Remiantis tyrimų bendrovės „Spinter“ atliktu tyrimu, 29 proc. apklaustųjų įvardijo, kad didžiausią stresą besiruošiant mokyklai jiems kelia vaiko adaptacija tarp bendraamžių. Tuo tarpu, anot psichologės Ingos Būdvytytės, nors natūralu jausti nerimą dėl laukiančių pokyčių, yra būdų, kaip padėti pasiruošti tiek tėvams, tiek vaikams, ramiau juos priimti.

Susipažinkite su būsima aplinka

„Naudinga vaiką iš anksto supažindinti su mokykla ir jos aplinka. Dauguma mokyklų organizuoja pažintines dienas būsimiems pirmokams, kurių metu jie gali susitikti su mokytoja ir būsimais klasės draugais. Bus tikrai naudinga, jei su vaiku ramiai pasivaikščiodami nueisite iki mokyklos, apsižvalgysite tiek viduje, tiek mokyklos teritorijoje, parodysite mažyliui, kur jo klasė, valgykla ir tualetai. Paaiškinkite, į ką jis gali kreiptis, jei kils klausimų ar prireiks pagalbos“, – pataria psichologė.

Psichologė Inga Būdvytytė
Jei pirmą dieną vaikas nesusirado geriausio draugo, duokite jam laiko apsiprasti ir įsivertinti, su kuo jam norėtųsi bendrauti, aptarkite, kaip jis galėtų užmegzti ryšį

Tėvams verta iš anksto susipažinti su būsima vaiko mokytoja, aptarti su ja nerimą keliančius klausimus, pasidalinti informacija, jei vaikui reikia ypatingo dėmesio, pavyzdžiui, dėl kokių nors sveikatos problemų ar charakterio savybių. Ruošiantis mokyklai gali padėti ir darželio auklėtojų, kurios jau pažįsta jūsų vaiką ir žino stipriąsias ir silpnąsias jo vietas, įžvalgos. Jos gali patarti patiems tėvams, į ką derėtų atkreipti dėmesį prieš keliaujant į pirmą klasę.

Pažaiskite mokyklą

Vienu iš būdų prisijaukinti mokyklą gali tapti mokyklinio krepšelio supirkimas. „Kartu su vaiku sudarykite pirkinių sąrašą ir kartu pabandykite paskaičiuoti, kiek ir ko reikės, tai puikus būdas ugdyti vaiko finansinį raštingumą ir mokytis ieškoti kompromisų“, – sako I.Būdvytytė.

Anot jos, tam, kad vaikas mokslo metų lauktų su nekantrumu, namuose galite drauge „pažaisti mokyklą“. Pasiaiškinkite, kas yra tvarkaraščiai ir pertraukos, ką galima daryti pamokų metu, ir kaip elgtis nereikėtų. Taip pat leiskite vaikui išbandyti naujus mokyklinius reikmenis – jais džiaugdamasis ir rugsėjo 1–osios lauks nekantriai.

Priimkime vaiko nerimą

Psichologė I.Būdvytytė ramina: net jei pirmoji diena mokykloje vaikui nepatiks, svarbu neišsigąsti. „Jei pirmą dieną vaikas nesusirado geriausio draugo, duokite jam laiko apsiprasti ir įsivertinti, su kuo jam norėtųsi bendrauti, aptarkite, kaip jis galėtų užmegzti ryšį, pavyzdžiui, galbūt padėdamas kitam ar kuo nors pasidalindamas, prisiminkite, kaip jis susirado draugų darželyje ar atostogaudamas kaime. Jūs geriausiai pažįstate savo vaiką ir žinote, kuriose srityse jam sekasi geriau, kuriose prasčiau. Jei vaikas itin drovus, pagalvokite, kaip jį padrąsinti bendrauti, tačiau jokiu būdu nereikia spausti“, – sako psichologė.

Taip pat specialistė įspėja, kad pirmosiomis dienomis vaikas gali būti irzlesnis, nerimastingas, labiau užsisklendęs, skųstis pilvo ar galvos skausmais. Anot jos, tai yra normali organizmo reakcija į pasikeitusią aplinką ir reikalavimus.

„Dienos pabaigoje ne tik paklauskite, kaip vaikui sekėsi mokykloje, bet aptarkite su juo, ką naujo sužinojo ir nuveikė, kaip sutarė su kitais bei kurios veiklos ar pamokos jam patiko ir atvirkščiai. Priimkite vaikų jausmus, nerimą, išklausykite jį ir kartu pagalvokite, kaip galima spręsti problemines situacijas“, – ragina I.Būdvytytė.

Vis tik, jei nerimas ar fiziologiniai skundai nepraeina po kelių savaičių, o užsitęsia kur kas ilgiau, nebijokite apie tai pasikalbėti su klasės mokytoja. Galbūt jam sunkiau sekasi pritapti arba kyla kitų sunkumų, apie kuriuos jis nepapasakoja. Jei kyla klausimų dėl vaiko adaptacijos, nebijokite kreiptis pagalbos į mokykloje dirbančius specialistus.

Kasmet „Lidl Lietuva“ užsakomo tyrimo rezultatai taip pat atskleidė, kad net 60 proc. tėvų nerimą kelia ir išlaidos mokykliniam krepšeliui. Tačiau taip pat paaiškėjo, kad tėvai neretai pervertina gresiančias išlaidas: 76 proc. apklaustųjų mano, kad būtiniausių priemonių mokykliniam krepšeliui sudaryti skirta suma yra ne mažesnė nei 100 eurų. Vis tik, prekybos tinklo „Lidl“ skaičiavimais, iš tikrųjų išsiversti galima su gerokai mažesniu biudžetu: būtiniausių reikmenų (be kurpinės ir penalo) mokinio krepšelis nesiekia net 30 eurų.

Ne mažiau įdomu ir tai, kad šiemet pirkėjai mokyklinių prekių kokybę vertina kur kas labiau nei pernai. 41 proc. apklaustųjų nurodė, kad renkantis mokyklines prekes jiems svarbiausia kokybė, kai pernai šis skaičius nesiekė nei trečdalio (28 proc.).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)