Mano svajonių profesija – tema, kuria savo mintimis dalijosi vaikų namų auklėtiniai, dalyvaudami projekto „PATS“ organizuotame konkurse. Publikuojame dvyliktokės Lilijos laišką. „Niekada nereikia apsiriboti tik svajone. Ji dažnai gali virsti tikrove, jei mes to tvirtai norėsime. Pirmi žingsniai žengti, aš mokausi, dabar reikia toliau siekti savo užsibrėžtų tikslų“, - apie tai, kaip sieks savo svajonių profesijos, rašo ji.
© DELFI / Tomas Vinickas

Kaip ir kiekvienas vaikas, taip ir aš, būdama maža, turėjau daugybę norų ir svajonių. Kažkur tarp tų nesuskaičiuojamų norų buvo ir mano išrinktoji profesija. Svajonių profesija – tai darbas, kurį aš norėčiau dirbti visą savo gyvenimą. Darbas, kuris man suteiktų laimės jaustis pilnaverte ir patenkinta savo gyvenimu asmenybe. Toks darbas, į kurį aš su mielu noru kelčiausi kiekvieną ankstyvą rytą ir grįžčiau iš jo su gera nuotaika ir nejausdama jokio nuovargio.

Suprantama, kad 5-7 metų vaikas mano vienaip, o po kelerių metų norai pasikeičia, ir taip norimi dalykai išgaruoja iš jo širdies bei galvos, atsiranda kiti norai ir kitos svajonės. Tačiau būna, jog nuo pat mažens vieno iš nedaugelio vaikų norai lieka beveik tokie pat, tik aiškesni ir kiek kitaip suvokiami.

Galima teigti, kad aš iš tų vaikų, kurių svajonės yra pastovios ir, bėgant laikui, jos mažai pasikeitė. Atsimenu, kai buvau visai maža, teko dažnai sakyti, kuo noriu būti užaugusi, koks laukia mano svajonių darbas. Daugumai gali pasirodyti, kad tai visai nesunkus klausimas, o ypač vaikui, nes jų galvoje daug įvairių minčių, norų ir siekių. Tuo momentu, kai klasėje mokytoja paklausdavo mūsų, kuo mes norime būti užaugę, berniukai dažniausiai atsakydavo, jog jie nori būti gaisrininkais ar policininkais. Vienas kitas norėjo būti kosmonautu ar pilotuoti lėktuvą.

Mergaičių dažni atsakymai buvo: „Norėčiau būti dainininke, šokėja, mokytoja, princese“. Tačiau man asmeniškai nuo pat mažens buvo labai sunku atsakyti į šį klausimą. Gal todėl, kad dar tiksliai nežinojau, kaip apibūdinti tai, ko aš noriu? O gal tiesiog nežinojau savo svajonių profesijos „pavadinimo‘‘?

Aš augau, su metais augo ir mano supratimas. Pagaliau, atėjus tam tikram metui, aš jau sugebėjau tiksliai atsakyti į klausimą, kuo aš noriu būti užaugusi. Ir dabar, kai manęs paklausia, ką aš noriu studijuoti, kuo dirbti pabaigusi mokslus, tvirtai galiu atsakyti, jog mano svajonių profesija – psichologija. Kai kam tai gali pasirodyti gan kvaila, kai kas to nepavadintų darbu, bet man ši profesija visada atrodė labai svarbi žmogui, reikalaujanti daug profesinių žinių, praktikos ir fizinio bei emocinio pasirengimo. Mano manymu, ši profesija galėtų tiksliausiai atskleisti mano asmenines savybes ir gebėjimus.

Būdama maža nežinojau, kaip pasakyti, kuo aš noriu būti, bet visada supratau, kad mano darbas niekada negali būti nutolęs nuo bendravimo su žmogumi. Mąstau, kad šios profesijos atstovas turi būti gana šaltų nervų, tačiau supratingas. Tai turi būti žmogus, kuris sugebėtų rasti bendrą kalbą su bet kokia asmenybe, žmogus, kuris sugebėtų prakalbinti ir padėti atsiverti net labai mažai šnekančiam ir uždaram žmogui. Tai turėtų būti žmogus, kuris mokėtų „paguosti“, užjausti, padėti emociškai, sugebėtų suteikti dvasinę ramybę. Dar svarbiau, kad ši asmenybė sugebėtų profesines problemas palikti už šeimos durų slenksčio. Jeigu žmogus kitų problemas atsineš į savo namus ar užsikraus ant savo pečių, gali sugriauti savo ir savo šeimos gyvenimą. Neretai tokiems žmonėms, atėjus tam tikram laikui, patiems prireiks psichologo pagalbos.

Aš nuo pat mažens ugdau savyje visas šias savybes. Man visada patikdavo klausytis, ką man pasakoja, visada stengdavausi suprasti, ką man pasako ir mąstydavau, kaip protingai atsakyti į užduotus klausimus. Turiu draugų ratą, kurie manimi pasitiki, gali į mane kreiptis bet kokiu klausimu ir sulaukti patarimo.

Kartais net pačiai būna keista, kaip lengvai man žmogus gali atsiverti ir išsipasakoti, nors aš tą žmogų pažįstu gana trumpą laiką. Maniau, taip greitai pasitikėjimo neįmanoma užsitarnauti, bet, pasirodo, aš tai sugebu.

Žinau, kad ši profesija pareikalaus daug jėgų. Pirmiausia, kaip ir bet kur kitur, turi būti didelis noras to siekti. Aišku, kad reikės daug mokytis, skaityti, domėtis, stebėti kitus, bendrauti. Dabartinis mano tikslas - gerai išlaikyti egzaminus, nes nuo to priklauso mano įstojimas į universitetą. Studijų metu turėčiau įgyti bazinių žinių iš biologinių, kognityvių, emocinių, socialinių psichikos pagrindų, asmenybės, psichologijos tyrimo ir vertinimo metodų, raidos, organizacinės, klinikinės, pedagoginės, sveikatos psichologijos, psichologinio konsultavimo ir kitų psichologijos šakų.

Bakalauro diplomas dar nesuteikia profesinės kvalifikacijos, leidžiančios imtis savarankiškos psichologinės praktikos. Psichologijos bakalaurai gali tęsti mokslus magistro studijose ir dar aukščiau. Psichologijos bakalauras taip pat gali dirbti švietimo, socialinės rūpybos srityse, rinkodaros ir valdymo institucijose, pramonės įmonėse, siekti karjeros kitose srityse, kur gali būti panaudojamos ne tik psichologijos žinios ir bendrieji įgūdžiai, bet ir įvairūs kiti gebėjimai.

Niekada nereikia apsiriboti tik svajone. Ji dažnai gali virsti tikrove, jei mes to tvirtai norėsime. Pirmi žingsniai žengti, aš mokausi, dabar reikia toliau siekti savo užsibrėžtų tikslų. Gal po kokių 15 metų man pavyks atidaryti savo nuosavą konsultavimo kabinetą, turėsiu ištikimus klientus, kurie manimi pasitikės. Iki tol mano gyvenimas tikslas – nuolat skaityti, domėtis, tobulėti. Baigusi pirmuosius mokslus, reiks siekti didesnių rezultatų, lankyti papildomus kursus, stengtis daug kur dalyvauti, įgyti naujų įgūdžių, susirasti darbą. Tai bus gera gyvenimo pamoka ir praktika.

Mano svajonė - būti pačiai sau viršininke ir turėti savų klientų ratą. Manau, man tikrai pavyks būti gera psichologe, nes aš turiu visas reikiamas savybes, norą, užsispyrimą ir pozityvų nusiteikimą. Jei mano svajonei lemta išsipildyti, tai tik dėl to, kad gyvenime sutikau daug protingų, teisingų, įžvalgių ir gerų žmonių, kurie padėjo išsiugdyti daug vaikui reikalingų savybių siekiant savo svajonių profesijos, sutariant su kitais ir pačia savimi.

Lilija, 18 m., 12 kl.

Išrinkti socialinio projekto PATS ir Vilniaus miesto psichologinės-pedagoginės tarnybos organizuojamo konkurso globos namų ir šeimynų abiturientams bei globos namus palikusiems jauniems žmonėms nugalėtojai.

Šiuo projektu siekiama padėti jaunuoliams pasirengti savarankiškam gyvenimui už vaikų namų ribų: suvokti asmenines svajones ir siekius, susijusius su būsima, norima profesija. Antrus metus organizuojamo konkurso tema - „Mano svajonių profesija“.

Parašyti apie savo svajonių profesiją buvo kviečiami 10 –12 - os klasių moksleiviai, gyvenantys arba jau palikę globos namus arba šeimynas. Buvo prašoma pristatyti svajonių profesiją, argumentuoti, kodėl ją renkasi, išanalizuoti asmenines savybes, reikalingas šiai profesijai, įvardinti būtinus žingsnius profesijai įgyti, pasvarstyti, kaip jaunuolis įsivaizduoja savo profesinį gyvenimą po 5-10 metų."

„Konkurso organizatoriai kviečia įmones ir privačius asmenis, galinčius suteikti jaunimui žinių apie šias specialybes ir galimybę atlikti praktiką, prisijungti prie šio projekto. „Visi, norintys pasidalinti savo žiniomis, patarimais ar resursais - organizacijos, mokytojai, lektoriai, mokymų vedėjai, įmonės - yra labai laukiami projekte PATS“, - kviečia projekto iniciatorė verslininkė, manekenė, tapytoja, auginanti 4 vaikus Eglė Grėbliauskaitė ir dėkoja visiems, jau prisidėjusiems, kad projektas sklandžiai vyktų.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Susirūpinę šauktinių tėveliai: kodėl mūsų vaikų neišleidžia namo savaitgaliais? (229)

Nuo spalio 9 dienos į Karaliaus Mindaugo Husarų batalioną, kuris yra Panevėžyje, atvyko atlikti...

Pasidalino įspūdžiais apie Iraną – tokios neapykantos valdžiai daugiau niekur nepastebėjo (31)

Pasakojimą pradėsiu greičiausiai nuo Irano žmonių. Jie nuostabūs. Tikrąja to žodžio prasme....

Nutraukė Tapino „Laisvės TV“ prenumeratą: matyt, laisvę suvokiame skirtingai (262)

Gerb. Andrius Tapinas sekmadienį savo laidoje prakalbo apie ginklus ir kaip blogai, kad Lietuvos...

Kolegų pastabos privertė merginą degti iš gėdos – vėliau gailėjosi savo reakcijos (158)

„Mažos kosmetikos kainos – nusikaltimas prieš moterį“, – skaitau straipsnio antraštę ir...

Jaunoji karta: prisiminkime Baltijos kelio vienybę ir išmokykime vaikus atpažinti savo emocijas (1)

Jau seniai, ir ne tik psichologų, pastebėta, kad tėvai augindami savo vaikus yra linkę naudoti ir...

Top naujienos

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (7)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (395)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (126)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (206)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (23)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Kiek augs lėšos Lietuvos kariuomenei? (222)

Kitais metais Lietuvos kariuomenė s finansavimas peržengs 2 procentų ribą. Tačiau tai – tik...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (387)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Gaisro metu nebuvo laiko galvoti: moters poelgis pralinksmino internautus (5)

Erdvius namus Šiaurės Kalifornijoje turėjusiam poniui Stardust turėjo būti nemenkas sukrėtimas...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Ilgą gydytojo Larry Nassaro seksualinės prievartos aukų sąrašą papildė dar viena olimpinė čempionė (9)

Buvusio JAV olimpinės rinktinės gydytojo Larry Nassaro laukia ilgi metai belangėje. Dar viena jo...