aA
Mes visi esame darbdaviai, tik ar mums dirbama efektyviai? Ar kada susimąstėte, kad būdami eiliniai samdiniai, dirbdami savo varganus darbus, esame tuo pačiu ir tam tikri darbdaviai?
Mokesčių mokėtojas klausia: mes visi esame darbdaviai, tik ar mums dirba tinkamai?
© DELFI / Valdas Kopūstas

Darbdaviai, savo mokamais mokesčiais maitinantys tuzinus valstybės tarnautojų, kurie samdomi, kad užtikrintų visuomeninius, tavo ir mano poreikius, viešąją tvarką, kiekvieno iš mūsų teisėtų interesų apsaugą.

O juk kiekvienas darbdavys siekia, kad jo pavaldiniai dirbtų kokybiškai ir efektyviai, nešvaistytų juridinio asmens lėšų. Tik ar mes, paprasti piliečiai, sugebame iš valstybės institucijų ir jų darbuotojų, sukurtų dirbti mūsų labui, išsireikalauti to, kad už iš valstybės biudžeto (iš mūsų kišenės) sumokėtus jiems atlyginimus būtų dorai dirbama?

Ar kada nors pastebėjote kokios nors valstybinės įstaigėlės šūkį „mums svarbus kiekvienas klientas!“, „kreipkitės į mus ir mes aukščiausiu lygiu išspręsime Jūsų problemą“, „kiekvienas Jūsų teigiamas atsiliepimas – puikaus mūsų darbo rezultatas“. Būtų labai keista pamatyti kažką panašaus atsidarius kurios nors įstaigos tinklapį internete. Neigiami atsiliepimai apie įstaigą? Nejuokinkit – kam tai rūpi?

O štai privatus verslas gyvena tik tuo – siekiu suteikti kokybiškesnes paslaugas nei tai daro konkurentai ir pelnyti vartotojo pasitikėjimą. Kiekvienas neigiamas atsiliepimas jam gali būti kirtis per kišenę ir per reputaciją.

Būtent konkurencijos ir darbo kokybės kontrolės nebuvimas daro visą valstybinių įstaigų paslaugų teikimo sistemą supuvusią. Ar bent didžiąją dalį jos.

Retas, kuris iš mūsų žinome, kaip ginti savo pažeistas teises ir teisėtus interesus, o tas, kuris nors kiek apie tai nutuokia ir bando pagalbos kreiptis į atitinkamas valstybines institucijas, susiduria su tuo, kas vadinama biurokratija, kurią čia apibūdinčiau kaip niekam neatsakingų valdininkų valdžią, su itin ribotomis galimybėmis lanksčiai spręsti netikėtai iškilusias problemas.

Ar esate gavę atsakymą į „valdžios dievams“ išsiųstą savo pagalbos šauksmą, kur tarp eilučių aiškiai parodoma, kad tu man per mažai moki, jog tavo problema mane sudomintų? Tiksliau pinigai čia net nėra esminė problema. Valstybės tarnautojų atlyginimai yra pakankamai solidūs, bet visi žinome, kad jie nėra tęstinis ir amžinas motyvatorius darbą atlikti gerai. Iš kokios nors skambiai besivadinančios įstaigos gavę atsakymą, kuriame pulsuoja tarp eilučių tėkštas patarimas „apsiramink ir eik toliau daryti tai, ką darei, kad išlaikytum mane merdėjantį šioje kėdėje“, nuleidžiame rankas. Nejau tuščiai bylinėsiesi su valstybinėmis institucijomis, įdėjęs visą savo esybę problemai išnarplioti. Tokiose įstaigose dirba turbūt tik šventieji ir jie geriau išmano, ką daro.

Taip, tie skambūs institucijų pavadinimai leidžia mums pamiršti, kad jose dirba tie patys žmonės. Ne, ne tie patys: tiksliau žmonės, kurių nemotyvuoja konkurencinė aplinka, atlyginimas, darbo kokybės vertinimas, teigiami ir neigiami klientų atsiliepimai, siekis išsaugoti įstaigos reputaciją. Tai būdinga privačiam verslui.

Kai mums liepia eiti toliau šėko pjauti, turime suprasti, kad kažkas tiesiog vietoje kavos gėrimo, sumuštinukų valgymo ceremonijų ir „skrolinimo“ socialiniuose tinkluose, turėjo narplioti tavo varganą problemėlę, rinkdamas nieko nevertus motyvus, kaip tavęs atsikratyti. Ieškojo priemonių, kaip tave iškrapštyti nelyginant musę iš sriubos, kuri trukdo džiaugtis ramios dienelės dienotvarke. Ir tu tikrai nemanai, kad šioje dieviškoje institucijoje dirba koks nors dar studijavimo alaus putos nuo lūpų nenubraukęs pienaveidis arba pusmetį iki pensijos bandanti pritraukti senjorytė, arba niekur kitur tokio atlyginimo privačiam sektoriuje nesusišaudantis „žiovulenzijus“.

Ir tik narsieji kovotojai pasinaudoja paskutinėje pažeminimo eilutėje esančiu patarimu „jei netenkina mūsų atsakymas, turite teisę apskųsti jį teismui“. Turint omenyje, kad tolesnis krapštymasis vis tiek bus tame pačiame valstybiniame sektoriuje, turi būti visiškas naivuolis ieškoti teisybės tame pačiame kibire. Nors, tiesą sakant, yra sėkmės istorijų apie savo teisių gynimo pergales. Bet tos istorijos būna pasiekusios neskundžiamų instancijų laiptelius arba ne mūsų šalies institucijas, o jau tada, nusiimami tamsinti akiniai ir pažvelgiama į tą tautos šešėlio problemą, „kodėl jis čia toks ambicingas nenuorama ir gal visgi ten kažkas slypi po jo paistalais, ne vienerius metus nervinančiais visa biurokratinį aparatą?“.

Nepasiduok, pilieti, gindamas tai, kuo tiki – teisėtus lūkesčius! Valstybė sukurta saugoti ir ginti tavo interesus, ne juos niekinti, o tavo mokami atlyginimai valdininkams, kurių tu šiaip jau niekad nesamdytum savo įmonės darbams atlikti, skirti jiems tinkamai dirbti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Fūrų“ veteranas – apie kolegas: yra tokių lepšių, kurie stovi prie krūmo ir verkia (202)

Perskaičiau jauno „kieto“ vairuotojo rašinį apie jo bėdas. Jis tik savo bėdas mato, o apie...

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (815)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Komandiruotėje sutiko pasilinksminti su panele – slaptas jos planas baigėsi skaudžia pamoka (53)

Skirtingos šalys, skirtingi žmonės, skirtingi mentalitetai, bet yra įvykių, kurie savo eiga,...

Atleisti neištikimybę buvo daugiausiai kainavęs sprendimas – po jo pasikeitė viskas (122)

Aš to niekada nepadaryčiau, negalėčiau atleisti, jei išduotų mane – siųsčiau kuo toliau tą...

Top naujienos

Prokuratūra apie LVK ir LBA prezidentų suėmimą: galėjo nukentėti visi mokesčių mokėtojai, sulaikyti dar 4 asmenys aiškinamasi dėl 400 tūkst. sumos (463)

Teisėsauga antradienį sulaikė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentą Valdą Sutkų ir Lietuvos...

Generalinis komisaras apie žuvusio pareigūno pokalbį su įtariamuoju: vienas iš klausimų buvo „ar turi ginklą“ (16)

Peršauta pareigūnė pasirengusi grįžti į tarnybą, kai tik leis jos sveikata, sako generalinis...

Naujausi duomenys: praėjusią parą užfiksuoti 4 nauji susirgimo ir 1 mirties atvejis (27)

Praėjusią parą šalyje užfiksuoti 4 nauji koronaviruso atvejai bei 1 mirties atvejis, praneša...

Kinų mokslininkai keičia versiją: Uhano turguje koronavirusas neprasidėjo (56)

Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro atstovai dabar teigia, kad naujasis koronavirusas...

Situacija darosi rimta: jei sprendimai nesikeis, po kelių mėnesių fiksuosime labai rimtas sveikatos problemas (275)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašyta rekomendacija medicinos darbuotojams dirbti...

Naujas automobilių mokestis – netrukus: kovojant su krize planų neatsisakoma (259)

Dėl koronaviruso sukeltų sunkumų gyventojų atlyginimai mažėja, nedarbas didėja, tačiau...

Skvernelis: ministras Vaičiūnas nepageidauja keisti darbo (38)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį Seime žurnalistams pranešė, kad Energetikos ministras...

Panevėžio įžymybe tapusio gandro istorija: žiemą draugystę mezgė su rajone gyvenančia šeima

Panevėžio kultūros ir poilsio parke daugiau nei mėnesį vaikštinėjantis gandras – tas pats,...

11-metei riedlentininkei pasisekė, kad liko gyva: skilo kaukolės kaulai, lūžo ranka

11 metų riedlentininkė Sky Brown, laikoma jauniausia Didžiosios Britanijos sportininke kitais...

Nuo šio scenarijaus Lietuvą išgelbėjo ir charakterio ypatumai: tikrą pragarą išgyvenusios šalys pasekmes jaus dar ilgai (236)

Koronaviruso pandemija Europoje skausmingai smogė Ispanijai, Italijai, Prancūzijai, kur galiausiai...

|Maža didelių žinių kaina