Ar Jūs irgi patiriate išleistuvių pompastiką darželiuose? Ir jūsų vaikų darželiuose taip pat jau prieš metus auklėtojos pataria per susirinkimą tėvams kaupti pinigėlius? Juk akivaizdu, kad ne visi tėvai gali gegužės mėnesį atnešti į išleistuvių banką po 45 ir daugiau eurų, nes, pavyzdžiui, mano vaikų darželis skolingas valstybei 11 tūkst. eurų, direktorės duomenimis, o tai reiškia, kad tėvai nuolat nepajėgūs susimokėti už darželio paslaugas, bet išleistuvėms jau kelintus metus tėvai užsako limuzinus ir veža vaikus į pramogų sodybas.
mergaitė, vaikas, balionas, šventė, krikštynos, vasara, suknelė
© Shutterstock nuotr.

Aš nežinau, kokie užkandžiai ir gėrimai ten būna, nes niekad nedalyvavau panašiose išvykose, tik kartą buvau vieną sūnų išleidusi į pradinės mokyklos užbaigimo panašų pokylį. Sūnus sugrįžęs dalinosi įspūdžiais, bet tarp jų su šypsenėle paminėjo, kad tėvai buvo atsivežę alkoholio ir vaišinosi. Turbūt mūsų Sveikatos apsaugos ministras dar nieko nežino apie šiuos neformalius švietimo įstaigų renginukus, todėl alkoholio mažinimo programoje nieko nekalba apie pokylius darželiuose ir mokyklose.

Na, kas nesilanko darželiuose, turbūt net neįsivaizduoja, kaip ten viskas vyksta ir kokios sukasi išleistuvių puotos kainos: 180 eurų skiriama dovanoms visoms auklėtojoms ir direktorei, ir dar papildomai gėlėms prie dovanų – 40 eurų, dar dovanojama dovana darželiui nuo grupės už 50 eurų. Tuomet užsakomas operatorius, kuris visą šį įvykį įamžins už 175 eurus, nors užsakiusi operatorių mama dalinosi, kad prieš metus jos vyresnio vaiko filmuko taip ir nepažiūrėjusi iki galo. Dar daroma vinjetė, kurios kaina yra 10-15 eurų. Sodybos nuoma – 290 eurų ir, žinoma, limuzinas – 140 eurų, vaikus nuvešiantis į sodybą, o tėvai nuolankiai važiuoja paskui savo automobiliais. Dar prie viso šito reikia atsivežti savų vaišių, dar malkų dešrelėms išsikepti ir pan.

Kai pasakoju apie tokius renginius, man sako, kad čia sovietinis palikimas. Žinot, nenorėčiau tuo patikėti, kažkaip labai lengva ranka visą šiandienos negatyvą nurašome sovietinei sistemai. Savo darželio išleistuves iš aštunto dešimtmečio atsimenu kaip labai paprastą šviesų susitikimą salėje, kai po programėlės visi vaikai dovanų gavome po paprastą pieštuką su trintuku ant galo – tuomet tai buvo didžiulė vertybė. Na, auklėtojoms buvo įteiktos gėlės ir kažkokia puodynė, kurią, tėvams išsiskirsčius, nutrenkė vaikams žaisti, sakydamos, ką čia dabar su ja darysim. Paskui, aišku, vaikai dalinosi su tėvais tokia patirtimi ir tėvai tarpusavyje šnibždėjosi: turbūt reikėjo duoti pinigais. Taip, mūsų pedagogams visad trūko ir trūksta pinigų ir kai iš valstybės jų negauna, tėvų kompensacijos tikrai paguodžia. O tėvai šitaip pateisina kyšininkavimą: juk mūsų mokytojai centus gauna, reikia juos palaikyti.

Gal jūs sakysite, kad reikia netylėti, reikia kalbėtis. Būtent taip ir dariau, bet prieš vėją papūsti nėra lengva. Pirmais metais, kai susidūriau su tokio pompastiško mąstymo žmonėmis, tai netekau žado, kad taip būna, ir mėginau siūlyti – gal galima paprasčiau? Buvau visiškai viena, galvojanti kitaip, net auklėtoja, ir ji pradėjo kalbą nuo limuzino ir vardijo vis išradingesnes ir prabangesnes seniau tėvų surengtas išleistuvių šventes.

Karingų ir norinčių būti svarbiomis, išreikšti save mamų buvau greitai užčiaupta. Artėjant šventei, kai dukra parnešdavo iš darželio žinių apie siuvamas ar nuomojamas sukneles, pasistengiau prijungti mergaitę prie kelionės pas krikšto tėvus ir paėmiau iš darželio, nesulaukusi išleistuvių. Po trejų metų, ruošiant kito vaiko išleistuves, tėvų susirinkime vėl greitai buvau nusodinta, nors mėginau kalbėti apie socialinį teisingumą. Oi, kad Jūs žinotumėt, kaip ten juokingai atrodžiau su tokiais argumentais. Nieko negaliu sakyti, buvo mamų, kurios siūlė, kad socialiai remtinas šeimas galėtų kiti tėvai paremti, taip pat šį sykį atsirado dar trys šeimos, kurios pasisakė prieš šią pompastiką ir taip pat mėgino kalbėti. Nieko nelaimėjom. Buvo pasakyta: nenorit, negalit – nedalyvaukit. Žodžiu, brėžiam toliau sienas ir auginam socialinius skirtumus, pedagogai tai palaiko, vadinasi, taip ir riedėsim toliau ta pačia kryptimi.

Bet jei nepavyksta susikalbėti su tėvais, pedagogais, juk galima kreiptis į įstaigos vadovą. Taip, kalbėjausi ir su darželio direktore. Direktorė, panašiai kaip ir pedagogai, visą kaltę suverčia tėvams: viską sugalvojo ir surengė tėvai, mes čia nekalti ir nevaldom situacijos.

Na, žinoma, kam čia ją valdyti, jei taip jiems patiems patogu ir malonu gauti vis gausesnes dovanas. Sakykit, tai kas čia galėtų padėti? Į ką tokie tėvai, išgyvenantys socialines neteisybes, galėtų kreiptis? Kaip būtų galima sustabdyti nuolatines rinkliavas darželiuose? Jų nuolat daugėja: vaikai iš lopšelio pereina į kitą grupę – rinkliava, pereina į priešmokyklinę grupę – vėl rinkliava, o paskui jau išleistuvės kaip prasideda, tai iki paskutiniųjų dar kokius tris keturis kartus surengiamos. Ir pedagogai čia nieko negali padėti. Čia tikrai reikia pagalbos.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Esate patyrę ką nors panašaus? Papasakokite, kaip elgėtės atsidūrę tokioje situacijoje! Galbūt panašiai jautėtės ne darželyje, o, pavyzdžiui, mokykloje ar kitoje vietoje? Savo mintis ir patirtį rašykite el. paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Vaikas“.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darbdavę suerzino viešbučio darbuotojos išpažintis: tai profesinės etikos pažeidimas (93)

Perskaičiau straipsnį ir pakraupau . Moteris, dirbanti viešbutyje , piktinasi, kad ten mato...

Sporto aistruolis pasakė, ko trūksta Lietuvos nacionalinėms rinktinėms (10)

Manau, niekas nepaneigs, kad norint būti aukščiausio lygio sportininku tam reikia ypač daug...

Aš – moteris: gimdamos mes iškart laimime viską (136)

Tik ką perskaičiau straipsnį „gimdamos moterimis mes jau pralaimėjome gyvenimo loterijoje” ,...

Vargas poliklinikoje su karščiuojančiu kūdikiu ant rankų: už ką mokame? (117)

Poliklinikoje su karščiuojančiu (39,1) 9 mėnesių kūdikiu užtrukome 3 val. Per visą šį laiką...

Vaikinas per darbo pokalbį pasijuto įžeistas: bijau dabar kitur beeiti (100)

Noriu pranešti, kad dalyvavau darbo pokalbyje, mane išklausinėjo ir t. t.

Top naujienos

Siaubo filmas Lietuvos kaime: pareigūnams liko tik spėlioti, ką kanibalas Ignacas jau spėjo suvalgyti

2001 m. Ridley Scotto režisuotame filme „Hanibalas“ budresni žiūrovai nepraleido įdomios...

Iš Venesuelos pabėgęs lietuvis – apie „maisto mafiją“, „Maduro dietą“ ir tikrą baimę (121)

Prieš daugiau nei 70 metų 41-erių Juano Kvedaro seneliai pabėgo iš Lietuvos ir saugesnio bei...

Palangos močiučių fenomenas nyksta: laikai, kai masiškai pasitiko su plakatais, baigėsi (111)

Visą Europą stebinęs Palangos močiučių fenomenas nyksta. Anksčiau vos įvažiavusius į...

Leipsite iš juoko: iš kojų verčiantys pirkiniai internetu

Nors istorijų apie klaikius pirkinius internetu iš Kinijos yra daug, pasirodo, vis tiek atsiranda...

Tragedija, parodžiusi visą Šaltojo karo baisumą: kaip sovietai numušė keleivinį lainerį (380)

Mintis, kad sovietų naikintuvai galėjo numušti lainerį „Boeing 747“, atrodo šokiruojančiai...

37 mln. per 18 min. surinkęs „Monetha“ įkūrėjas: juokuose apie „Lamborghini“ yra tiesos (170)

Godumo ir tuštybės varomi žmonės yra didžiausias kriptovaliutų rinkos vėžys, sako vienas iš...

„NIKE We run Vilnius“ bėgimo tiesioginė transliacija

„NIKE We run Vilnius“ bėgimo tiesioginė transliacija. Tiesiogiai iš Vilniaus.

Vienas iš nušautųjų Tauragės rajone – Latvijos pilietis

Policija tiria šeštadienį Tauragės rajone įvykusios tragedijos, kai vyras nušovė du žmones ir...

Lietuvis JAV apsimetė pasiuntinuku ir savo CV pristatė dėžutėje su spurgomis: apie jį sužinojo visas pasaulis (9)

Ambicingas, ryžtingas, nors, remiantis paties žodžiais, gana nuobodus žmogus. Dar būtų galima...

„Liverpool“ vartininkas itin jautriai išgyvena nesėkmę ir maldauja atleidimo (17)

„ Liverpool “ komandos vartininkas Lorisas Kariusas šeštadienį žaidė svarbiausias savo...