aA
Jau tuojau bus metai, kai rankose laikome eurus ir jaučiamės dar tikresniais europiečiais. Pykstame, kad daugumos algos iš keturženklių tapo triženklės, bet džiaugiamės, kad parduotuvėse yra kainų, prasidedančių nuliu su kableliu (pvz., 0,2 euro). Epizodiškai pasirodo vienas kitas straipsnis apie tai, kad daug kas nuo naujų metų brango, o kaltininkas, žmonių nuomone, yra euras, tačiau kai kurie ekonomistai ramina faktais, kad atpigo kuras, morkos, pieno produktai ir dar kažkas.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Iš pradžių nekreipiau dėmesio, kai visi žmonės piktinosi dėl išaugusių kainų, bet nepatingėjau ir sudariau sąrašą, su kuo pati su susidūriau, todėl lengvai galėsiu argumentuoti. Ir žinau, kodėl taip yra!

„Vichy“ vandens parkas. Pagaliau atsirado 2016 metų sezono kainos. „Sidabrinis“ metinis abonementas – nuo 79 eurų, „Auksinis“ – nuo 99 eurų. Jei palyginsime su pernai metų kainomis, tai buvo atitinkamai nuo 63,43 eurų (219 Lt) ir nuo 83,70 eurų (289 Lt). Manau, gana reikšmingas skirtumas yra apie 15,30 eurų (52,83 LTL) už vieną. O šeimai? (...)

„Teleloto“ loterijos bilietai. Pripažinkime, juk perkame „orą“, t. y. šansą laimėti. Daug metų bilietas kainavo 0,58 euro centų (2 Lt), dabar bilietas jau 1 euras (3,45 Lt). Gal organizatoriai vietoje „Škodų“ pripirks „BMW“? Gal kas trečias bilietas bus laimingas? Pažiūrėsim.

Žurnalai. (…) Žurnalas „Valstybė“ nuo šių metų liepos mėnesio kainuoja jau 2,70 eurus (9,32 Lt, o iki to laiko buvo 2,03 eurai (7 Lt). Panašu, kad žurnalas pabrango 33 procentais!

Renginiai, koncertai, spektakliai. Čia sunkiau bus pateikti konkrečių faktų, nes yra daug įvairiausių atlikėjų, tačiau keletą pavyzdžių pateiksiu. „Tele bim-bam“ kalėdinis koncertas kainuoja 22 eurus (75,96 Lt). Imkime vidutinę šeimą (du suaugę ir du vaikai) ir išeis 88 eurai (303,85 Lt) už pusantros valandos renginį. Gal geriau maisto savaitei nusipirkti? Arba neimkite į koncertą tėčio... Atidarykite bilietų platinimo portalus ir pabandykite rasti kokį nors bilietą iki 5,79 eurų (20 litų). Pamatysite, kad tai tikras iššūkis! (…) Bardų koncertų buvo galima paklausyti už 20-25 Lt, dabar jau mažiausiai 35 litai (10 eurų). Specialiai rašau kainas litais, nes būtent dauguma žmonių nesiorientuoja vis dar, jei skaičiuoja eurais. Lankiausi koncerte „Cafe de Paris“ prieš gerus metus už 30 Lt, dabar jau 41,43 Lt (12 eurų). Nors ir kaip gerbiu Andrių Mamontovą ir jo kūrybą, bet pagalvočiau, jei reikėtų pirkti bilietą į jo koncertą už 33 eurus arba į pasaulyje bene geriausio cirko „Cirque du Soleil“ (gyva muzika, kostiumai, šou, geriausi pasaulio akrobatai) pasirodymą už 40 eurų... Taip, skirtingi dalykai, bet traktuoju tai kaip dvi malonias pramogas ir galiu pasirinkti tik vieną.

Gėlės. Taip, girdėjome istorijų, kad gėlės jau iš Olandijos pas mus atvažiuoja pabrangusios. Bet gėlės iš lietuviškų daržų šiemet irgi baidė pirkėjus iš tolo. Pernai bijūno žiedelis kainavo 1 litą, o šiemet vidutiniškai 0,7 euro centų (2,42 litus). Ir vasara graži buvo, ir gėlės gerai derėjo, bet vaza namie rečiau puošėsi žiedais. Nebepirkau spontaniškai. Apie puokštes ir įmantresnes gėles geriau net nerašysiu.

Turgus. Negali pykti, nes turguje dirba kiek vyresnio amžiaus žmonės. Jie tikriausiai dar nepastebėjo, kad turime eurą. Jiems moneta yra moneta, banknotas yra banknotas, todėl ir kainos turguje yra kone konvertuotos santykiu 1 litas = 1 euras

Kavinėse kainos greitai „susiapvalino“ į didesnę pusę. Jei rinksitės ne lietuviškų patiekalų užeigas, o vietas, pelnytai besivadinančiomis restoranais, tai jau tikrai susimokėsite kaip ir kitur Europoje. Malonu, kad ir mes jau kaip žmonės...

Pastebėjau, kad brango masažai, dantistų paslaugos, kino teatrų bilietai, automobilių detalės ir autoservisų paslaugos, Kalėdų Seneliai, vaikų būreliai, batutų centras ir t.t.

Pats euras nėra blogis, bet jo įvedimas puikiai suveikė kaip priedanga mūsų lietuviškam charakteriui: keliu kainas, nes visi kelia. Argumentas, prilygstantis paauglio pasiaiškinimui mokykloje: „Visi iš pamokos bėgo, tai ir aš bėgau“. Godūs mes esam, godūs. Nėra čia ko kuklintis ir gėdytis. Norim pasipelnyti čia ir dabar. Norim būti gudresni vieni už kitus.

Svarbiausia, kad būtų, ką apkaltinti – eurą. Peilis vienam žmogui yra įrankis duonai pjauti, o kitam – šaltas ginklas, skirtas susmeigti kaimynui į tarpumentę. Tai su euru panašiai.

Patarimas būtų toks: užsirašykite dideliais skaičiais savo atlyginimą ant lapelio ir įsidėkite į piniginę. Prieš ką nors perkant, tas lapelis sugrąžins Jus į realybę...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galbūt norite pasidalinti patirtimi? Jūsų nuomonės laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mama susirūpino, kad kalėdinė staigmena sūnui gali žlugti (29)

Mudu su sūnumi jau kurį laiką kalbamės, kad reikės parašyti laišką Kalėdų Seneliui....

Parodė, kokiems vairuotojams irgi turėtų būti rengiami policijos reidai (159)

Kiekvieną dieną girdime pranešimus apie avarijas, žuvusius kelyje, neblaivius vairuotojus ir t....

Dvyliktokas pasakė, kodėl nori tapti mokytoju: nebijau nei mokinių, nei mažo atlyginimo (227)

Esu dvyliktokas. Nors ir kaip būtų sunku aplinkiniams patikėti, noriu tapti mokytoju. Dėstyčiau...

Vilnietis įvardijo šventinės sostinės trūkumus (26)

Vilniuje praėjusį savaitgalį buvo įžiebta pagrindinė Lietuvos šventinė eglė, atidaryti...

Studentę sujaudino mokytojų streikas: nieks negali paneigti, kad mokytojai yra žeminami (36)

Manau, kad šiuo metu išreikšti pagarbą ir palaikymą Mokytojams yra labai būtina. Už tokį...

Top naujienos

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (3)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

„Paskutinis skambutis“ praėjo ramiai, tačiau tuo viskas dar nesibaigia (522)

Sekmadienį Vilniuje vykusioje masinėje protesto akcijoje „Paskutinis skambutis“ susirinko apie 6...

Kad pritrauktumėte šio milijardieriaus dėmesį, jums reikia iškristi iš mokyklos (38)

Kadaise sėdėjęs kalėjime už automobilių vagystę, Tally Fofana dabar sulaukia paramos iš...

Ir Jasikevičius, ir Adomaitis turi prastų naujienų (68)

Sunku prisiminti, kada paskutinį kartą mūšis tarp Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“...

Kaunietis pasipiktino ligoninės darbu: numirėliui juk nėra kur skubėti (23)

„ Kas vyksta Kaune “ redakciją pasiekė Kauno klinikinės ligoninės administracijos darbu...

Šapoka: bandoma pažadinti Marxo šmėklą priešinsis bet kokiam pinigų mokytojams didinimui (491)

Finansų ministras Vilius Šapoka LRT TELEVIZIJOS laidos „ Savaitė “ studijoje teigė, kad...

Karieta su žirgais ir žiedlapiai iš sraigtasparnio: ištaigingos mafijos vadeivos laidotuvės pagaliau atvėrė akis namai – prabangūs iki absurdo (76)

Romos policija ėmėsi griauti aštuonis prabangius namus, pastatytus, kaip įtariama, mafijos klano,...

Vilniaus priemiestyje, magistralėje, žuvo mikroautobuso partrenktas jaunuolis (26)

Sekmadienio vakarą, apie 20.20 val., Vilniaus r., sostinės priemiestyje Raisteniškėse,...

Apžvalgininkas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas (766)

Vargu, ar premjeras Saulius Skvernelis tikėjosi, kad nepatenkintų dėl etatinio apmokėjimo...

Į Paryžių nuvykęs lietuvis rado iki šiol skaniausius desertus, dėl kurių alpsta visas pasaulis: vieneto kaina – 2,5 euro (59)

Turbūt nėra tokių žmonių, kuriems nepatiktų desertai , tačiau dar smagiau juos valgyti, kai...