Lietuvos miškai abejingų nepalieka. Vieniems tai - poilsis ir grožis, o kitiems - puikus pasipelnymo šaltinis. Kai Jeilio universitetas (JAV) paskelbė, jog Lietuva yra pirmoji geriausiai miškus besitvarkančių pasaulio šalių sąraše - Lietuvos urėdijos pradėjo „garsiai“ savimi didžiuotis. Tai galime pamatyti Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos internetinėje svetainėje atsivertus straipsnį „Pasaulio ekspertus sužavėjo Lietuvos miškai“ (Feliksas Žemulis Lietuvos žinios 2012 m. spalio 25 d.). Leiskite priminti, kad į šio sąrašo pirmąją vietą papuolė dar 50 šalių iš viso pasaulio.
Kas Lietuvoje daugiausiai prisidėjo prie aplinkosaugos?
© Shutterstock nuotr.

Didžioji dauguma jų - besivystančios ar dykumų šalys, kurios, logiškai mąstant, niekaip negalėtų būtų potencialios kandidatės miškų apsaugos apdovanojimams. Gaila, kad šis faktas miškininkų nėra niekur paminėtas. Bet urėdai nepraleidžia progos paakcentuoti, jog mūsų kaimyninės bei Skandinavijos šalys Jeilio universiteto sąraše užėmė daug žemesnes pozicijas.

Šalies valdžios institucijos nepraleidžia progos pasimėgauti „tokia“ šlove ir pasigirti jog yra pirmieji pasaulyje miškų priežiūros srityje, bet realybė verčia nerimauti. Ir nors urėdijos įtaigiai pasakoja apie miškų plotų didėjimą ir miškų kirtimų mažėjimą, tačiau paprasti Lietuvos žmonės sunkiai tiki tokiomis kalbomis. Jiems užtenka vien pažiūrėti pro savo namų langus ar pravažiuoti šalies keliais ir ypač atokesniais keliukais. Tai kas vyksta – žmonėms sunkiai suvokiama.

Viešai aiškinama, kad Lietuvos miškai geriausiai saugomi pasaulyje, o realybėje jie nyksta akyse. Šį savaitgalį teko pabendrauti su įvairiais žmonėmis ir jie pasakojo labai panašias istorijas. Pavyzdžiui, vienas Trakų rajono gyventojas pasakojo, kad gyvena nuosavame name. Pro langus mato mišką, iš kurio dažnai į pievą pasilakstyti ir maisto paieškoti išbėga stirnos ir zuikiai. Deja, vieną rytą atsikėlęs ir pažiūrėjęs pro langą, pamatė beveik plynai iškirstą miško dalį, nors dar iš vakaro miškas buvo kaip miškas.

Gyventojas pasakoja, kad diena buvo rami, miške nieko nevyko, tačiau atėjus vakarui prasidėjo miško kirtimo darbai (nors jau buvo sutemę). Atvažiavo sunkiasvorė technika, apie kurią buvo galima spręsti iš mirguliuojančių šviesų miško gilumoje. Ir darbas prasidėjo... Gyventojas pasakojo, jog bandė prisiskambinti atsakingoms institucijoms. Deja, niekas nekėlė ragelio, nes valstybinių įstaigų darbo laikas buvo pasibaigęs, o prieš akis - visas savaitgalis.

Tai tik vienas pasakojimas iš daugelio, kuris parodo, kas šiuo metu vyksta Lietuvoje. Miško kirtimas daromas patyliukais, pasinaudojant tamsa ir savaitgaliais, nes kirtėjai žino, kad tokiu metu jų niekas nesugaus, niekas neatvažiuos patikrinti leidimų ir pan. Iš miškų kirtimo norintys pasipelnyti asmenys pasinaudoja įstatymų spraga - taip teigė Trakų rajono ūkininkas. To esmė – nusipirkti mišką, gauti leidimą miško retinimui, jį per naktį ar savaitgalį plynai nukirsti, o rytojaus dieną parduoti kitam asmeniui. Lyg ir būtų nieko ypatingo, juk žinoma, kas mišką iškirto, kas vėliau jį perpirko. Surandi šiuos asmenis ir išsireikalauji teisybės: bauda už neleistiną kirtimą, už miško neatsodinimą ir t.t.

Bet čia pasinaudojama įstatymo spraga, dėl kurios iš šių asmenų atsakomybės tiesiog nebeišsireikalausi. Pasirodo plynai iškirsto miško savininkas nebeprivalo miško atsodinti, nes jis pirko jau plynai jį iškirstą, o miško kirtėjas iškirtęs mišką ir sekančią dieną jį pardavęs nusipurto nuo savęs bet kokios atsakomybės, nes miško plotas jau nebe jo. Toks miškų kirtimo modelis labai guvus ne tik Trakų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Miškų kirtimu suinteresuoti asmenys dažnais atvejais bandantys neatkreipti į save dėmesio palieka apie 10 - 20 m medžių juostą nuo kelio į miško gilumą, tam kad važiuojant nesimatytų plyno kirtimo, o atokesniuose miškuose, pro kuriuose praeina vietinės reikšmės keliai, net ir to nesivarginama padaryti.

Valstybės tarnautojai teigia, kad miškų daugėja, o mes, paprasti piliečiai, matome kitą situaciją, kurioje Lietuvos kraštovaizdis pildosi plynai iškirstais ir neatsodintais miškų plotais. Galbūt mūsų žmonės nesugeba suprasti kur ar kaip reikia žiūrėti, kad pamatyti tai ką teigia miškininkai, o galbūt tiesiog mums nėra sakoma tiesa...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI komentaro kreipėsi į Generalinę miškų urėdiją prie Aplinkos ministerijos.

Jos atstovų teigimu, reiktų atskirti privatų mišką nuo valstybinio, o pastebėjus nelegalų kirtimą, galima skambinti telefonu 112 bei patarė kreiptis į Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyrių. Šio skyriaus vedėjas Artūras Balčius DELFI sakė, kad skaitytojo nupasakota miškų naikinimo „schema“ realybėje taip paprastai neįgyvendinama.

„Čia jus pasiekė mitai. Palyginus, 2000 m. privačiuose miškuose buvo iškirsta apie 40 tūkst. kubinių metrų neteisėtai, o praeitais metais – tik 5 tūkst. užfiksuota mūsų tarnybos visoje šalyje, - salė jis. - Ir nebūna, kad per naktį. Per naktį kerta kerta firmos, kurios turi miškakirtes, jos turi dirbti naktį ir dieną, bet nebūna tokių atvejų, kad per naktį iškerta“.

A. Balčiaus teigimu, net nelegaliai iškirstą mišką perdavus kitam savininkui, šis jį turi atsodinti. „Be abejo, jeigu neteisėtai iškirstas miškas, per metus privaloma atsodinti, bet tokių atvejų praktiškai nebūna pastaruoju laikotarpiu. O jeigu iškertama teisėtai, atsodinti reikia per trejus metus“, - paaiškino specialistas. Jo teigimu, pamačius nelegaliai kertant mišką, taip pat reiktų kreiptis į policiją.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikui į darželį – nuo rugsėjo mėnesio: nejaugi 100 eurų kompensaciją nutrauks dabar? (10)

Į DELFI redakciją kreipėsi mažamečio mama, kuri tikino, kad jai turi būti nuo gegužės...

Sritis, kurioje estai mus stipriai lenkia – laukti kitų rinkimų būtų per vėlu (10)

Nuolat matome pasiūlymus, kaip dirbti mažiau, bet uždirbti daugiau. Bet kaip uždirbti daugiau,...

Atskleidė, ką gavo emigravusi: nebežinau, ar konkretus atlyginimas priviliotų atgal (125)

Kai jau nebegali tylėt – tavy prabyla grafomanas, Ir liejasi tamsiom raidėm namų kompiuterio...

Komentarai po laidos su lietuviškuoju kenu pribloškė: tokių žmonių reikia daugiau (90)

Vakar žiūrėjau laidą „ Yra kaip yra “. Ten dalyvavo Kenas Katis. Jį visi vadino...

„Klevo lapą“ kelyje šokiruoja vairuotojų elgesys: nenoriu keikti, bet priminti būtina (58)

Mano tikslas nėra piktintis ar iškeikti vairuotojus, tačiau jaučiu pareigą informuoti tuos, kurie...

Top naujienos

Kunigėlis: stebuklai sporto srityje įmanomi – „Žalgiris“ padarė tai, kas Kremliui tikrai nepatiks netiki, kad Šaras treniruos CSKA (188)

Kaip prieš 19 metų Miunchene, taip ir šį sekmadienį Belgrade finišavusį Eurolygos finalo...

Venckienės sūnus nesustoja: amerikiečiams pasakoja, kaip Lietuvoje blogai (316)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus intensyviai siekia atkreipti JAV spaudos ir visuomenės...

Pasikeitusi tvarka sukėlė chaosą: 3 tūkst. pensininkų ir 2 tūkst. vaikų negavo išmokų (24)

Pasikeitus gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkai išmokų mokėjimas sustabdytas maždaug 3...

Tardymo izoliatoriuje – kraupi ir paslaptinga Rusijos Elono Musko mirtis: kas nutiko iš tiesų? (2)

Rusijos tyrimų komiteto spaudos tarnyba pranešė, kad verslininkas Valerijus Pšeničnas, vasario 5...

Ieškantiems įdomių maršrutų Lietuvoje: kodėl verta vykti į Panevėžį? (2)

Atšilę saulėti orai masina išsiveržti iš už keturių sienų. Palanga vilioja jūra, Nida –...

Vilniaus širdyje duris atvėrė „Pacų“ viešbutis, prieš kurio prabangą nublanksta kiti (34)

Šiandien Vilniuje duris atveria penkių žvaigždučių „Pacų” viešbutis , įsikūręs didikų...

Atskleidė, ką pasakė princas Harry, išvydęs savo nuotakos vestuvinę suknelę (10)

Sasekso hercogienės Meghan vestuvinę suknelę kūrusi dizainerė Clare Waight Keller žiniasklaidai...

„Real“ – dešimtame danguje: žvilgsniai į Kijevą, pagarba Kaunui ir linkėjimai Mačiuliui specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (31)

Madrido „Real“ krepšininkai užgaišo ketveriais metais ilgiau nei futbolininkai, kol...

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul neva siūlė pinigų (26)

Lietuvoje ir toliau netyla Jasaičių šeimos skandalas. Su Simu Jasaičiu poruojama panevėžietė...

Cukriniai runkeliai augintojams nebesaldūs (1)

Cukrinių runkelių supirkimo kainos mūsų žemdirbiams nebegarantuoja saldaus kąsnio, todėl...