aA
Daugelis žmonių, kurie pirmą kartą apsilanko Vilniaus regioniniame sąvartyne, nustemba pamatę, kad tai nėra tiesiog vieta, kurioje suversti kalnai atliekų. Iš tiesų čia vyksta nuolatinis darbas, kurio metu atliekos apdorojamos, iš jų išgaunama energija, taip pat įgyvendinamos priemonės, kuriomis maksimaliai mažinamas sąvartyno poveikis aplinkai.
VAATC nuotr.

Kiekvieną dieną Į Vilniaus regioninį sąvartyną patenka nuo 800 iki 1000 tonų atliekų, o per metus – net 180 000 tonų. Čia dirbantiems žmonėms tenka pareiga ne tik saugiai šias atliekas priimti ir sutvarkyti, bet ir pasirūpinti, kad sąvartyne laikomos atliekos nekeltų grėsmės aplinkai.

Kova su neigiamu poveikiu aplinkai – ilgas ir kompleksiškas procesas

„Sąvartyno dugne įrengtas pusės metro storio molio ir aukšto tankio polietileno nepralaidus pagrindas, kuris užtikrina, kad teršalai iš atliekų nepatektų į aplinką. Čia taip pat išvedžiota nuotekų surinkimo sistema, skirta surinkti iš sąvartyne sukrautų atliekų išsiskiriantį skystį, vadinamą filtratą, kurio kiekį didina ir atliekose esanti drėgmė bei lietus. Atliekų laikymo teritorijoje išvedžiotais vamzdžiais filtratas patenka į siurblinę. Vėliau jis filtruojamas atvirkštinės osmozės įrenginio pagalba. Šio proceso metu atskiriamas vanduo ir teršalai. Atskirtas vanduo nukreipiamas papildomai valyti į Elektrėnų – Vievio nuotekų valymo įrenginius, o koncentruota dalis laikoma sąvartyne.“, - pasakoja Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) Gamybinio proceso tarnybos vadovas Aurimas Uldukis.
Kaip nurodo speciaistas, sąvartyne per metus tenka sutvarkyti vidutiniškai apie 40000 kubinių metrų filtrato. Jei anksčiau šie teršalai buvo išvežami į vandens valymo įrenginius, tai šiuo metu šios praktikos atsisakoma.

VAATC nuotr.
VAATC nuotr.

„Gerbdami apinką esame užsibrėžę sau tikslą visus iš sąvartyno kaupo išsiskiriančius teršalus palikti sąvartyno viduje ir taip apriboti sąvartyno teršalų pateikimą į vandenis ar jų maišymąsi su kitomis medžiagomis. Tai reikalauja kompleksinių ir ilgalaikių pastangų bei investicijų“, - aiškina A. Uldukis.

Kovai su kvapais – naujausios technologijos

Kita sritis, kurije sąvartyne skiriamas didelis dėmesys – kvapai.

„Nuolat neutralizuojame kenksmingas medžiagas ir kvapus biologinėmis medžiagomis. Naudodavome probiotikus (gerąsias bakterijas), kurie buvo purškiami ant atliekų, kad jas skaidytų. Visgi, iki šiol nemalonių kvapų problema kildavo Atvirkštinės osmozės įrenginyje apdorojant filtratą, paruošiant jį valymui susidarydavo nemalonų kvapą turinčius sieros vandenilį ir metaną dujos.“, - pasakoja A. Uldukis

Šiai problemai spręsti ir siekiant maksimaliai sumažinti sąvartyno veiklos poveikį jame dirbantiems specialistams ir aplinkinių teritorijų gyventojams, šių metų liepą buvo įdiegta moderni kvapų neutralizavimo įranga.

VAATC nuotr.
VAATC nuotr.

Naujas oro valymo įrenginys sumontuotas Vilniaus regioninio sąvartyno atvirkštinės osmozės įrenginio patalpose, kur valomas iš atliekų išsiskiriantis filtratas. Kenksmingi ir nemalonų kvapą turintys sieros junginiai yra suskaldomi ozono pagalba, kurį gamina naujasis įrenginys. Ši technologija – naujovė Lietuvoje. Ji unikali tuo, kad Vilniaus regioniniame sąvartyne veikiantis įrenginys reguliuoja pagaminamo ozono kiekį. Kadangi per didelė ozono koncentracija ore gali neigiamai veikti sveikatą, įrenginys jo pagamina tik tiek, kiek reikia neutralizuoti kenksmingus junginius.

Pasak sąvartyną valdančio Vilniaus atliekų tvarkymo centro (VAATC) specialisto A. Uldukio, įdiegus naują įrangą, ženkliai pagerėjo sąvartyno darbuotojų darbo sąlygos, gerinama šalia sąvartyno įsikūrusių Elektrėnų savivaldybės gyventojų gyvenimo kokybė.

„Poreikis inovacijai buvo didelis, kadangi valant iš atliekų susidarantį filtratą, išsiskiria nemalonūs kvapai bei kenksmingos medžiagos, kurios gali turėti neigiamą poveikį žmonių sveikatai. Naujieji įrenginiai ozono pagalba neutralizuoja sieros vandenilio, metano ir kitus kenksmingus junginius. Ozonas – labai aktyvi deguonies forma. Kadangi ozonas yra stiprus oksidatorius, jis neutralizuoja visas medžiagas, kurios skleidžia nemalonų kvapą. Palyginus dabartinę situaciją su prieš tai buvusia – nemalonaus kvapo patekimas į aplinką ženkliai sumažėjo“, - sako A. Uldukis.

Dėl sąvartyno atpigo šildymas

Vilniaus regioniniame sąvartyne taip pat išvedžiota ir dujų surinkimo sistema. Atliekų irimo proceso metu išsiskiriančios dujos yra surenkamos į specialias kolektorines, išvalomos ir vėliau sudeginamos.

„Bendradarbiaujame su įmonėmis, kurios užsiima dujų deginimu. 2013 metais atidaryta Vievio kogeneracinė jėgainė, kuri elektrą ir šilumą išgauna degindama sąvartyne surinktas dujas. Dėl šios priežasties Vievio miestelio gyventojams šiluma kainuoja mažiau“, - sako A. Uldukis.
Sąvartyno kuriamas naudas dažnai nustelbia aplinkinių gyventojų nuogąstavimai dėl neigiamo poveikio aplinkai ir jų sveikatai, tačiau, pasak VAATC specialisto, sąvartyno infrastruktūra ir procesai suformuoti taip, kad gyventojams nekenktų, todėl nerimauti nereikia.

„Poveikis aplinkai yra nuolatos stebimas ir matuojamas ir niekada nebuvo užfiksuoti jokie pažeidimai, jokios normos nebuvo viršytos. Sąvartyne naudojama moderni įranga, jo infrastruktūra ir procesai – gerai apgalvoti. Nuolat stengiamasi, kad būtų užtikrina darbuotojų ir aplinkinių gyventojų gerovė ir ieškoma naujų būdų, kaip pagerinti sąvartyno veiklą. Sąvartynas yra būtina atliekų tvarkymo sistemos dalis; tai nėra teršėjas, o kaip tik – aplinkos kokybės gerinimo elementas, nes čia atliekos laikomos saugiai, o iš jų išsiskiriančios kenksmingos medžiagos – valomos ir neutralizuojamos“, - kalba VAATC Gamybinio proceso tarnybos vadovas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (53)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (143)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (43)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (20)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (101)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Paaiškėjo pirmoji iš projekto „Šok su žvaigžde“ iškritusi pora ir favoritai

LRT projekto „Šok su žvaigžde“ dalyviams šis vakaras tapo rimtu išbandymu. Laidos pabaigoje...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (58)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertai pateikė labiausiai pasiteisinančius patarimus sekso klausimais (8)

Sakote, kad intymus bendravimas jums nekelia jokių problemų? Net atvirkščiai – jis ypač vykęs...