aA
Apie plastiką ir jo keliamą žalą gamtai pastaruoju metu kalbama ypač daug. Vis daugiau žmonių stengiasi kruopščiau jį išrūšiuoti, mažinti jo kiekius namuose. Vis tik, šiuškšių maišeliai vis dar dažnai atsiranda pirkėjų krepšeliuose. Tad, ką reikia žinoti apie šiukšlių maišelius ir kaip išsirinkti kuo draugiškesnį aplinkai?
Atliekos
© Adobe Stock

Plastiko irimui įtakos neturi nei spalva, nei kvapas

Dažniausiai prekybos centruose sutinkamų plastiko rūšių yra labai daug, tačiau renkantis šiukšlių maišus parduotuvėje įsiminti reikėtų dvi – HDPE ir LDPE. Šios raidės žymi šiukšlių maišų storį. HDPE reiškia aukšto tankumo polietileną, iš kurio yra gaminami ploni šiukšlių maišai. LDPE, atvirkščiai, žymi žemo tankumo polietileną ir yra randami ant storų šiukšlių maišų įpakavimų.

„Jeigu maišelį dėsime į šiukšlių dėžę biure, vadinasi, jis bus pripildytas lengvomis šiukšlėmis, tarkime, popieriukais. Tokiu atveju reikėtų rinktis ploną HDPE tipo maišelį. Tačiau jeigu planuojame į šiukšlių maišą krauti sunkias, statybines šiukšles, tokio tipo maišelis netiks ir reikėtų rinktis storą“, – sako plastikinių pakuočių gamintojų UAB „Gerovė“ direktorė komercijai Živilė Ramoškienė.

Specialistė pažymi, kad įprastai pagaminto plastiko irimo procesui neturi įtakos maišelio sudėtyje esantys pridėtiniai dažai ar kvapai. Tiesa, tai priklauso nuo cheminės priedų sudėties. Pasak Ž. Ramoškienės, gamyboje pridėtinis maišelio aromatas naudojamas tam, kad pirkėjui būtų maloniau. Kai kuriose šalyse maišelio spalva palengvina rūšiavimo procesą – kiekviena spalva reprezentuoja tam tikrą šiukšlių rūšį.

Verta paminėti, kad priklausomai nuo maišelio rūšies ir storio, plastikui suirti reikia nuo 20 iki 1000 metų. O irimo laikas labiausiai priklauso nuo terpės, kurioje maišeliai yra. Šį procesą pagreitina saulės šviesa, šiluma ir lietus.

Šiukšlių maišai
Šiukšlių maišai
© Adobe Stock

Skirtingos šiukšlių maišelių rūšys

Didėjant sąmoningumui apie ekologiją, rinkoje pristatoma vis daugiau alternatyvų plastiko gaminiams. Parduotuvėse galima rasti cheminiu būdu iš alternatyvių žaliavų išgaunamų biologiškai (angl. Biodegradable) arba greitai suyrančių šiukšlių maišų. Tačiau šio tipo šiukšlių maišai turi trūkumų.
Europos Sąjungose atlikti tyrimai parodė, kad dėl nepakankamo ženklinimo vartotojams šiuos maišelius sunku atskirti ir išrūšiuoti.

Projekto „Precious Plastic Lithuania“ atstovė Lina Radvilaitė pritaria, kad biologiškai suyrantys šiukšlių maišai nėra geriausia alternatyva. „Svarbu įsiskaityti į jų sudėtį. Dauguma taip vadinamų suyrančių maišelių vis tiek yra pagaminti iš plastiko. Taip, jie suyra žymiai greičiau, kai kurie net per mėnesį. Bet jie suyra ne į ką kitą, o mikroplastiką. Tai, kad maišelis išnyko iš akių, nereiškia, kad jo žalos neliko“, – teigia ji.

Europos Sąjunga aktyviai skatina žiedinę ekonomiką, kuria siekiama plastiką gaminti taip, kad jį būtų galima panaudoti pakartotinai perdirbant. Biologiškai ir greitai suyrantys maišai – vienkartinio panaudojimo. Jie negali būti perdirbami, suirę maišeliai virsta į mikroplastiką, kuris nugula gamtoje.

Šiukšlių maišai
Šiukšlių maišai
© Shutterstock

Geriausias sprendimas – maišelių nenaudoti

Lina Radvilaitė pažymi, kad geriausia šiukšlių maišelių išvis atsisakyti arba vartoti kuo mažiau. Pasak jos, vidutinis lietuvis sukuria apie 440 kg buitinių atliekų per metus, todėl suvartojamas ir didelis kiekis šiukšlių maišų. „Žinoma, geriausia būtų visai nenaudoti maišelių ir tiesiog laikyti atliekas šiukšliadėžėje. Vienintelis nepatogumas – ją reikės dažniau plauti. Tačiau dauguma žmonių tai gali būti nepriimtina ir jie nori didesnio patogumo. Tuomet siūlyčiau rinktis kompostuojamus maišelius“, – sako ji.

Kompostuojami maišeliai (angl. compostable) yra draugiškesni aplinkai – dažniausiai gaminamų iš kukurūzų krakmolo ar kitų augalinių medžiagų. Nors šių maišelių taip pat negalima perdirbti, tačiau irdami jie nepalieka plastiko atplaišų, kadangi sudėtyje jo nėra. „Svarbu paminėti, kad net ir šie maišeliai suyra ne taip lengvai. Jiems efektyviai suirti reikalinga atitinkama aplinka, terpė, temperatūra“, – sako Lina Radvilaitė.

Atliekų kibiras
Atliekų kibiras
© Adobe Stock

Popieriniai maišeliai – ne išeitis

Gera alternatyva plastikiniams maišeliams dažnai laikomi popieriniai, tačiau specialistai su tuo nesutinka.

„Popierius kaip medžiaga yra sunkesnis, užima daugiau vietos. Tad, palyginus su plastiku, sukuria didesnį atliekų masę. Todėl tiek popieriaus maišelių gaminimas, tiek perdirbimas reikalauja daugiau resursų“, – problemą aiškina L. Radvilaitė.

Živilė Ramoškienė įvardija dar vieną problemą popierinių maišelių perdirbimui. Jos teigimu, popieriniai maišeliai dažnai būna padengti laku, maišyti su kitomis medžiagos, kurias prieš perdirbimą būtina atskirti.

Tačiau žmonės ne visada atkreipia dėmesį, į ką meta šiukšles – vietoj tam skirtų maišų renkasi tokį, kokį turi namuose. Pavyzdžiui, panaudotus prekybos centrų plastikinius pirkinių maišus. Specialistės Ž. Ramoškienės teigimu, šių maišelių sudėtis yra tokia pati kaip ir plonų šiukšlių maišų. „Skirtumas tas, kad dažniausiai šiukšlių maišeliai yra gaminami iš antrinių žaliavų. Tuo tarpu, Lietuvos prekybos centrai pirkinių maišų gamybai šių žaliavų nenaudoja“, – sako ji.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras įgyvendina projektą „Atliekų kultūra“ ir šviesdamas visuomenę siekia inicijuoti teigiamus pokyčius atliekų tvarkymo srityje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
2.0909

Top naujienos

Po pragaro Pravieniškėse – šokiruojanti kalinio išpažintis: jie ten kone meldėsi, kad neišgyvenčiau (121)

Pasižiūrėję į Vytautą ir išgirdę jo balsu sunkiai tariamus žodžius nė neįtartumėte, kad...

Ekspertas perspėja dėl naujos aneksijos pavojaus: Putinas čia be vargo susitvarkytų

Buvęs Vladimiro Putino patarėjas Andrejus Illarionovas perspėja dėl naujos aneksijos, kurią...

Įvertino Nausėdos pasiūlymus ir drąsiai rėžė: skurdo su 10 eurų neišgelbėsime (36)

Lietuvos verslo konfederacijos mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas sako, kad...

Vakarų šalys negali atsistebėti lietuvių sėkme: kaip mums pavyko pranokti patiems save (8)

Vis daugiau valstybių spaudžiamos visuomenės įvesti pakuočių užstato sistemą . Apie tokią...

Saulius Siparis apie naują mylimąją: mes beveik vienmečiai, draugystėmis su mergaitėmis aš netikiu (3)

„Mes esame praktiškai bendraamžiai. Vyrų santykiai su jaunomis mergaitėmis man atrodo visiškas...

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (44)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (100)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (15)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...