aA
Viešojoje erdvėje galima rasti daug darbuotojų nusiskundimų apie darbdavius. Pripažinkime, kad dažniausiai skundžiasi mažiau išsilavinę darbuotojai, dirbantys žemės ūkio, transporto, prekybos sektoriuose. Norėčiau papasakoti istoriją iš kurios matyti, kad darbuotojai išnaudojami ir tuose sektoriuose, apie kuriuos to tikrai nepagalvotum.
Stresas darbe
Stresas darbe
© Shutterstock

Mano sūnus gerais pažymiais baigė mokyklą, įstojo į teisės studijas, mokslas sekėsi, studijuojamas dalykas sūnui labai patiko, visa šeima labai didžiavosi juo. Dar studijų metu sūnus atliko praktiką vienoje iš didžiausių advokatų kontorų Lietuvoje. Dažniausiai praktikantus mes suprantame kaip nieko ypatingo neveikiančius: ateina, kažką nukopijuoja, kažką nuskenuoja, sutvarko dokumentų segtuvus, panešioja kavą ir viskas. Tačiau tik ne advokatų kontorose. Jose praktikantai yra pagrindinė darbo jėga, atliekanti visus juodžiausius parengiamuosius darbus.

Informacijos surinkimas, jos apibendrinimas, vertimai, dokumentų ruošimas, visa tai advokatų kontorose atlieka praktikantai. Ir advokatų kontoros tuo piktnaudžiauja, bet kurioje kontoroje nuolatos „dirba“ po kelis, o didesnėse ir po keliolika praktikantų. Ir visi turi viltį, kad juos pastebės, įvertins jų darbą ir pastangas, pakvies tolimesniam darbui. Tačiau, kaip jau minėjau, advokatų kontoros tuo piktnaudžiauja, jiems dažniausiai visiškai nereikia nuolatinių darbuotojų. Praktikantai jiems reikalingi tik patiems juodžiausiems techniniams darbams atlikti, po praktikos dirbti kontorose pasiūloma galbūt vienam iš 20 praktikantų, kitiems padėkojama už darbą ir jau kitą dieną jo vietoje atsiranda kitas praktikantas.

Mūsų sūnus pateko tarp tų laimingųjų, kuriems po praktikos buvo pasiūlytas darbas. Praktika buvo labai įtempta ir sunki – nelengva dirbti pilnu krūviu ir mokytis, bet visa šeima labai džiaugėmės. Tik, kaip vėliau paaiškėjo, džiaugtis nebuvo kuo: darbas sunkus, daug atsakomybės. Be to, paskutiniai metai universitete, magistro gynimas. Žinojome, kad suderinti tokį įtemptą darbą ir mokslą bus labai sunku, tačiau galimybė toliau likti dirbti didelėje ir žinomoje advokatų kontoroje labai viliojo. Kadangi sūnus dar studijavo, jam buvo pasiūlytas tik minimalus atlyginimas, nors darbo krūvis buvo milžiniškas. Niekam nerūpėjo, kad jis turi skirti laiko ir mokslams. Visas užduotis turi įvykdyti laiku, dirbti ir po darbo ir savaitgaliais, ir per šventes. Nes „deadlainas“ yra šventas reikalas.

Iš pradžių negalėjome patikėti, kad gali būti tokios darbo sąlygos, net slapčia apklausinėjome sūnaus draugus, tačiau jie patvirtino, kad sūnus visą laiką praleidžia darbe. Ir iš sūnaus fizinės būklės matėsi, kad jis pervargęs, pamėlę paakiai, pastovus mieguistumas, atsiradęs irzlumas, iki minimumo sumažėjęs bendravimas su šeima ir draugais (o kada su jais bendrauti, jei į darbą išeini 7 ir grįžti 23 val?). Turbūt visi norite sužinoti, kaip toks varginantis ir sekinantis darbas yra apmokamas? Taigi, sūnus į rankas gauna mažiau nei 600 eurų. Svarbu paminėti, kad advokatų kontorose dauguma darbuotojų dirba pagal individualią veiklą. Vadinasi, darbuotojai neturi jokių socialinių garantijų, patys moka socialinio draudimo įmokas, jiems nepriklauso atostogos, jei nori gauti senatvės pensiją, įmokas mokėti turi taip pat patys.

Palieku patiems nuspręsti, ar darbas yra apmokamas pagal nuopelnus. Tik norėčiau pabrėžti, kad advokatų kontoroje, kurioje dirba sūnus, vienos valandos darbo įkainis klientams yra beveik 100 eurų. Sūnus per vieną darbo dieną kontorai uždirba daugiau nei pats gauna per mėnesį. Visiems būsimiems teisės studentams ir jų tėvams rekomenduoju labai gerai apmąstyti, ar teisės studijos tikrai yra ta profesija, kuri jiems suteiks mylimą darbą ir normalias pajamas.

Pasidalinkite savo patirtimi! Ar jums taip pat yra tekę dirbti tokiomis sąlygomis? Ar nesigailėjote pasirinkę profesiją, kuri vėliau paaiškėjo nėra gerai apmokama, o spaudimas labai didelis? Rašykite el. p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Darbas“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
4.2785

Mylimasis įamžino merginą pikantiškoje Joninių nakties scenoje: maniau, sudegsiu iš gėdos (3)

Noriu papasakoti savo istoriją, kad apsisaugotų kitos merginos. Yra dalykų, kurių niekada...

Mergina, užtikusi savo vaikiną pažinčių svetainėje, surengė jam pasalą – tokios baigties nesitikėjo (1)

Mane paskatino šią istoriją papasakoti viešai, nes pastebėjau, kad labai dažnas atvejis, kai...

Draugės telefone pamatyta nuotrauka pribloškė: įsiutusi parlėkiau namo (3)

Savo istoriją noriu papasakoti, nes esu tikra, kad daug moterų su tuo susiduria.

Jauna mama pratrūko dėl vyro elgesio: čia jam ne viešbutis su bufetu (2)

Laba diena. Manau, mano istorija pasirodys pažįstama kai kurioms moterims, nes ir forumuose esu...

Delfi PliusParengė Justė Tovtkevičė

Mažos mergaitės prisiminimai apie Ukrainoje leistas vasaras, gyvenimą bendrabutyje, mokyklą ir Lietuvos nepriklausomybę Novelė (1)

Mergaitės pasakojimas apie leistas vaikystės dienas Ukrainoje pas senelius, vasaros dienomis,...

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Į šią Azijos šalį taip sunku patekti, kad lietuvis jau ėmė galvoti apie nusikaltimą: bendrininkų rasti nepavyko, o planų vos nesužlugdė Lenkija

Manęs klausia, kodėl iki šiol nieko neparašau apie ką tik įvykusią kelionę į Pietų Korėją....

Rusų programišiai „laužia“ Lietuvos informacines sistemas: įspėja, kad tai gali būti dar tik pradžia (5)

Dėl sustabdyto tranzito į Kaliningradą, rusų programišiai nuo penktadienio pradėjo...

„Belligcat“ vadovas: tas šalis, kurios padeda Putino režimui, reikia šalinti iš ES (12)

Nepaisant griežtų sankcijų, karą prieš Ukrainą pradėjusi Rusija iš naftos ir dujų pardavimo...

Pasauliui ir Lietuvai žada recesiją: laimės tik vienas sektorius (2)

Tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface Baltics“ naujausiame rizikos valdymo tyrime...

Delfi PliusNatalia Drozdiak, Kati Pohjanpalo, Firat Kozok

Istorinis žingsnis radikaliai pakeis Europos gynybą: tai labai stipri žinutė Putinui

NATO žengė dar vieną žingsnį stiprindama su Rusija besiribojantį rytinį frontą – tam...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (12)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Grybauskaitė: jokių pokyčių dėl Kaliningrado tranzito be Lietuvos sutikimo negali būti (3)

Jokių pokyčių ar atnaujinimų Europos Komisijos ( EK ) gairėse dėl Kaliningrado tranzito be...

Kretingos rajone apvirtus traktoriui žuvo žmogus

Kretingos rajone skaudi nelaimė vyrui kainavo gyvybę.

„Vilniaus vandenys“: galimi geriamojo vandens sutrikimai vėliau jie buvo pašalinti

„Vilniaus vandenys “ išplatino žinutę dėl galimo geriamojo vandens sutrikimo.

Analitikai: ES draudimas dėl laivų Rusijai gali būti skausmingesnis už naftos embargą

Europos Sąjungos draudimas apdrausti rusišką naftą gabenančius tanklaivius potencialiai gali...