– Kas vyksta su moters organizmu pirmosiomis valandomis po gimdymo?

Gimdymas baigiasi tada, kai gimsta vaikelis, o vėliau – placenta. Tuomet prasideda ankstyvasis laikotarpis po gimdymo, jis trunka 24 valandas. Tada medikai stebi, ar moteris gausiai nekraujuoja. Ypač svarbios pirmosios dvi valandos po gimdymo. Toje vietoje, kurioje buvo prisitvirtinusi placenta, lieka žaizda, susitraukinėjant gimdai ji pradeda krešėti. Kraujagyslės ima susitraukinėti, todėl kraujavimas mažėja. Ką tuomet jaučia moteris? Ji jaučia gimdos susitraukimus, panašius į sąrėmius, ir tai kai kurias išgąsdina. Visgi tai yra normalu. Jei moteris gimdė pirmą kartą, gimdos susitraukimai gali būti ne taip juntami, jei tai – pakartotinas gimdymas, juntami labiau. Jei skausmai labai vargina, galima vartoti vaistų nuo skausmo. Be abejo, dėl jų vartojimo geriau pasitarti su medikais. Įsivaizduokite, gimda buvo tokio dydžio, kad tilptų vaikelis, o per 6–8 savaites ji turi tapti pirminio, tai yra maždaug kumščio, dydžio. Nemaloniausi pojūčiai būna pirmomis dienomis, ypač kai vaikas žindo, nes tuo metu išsiskiria didžiausias hormono oksitocino kiekis, o jis padeda gimdai susitraukinėti. Vienas iš paprastų būdų, kaip palengvinti skausmą, – pagulėti ant pilvo maždaug penkias minutes, tada gimda greičiau ir geriau susitraukinės.

– Ar galima sakyti, kad ir kraujavimas liaujasi po 6–8 savaičių?

– Pasakyti, kiek konkrečiai laiko moteris kraujuos, sunku, nes tai individualu. Kraujavimas iš pradžių būna gausesnis ir po truputį vis mažėja. Vienoms kraujingų išskyrų jau nebebūna po 2–3 savaičių, kitoms – po 6–8.

Po cezario pjūvio dažniausiai kraujuojama mažiau ir trumpiau, nes gimda yra mechaniškai išvaloma instrumentais, tačiau vis tiek kraujavimas būna.

– Kada reikėtų sunerimti, kad kažkas negerai dėl kraujavimo?

– Jeigu šalinasi labai daug kraujo krešulių, turiu omenyje, tikrai daug, nes vienas kitas krešuliukas gali pasirodyti, ir tai bus visiškai normalu. Kiti ženklai – pakilusi kūno temperatūra, nemalonaus kvapo išskyros. Kraujo kiekį, kuris reikštų, kad kažkas negerai, įvardyti sunku, bet jei moteriai atrodo, kad kraujo labai daug, jaučia labai stiprų skausmą, tada jau reikėtų pasirodyti gydytojui.

– Tikriausiai įtakos organizmui atsigauti turi ir tai, ar moteris plyšo, ar buvo kirpta. Kokie pojūčiai po gimdymo jos gali laukti?

– Plyšimas ar tarpvietės kirpimas – tai žaizda. Kaip bet kuri žaizda, taip ir ši gali sukelti diskomfortą, skausmą. Žaizda susiuvama savaime tirpstančiais siūlais, jie pasišalina per dvi–keturias savaites. Paprastai nemalonūs pojūčiai turėtų mažėti su kiekviena diena. Labai noriu paminėti: kad gijimas būtų sklandus, itin svarbi higiena, tai yra tinkama žaizdos priežiūra. Reikia užtikrinti, kad žaizda būtų švari ir kiek įmanoma sausa. Mažiausiai du kartus per dieną reikėtų nusiprausti intymios higienos prausikliu arba tiesiog vandeniu. Po kiekvieno pasišlapinimo galima žaizdą apipilti vandeniu ir nusausinti liečiamaisiais judesiais. Įklotus būtina keisti kas kelias valandas. Bent kelias minutes per dieną taikyti oro vonias – pasitiesus neperšlampamą paklotą, pagulėti be įkloto ir kelnaičių.

– Kiek svarbus pakankamas skysčių vartojimas po gimdymo?

– Svarbiausia – neriboti skysčių, gerti tiek, kiek juntamas troškulys. Žindanti moteris dažniausiai junta stipresnį troškulį. Pats tinkamiausias gėrimas – negazuotas vanduo.

– O mityba?

– Mano patarimas būtų labai paprastas – vadovaukitės sveikos mitybos piramidės principu. Labai dažnai moterys po gimdymo susikoncentruoja į kūdikio priežiūrą ir pamiršta, kada ir ką valgė, arba valgo paskubomis. Mityba turi būti įvairi, nes natūraliai gimdydama moteris netenka maždaug iki 500 ml kraujo, o atliekant cezario pjūvį – iki 1000 ml; moters kūnas, galima sakyti, būna šiek tiek nuskriaustas ir jam reikia atsigauti. Visavertė mityba ir skysčiai tam padeda.

– O kaip dėl mankštos? Ar galima pradėti mankštintis pirmomis savaitėmis?

– Jei moteris jaučiasi gerai, ji gali pradėti daryti mankštą, praėjus kelioms dienoms po gimdymo, o dubens stiprinimo pratimus (Kėgelio) – jei nebuvo plyšimų ar nereikėjo kirpti, galima daryti ir kitą dieną po gimdymo. Jei buvo kokių nors pažeidimų, tuomet pratimus rekomenduojama pradėti daryti ne anksčiau nei praėjus 3 savaitėms po gimdymo. Jei kalbame apie cezario pjūvio operaciją, rekomenduojama susilaikyti nuo mankštos, ypač nuo pilvo preso pratimų, bent jau 6–8 savaites, nes randas gimdoje turi gerai sugyti. Jei sportuojant juntamas skausmas, diskomfortas, reikėtų nutraukti pratimus arba mažinti jų intensyvumą.

– Kokie dar skirtumai, kalbant apie organizmo atsigavimą, gimdžius natūraliai ir atlikus cezario pjūvį?

– Po cezario pjūvio operacijos moteris jaučia stiprų skausmą rando srityje. Gali skaudėti, keliantis iš lovos, judant, todėl judesius reikia stengtis atlikti lėčiau. Nekelti didelio svorio. Visa kita nesiskiria.

– Moterys po gimdymo skuba juostis specialų diržą, kuris suveržia pilvą. Ką apie jį reikėtų žinoti?

– Noriu pabrėžti, kad jį reikėtų nešioti tada, kai moteris juda. Negalima jo dėvėti, kai guli arba sėdi. Po gimdymo natūraliais takais galima segtis nors ir tą pačią dieną, o po cezario pjūvio – pagal savo pojūčius. Pirmomis dienomis dažniausiai būna labai skausminga ant rando užsisegti diržą. Reikėtų neskubėti. Be to, kaip minėjau, nerekomenduojama nešioti jo visą dieną.

– Kiek kilogramų moteris netenka per pirmąsias dienas?

– Galima paskaičiuoti: vaiko svoris, vaisiaus vandenys (maždaug kilogramas) ir placenta (apie 500 g). Iš viso būna apie 5 kg. O toliau svorio kritimas yra labai individualus. Viskas priklauso nuo to, ar moteris žindo, kokia jos mityba ir kitų dalykų.

– Kada galima pradėti lytinius santykius?

– Po 6–8 savaičių rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ir tuomet galima pradėti lytinį gyvenimą. Kartais poros pradeda ir anksčiau. Galima sakyti, jei moteris to nori, jei ji jaučiasi pasiruošusi fiziškai ir emociškai, įmanoma anksčiau. Bet reikia turėti omeny, kad žindančios moters organizme vyrauja hormonas progesteronas. Dėl jo gali būti juntamas makšties sausumas, lytiniai santykiai gali būti skausmingi. Kad to išvengtumėte, nepamirškite ilgos įžangos, lubrikanto, o svarbiausia šiuo atveju – emocinis pasiruošimas.

– Kada organizmas visiškai atsigauna?

– Tai labai individualu. Viskas priklauso nuo to, ar moteris turi galimybę pailsėti, koks vaikelis, koks miego, mitybos režimas, kiek kraujo neteko gimdydama... Dažniausiai vis tiek kalbame apie 6–8 savaites. Tai – svarbus laiko tarpas. O jei turime omeny, kada pradėti kitą vaikelį, optimalus laikas – 2 metai: per tą laiką spėja atsigauti moters organizmas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės