aA
Andriukaitis ir Matulas – šiuolaikiniai Don Kichotas ir Sanča Panča. Šiurpu darosi nuo tokių politikų iniciatyvų (...). Ne veltui DELFI marga nuo įvairiaspalvių komentarų ir vienas švelniausių būtų „absurdo komedija“. Gal jau gana juokinti pasaulį, demonizuoti privačią mediciną ir ieškoti nelegalių būdų priverstinai įdarbinti medikus? Geriau pamėginkime įveikti bent dvi problemas.
Užsienyje gydytoju dirbantis lietuvis: gana kaip Don Kichotui ir Sančai Pančai vaikytis paskui malūnus
© Shutterstock nuotr.

Pirma bėda – bazinės slaugytojo ir gydytojo algos nebuvimas Labiausiai stebina toks absoliutus Europos darbo rinkos neišmanymas. Atrodo, kad kai kurie politikai gauna atlyginimą vien už tai, kad išmoko vaikščioti ir kalbėti, bet ne protauti. Viena iš garsesnių viešųjų ryšių akcijų apie 1509 litų minimalią algą kai kam padėjo patekti į Seimą, bet visai pamirštama apie bazinį gydytojo/slaugytojo atlyginimą.

Nors visi moka mokesčius už universalų draudimą, vis tik algos įstaigose nustatinėjamos ženkliai skirtingai. Kiekviena ligoninė/poliklinika kaip atskira valda su feodalais ir vasalais. Skirtumai tarp algų skirtingose ligoninėse skiriasi ne procentais, bet kartais. Pvz.: chirurgas Klaipėdoje uždirba 10 tūkst. litų, o šeimos gydytojas Vilniaus poliklinikoje tik apie 2 tūkst litų. Normalioje darbo rinkoje ši problema išsispręstų labai paprastai - gydytojai rinktųsi tas darbovietes, kuriose atlyginimas didžiausias, tačiau egzistuojant kyšiams normali rinka ir santykiai neįmanomi.

Dar didesnis absurdas buvo, kai rezidentai pabaigę 6 metus mokslo gaudavo 850 Lt. Ir tuos pačius kaip stipendiją. Didžiulių rezidentų ir pilietiškų kolegų pastangų dėka pavyko pakeisti šitą betvarkę ir įvesti bazinę algą rezidentui. Šalutinis tokių permainų poveikis buvo: a) rezidentai galėjo pragyventi iš vieno etato; b) atsirado pagrindas formuotis normaliems darbiniams santykiams ir c) jaunieji gydytojai gavo daugiau progų įgyti patirties. Spėkit, kas gi pirmas mėgino pasipriešinti šitai naujovei?

LGS prezidentas gerb L. Labanauskas. Jo ir jo samdytų teisininkų pastangos buvo nukreiptos į mėginimą pakeisti šitą vyriausybės nutarimą. Manau, argumentavo labiau nei trumparegiškai – rezidentas negali uždirbti daugiau nei mažiausiai įstaigoje uždirbantis gydytojas (...). Antras trumparegiškas sprendimas jau buvo priimtas SAM.

Krizės metu sumažinti 10-15% gydytojų rezidentų atlyginimai nepadidėjo nei 2012, nei 2013 metais. Vėl buvo nukelta metams į prieki. Taigi, bazinės algos nebuvimas rodo gydytojų ir slaugytojų profesinių organizacijų neįgalumą ir neveiklumą. O kokia gi kitų šalių patirtis? Labai skaidri. Tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek ir Danijoje ar Vokietijoje yra bazine gydytojo alga, priklausomai nuo patirties.

Ir ji visiems prieinama bei aiški. Susieta su kompetencija ir didėja augant specialisto patirčiai. Jei įstaiga būtų „priversta“ mokėti gydytojui 6-8 tūkst. litų per mėn., tai labai greitai išsispręstų problemos ir su papildomais mokėjimais, ir su privačių pacientų priiminėjimu darbo metu. Dabar gi įstaigos žiūri į tai pro pirštus, nes būkim „biedni“, bet teisingi, tai vieni iš sisteminių „motyvacinių“ būdų išsaugoti aukštos kvalifikacijos specialistus.

Antra bėda – darbo rinkos slaptumas. Ką daryti dabartiniam rezidentui ar net studentui, jei jis norėtų pasižiūrėti, kur yra laukiamas? Paieškoti, kokios specialybės buvo populiariausios stojant į rezidentūrą? Kur daugiausia darbo pasiūlymų? Kur didžiausios algos? Kaip jam rasti šitą informaciją apie pvz.: Šiaulius, Kauną ar net Vilnių?

Išduosiu paslaptį: mano žiniomis, tokie skelbimai vis dar keliauja neformaliu būdu per jaunųjų gydytojų elektronines konferencijas. Taip. Tai lietuviška XXI amžiaus sveikatos priežiūros personalo vadyba, kur darbo paieškos vyksta „iš lūpų į lūpas“. Vos ne kaip knygnešiai paslapčia gabendavo knygas, taip ir dabar informacijos mainai apie galimas darbo vietas vyksta visiškai slaptais kanalais.

Kokia gi situacija ES? Pirma, visi jau žino apie galvų medžiotojus ir paklausesnes specialybes. Tarkim psichiatrai ir radiologai į Norvegiją kviečiami net ir nemokantys kalbos. Galima pačiam pamėginti susirasti, jei žinai kalbą. Tai netgi patikimiau, nes įmanoma apsieiti ir be tarpininko paslaugų. Pavyzdžiui Didžiosios Britanijos sistemoje yra toks „NHS Jobs“ puslapis internete.

Ten privalomai skelbiami visi postai, pradedant nuo šlavėjo ir baigiant skyriaus vedėjais. Skaidru, suprantama ir nuspėjama. Vokietijoje tūkstančius kasdien atnaujinamų darbo skelbimų galima rasti gydytojų profesinės sąjungos svetainėje ir kas savaitiniame žurnale, kuris nemokamai atsiunčiamas kiekvienam Vokietijos gydytojui. Apmaudu, kad valdininkai neturi supratimo su kuo mėgina konkuruoti.

Tad kur lengviau įsidarbinti? Jei rezidentas praleidžia 20 minučių prie interneto ir sugeba susirasti bent dešimt darbo pasiūlymų ES, o darbo paieškos Klaipėdoje ar Kaune gali tęstis savaitę, mėnesį ar net pusmetį? Kokia tikimybė, kad net ir jį radus, bus sąžiningas konkursas? Kur aprašytos kompetencijos ir jų vertinimo būdai? Kur skelbiama komisijos sudėtis? Rekomendacijos daugiau nei paprastos.

Gana kaip Don Kichotui ir Sanča Pančai vaikytis paskui malūnus (...). Padarykite gerbiamieji namų darbus ir pradėkite nuosekliai spręsti auksčiau minėtas problemas. Strategija „Pirmyn į praeitį“ gali pasiteisinti Kinijoje ar Kuboje, kur apribota judėjimo laisvė. Laimei, Lietuva jau daugiau nei dvidešimt metų žengia kitu keliu, bet vis dar kaip „turtingiausia“ šalis ruošia medikus visam pasauliui. Aš vis dar tikiuosi, kad tai laikinas reiškinys, deja, neišvengiamas kaip ir eilinė politikų rokiruotė.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Moteris pasipiktino influencerių siūlomais milteliais lieknėjimui: atrodo, kad jos visiškai neturi principų ką reklamuoti (70)

Pastaruoju metu vyrauja mada, kad moterims reikia būti permatomoms tarsi skeletai. Jei esi pilnesnė,...

Atsargiai: skyrybų priežastimi gali tapti ir... magnetukas (25)

Yra tokie smagūs ir žaismingi mediniai magnetukai – su linksmomis frazėmis, kurios turėtų...

Jei mirsiu nuo vėžio, laukdamas tyrimų, norėčiau, kad valstybė padengtų laidojimo išlaidas (179)

Ilga kelionė per gydytojus, kol buvo nustatyta diagnozė, o prasidėjęs karantinas pastatė į dar...

Policininko žmoną gniuždo jo kolegės elgesys: tokio įžūlaus siūlymosi dar neregėjau (373)

Nežinau, ką daryti. Esu tiesiog tokia sutrikusi, nes patekau į situaciją, kuri atrodo be išeities.

Parodžiusi savo sudarkytus gelinius nagus meistrei tokio atsakymo nesitikėjau (206)

Perskaičiau straipsnį apie tai, ką pastebi vyrai moterų išvaizdoje. Jame atpažinau situaciją,...

Top naujienos

Išgirdę žudiko planus prisiminė Lietuvą sukrėtusią dramą: išžagintos 14-metės akyse subadė motiną ir patėvį (50)

Daugiau kaip prieš aštuoniolika metų visą Lietuvą sukrėtęs nusikaltimas, kai buvo išžaginta...

Menstruacinė taurelė – naudinga ar žalinga? Ginekologės atsakymai išsklaidys abejones (44)

Ilgą laiką tarp higieninių reikmenų, reikalingų menstruacijų metu, karaliavo dvi pagrindinės...

Lukašenka sutarė su Putinu: vos paprašius Rusija suteiks „visokeriopą pagalbą“ teigia nerimaujantis dėl Lietuvos ir Lenkijos (882)

Aliaksandras Lukašenka po pokalbio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu šeštadienį pareiškė,...

Netoli Klaipėdos sugautas iškrypėlis: išsigandusi mergina spėjo pasikviesti draugą (202)

Netoli Klaipėdos vyras glumino poilsiautojus paplūdimyje viešai tenkindamas lytinę aistrą....

Sofos ūkis, arba pinigai už žolės pjovimą – kiek iš to galima uždirbti (41)

Žemės ūkio ministerijos žiniomis, pernai vadinamieji sofos ūkininkai valdė 78 tūkst. hektarų....

Lukašenka įsakė sustiprinti karines pajėgas prie sienos su Lietuva ir Lenkija (176)

Lukašenka šeštadienį nurodė perkelti karinių oro pajėgų brigadą iš Vitebsko į Gardiną prie...

Vidas Bareikis – apie per koncertą numestus kilogramus, santuokoje nešamą kryžių, rūpestį dėl sūnaus ir santykius be spazmų (100)

Laidoje „Laikykitės ten“ su Andriumi Tapinu apsilankęs atlikėjas, aktorius ir režisierius...

Išskirtinės pramogos vienoje gražiausių Latvijos vietų: Lietuvoje to nerasite (8)

Minotauro labirintas, požeminiai ežerai, žygiai su šunimis ir daug kitų smagių ir aktyvių...

Paauginusi du vaikus, su malonumu grįžau dirbti į sekso sferą (23)

Dviejų vaikų motina papasakojo, kaip paauginusi vaikus grįžo į darbą sekso srityje.

Karolis Kasperas

Juodasis Kanados istorijos puslapis: vaikai, kurie niekada negrįžo namo

Kanada – viena didžiausių pasaulio valstybių pagal gyvenamąjį plotą. Istoriškai jos kultūra...

|Maža didelių žinių kaina