Šiandien Seime vyko pirmasis 2024 m. valstybės biudžeto svarstymas, o trečiadienį grąžintą projektą svarstys Vyriausybė.

Didžiausias dėmesys kitų metų biudžete skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims iki šiol nuosekliai Finansų ministerijos išskirtoms prioritetinėms kryptims: žmonių pajamų didinimui, saugumo stiprinimui bei investicijoms Lietuvos ateičiai.

Kaip sako finansų ministrė Gintarė Skaistė, po kelių pastarųjų metų sukrėtimų, kitų metų valstybės biudžetas leis žmonėms realiai pajusti šalies ekonomikos augimą.

„Šios kadencijos metu kasmet nuosekliai išskirdavome tuos pačius prioritetus: žmonių pajamų augimą, aukštą pridėtinę vertę kuriančių investicijų skatinimą ir šalies saugumo stiprinimą. Nesiblaškėme ir tai duoda vaisių. Pvz., krašto apsaugos finansavimas per kadenciją užaugo nuo 1 mlrd. eurų iki 2 mlrd. eurų, ženkliai padidintas viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokestis, pensijos. Šie skaičiai ne tik rodo mūsų tvirtą įsipareigojimą auginti ir stiprinti Lietuvą, bet ir užtikrina žmonių gerovės augimą“, – sako G. Skaistė.

Kviečia išbandyti išmaniąją aplikaciją

Manote, kad kitąmet reikėtų didinti gynybos biudžetą? O galbūt svarstote, kad daugiau lėšų turėtų būti skirta pedagogų ar medikų atlyginimams didinti? Pabandykite sudaryti savo valstybės biudžeto versiją – drąsiai perskirstykite valstybės išlaidas ir pajamas, o tada palyginkite su jau sudarytu valstybės biudžetu.

www.sudeliokbiudzeta.lt aplikacijoje rasite informaciją apie tai, kiek lėšų valstybė šiemet surinks iš gyventojų, verslų ir kitų organizacijų sumokėtų mokesčių bei kam vėliau šias pajamas padalins. Turėsite nuspręsti, kaip išlaidas svarbiausioms gyvenimo sritims paskirstytumėte jūs.

Biudžetas yra svarbus kiekvienam piliečiui, nes jis užtikrina, kad valstybė galės įgyvendinti visus savo įsipareigojimus, todėl nuo šio finansinio plano priklauso, kokia lėšų pyrago dalis bus atriekta esminiams visuomenėms poreikiams užtikrinti. Pavyzdžiui, išmokoms ir atlyginimams mokėti, karinei technikai įsigyti, mokyklų ar ligoninių statybai.

Valstybės biudžeto krepšelis nėra neišsemiamas, todėl planuodami savo biudžetą prisiminkite, kad iš mokesčių surenkamos lėšos yra mažesnės nei išlaidos. Jei suplanuosite didinti išlaidas daugiau, nei šiuo metu leidžia galimybės, turėsite pagalvoti ir apie pajamų šaltinį jūsų nurodytiems papildomiems poreikiams.

Dažnai tokiu atveju girdima – valstybė pasiskolins. Tačiau reikia suprasti, kad skolinimasis – tai nėra pajamos. Skolinimasis – tai būdas finansuoti deficitą. Tad jeigu norėsite didinti išlaidas, reikės didinti ir pajamas, o pagrindinis valstybės pajamų šaltinis yra mokesčiai.

Būtent iš surinktų pajamų iš mokesčių valstybė teikia paslaugas, t.y. kiekviena valstybės funkcija kainuoja, nėra nė vieno „nemokamo“ veiksmo. Žaidime turėsite pasirinkti, kurį iš mokesčių sutiktumėte padidinti, kad būtų skiriama daugiau lėšų jūsų nurodytoms sritims.

Išmaniojoje aplikacijoje www.sudeliokbiudzeta.lt sudarykite savąją biudžeto versiją ir palyginkite ją su Finansų ministerijos parengto biudžeto projektu. Tai padarykite iki gruodžio 17 dienos – laimėtojams burtų keliu atiteks „Apple AirPods“ belaidės ausinės bei išorinės baterijos.