Neįkainojama gudobelė

Degeneracinės širdies ir kraujagyslių ligos – tai visos neuždegiminės formos, iš kurių vyrauja senatviniai pažeidimai. Neįkainojamos reikšmės sveikatai turi gudobelė, arnika, česnakas, ginkmedis. Tai vieni svarbiausių augalų.

Vienapiestė gudobelė (Crataegus monogyna) – universalus širdies vaistas. Vartojami žiedai, lapai ir vaisiai. Šio augalo sudėtinės medžiagos yra gerai žinomos.

Veiksmingiausiais, gydant širdies ligas, laikomi flavonoidai ir oligomeriniai procianidinai. Nustatyta, kad pirmieji geriau veikia miokardo medžiagų apykaitą, o antrieji – koronarų pratekamumą. Žinoma, visos sudedamosios medžiagos kartu veikia daug efektyviau nei kiekviena atskirai.

Farmakologiškai nustatytas ir širdies ritmą reguliuojantis gudobelių ekstrakto poveikis. Be to, šie augalai didina širdies tūrį ir raumens laidumą, mažina periferinių kraujagyslių įtampą. Net ir šiuolaikiniai kardiologai pripažįsta teigiamą poveikį lengvoms širdies nepakankamumo formoms.

1 valgomąjį šaukštą žiedų užpilkite stikline vandens (apie 80 ºC). Po 20 min nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną prie valgį.
Gudobelių arbatą galima pasaldinti 1–2 šaukšteliais medaus, nes sergantiesiems širdies ligomis naudinga gauti daug angliavandenių.

Ne visi riebalai – priešai

Žmogaus organizmas kiekvieną dieną turi gauti pakankamai riebalų. Ypač rekomenduotini augalinės kilmės aliejai, kuriuose yra gyvybiškai svarbių nesočiųjų riebiųjų rūgščių – linoleinės ir linoleninės. Pirmoji priklauso omega-6, o antroji –omega-3 rūgščių grupėms. Mūsų maiste omega-6 grupės rūgščių pakanka, tačiau omega-3 aptinkamos kur kas rečiau. O juk būtent jos apsaugo nuo per didelio cholesterolio kiekio kraujyje, aukšto kraujospūdžio, mažina širdies ligų riziką.

Šalto spaudimo sėjamųjų linų (Linum usitatissimum) sėmenų aliejuje gausu omega-3 riebalų rūgščių. Jos ne tik padeda apsisaugoti nuo aterosklerozės, aukšto kraujospūdžio, širdies ligų, bet ir skatina susikaupusių riebalų deginimą.

Norint išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, galima vartoti šalto spaudimo sėmenų aliejų. Paros norma yra 1–3 valgomieji šaukštai.

Maža, bet vertinga pupelė

Kakavos pupelės yra kakavmedžio (Theobroma cacao) vaisiai. Mokslininkai mano, kad jų flavonoidai gali sumažinti riziką susirgti širdies ir onkologinėmis ligomis.

Tikra tiesa, kad šokoladas gaminamas iš kakavos. Pagrindinė stimuliuojamoji medžiaga – teobrominas. Tai alkaloidas, gerinantis kraujotaką, skatinantis šlapimo išsiskyrimą, širdies veiklą, stiprinantis galvos smegenų žievinių centrų veiklą, raumenų pajėgumą.

Bet nemanykite, kad šokoladiniai saldainiai yra puiki gydomoji priemonė. Juk daugumai jų pagaminti, kad būtų trokštami vartotojų, reikia daug cukraus, pieno riebalų.

Gerina širdies koronarų kraujotaką

Vaistams tinka ir kalninė arnika (Arnica montana). Deja, ji reta, todėl saugoma įstatymo. Svarbiausia indikacija – stenokardinio pobūdžio sutrikimai. Arnika, panašiai kaip gudobelė, gerina širdies koronarų kraujotaką, tačiau veikia žymiai greičiau. Tad ji vartojama nuo ūminių krūtinės anginos priepuolių.

Dantikrapštis amis (Ammi visnaga) spazmoliziškai veikia kraujagyslių ir bronchų lygiuosius raumenis. Jį galima skirti ilgam prevenciniam krūtinės anginos gydymui. Kai širdies raumuo negauna pakankamai deguonies, juntamas trumpalaikis skausmas krūtinėje. Tai tipiška širdies koronarų liga.

Česnakas ir svogūnas laikomi gerais vaistais. Tik pirmasis augalas veikia net 10 kartų stipriau, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje. Naudingi ir žuvų taukai. Nuo aterosklerozės – lėtinės ligos pažeidžiančios arterijas ir trikdančios kraujotaką – saugo medžiagos, esančios arbatoje, ypač žaliojoje, raudonajame vyne, obuoliuose ir kitur.

Prieš naudodami augalinius preparatus, nepamirškite pasitarti su gydytoju arba vaistininku!