aA
Kiekvienas žmogus nori didžiuotis tėvyne ir jos pasiekimais. Lietuva vis dar stengiasi atsigauti po ją ištikusių okupacijų ir vytis konkurencingiausias pasaulio šalis. Todėl be galo smagu stebėti vis gausėjančius sportinius, medicininius ir technologinius laimėjimus. Tačiau vis dažniau per televizorių ar kompiuterį išvystame ne tokius vaizdus, kuriuos norėtume matyti.
Mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursas. Lietuviai, nedarykite gėdos Lietuvai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Televizijos „ereliai“

Rodos, daugeliui lietuvių įdomiau stebėti tuos, kurie niekada negarsins mūsų tėvynės, o kaip tik ją menkins. Įdomu, ką pamanytų nieko apie Lietuvą nežinantis kitatautis, išvydęs kriminalinę laidą? Tikriausiai pagalvotų, jog mes vis dar gyvename kažkokiose lūšnose, nepraleidžiame nei dienos be alkoholinių gėrimų, sumušame žmonas taip, kad per mėlynes jų tikros odos spalvos net nesimato ir, žinoma, mielai stebime, kaip dega kaimyno medinė troba. Sakysite, kad smagu iš šios laidos pasijuokti. Sutinku. Tačiau kartu įžvelgiu ir daug reportažuose slypinčių Lietuvos problemų.

Į pokalbių laidas mielai kviečiami ir keisti žmonės. Štai kitoje laidoje sparčiai išpopuliarėjo Lazdijų gyventojas Ramūnas. Šis nesigėdijo papasakoti apie savo gyvenimą. Lazdijietis prisipažino, kad iki šiol neturi vairuotojo pažymėjimo, nors jau penktoje klasėje įsigijo automobilį ir su ja važinėdavo į mokyklą. Ramūno kalboje netrūko necenzūrinių ir rusiškų žodžių. Vaikinas pademonstravo savo išsilavinimo lygį visai Lietuvai, o daugeliui lietuvaičių visa tai sukėlė pasitenkinimo audras. Tikriausiai jie dar nežino, kad nuo šio veikėjo jie beveik niekuo ir nesiskiria.

Emigrantų nuopelnai tėvynei

Tikrai nedažnai sulaukiame minimo Lietuvos vardo pirmuosiuose užsienio žiniasklaidos puslapiuose. Tačiau kai tai atsitinka, retai kas mūsų šalį ar jos gyventojus nori pagirti. Didžiausia to priežastis yra emigrantai. Taip, tie patys. Žinoma, yra puikių ir protingų žmonių, išvykusių dirbti svetur. Vis dėlto kita dalis yra pasirengusi parodyti savo tikrąjį mentalitetą.

Štai vieni nuopelnus skina palikdami savo vaikus konteineriuose. Kiti – švaistydamiesi ginklu ar žudydami. Dar kitiems smagu parodyti, jog degtinės gali išgerti daugiau už Rusijos gyventojus. Galbūt tokius piliečius vertėtų palikti namuose, tai yra Lietuvoje, o ne leisti jiems daryti gėdą ir svečiose šalyse?

Politikų klaidos

Laikui bėgant Lietuvoje įsiviešpatavusi antroji užsienio, tai yra rusų, kalba, buvo be gailesčio sutrypta anglų kalbos. Dabar ja galima susikalbėti kiekviename pasaulio krašte. Todėl politiniams veikėjams ypač aktualu mokėti taisyklingą anglų kalbą. Tačiau kai kuriems mūsų politikams, užimantiems gana aukštas pozicijas, tai nė motais. Štai buvusi seimo pirmininkė, buvusi ministrė, Irena Degutienė 2012 metais bergždžiai stengėsi atsakyti į jai angliškai užduodamus klausimus. Gerai, kad interviu ėmė lietuviai, o ne kitos šalies atstovai, nes gėda už kitą žmogų būtų apėmusi ne tik mūsų tėvynės gyventojus.

Būtent tokia gėda buvo jaučiama 2014 metais, kai mūsų Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius Italijoje buvo priverstas kalbėti angliškai ir laužyti liežuvį prieš kelis šimtus Europos Parlamento narių. Žinoma, šis pasirodymas geresnis nei anksčiau minėtos I. Degutienės, tačiau patirta gėda buvo viso pasaulio mastu. Galbūt pats pirmininkas nemokėjo skaityti angliškai, todėl paprašė kažkieno pagalbos – iš karto užrašyti anglišką tarimą. Deja, bet šis planas nepasiteisino.

Vieniems sunkiai sekasi kalbėti užsienio kalba, na, o kitiems – gimtąja. Tai įrodo pati Loreta Graužinienė. 2013 metais prieš televizijos kameras jai nepasisekė ištarti žodžio „Konstitucija“. Tuomet Lietuvoje paplito vaizdo įrašas, pasiekęs didelį žiūrimumo rekordą. Po gana ilgo laiko šis nutikimas buvo pamirštas. Tačiau jau 2015 metais, atvykus į Kovo 11-osios renginio minėjimą, L. Graužinienei ir vėl nepasisekė. Tik šį kartą nepavyko pasakyti Lietuvos pavadinimo. Ką gi, belieka laukti, kas nutiks dar po dvejų metų.

Ką daryti?

Šių problemų sprendimo būdų yra daug. Kiekvienas turi pagalvoti apie save, nuspręsti, kuris variantas jam tinka labiausiai. Vieniems reikia mokytis ir gauti išsilavinimą, kitiems praplėsti akiratį, išmokti užsienio kalbą, turėti noro ir susitvarkyti savo gyvenimą, palikti smurtaujantį vyrą, praeiti pro alkoholio skyrių ar lošimo namus, mokytis iš kitų, nutraukti ryšius su narkotikų prekeiviais.

Dar kitiems tereikia atsisėsti į kalėjimą ir niekados iš ten nebeišeiti. Kiekvienai problemai yra sprendimo būdas, tereikia jį atrasti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas – penktasis straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Gyvenimo būdo laidos privertė susimąstyti: merginos, neužkibkite ant tokių vyrų kabliuko (102)

Teko neseniai skaityti straipsnį apie vestuves, kuriose svečias paklausė jaunosios apie tai, kiek...

Vilniaus senamiesčio gatvė, kuri vis dar mena sovietmetį: siūlo revoliucinį sprendimą (70)

Bus renovuojama Vokiečių gatvė Vilniuje. Labai prašau ją atnaujinti vakarietiškai. Šiuo metu,...

Moteris neapsikentė nevalos kaimyno – vienas poelgis padėjo išspręsti įkyrėjusią problemą (43)

Perskaičiusi „Galutinai naikinamos atliekų šachtos: pasipiktinę žmonės grasina šiukšles...

Devintokės mama įvardijo, su kokiais mokytojais teko susidurti: niekada neužsileiskite ant galvos (168)

Vieną dieną mano mergina grįžo iš mokyklos ir pareiškė: „Mama, reikia pasikalbėti“....

Top naujienos

Po vaiko priežiūros atostogų – kova dėl buvusios darbo vietos: darbdavys apsukriai dalijo pažadus (84)

Po vaiko priežiūros atostogų į darbą „Lietuvos pašte“ grįžusi moteris sužinojo, kad...

Beveik 2 mlrd. eurų klausimas: kaip įtikinti Briuselį, kad mes vis dar vargšai (241)

1,874–1,898 mrld. arba apie 270 mln. eurų per metus mažiau Lietuvai – taip atrodo planuojamas...

Bryanto žūtis sukrėtė ir Lietuvos krepšinio žvaigždes, Šaras ir kiti nenorėjo tuo tikėti

NBA legendos Kobes Bryanto žūtis sukrėtė ir Lietuvos krepšinio bendruomenę, buvę rinktinės...

Laukia lietus, debesys ir permainingi orai

Šiandien Lietuvos orus lems artėjančio Atlanto ciklono pietrytinis pakraštys. Bus debesuota,...

Paaiškėjo daugiau tragedijos detalių: pirmosios nelaimės versijos ir kur su 13-mete dukra skrido Kobe Bryantas? paskelbtos katastrofos foto (86)

Krepšinio pasaulyje - gedulas. Sekmadienį visus sukrėtė žinia, jog sraigtasparnio avarijoje žuvo...

Sabonio trigubas dublis neišgelbėjo „Pacers“ ekipos mūšyje su „Blazers“ (11)

Domantas Sabonis gimtajame Portlande surengė įspūdingą pasirodymą, tačiau jo atstovaujama...

Riebalai nestorina, o jų mityboje tikrai reikia: dietistė Kurpienė patarė, ką valgyti kuo dažniau (15)

Be abejonės, riebalų mūsų organizmui reikia. Ypač žiemą norisi valgyti kuo riebiau ir sočiau....

Kobe Bryanto ir jo dukters tragiška žūtis sukrėtė Lietuvą: prašau, pasakykite, kad juokaujate (21)

Sekmadienį pasaulį apskriejo siaubinga žinia – sraigtasparnio avarijoje žuvo 41-erių legendinis...

Los Andžele išdalinti „Grammy“: po nuvilnijusio skandalo ceremonija pažėrė siurprizų, tarp nominantų – 3 lietuviai (7)

Los Andžele naktį iš sekmadienio į pirmadienį (Lietuvos laiku) vyko svarbiausias muzikinio...

The Economist

Harry, Meghan ir Marksas (1)

Sasekso prekės ženklas – didžiausias iki šiol monarchijai kilęs pavojus.