„Kaip galėčiau įsitikinti, kad jūs tikrai žurnalistė?“ – klausimu į instagrame siųstą užklausą dėl interviu sureagavo Stanislovas Kalašnikovas, įrodydamas, kad nėra batsiuvys be batų. Pamatuoto įtarumo ir kritinio mąstymo jis linki kiekvienam socialinių tinklų vartotojui. IT specialistas neatsigina prašymų padėti atkovoti hakerių pasisavintus profilius ar apsaugoti tuštinamas asmenines sąskaitas. „Jei vienintelė jūsų veikla socialiniuose tinkluose – gėlių puokščių gif'ai ir jokių profilio sąsajų su banko duomenimis nėra, jaudintis gal ir nereikia. Bet jei esate pirkę reklamos, apps'ą ar žaidimą, verčiau būti budriems. Šiomis dienomis turėjau atvejį, kai hakeriai „nulaužė“ žmogaus anketą ir iš jo kišenės užpirko reklamos už 7 tūkst. eurų“, – įspėja S. Kalašnikovas. Paklaustas, ar tai – tikroji jo pavardė, ne vienai socialinių tinklų žvaigždei iš duobės padėjęs išbristi specialistas juokiasi: „Taip!“ Lyg tyčia ji idealiai tinka pagal savininko veiklos pobūdį – kovoti su socialiniuose tinkluose veikiančiais sukčiais, hakeriais ir profilių vagimis.
Verslo analitikos programuotoju dirbantis S. Kalašnikovas pasakoja, kad kova su hakeriais ir pagalba žmonėms jam tėra papildoma veikla. Viskas prasidėjo praėjusių metų rugpjūtį, kai jo, kaip IT specialisto, žinios labai pravertė keliems žinomiems nuomonės formuotojams.
„Vyko smarkus hakerių išpuolis, kurio metu buvo nulaužtos kelios daug sekėjų turinčios anketos. Vienam, kitam padėjau, per storiukus padėkojo ir išėjo labai organiška reklama – besikreipiančių vis daugėjo. Matydamas problemos aktualumą asmeniniame instagramo profilyje ėmiau dalintis praktiniais patarimais ir rekomendacijomis, kaip apsisaugoti internetinė erdvėje ir nepatekti sukčiams į rankas“, – patirtimi dalijasi S. Kalašnikovas, sukaupęs 13 tūkst. sekėjų.
Jo teigimu, kiekviena situacija unikali: „Visos mano žinios įgytos per praktiką, bandant padėti. Dabar jau kiaurai išilgai perprantu visus nustatymus ir algoritmus, žinau būdus, kaip atgauti paskyras“, – sako S. Kalašnikovas.
Jis užtikrina, kad ne tik influenceriai ar verslai jaučia interesą apsaugoti save socialiniuose tinkluose.
Eiliniais žmonėmis save vadinantys vartotojai irgi turi ką prarasti – nuotraukos, prisiminimai, asmeniniai susirašinėjimai: „Niekas nenori viso to netekti, o taip atsitikus deda maksimalias pastangas susigrąžinti.“
S. Kalašnikovas su sukčiais bendrauja apsimesdamas visišku IT analfabetu. „Dar nė vieno neužblokavau: visko išklausinėju, prašau detaliai paaiškinti, kaip atlikti net elementariausius jų prašomus žingsnius, išvarginu, išsunkiu, kol pratrūksta ir gaunu f*ck you“, – šypsosi pašnekovas.