aA
Koks tas paslaptingas vaistininko darbas? Šią profesiją puikiai išmanantis DELFI skaitytojas jau antrą kartą atvirai dalijasi, kaip darbuojasi tie, kurie „parduoda“ sveikatą. Šįkart – apie paslaptingus vaistų reitingus.
© DELFI / Audrius Solominas

Kadangi daug kam kyla klausimų dėl reitingų, trumpai paaiškinsiu, ką jie reiškia. Praktiškai kiekvienas vaistas ar papildas „įvertintas“ reitingu, t.y. tam tikra pinigine išraiška. Taip yra kalbant apie viską – tiek kompensuojamus vaistus, tiek nekompensuojamus, tiek papildus, tiek medicinos prekes (tvarsčiai, pleistrai ir pan.).

Tai reiškia, kad net tvarstį parduodamas, tu gali pasididinti savo pajamas. Aišku, tai yra centai, bet principas yra toks, kad priklausomai nuo tavo asmeninių savybių, materialinės padėties, sąžiningumo gali reguliuoti savo atlyginimą. Juk pagrindinis atlyginimas yra nustatytas administracijos ir jis nėra didelis. Nes jei būtų pakankamai padorus, tai nei vienas vaistininkas tikriausiai „nekombinuotų“ papildomų pajamų.

Pavyzdžiui, paskelbia rinkodaros skyrius, kad šį mėnesį arba šią savaitę, arba šį pusmetį vaistui X skelbiamas aukščiausias pirmas reitingas (o buvo pats žemiausias, pvz. 5, 6 ar 7). Vadinasi, jei aš pardavinėsiu tik tą vaistą, kurio reitingas yra aukščiausias, tai man tai bus finansiškai naudinga. Gaunam laišką, kad vaistas X dabar yra 1 reitingo prekė, Y – 3 reitingo, Z – 6 reitingo ir t.t.

Vadinasi, jei klientui pasiūlau X, man įkrenta 80 ct, o jei parduodu Z – 10 ct. Vienos firmos antibiotikai, įvertinti pirmu reitingu, man leidžia uždirbti 1 Lt, o kitos firmos – 5 ct. Ir dar jei pasiūlysiu prie antibiotikų kokių nors gerųjų bakterijų, mano piniginė papilnės keliais litais. Štai ir visa aritmetika! Taip pat ir su kompensuojamais vaistais – vienus pardavinėti apsimoka, kitus – ne. Ir jeigu tu dirbi tam, kad išlaikytum savo šeimą, o ne todėl, kad tau tas darbas patinka, nesvarbu, kiek už jį bus sumokėta, visada žiūrėsi į reitingų lentelę, kuri tau yra prieš akis.

Kai nuskaitau prekę, kompiuteryje visada matai, kokį produktą tau yra naudingiausia parduoti ir visada, ypač jei žmogus abejoja, tu sugebėsi jį įtikinti pasirinkti tą prekę, kuri tau atneš daugiau finansinės naudos. Nelabai seniai vaistų rinkoje atsirado seno vaisto kitas įpakavimas, žymiai didesnis. Vadinasi, parduoti iš didelės pakuotės 10 tablečių visada bus pigiau, negu iš mažos pakuotės.

Bet ką rodo reitingai? Jei parduosiu 10 tab. iš N100 tab., man „įkris“ 5 ct. Bet jei parduosiu iš mažos pakuotės N10 ar N30, „praturtėsiu“ lygiai 50 ct. Nes gamintojui visada labiau verta, kai parduodamos mažos pakuotės, todėl ir reitingai nustatinėjami pagal juos, o mes esame tik jų „vykdytojai“, kuriems nukrenta trupiniai. Ir jei vadovausiesi tik savo sąžine, tai ir alga bus labai „sąžininga“.

Kai aš savo kolegei parodžiau, kad atsirado nauja didelė vieno vaisto pakuotė ir kad reikia užsisakyti, kad žmonėms būtų pigiau, ji sutiko. Bet kitą dieną sulaukiau komentaro: „Taigi mums neverta pardavinėti iš šitos pakuotės, nes reitingas tik 6, o iš mažos pakuotės – pirmas. Daugiau neužsakinėkim, tegul moka daugiau, nes mes nieko neužsidirbsim.“ Štai jums ir reitingų sistema!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI komentaro apie tai, ar gaunama nusiskundimų vaistininkų darbu bei kaip turėtų dirbti vaistinė, pasiteiravo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viešųjų ryšių specialistės Delijos Milašiūtės:

„Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Tarnyba) kontroliuoja, kad vaistinėse gyventojams visada būtų pasiūlyti pigiausi vaistai. Teisės aktuose numatyta ir visos vaistinės privalo turėti monitorius skirtus gyventojams.

Jeigu gyventojas ateina į vaistinę įsigyti receptinį vaistą – jam šiame monitoriuje turi būti parodytas visas pasirinkimas vaistų, nuo pigiausio iki brangiausio, išrašyto jo recepte bendriniu pavadinimu (pvz.: bendriniu pavadinimu Amoksicilinas +​ Klavulano rūgštis 500 mg+125 mg, plėvele dengtos tabletės – galima rinktis iš 5, pirmoje eilutėje turi būti nurodytas pigiausiais vaistas atsižvelgiant į išrašytą kiekį). Tokiu būdu gyventojas pats gali įvertinti kiek kainuoja kiekvienas vaistas, bei pasirinkti tinkamiausią kainą.

Jeigu gyventojui išrašytas kompensuojamas vaistas – vaistinė privalo turėti pigiausią kompensuojamą vaistą nurodytą Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąraše. Ar vaistinė vykdo šį reikalavimą – kontroliuoja Valstybinė ligonių kasa.

Jeigu vaistinė neturi gyventojo pageidaujamo vaisto ir šis vaistas yra Lietuvos rinkoje, gyventojas turi teisę prašyti užsakyti, o vaistinė privalo šį preparatą įsigyti ir parduoti gyventojui.

Tarnyba gauna nusiskundimų iš gyventojų, kad farmacijos specialistai nesuteikia informacijos apie pigiausius vaistus, siūlo įsigyti brangesnius, nerodo vaistų pasirinkimo vaistinės monitoriuje; neinformuoja apie parduodamų vaistų tinkamumo vartoti laiką, vartojimą ir kt. Tarnybos darbuotojai informuojami, kad vaistinės neužsako gyventojų pageidaujamų įsigyti vaistų, motyvuodamos tuo, kad su šiais vaistų gamintojais nebendradarbiauja, negali, neapsimoka ir panašiai bei nukreipia į kitas vaistines.

Tarnyba atlieka patikrinimus gaunamų skundų pagrindu, tačiau vadovaujantis Viešojo administravimo įstatymu, prieš pradedant tikslinį patikrinimą, inspektorius turi prisistatyti vaistinės darbuotojui ir įvardinti patikrinimo tikslą. Prisistačius vaistinės darbuotojams – tikslinis patikrinimas tampa ne toks efektyvus, nes darbuotojai parodo visą reikiamą informaciją.

Tokius skundus ištirti galima tik atliekant kontrolinį vaisto pirkimą. Kontrolinis pirkimas tai procedūra, kai patikrinimą atliekantis darbuotojas neprisistatęs vaistinės darbuotojui imituoja vaistų pirkimą, o jau po to prisistato vaistinės darbuotojui ir informuoja, kad tai buvo patikrinimas. Šiuo metu rengiami tam reikalingi teisės aktų pakeitimai, kad ši sritis bus kontroliuojama efektyviau.

Taip pat primename, kad vaistus reiktų vartoti atsakingai ir nevertėtų pasiduoti įvairioms reklaminėms akcijoms bei įsigyti vaistų daugiau negu reikia tuo metu.“

DELFI kalbintas anksčiau vaistinėje dirbęs pašnekovas taip pat nurodė, kad paskatinimų jam dirbant iš tiesų būta – pardavus tam tikrų vaistų, papildomai buvo galima prisidurti prie atlyginimo.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Chaosas Seime sukėlė klausimų: ar tautos išrinktieji randa laiko dirbti Lietuvai? (63)

Žiūrint į tai, kas vyksta Seime, ne vienam piliečiui jau seniai kyla klausimas, kam dirba...

Baseino administracijos atsakymas papiktino nepilnametės mamą: nori vaikui gero, bet durys uždarytos (16)

Mes abi su dukra, kuriai dabar 14 metų, planavome užsirašyti į jogos, pilateso ir kitus grupinius...

Įvardijo, kokios piktžaizdės kamuoja eismą Lietuvoje: ar tikrai greitis yra pagrindinė bėda? (101)

Kaip aprašyti visas problemas keliuose dviem žodžiais? Tarša ir greitis. Turbūt didžiausios...

Provincijoje siuvėja dirbusi moteris neišlaikė: kaip žmogui išgyventi už 200 eurų per mėnesį? (110)

Dažnai pasiklausau per televiziją ar spaudoje matau pasisakančius ekonomistus Mauricą, Mačiulį,...

Išklausė Nausėdos kalbą, bet pasigedo svarbiausio dalyko: kas suvaldys Seimą? (45)

Antradienį turėjau progą išgirsti prezidentą Gitaną Nausėdą pasisakant konferencijoje. Praėjo...

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (53)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (128)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (544)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (40)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (85)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (19)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (93)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Paaiškėjo pirmoji iš projekto „Šok su žvaigžde“ iškritusi pora ir favoritai

LRT projekto „Šok su žvaigžde“ dalyviams šis vakaras tapo rimtu išbandymu. Laidos pabaigoje...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (58)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertai pateikė labiausiai pasiteisinančius patarimus sekso klausimais (5)

Sakote, kad intymus bendravimas jums nekelia jokių problemų? Net atvirkščiai – jis ypač vykęs...