aA
Asmens duomenys vis dažniau vadinami dvidešimt pirmojo amžiaus auksu. Pagal įvairius skaičiavimus europiečių asmens duomenų metinė vertė 2020 metais pasieks 1 trilijoną eurų.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Eurostato“ duomenimis, beveik 80 proc. europiečių kasdien naudojasi internetu, ir daugybę kartų per dieną skaitmeninėje erdvėje nurodo savo asmens duomenis.

Duomenų apsauga – viena pagrindinių Europos Sąjungos teisių. 2016 m. pradžioje buvo priimtas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), kuris valstybėse narėse yra taikomas tiesiogiai ir kurio taikymui pasiruošti visi turėjo dvejus metus – iki 2018 m. gegužės 25 d. Naujasis reglamentas pakeitė duomenų apsaugos taisykles, kurios Europos Sąjungoje buvo priimtos dar 1995 m., kai niekas net negalvojo apie socialinius tinklus ar debesijos paslaugas.

Kas yra ir nėra asmens duomenys

Europos komisijos atstovybės Lietuvoje atstovė Agnė Kazlauskaitė teigia, kad asmens duomenys yra bet kokia informacija, susijusi su gyvu asmeniu, kurio tapatybė yra nustatyta arba gali būti nustatyta. Skirtinga informacija, kuri surinkta kartu gali atskleisti konkretaus asmens tapatybę, taip pat yra asmens duomenys.

„Asmens duomenys yra vardas, pavardė, namų adresas, elektroninio pašto adresas, kuriame aiškiai matomas vardas bei pavardė ar kažkokie kiti svarbūs duomenys, asmens tapatybės kortelės numeris, buvimo vietos numeris, ligoninės arba gydytojo turimi duomenys, kurie gali būti simbolis, pagal kurį galima konkrečiai nustatyti asmens tapatybę“

Savo ruožtu, kokie duomenys tuomet nėra laikomi kaip labai saugotini asmens duomenys?

„Asmens duomenys, iš kurių pašalinta asmeninė informacija, kurie yra užšifruoti ar kuriems yra suteikti pseudonimai, bet kuriuos galima panaudoti iš naujo nustatant asmens tapatybę, išlieka asmens duomenimis ir jiems taikomas bendrasis duomenų apsaugos reglamentas.

Asmens duomenys, kurių anonimiškumas užtikrintas taip, kad asmens tapatybė negali arba nebegali būti nustatyta, nebelaikomi asmens duomenimis. Kad duomenys būtų iš tiesų anoniminiai, anonimiškumas turi būti užtikrintas negrįžtamai“, – teigia A.Kazlauskaitė.

Asmens duomenų apsauga

Duomenų apsauga turėtų būti pritaikyta ir standartizuota – tai reiškia, kad privatumo ir duomenų apsaugos principai turi būti įgyvendinami nuo pat duomenų tvarkymo pradžios ir kad asmens duomenys turi būti tvarkomi užtikrinant aukščiausią privatumo apsaugos lygį.

Agnė Kazlauskaitė teigia, jog bendrasis duomenų apsaugos reglamentas numato, kad asmens duomenis tvarkanti įmonė ar organizacija – duomenų valdytojas – turi užtikrinti jūsų teisę gauti informaciją apie savo asmens duomenų tvarkymą, susipažinti su savo asmens duomenimis, kurie yra saugomi, prašyti ištaisyti neteisingus, netikslius ar neišsamius asmens duomenis. Jūs taip pat galite prašyti ir įmonė turi užtikrinti, jog bus ištrinti jūsų asmens duomenys, kurių nereikia arba kurie tvarkomi neteisėtai, galite nesutikti, kad jūsų asmens duomenys būtų tvarkomi rinkodaros tikslais, arba nesutikti, kad būtų tvarkomi bet kokie su jūsų konkrečiu atveju susiję asmens duomenys.

Taipogi prašyti konkrečiais atvejais apriboti savo asmens duomenų tvarkymą, gauti savo asmens duomenis kompiuterio skaitomu formatu ir persiųsti juos kitam duomenų valdytojui.

Kodėl yra taip svarbu saugoti asmens duomenis?

Europos komisijos atstovybės Lietuvoje teigimu kasdien internete pavagiama gausybė asmeninės informacijos, o neapdairiai įkelta nuotrauka iš vakarėlio ar aštrus pasisakymas gali pakenkti vartotojo karjerai.

„Šiame sparčiai besikeičiančiame skaitmeniniame amžiuje būtina užtikrinti teisę į asmens duomenų apsaugą. Yra daugybė galimų pavojų, pavyzdžiui, duomenų atskleidimas be leidimo, tapatybės vagystė, prievarta internete, pakenkimas žmogaus reputacijai“, – sako Agnė Kazlauskaitė.

Užsakymo nr.: PT_82895413

Sustiprink imunitetą
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dulkys: Šiauliuose ir anksčiau buvo tam tikrų signalų, po medikės mirties pasipylė skundai iš kitų gydymo įstaigų (352)

Praėjus savaitei po to, kai nusižudė jauna Šiaulių respublikinės ligoninės gydytoja,...

Daiva Žeimytė-Bilienė. Nustokite bauginti (952)

Kas nepamena įvykių Garliavoje. Prieš dešimt metų visas Lietuvos dėmesys buvo Klonio gatvėje:...

Tragedija Kelmės rajone: tvenkinyje paskendo dvi mažos sesės papildyta (199)

Vėlų pirmadienio vakarą Kelmės rajone, Liolių miestelyje, tvenkinyje, nuskendo dvi 11 ir 12...

Dalį Lietuvos ir toliau merks lietus, kitur – gaivus pavasaris

Antradienio dieną orus lems ciklono vakarinė dalis. Rytinę šalies pusę dengs storų debesų...

Kaimo turizmą slegia atšaukiamos šventės, o klausimų kyla ir dėl paso: įpareigoti būtų tikrinti ne klientą (17)

Pandemijos išvarginti Lietuvos poilsiautojai populiarius kurortus vis labiau linkę keisti į...

Po medikų išplatinto laiško - SAM reakcija: nuo darbo grupės vadovo pareigų nusišalino viceministras (114)

Po medikės savižudybės Sveikatos apsaugos sistemą krečiantis skandalas tęsiasi. Po pirmadienį...

Penkeri metai po lemtingos gegužės: Eligijus Masiulis stebisi, kodėl byloje vietos neatsirado Grybauskaitei (338)

Prieš penkerius metus prasidėjo garsi ir skambi politinės korupcijos byla . Buvo sulaikytas...

Su sijonu-kiltu ant „Eurovizijos“ kilimo sužibėjęs „The Roop“ lyderis – apie žmonių reakcijas ir šiuo įspūdingu įvaizdžiu pasiųstą žinutę žiūrėkite vaizdo pokalbį (341)

Jau visai netrukus, šį antradienį, nuskambės taip ilgai lauktas pirmasis „Eurovizijos“...

Didžiulės paklausos susilaukęs NT: vietoje – net aktyvus ugnikalnis (7)

Sumanymas įsigyti privačią salą – jau nebemadingas. Verčiau pasidairykite vietovės, kur esama...

Pangoso pastangų nepakako: Vieningosios lygos pusfinalį CSKA pradėjo dramatiška pergale

VTB Vieningosios lygos pusfinalio pirmoje kovoje žingsnį finalo link dėjo Maskvos CSKA , kuri...