Kinijos finansų specialistai pastaruoju metu tobulina naują įgūdį, kurį būtų galima pavadinti rinkos principais grįstu verslų nemokumo suvaldymu – kitaip tariant, tai tvarkingas į bėdą patekusių bendrovių patraukimas iš rinkos ir sustyguotas restruktūrizavimas. Apie tai vis daugiau kalbama tiek Kinijos vyriausybės dokumentuose, tiek vietos žiniasklaidos publikacijose – kaip valstybės deleguoti prievaizdai mokosi suvaldyti vis didesnius, dažnesnius ir vis sudėtingesnius nemokumo atvejus. Netgi rastume kelias sėkmės istorijas. Prieš viso pasaulio akis didžiausias Kinijos nekilnojamojo turto vystytojas „Evergrande“ kaip tik balansuoja ant finansinės bedugnės krašto, bet panašu, kad jo situacija tikrai netaps viena iš tų sėkmės istorijų, rašo „The Economist“.
Didžiausia pasaulyje skolose iki ausų paskendusi bendrovė, kurios finansiniai įsipareigojimai sudaro per 300 mlrd. dolerių, rugsėjo 22 dieną išplatino pareiškimą, kuriame teigia pasiekusi susitarimą su obligacijų savininkais dėl šią savaitę numatyto vertybinių popierių išpirkimo, tad gandai apie neišvengiamą verslo griūtį, esą, buvo perdėti. Analitikai skaičiavo, jog bendrovė visgi neišgalės įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų nei juaniais, nei doleriais, tad atsiskaityti su skolininkais nepajėgs. Kaip ten bebūtų, doleriais denominuotų obligacijų likimas, kuris turėjo būti išspręstas rugsėjo 23 dieną, vis dar neaiškus. Įmonė nepateikė jokios informacijos, tad dar rugsėjo 24 dieną nėra aišku, kas laukia bendrovės.
„Evergrande“ problemos nepalieka abejingų nė vienoje pasaulio rinkoje, kur sėja nemenką sumaištį ir smukdo silpnesnius vystytojus. Rugsėjo 20 dieną pasirodžius informacijai apie suprastėjusią „Evergrande“ situaciją, akimirksniu sureagavo svarbiausi Europos ir Amerikos indeksai. O štai nelengvus laikus išgyvenančių kitų Kinijos nekilnojamojo turto vystytojų vertybinių popierių pajamingumas staiga išaugo.