aA
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 41 straipsnyje rašoma, jog asmenims iki 16 metų mokslas privalomas, tačiau jis nėra mokamas, kadangi mokymas valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo, profesinėse bei aukštesniosiose mokyklose yra nemokamas.
Pasakė, ko trūksta Pilaitei – per tiek metų nesugebėta pastatyti
© DELFI / Andrius Ufartas

Valstybė garantuoja, kad vaikas nuo pirmos klasės galės nemokamai įgyti išsilavinimą. LR Konstitucijoje neminimas, jog mokslas yra nemokamas kitokio tipo mokyklose, pavyzdžiui, privačiose, katalikiškose ir pan. Deja, bet LR Konstitucija neįpareigoja politikų ir biurokratų užtikrinti, kad mokslas Lietuvoje būtų ne tik nemokamas, bet ir prieinamas, kad pirmokams nereikėtų mokytis antroje pamainoje ar važinėti į kitų mikrorajonų mokyklas, nes savo prie namų esančioje mokykloje jie tiesiog nebetelpa, o kitų mokyklų nestato savivaldybė.

Taip nutiko Vilniuje, Pilaitėje, kai prabėgus 27-eriems nepriklausomybės metams, tačiau šiame mikrorajone nesugebėta pastatyti nė vienos naujos mokyklos. Mikrorajonas smarkiai išsiplėtė visomis kryptimis ir plečiasi kasdien. Plėsis toliau. Naujos statybos pastebimos vos senoms pasibaigus. Valdžios institucijos sugeba tik nebyliai stebėti procesą – duoti leidimus statyboms, parduoti, išnuomoti ar atiduoti sklypus, tačiau per 27-erius metus nesugebėta padėti tam vaikui galėti gauti nemokamą mokslą arčiau namų, kuris taip gražiai garantuojamas net LR Konstitucijoje. Juk LR Konstitucijoje neparašyta, jog politikas ir biurokratas, dirbantis Vilniaus m. sav. privalo dirbti taip, kad matytųsi jo darbo rezultatai. Rezultatai – daugiau nei apgailėtini.

Kokie žmonės valdė Vilnių? Kokios kompetencijos? Šiandien Pilaitėje ir visame Vilniuje naudojamasi tuo, kas buvo sukurta sovietiniais laikais, kai miesto plėtra buvo vykdoma planuotai, kai nauji daugiabučiai buvo statomi kartu su mokyklomis ir darželiais, o dabar – chaotiškai. Miesto plėtra dabar yra tiesiog pasityčiojimas iš miesto. Pilaitėje dvi valstybinės mokyklos, kurios perkrautos, kuriose netelpa mokiniai. Naudojamasi tuo, kas buvo pastatyta žlugusioje santvarkoje. Kaip reikėtų pavadinti esamą tvarką, kuri nesugeba pastatyti net vienos mokyklos per 27-erius metus?

Visgi kažkoks progresas įvyko ir buvo sugalvota statyti naują mokyklą Pilaitėje. Popieriuje. Bet staiga įsikišo Bažnyčia, kuriai irgi parūpo naujos mokyklos statyba. Lietuvoje Bažnyčia ėmėsi ne tik bažnyčių statybos, tačiau jau ir mokyklas statys, gal ateityje plės savo veiklą ir į kitas sritis. Procesas ir vėl užstrigo, nes visus 27-erius metus tai Bažnyčiai jokia mokykla Pilaitėje nerūpėjo, tačiau staiga Pilaitės bendruomenė privertė biurokratus ir politikus dirbti, kurie iki tol nedirbo šioje srityje, tačiau Bažnyčia, pamačiusi, jog galima statyti mokyklą, sumanė, kad reikalinga katalikiška mokykla. LR Konstitucijoje apie tokią neminima, taigi, ji būtų mokama, o iš ko būtų finansuojama jos statyba – paslaptis. Gal irgi iš aukų?

Mokytojams atlyginimai iš ten pat? Mokykla būtų pastatyta iš konteinerių, neaiškios kilmės. Mokyklų tinklą Lietuvoje ir Vilniuje sukūrė valstybė. Pilaitėje norima atlikti eksperimentą ir dabar biurokratai su politikais pasimetę – galbūt tikrai geriau Bažnyčia stato? Gal vaikai gali pabūti bandomaisiais triušiais? Gal pirmokai sutiks? Procesas įstrigo, pirmokai neturės greitu laiku mokyklos ir negalės pasinaudoti LR Konstitucijos numatytomis garantijomis. Juos tėvai privalės leisti į antrą pamainą, o tai, mano nuomone, yra vaikų teisių pažeidimas arba vežti į kitų mikrorajonų mokyklas per kamščius, taigi keltis 5 ar 6 ryto. Manau, tai irgi pasityčiojimas iš vaikų, kadangi Pilaitėje daugiabučių plėtra vykdoma chaotiškai – naujų kelių netiesiama, visi stovi ir laukia.

Kalbama apie idėjas Lietuvai, apie visokius projektus, apie gražias svajones ir utopijas. Per 27-erius metus ši valstybė ir savivaldybė nesugeba net mokyklos pastatyti, tad apie kokias utopines fantastines svajones galima kabėti? Idėja Lietuvai – pastatyti mokyklą Pilaitėje. Ar tokia idėja atrodo neįgyvendinama mūsų politikams ir biurokratams? Idėja Pilaitei ir idėjai Vilniaus m. sav., kuri pakeistų pirmokų ir kitų mokinių gyvenimus. Mokykla – 1-4 klasių, ne milijonai eurų neaiškiems projektams, stadionams, haubicoms, o tiesiog paprastai mokyklai.

Per 27-erius metus teko įsitikinti, kad gyvename tikrai stipriai atsilikusioje valstybėje, kurioje į paprastus svarbiausius dalykus nesugebama susikoncentruoti, o svajojama apie visokias nerealias idėjas. Kodėl valdžia nenori dirbti? Kodėl per nepriklausomybės metus Vilnių valdę politikai ir biurokratai neplėtė mokyklų tinklo? Ir kodėl dabar, kai kažkiek artėjama prie mokyklos, staiga leidžiama Bažnyčiai trukdyti mokyklos atsiradimui? Gal bent jau Jūs galite atsakyti į šiuos klausimus? Praktinė idėja Lietuvai – vaikas, kuris gali lankyti mokyklą. Čia ne Afrikos vaiko svajonė, čia Lietuvos vaiko svajonė. Jei būčiau politikas ar biurokratas ir man reiktų skaityti tokio vaiko svajonę, kuris gyvena Europos Sąjungos valstybėje, aš turbūt iš karto pagalvočiau, ką aš darau, gal metas užleisti vietą kitiems?

Negalėčiau dirbti žinodamas, kokia apleista yra valdymo sritis Lietuvoje. Koks apgailėtinas požiūris į paprastą vaiką, į žmogų nuo mažų dienų. LR Konstitucijos egzaminas laikomas praktiškai – tai, kas ten rašoma, neveikia realiame gyvenime ir tai supranta jau pirmokas. Gal valdžios atstovai gali pakomentuoti šį atvejį? Kodėl per 27-erius metus Lietuvoje, Vilniuje, Pilaitėje, mikrorajone, kuris sparčiai plėtėsi, plečiasi ir dar plėsis, nebuvo pastatyta nė viena valstybinė nauja mokykla? Išskyrus antrąją, kuri buvo baigta šiaip ne taip, tačiau buvo pradėta dar sovietiniais laikais.

Kodėl nestatomos mokyklos? Poreikis yra trečiai ir ketvirtai, tikrai neužtenka dviejų. Ir poreikis yra nemokamai valstybinei, kaip rašoma LR Konstitucijoje, o ne privačiai ar kokiai katalikiškai. Taigi, siūlau idėją Vilniui – naujų mokyklų statyba. Ar su esamais politikais ir biurokratais pajėgtume ją įgyvendinti?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Nori paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašyk el. p. pilieciai@delfi. lt.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (745)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Komandiruotėje sutiko pasilinksminti su panele – slaptas jos planas baigėsi skaudžia pamoka (51)

Skirtingos šalys, skirtingi žmonės, skirtingi mentalitetai, bet yra įvykių, kurie savo eiga,...

Atleisti neištikimybę buvo daugiausiai kainavęs sprendimas – po jo pasikeitė viskas (120)

Aš to niekada nepadaryčiau, negalėčiau atleisti, jei išduotų mane – siųsčiau kuo toliau tą...

Išryškino Verygos darbo prieštaringumą: situacija darosi komiška (301)

Yra daug liaudies išminties posakių apie tai, kad tikrasis veidas atsiskleidžia tik po kauke ar...

Top naujienos

Iš elito su trenksmu išvyto įtakingo azerbaidžaniečio šeimos milijonai veda ir į Lietuvą (29)

Iki 2015 m. rudens Eldaras Mahmudovas buvo vienas įtakingiausių žmonių Azerbaidžane. Ilgametis...

Daugėjant vyresnių žmonių atleidimų, nerimas dėl ateities: rudenį situacija gali būti dar labiau įtempta (55)

Šaliai vis dar kovojant su koronavirusu, Lietuvos darbo rinka keičia savo veidą – iš darbo...

Netrukus įsigalios automobilių mokestis: kaip viskas vyks?

Nuo liepos 1 d. Lietuvoje įsigalios priimtas įstatymas, numatantis, jog registruojant lengvuosius...

Lietuva atsiveria: SAM skelbia šalių sąrašą, iš kurių atvykus nereikalinga 14 dienų izoliacija (191)

Nuo birželio 1 d. Lietuva atsivers kai kurių Europos šalių piliečiams, be to, ne visiems jiems...

Naujausiuose reitinguose – akivaizdūs pokyčiai: meilė Verygai blėsta (89)

Vyriausybei pratęsus karantiną, nepaisant sulaukiamos kritikos dėl šio sprendimo nepagrįstumo,...

Italų gydytojas: COVID-19 liga dabar jau kitokia (68)

Naujasis koronavirusas darosi mažiau grėsmingas: jo sukeliama liga nebėra tokia mirtina kaip...

Gyvai / Delfi premjera: Monique pristato originalų vasaros projektą ir kviečia į filmavimo užkulisius (6)

Atlikėja Monika Pundziūtė - Monique pasakos istoriją, kuri tęsis visą vasarą. Pirmadienį 12:15...

Naujas pažintinis takas ant vieno gražiausių piliakalnių Lietuvoje abejingų nepalieka: ši vieta pranoksta lūkesčius (10)

Po apsilankymo pažintiniame take paprastai grįžtu su vienokia ar kitokia emocija. Kiekvienas takas...

Po Trumpo pasiūlymo – šalta Maskvos reakcija: žiūrovo vieta mums netinka (12)

Maskva šaltai sureagavo į JAV prezidento Donaldo Trumpo iniciatyvą pakviesti Rusiją į G7...

VTEK baigė tyrimą dėl Skvernelio gatvės asfaltavimo aplinkybių (10)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) baigė tyrimą dėl gatvės, kurioje gyvena...

|Maža didelių žinių kaina