„Tu čia rimtai, ji ant tavęs taip rėkia? Siaubas, pas mus Anglijoj galėtum paskųsti pagrindiniam direktoriui ir įmonėje jau būtų pradėtas tyrimas“, – nuostabos neslepia draugė. Su ja vienintele galiu pasikalbėti, kas vyksta darbe Lietuvoje.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Jei kam dar nors papasakoju, tai išgirstu, kad „visur taip pat“ ar kad čia normalu. Kas kelis metus keičiu darbą, kadangi sprogsta kantrybė, tai įspūdžių per savo 20 darbo metų prisirinkau visą maišą. Kiekvieną kartą mintyse pasveikinu emigruojantį žmogų ir pati vartau darbo skelbimus kitose šalyse. Dirbu administracijoje ir uždirbamos algos tėvynėje pakaktų. Tačiau kantrybė – ne geležinė. Nusprendžiau emigruoti.

Kažkodėl niekas nerašo, kas vyksta mūsų lietuviškuose darbuose. Rašo, kad mažai moka. O aš bandysiu aprašyti, ką aš matau blogo ir dėl ko jauni žmonės išvyksta iš Lietuvos.

Lietuviškame darbe yra normalu tai, kad tave žemina tas, kuris yra už tave aukščiau įmonės hierarchijoje. Tai man nejuokaudamas pasakė vienas gamyklos akcininkas per kandidatų atranką. Iš tikrųjų jis tik įvardijo garsiai, kas vyksta daugelyje darbų. Pavyzdžiui, vienoje įmonių su gana nedidele apyvarta savininkai buvo susiraukę ir pasipūtę, tarsi iš dievų kastos, kilus bent menkiausiai progai leisdavo suprasti, kad mes iš žemesnio sluoksnio ir nėra ko mūsų gerbti. Nes mes nesusikūrėm savo verslo, gyvenam iš algos.

Kituose darbuose būdavo toks žaidimas „Aš čia viršininkas“, t.y. ieškot bet kokio preteksto kritikuot, įžeidinėt ir praktiškai visą laiką ieškot priekabių, tuo mėgautis, nes pavaldinys, jei nori išsaugot darbą, atsikirsti negali. Nemaišykit normalios kontrolės su priekabėmis – vadovas, kontroliuodamas pavaldinį, yra neutralus, o čia tiesiog iškrypėliškai mėgaujasi – „Sugavau tave, nusikaltėli! Dabar visiems parodysiu spektaklį, kaip tave baudžiu“.

Visada kaltas darbuotojas. Lietuviškose įmonėse, kuriose dirbau, tik vienoje mačiau darbo proceso aprašymą. Kitur, jei netyčia yra pareigybinės instrukcijos (labai daug kur nėra), tai labai nekonkrečios ir abstrakčios. Todėl labai lengva kaltint, kad čia ta ar ana atsakomybė tai pozicijai priklauso. Pavyzdžiui, kai dirbau tiekimo vadybininke, daug susirašinėdavau su užsienio tiekėjais. Jei man tiekėjas greitai nepaskaičiuodavo kainų ar neatsakydavo į kai kuriuos klausimus ir paragintas kelis kartus telefonu, mano darbdavys sakydavo, kad aš NESUGEBU „išsimušt“ informacijos. Jei klientas laiku nesumokėdavo už paslaugas, tai pagal įmonės įsakymą man iš kintamos algos priedo galėdavo nubraukti 50 eurų. Aš pavargau tame darbe terorizuoti žmones. Mes nupirkdavom gana mažai, tai tiekėjams būdavom nesvarbūs.

Apmokymai ir taisyklės naujame darbe. Labai dažnai būna, kad ateini į naują darbą ir turi pats susivokt, kaip dirbti specifinėmis programomis, kokios taisyklės darbe (ar pats priimi sprendimus ar dėl bet ko bėgi pas direktorių), kokie priskiriami darbai, koks jų procesas (net pačiose pareigose skirtingose įmonėse procesai gali skirtis). Jei paprašai paaiškinimų, sulauki daug pykčio ir priešiškumo. Bet yra ir gera naujiena – tokiose įmonėse visada per kokį mėnesį atsiranda geras žmogus, dažniausiai net ne iš to skyriaus, kuris bent jau dalį paaiškina. Iki tos akimirkos darai, ką darei sename darbe ir kai rėkia ant tavęs, supranti, kaip toje įmonėje tai daroma.

Jokio nuoseklumo. Pavyzdžiui, tau liepia padaryti analizę ir susako kriterijus. Darai, skaičiuoji, beveik padarai ir siurprizas – bosas pasako, kad persigalvojo ir dabar reikia visiškai kitaip. Meti viską, darai iš naujo. Arba skirstai prekes pagal užsakymus (reikia nepadaryti nė klaidos), laksto bosas su šimtu idėjų ir sako: „Reikia to ar ano“. Meti darbą, kurį ką tik darei, kad rastum reikiamas kainas. Nuneši, vėl grįžti prie ko baigei ir po 5 min. – nauja komanda. Tas pats ir su sprendimais: vieną valandą darom tą, kitą – jau nebedarom.

Kažką prisidirbai. Vienas darbdavys mane mokė „laikyti tiekėjus už pavadėlio“. Ir kai aš paklausiau, ar tai reiškia nuolat juos bauginti, jis linktelėjo. Beje, jis taip pat elgdavosi ir su jam dirbančiais žmonėmis. Ir ne tik jis. Taip darė daug mano turėtų darbdavių. Jei dirbi gerai, niekada nepagirs ir elgsis, tarsi būtum kažkuo nusikaltusi. Plieks savaitę už padarytą nereikšmingą klaidą. Elgsis taip, kad jaustum kaltę ir turėtum atpirkti tą kaltę. O kaip? Nemokamai dirbti. Tai būtų pretekstas sumažinti kintamą algos dalį ar tiesiog išlieti savo psichologines problemas ant kažkieno galvos. Nes tu prisidirbai!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Emigrantai, klausiame Jūsų – kaip gyvenate svetur? Ar norite grįžti į tėvynę? Savo mintis galite siųsti, spausdami pilką mygtuką čia arba el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įspėja saugotis: tokie meistrai renkasi vienišas moteris (68)

Darau namo renovaciją. Per pažįstamus radau gerą santechniką, bet pavardės nežinau. Jis...

Siūlo smarkiai didinti baudas šauktiniams: tokiu būdu niekas neišvengtų tarnybos (212)

Aš esu jau atlikęs prievolę Lietuvos kariuomenėje ir didžiuojuosi galėjęs tokiu būdu atlikti...

Vilniečiai – Lietuvos „portugalai“: emigrantai šį posakį turi suprasti geriausiai (87)

Nors dar Seimo rinkimai toli, bet, kaip sakoma, roges ruošk vasarą, o žiemą – ratus. Vis...

Papasakojo, kokių merginų reikia saugotis: nieko gero iš jų nelaukite (131)

Aš pasakysiu, kad jei moteris turi du vyrus, ji tuo mėgaujasi ir nei į vieną nežiūri rimtai....

„Telia“ aptarnavimo kokybė klientą išmušė iš vėžių: man tai nesuvokiama (206)

Norėjau pranešti apie situaciją, su kuria teko susidurti naudojantis „ Telia “, vienos iš...

Top naujienos

Vanagaitė įkvėpė Kremlių: aukština NKVD smogikus ir vėl šmeižia partizanų vadus (125)

Birželio mėnesį Vilniaus Našlaičių kapinėse atrasti Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko...

Užkalnis neišmanėlėms šeimininkėms: jūs ruošiate ne šventę, o pragarą sau ir kitiems (5)

Maistas vienija žmones arba bent jau turėtų vienyti. Net tie, kas nebesišneka, kartais tylėdami...

Pinigų lengvai nesusigrąžinsi: kovoje dėl 500 eurų prireikė geležinės kantrybės (87)

Pusę metų ir nemažai nervų bei energijos – tiek Edgarui Jankūnui iš Klaipėdos kainavo kova...

Kazachstane rastos kapinės pribloškė misijos dalyvius: jau manėme, kad nieko nebus (36)

Laikas čia, Kazachstane, lekia kitaip. Greičiau. Pirmosios dienos pralėkė akimirksniu. Galbūt...

Po nesaugaus sekso džiaugiasi išeitimi: kodėl ja naudotis – nebent išskirtiniais atvejais? (5)

Yra daugybę diskusijų ir klausimų, kokias kontraceptines priemones reikėtų naudoti ir kokią...

Kovos su išpūstomis kainomis – klientus žada nuo galvos iki kojų aprengti už 15 eurų mados ekspertų vertinimas (99)

Kretingoje įsikūrusi drabužių parduotuvė užsimojo „susprogdinti“ išpūstą drabužių...

Valstybė skolą iš jūsų sąskaitos susigrąžins pati: kiek tai teisėta ir teisinga (344)

Gyventojai reiškia nepasitenkinimą, kad „Sodros“ nurodymu skolos už privalomąjį sveikatos...

Netikėta britų operacija: nerimo būta tokio didelio, kad Rusija skubiai pasiuntė diplomatų (269)

Tai – neeilinė 30 valandų operacija, kurios tikslas buvo Solsberyje nužudyti vieną konkretų...

JAV plaukimo žvaigždė vėl apsikvailino ir sulaukė ilgos diskvalifikacijos (5)

Pastaraisiais metais skandalais labiau nei rekordais garsėjantis Ryanas Lochte dar kartą...

Prieš naujieną apie nėštumą seksualioji Kate Upton apsinuogino apatinių fotosesijos metu

Kate Upton pakėlė uždangą nuo puikių naujienų, jog su vyru Justinu Verlanderiu laukiasi...