aA
Pasirodęs verslininkės Nijolės Veličkienės įrašas apie mergaičių stilių sukėlė tikrą audrą internete. Ji teigė, kad reikia apsaugoti vaikus nuo „skandinaviško minimalizmo“, kad paskui jie neatsidurtų ant žemesnio visuomenės laiptelio. Žinomi asmenys ėmė dalintis įrašu ir kritikuoti garsią damą. Vis dėl to, ką iš tiesų apie vaiką pasako jo apranga, ar reikia tėvams kištis į jo stilių ir kaip tai daryti, pasakojo psichologė Šarūnė Vienė.
Verslininkė Nijolė Veličkienė
© DELFI montažas

Moters misija – mylėti

„Buvau užpulta dėl to, kad įkėliau nuotrauką, kurioje mergaitė su kailiniais, bet esmė ne kailiniai. Ką norėjau pasakyti yra tai, kad labai svarbu, jog moteris būtų pasitempusi, mylėtų save, pasitikėtų savimi, kad būtų stipri. O tam ji turi jaustis gerai, išskirtinai. Tik tada ji galės ir kitiems kažką duoti“, – sakė verslininkė.

Paklausta, ar mamos yra atsakingos už savo dukrų stilių, moteris sakė, kad jos turi rodyti pavyzdį. „Pagrindinė moters misija – mylėti. O kartu atrodyti, jaustis gražiai tam, kad būtų stipri. Jei ji taria žodį, jis teisingas, jei ji atėjo – ji papuošė aplinką. O tam, kad išaugintume tokias moteris, turime rodyti pavyzdį. Jei moteris bus nuolat su šlepetėmis, niekada nepasidažiusi, nesusitvarkiusi, tiesiog rėkte rėks „jūs mylėkite mane tokią, kokia esu“, koks pavyzdys ji bus? Ką ji duoda pasauliui? Ar tavo vyras laimingas, ar jo karjera sekasi? Tu turi jam padėti. Tas mažas mergaites turime mokinti, kad jos pasitikėtų savimi. O kaip jos pasitikės savimi, jei bus skarmalais apsirengusios“, – retoriškai klausė N. Veličkienė.

71-erių moteris prisimena, kaip kitados ji ruošdavo mados renginius, kuriuose savo dukras norėjo matyti būrys tėvų. „Žiūrėkite, kiek Lietuva manekenių išaugino. Visi giria, kad lietuvaitės pačios gražiausios, kad ir kokioje šalyje bebūtum. Gal ne visi žino, kur ta Lietuva, bet kad lietuvės labai gražios ir mūsų krepšinis stiprus, žino visi. Mes turime tą geną, turime auginti gražias mergaites, bet svarbiausia, kad jos būtų pasitikinčios savimi, kad jos būtų mylinčios. O kaip mylėsi? Turi sau kažką leisti. Bet jei pražiopsosi kelis metus, viskas. Paskui ateina labai turtingi tėvai ir sako, kad aš nieko negaliu pasiūlyti apsirengti savo dukrai, ji savo stilių kuria, rengiasi skarmalais. Tai viskas. Vaikas jau pražiūrėtas“, – sakė moteris.

Tai kada gi, anot jos, reikėtų pradėti formuoti mergaičių stilių? „Kuo anksčiau. 12-13 metų mergaitė jau vėlu. Tokios „pražiūrėtos“ mergaitės būna ir piktokos, ir viskuo nepatenkintos. O kaip būsi patenkinta, jei galvoji, kad esi nelabai graži, o jei nelabai graži, gal ir nelabai protinga. Tada tau kažkas nesiseka. Tokie žmonės atsistoja ant žemesnio visuomenės laiptelio“, – teigė pašnekovė.

Anot jos, 3-5 metai yra tas laikotarpis, kai mergaitę reikia mokyti grožio pamokų. „Paskui bus per vėlu. Jos nebenorės gražiai rengtis. O jei moteris nenori gražiai atrodyti, gal nenori ir gražiai elgtis“, – svarstė N. Veličkienė.

Šis tas svarbesnio už drabužį

Vaikų psichologė Š. Vienė pasakojo, kad vaikų noras patiems rinktis, ką apsirengti prasideda tada, kai jie ima save suvokti kaip atskirą asmenybę. „Maždaug antrais savo gyvenimo metais vaikas pradeda suvokti save kaip asmenybę, tačiau įsitvirtina tai ties 3-4 metais. Tada pradeda rūpėti ir išvaizda, ir drabužiai. Trys metai yra savęs suvokimo atsiradimo etapas“, – teigė specialistė.

Nijolės atsakas kritikuotojams: kaip mažos mergaitės pasitikės savimi, jei bus apsirengusios skarmalais?
© Shutterstock nuotr.

Kaip žinia, daugeliui mergaičių ateina „rožinis“ periodas, kai norisi puoštis tik suknelėmis ir būti „princesėmis“. Kaip reaguoti į tai? „Nerimauti dėl tokio periodo nereikia. Jei mergaitė nori rengtis kaip princesė, tegu rengiasi, nes kuo labiau drausi, tuo labiau ji to norės ir šis periodas gali užsitęsti. Reikia žiūrėti, kad galiausiai šį pomėgį pakeistų kiti“, – pasakojo psichologė. Ji pabrėžė, kad lygiai taip pat nerimauti nereikėtų, jei mergaitės gyvenime tokio periodo ir nėra.

Žiniasklaidoje ir socialinėse erdvėse gausu pavyzdžių, kai išties mergaitės nenori atrodyti kaip mergaitės ir renkasi berniukiškus drabužius. Kaip į tokį elgesį reaguoti tėvams? „Reikia patenkinti vaiko poreikį, tarkime, jei mergaitė nori rengtis kaip berniukas. Patenkiname, leidžiame ir stebime, kas vyksta toliau. Nes dažniausiai, jei vaiko poreikis patenkinamas, jis ilgainiui išnyksta. Kuo daugiau tėvai nerimauja, kuo labiau draudžia, tuo sudėtingesnė situacija tampa“, – teigė pašnekovė.

Anot jos, medijos gerokai apsunkina tėvams darbą. „Bėda yra dėl lyčių stereotipų. Socialinėse medijose jie labai aiškiai išreiškiami ir formuojami. Tėvai turi daugiau dirbti su savo vaikais, nes tai, kokias vertybes siūlo medijos, dažnai neatitinka šeimos nuostatų. Dauguma medijų yra marketingas ir turi kitokių tikslų nei adekvačios asmenybės formavimaisis“, – pasakojo Š. Vienė.

Ji teigė, kad drabužis vaikams, kaip ir suaugusiems, suteikia pasitikėjimo savimi. „Drabužis išties ir vaikams priduoda pasitikėjimo savimi. Jei, tarkime, vaikų kompanijoje yra populiarus koks nors personažas ir vaikas ateis apsirengęs megztiniu, kur šis pavaizduotas, jis tikrai savimi pasitikės labiau“, – teigė specialistė.

Paprašyta pakomentuoti verslininkės N. Veličkienės įrašą, psichologė sakė, kad tai kraštutinis atvejis. „Ten labai akcentuojama tai, kad neva, kailiniai suteiks mergaitėms pasitikėjimo savimi. Tokias žinutes reikėtų kuo rečiau vaikui siųsti. Iškelti reikia asmenybę, kad tai yra tikrasis žmogaus grožis. Daiktai tėra priedas. Aš, kaip vaikas, kaip žmogus nesikeičiu nepriklausomai nuo to, kaip esu apsirengęs. Tą reikėtų pradėti aiškinti jau 3-4 metų vaikams. Reikia kalbėti, kodėl tai yra svarbu, kaip tu jausiesi, jei neturėsi kažko, ką turi kiti, kai nueisi į draugų būrelį Jei neturime kokio nors daikto, mūsų vertė nuo to nenukenčia. Jei tą žinutę siųsime, viskas bus tvarkoje“, – sakė psichologė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(62 žmonės įvertino)
3.7419

Vaikas tiki fėjomis, vienaragiais ir kitomis nežemiškomis būtybėmis: psichologė pasakė, kada tai palaikyti, o kada sunerimti (33)

Dantukų fėjos , vienaragiai , Velykų bobutės ir kitos antgamtinės būtybės dažnai gyvena...

Ekspertė: kodėl vaikai turi žinoti, kaip vadinasi jų lytiniai organai ir apie seksą išgirsti iš tėvų (70)

Iš lytiškumo ugdymo ekspertų tikimės, jog jie sugebės įvairaus amžiaus vaikams paprastai,...

Mokslininkai atsakė į amžiną klausimą: ar iš tiesų berniukai gabesni tiksliesiems mokslams? (75)

Keli tyrimai jau paneigė mitą, kad berniukai – gabesni matematikai. Šių tyrimų autoriai...

Skyrybos šeimoje: ar reikia apie tai pranešti vaiko darželio auklėtojai? (9)

Skyrybos – neabejotinai vienas sunkiausių ir daug emocijų pareikalaujančių periodų šeimoje,...

Išlepinote vaiką? Įvardijo žingsnius, padėsiančius ištaisyti šią klaidą (20)

Joks vaikas nėra išlepęs iš prigimties – išpaikintas jis gali tiktai tapti. O ar įmanoma...

Top naujienos

Sausus orus keis vėjuoti ir drėgni (5)

Pirmadienio dieną toliau vyraus sausi orai . Šalies rytinius ir pietinius rajonus dengs gana storas...

Paluckas sulygino konservatorius su „valstiečiais“: visuomenę skaldo siekdami politinių išskaičiavimų (53)

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad „valstiečiai“...

Rusija ir vėl melavo: šalia Lietuvos dislokuoti pajėgumai kelia didesnį pavojų, nei manyta (1134)

Vienas netaiklus šūvis ir dešimtmečio senumo paslaptis, o kartu ir Kremliaus melas subyrėjo į...

Po konservatyvią Saudo Arabiją keliavusi lietuvė: užsieniečiai ten gyvena tarsi auksiniame kalėjime (89)

Apie didžiausią Arabijos pusiasalio valstybę Saudo Arabiją sklando daugybė mitų. Ji garsėja...

Šildymo kainos vieno miesto gyventojų pinigines tuština daug smarkiau (140)

Nors liaudies išmintis byloja, kad šiluma kaulų nelaužo, visgi centralizuotai besišildantiesiems...

Lukašenka su žmona viešai nesirodo jau daugybę metų: kur ji? (224)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ir atskirai gyvenanti jo žmona Galina susituokė...

Johnas Galliano: skandalingas talentas, per ilgą liežuvį netekęs svajonių darbo (6)

Buvęs Willsono berniukų mokyklos kapelionas prisimena: „Johnas buvo tarsi iššūkis kai kurių...

Rimvydas Valatka. Surūgusi 5 darnų bulvienė (302)

Jie ne 3 proc. kartelės nuleidimo kišeninėms partijoms, o trejų metų Seimo kadencijos vietoj...

Tarpukario Pasvalys: kurortinis miestelis su upių panoramomis ir meilės vardu pavadintas tiltas (6)

Lietuvos šiaurės krašto kurortinis miestelis, kadaise buvęs apskrities centru. Iš Pasvalio miesto...

Vilniečius pašiurpino į Nerį atitekantys „lobiai“: rado smulkinto plastiko (93)

Sekmadienį Vilniuje buvo užfiksuotas nedžiuginantis vaizdas: iš „Vilniaus vandenų“ vamzdžio...