Žaislai „šlykštukai“ (angl. slime) dėl savo gličios konsistencijos yra ypač populiarūs ir mėgstami vaikų. Tačiau šiuose žaisluose dažnai galima aptikti nuodingos cheminės medžiagos – borakso, kuris gali būti pavojingas mūsų sveikatai.

Boraksas – toksiška cheminė medžiaga, kuri gali paveikti žmogaus reprodukcinę sistemą ir pakenkti vaisingumui. Ši medžiaga dedama į gaminius kaip konservantas, siekiant žaislui suteikti gleivių konsistenciją. Boraksas dažniausiai aptinkamas vadinamuosiuose žaisluose „šlykštukuose“, kurie importuojami iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių. Be borakso, šiuose žaisluose gali būti ir kitų sveikatai pavojingų cheminių medžiagų, sukeliančių alergines reakcijas.

Siekiant išsiaiškinti, ar populiarieji žaislai „šlykštukai“ yra saugūs, 2019 m. Europos Sąjungoje buvo atliktas išsamus tyrimas, kuriame dalyvavo ir Lietuva. Tyrimo rezultatai parodė, jog net 20 proc. iš 195 tyrime patikrintų gaminių neatitiko žaislų saugai keliamų reikalavimų. Analizuojant tyrimo rezultatus, buvo pastebėta, jog daugiausiai reikalavimų neatitiko skystos ir lipnios konsistencijos žaislai, lyginant su kietos ir sausos arba lanksčios konsistencijos „šlykštukais“.

Nors „šlykštukai“ nesukelia ūmaus poveikio, tačiau siekiant užtikrinti ilgalaikį vartotojų saugumą ir atsižvelgiant į tai, jog vaikai yra jautresni neigiamam cheminių medžiagų poveikiui, reikėtų su šiais žaislais elgtis atsakingai. Rekomenduojame nepirkti „šlykštukų“ kūdikiams ir labai mažiems vaikams, nes dėl žaislo drėgmės ir elastingumo šie juos gali lengvai praryti. Nusprendus įsigyti tokį žaislą, įsitikinkite, kad jis yra iš patikimų tiekėjų. Nepamirškite patikrinti, ar „šlykštukas“ turi CE ženklą, kuris patvirtina žaislo saugumą. Užtikrinkite, kad vaikai po kiekvieno žaidimo nusiplautų rankas.

Be to, reikėtų nepamiršti, kad kuo ilgiau žaidžiama su „šlykštukais“, tuo daugiau juose susikaupia ligų sukėlėjų, tokių kaip bakterijos, virusai ar kt., todėl didėja ir rizika užsikrėsti bei susirgti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt