šlapimo pūslės uždegimai, atsiranda nevalingas šlapimo tekėjimas, kartais nepavyksta pasišlapinti, jaučia nemalonų tempimą, „svetimkūnio slinkimą“ tarpvietėje, pastebi makšties ir gimdos nusileidimą, kenčia dėl randų tarpvietėje, makštyje, per didelių ar per mažų lytinių lūpų, atsiradusio makšties platumo, laisvumo jausmo po gimdymų.

– Yra tokia stigma, kad visas tas procedūras moterys darosi dėl vyrų. Kiek su tuo susidūrėte jūs? Ar apskritai, jūsų manymu, tai yra blogai?

– Moterys tikina, kad po procedūrų vėl jaučiasi patrauklios, moteriškos, jaunatviškos ir geidžiamos, kad pagerėja savijauta, grįžta ir pasitikėjimas savimi, noras džiaugtis gyvenimu, rūpintis artimaisiais. Tačiau tikrai ne visos procedūras daro dėl savęs. Yra moterų, kurios jas darosi dėl vyrų, tačiau patys vyrai dažnai net nepastebi šių procedūrų poreikio. Dažnas vyras net nemato, kad moters lūpos asimetriškos, nors moteriai jos trukdo kasdieniame gyvenime. Dažnam vyrui svarbu moters seksualumas, makšties lubrikacija lytinių santykių metu. Tad jei moteris kreipsis dėl sumažėjusios makšties lubrikacijos, tikėtina, kad atlikus gydymą injekcijomis ar lazeriu, vyras pastebės pokytį.

– Ką pačiai moteriai gali duoti tokia procedūra, kaip makšties siaurinimas arba klitorio plastika?

– Makšties siaurinimas gali būti atliekamas tiek lazeriu, tiek chirurginiu būdu. Makšties siaurinimo operacija yra tarp mano dažniausiai atliekamų operacijų ir procedūrų.

Dažniausiai dėl makšties siaurinimo kreipiasi moterys, kurios natūraliai gimdė ne vieną, o du, tris, kartais ir daugiau kartų. Po kelių gimdymų moteris pastebi, kad makštis yra plati, atsirado laisvumo pojūtis, jos nejaučia seksualinio pasitenkinimo.

Klitorio plastika atliekama moterims, kurioms padidėja aplink klitorį esanti ir jį iš dalies dengianti gleivinės raukšlė. Padidėja ji paprastai dėl organizme vykstančių hormoninių, amžiaus pokyčių, paveldimumo. Šie intymios zonos pokyčiai moterims paprastai sukelia ne fizinį, o psichologinį diskomfortą.

Šlapimo nelaikymas

– Papasakokite apie makšties sausumo ir šlapimo nelaikymo problemas bei jų sprendimą plačiau. Kaip dažnai jūsų siūlomas gydymas būna sėkmingas? Ar tokios procedūros – visam, ar reikia pakartoti?

– Tiek makšties sausumas, tiek šlapimo nelaikymas nesunkiai ir efektyviai gydomas hialurono ir PRP injekcijomis, lazerio procedūromis. Šlapimo nelaikymas dar gydomas stiprinant dubens dugno raumenis intymios sveikatos gerinimo magnetiniame krėsle. Kartais naudojamas vienas būdas, kartais jungiami keli, priklauso nuo problemos dydžio, anatomijos.

Kol kas man neteko sutikti moterų, kurios nebūtų pastebėjusios pokyčių. Kuo problemos yra mažesnės, kuo anksčiau kreipiasi, tuo ir rezultatai būna geresni. Žinoma, jie nėra amžini. Paprastai po metų, priklausomai nuo moters organizmo savybių, procedūras tenka kartoti. Didžioji dalis moterų sugrįžta vėl ir vėl, kartoja procedūras, sako, kad nori vėl gerai jaustis, tad akivaizdu, kad gydymas yra efektyvus.

– Esama begalė įvairių medicininių pasiūlymų moterims. Ar tiek daug pasiūlos esama ir vyrams? Ką jiems siūlo šių dienų galimybės?

– Vyrai tikrai nėra nuskriausti. Šiuo metu vienas populiariausių metodų, kuris pagerina vyrų erekcijos funkciją ir atjaunina varpą, yra „P-Shot“ injekcija, kuri dar vadinama „Priapo šūviu“ („Priapus Shot“). Tai – graikų mitologijoje derlingumo ir vaisingumo dievo, vyriškų genitalijų globėjo Priapo vardu pavadinta procedūra. Tai visiškai natūrali procedūra: iš paciento rankos venos paimama kraujo, tada mėgintuvėlis su krauju dedamas į specialią centrifugą, kur pagal patvirtintą metodiką paruošiama trombocitais praturtinta plazma (RPR), kuri suleidžiama į akytkūnį. Trombocitai natūraliai pritraukia organizmo kamienines ląsteles į suleidimo vietą, todėl sukuriamas sveikesnis ir geriau funkcionuojantis audinys. Šis metodas taikomas ir kai kurioms ligoms gydyti, pavyzdžiui, esant Peirono (kreivos varpos) ligai.

Dauguma vyrų įsitikinę, kad didesnė varpa teigiamai veikia jų savivertę ir seksualinį gyvenimą, suteikia daugiau malonumo partnerei. Nors tyrimai rodo, kad 85 proc. moterų tenkina jų partnerių varpos dydis, tačiau net 45 proc. vyrų nori didesnės, tad populiarus tarp vyrų varpos pastorinimas hialurono rūgšties užpildu.

Vyrams, kaip ir moterims, taip pat siūloma stiprinti dubens dugno raumenis intymios sveikatos gerinimo magnetiniame krėsle, erekcijos gydymui siūloma žemo dažnio terapija. Tai neinvazinės, pietų pertraukos procedūros. Tačiau vyrams svarbią vietą užima ir plastinės operacijos: dažniausiai jiems atliekamas apyvarpės apipjaustymas (cirkumcizija) arba apyvarpės pasaitėlio plastika (frenuloplastika).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją