aA
„Tu čia rimtai, ji ant tavęs taip rėkia? Siaubas, pas mus Anglijoj galėtum paskųsti pagrindiniam direktoriui ir įmonėje jau būtų pradėtas tyrimas“, – nuostabos neslepia draugė. Su ja vienintele galiu pasikalbėti, kas vyksta darbe Lietuvoje.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Jei kam dar nors papasakoju, tai išgirstu, kad „visur taip pat“ ar kad čia normalu. Kas kelis metus keičiu darbą, kadangi sprogsta kantrybė, tai įspūdžių per savo 20 darbo metų prisirinkau visą maišą. Kiekvieną kartą mintyse pasveikinu emigruojantį žmogų ir pati vartau darbo skelbimus kitose šalyse. Dirbu administracijoje ir uždirbamos algos tėvynėje pakaktų. Tačiau kantrybė – ne geležinė. Nusprendžiau emigruoti.

Kažkodėl niekas nerašo, kas vyksta mūsų lietuviškuose darbuose. Rašo, kad mažai moka. O aš bandysiu aprašyti, ką aš matau blogo ir dėl ko jauni žmonės išvyksta iš Lietuvos.

Lietuviškame darbe yra normalu tai, kad tave žemina tas, kuris yra už tave aukščiau įmonės hierarchijoje. Tai man nejuokaudamas pasakė vienas gamyklos akcininkas per kandidatų atranką. Iš tikrųjų jis tik įvardijo garsiai, kas vyksta daugelyje darbų. Pavyzdžiui, vienoje įmonių su gana nedidele apyvarta savininkai buvo susiraukę ir pasipūtę, tarsi iš dievų kastos, kilus bent menkiausiai progai leisdavo suprasti, kad mes iš žemesnio sluoksnio ir nėra ko mūsų gerbti. Nes mes nesusikūrėm savo verslo, gyvenam iš algos.

Kituose darbuose būdavo toks žaidimas „Aš čia viršininkas“, t.y. ieškot bet kokio preteksto kritikuot, įžeidinėt ir praktiškai visą laiką ieškot priekabių, tuo mėgautis, nes pavaldinys, jei nori išsaugot darbą, atsikirsti negali. Nemaišykit normalios kontrolės su priekabėmis – vadovas, kontroliuodamas pavaldinį, yra neutralus, o čia tiesiog iškrypėliškai mėgaujasi – „Sugavau tave, nusikaltėli! Dabar visiems parodysiu spektaklį, kaip tave baudžiu“.

Visada kaltas darbuotojas. Lietuviškose įmonėse, kuriose dirbau, tik vienoje mačiau darbo proceso aprašymą. Kitur, jei netyčia yra pareigybinės instrukcijos (labai daug kur nėra), tai labai nekonkrečios ir abstrakčios. Todėl labai lengva kaltint, kad čia ta ar ana atsakomybė tai pozicijai priklauso. Pavyzdžiui, kai dirbau tiekimo vadybininke, daug susirašinėdavau su užsienio tiekėjais. Jei man tiekėjas greitai nepaskaičiuodavo kainų ar neatsakydavo į kai kuriuos klausimus ir paragintas kelis kartus telefonu, mano darbdavys sakydavo, kad aš NESUGEBU „išsimušt“ informacijos. Jei klientas laiku nesumokėdavo už paslaugas, tai pagal įmonės įsakymą man iš kintamos algos priedo galėdavo nubraukti 50 eurų. Aš pavargau tame darbe terorizuoti žmones. Mes nupirkdavom gana mažai, tai tiekėjams būdavom nesvarbūs.

Apmokymai ir taisyklės naujame darbe. Labai dažnai būna, kad ateini į naują darbą ir turi pats susivokt, kaip dirbti specifinėmis programomis, kokios taisyklės darbe (ar pats priimi sprendimus ar dėl bet ko bėgi pas direktorių), kokie priskiriami darbai, koks jų procesas (net pačiose pareigose skirtingose įmonėse procesai gali skirtis). Jei paprašai paaiškinimų, sulauki daug pykčio ir priešiškumo. Bet yra ir gera naujiena – tokiose įmonėse visada per kokį mėnesį atsiranda geras žmogus, dažniausiai net ne iš to skyriaus, kuris bent jau dalį paaiškina. Iki tos akimirkos darai, ką darei sename darbe ir kai rėkia ant tavęs, supranti, kaip toje įmonėje tai daroma.

Jokio nuoseklumo. Pavyzdžiui, tau liepia padaryti analizę ir susako kriterijus. Darai, skaičiuoji, beveik padarai ir siurprizas – bosas pasako, kad persigalvojo ir dabar reikia visiškai kitaip. Meti viską, darai iš naujo. Arba skirstai prekes pagal užsakymus (reikia nepadaryti nė klaidos), laksto bosas su šimtu idėjų ir sako: „Reikia to ar ano“. Meti darbą, kurį ką tik darei, kad rastum reikiamas kainas. Nuneši, vėl grįžti prie ko baigei ir po 5 min. – nauja komanda. Tas pats ir su sprendimais: vieną valandą darom tą, kitą – jau nebedarom.

Kažką prisidirbai. Vienas darbdavys mane mokė „laikyti tiekėjus už pavadėlio“. Ir kai aš paklausiau, ar tai reiškia nuolat juos bauginti, jis linktelėjo. Beje, jis taip pat elgdavosi ir su jam dirbančiais žmonėmis. Ir ne tik jis. Taip darė daug mano turėtų darbdavių. Jei dirbi gerai, niekada nepagirs ir elgsis, tarsi būtum kažkuo nusikaltusi. Plieks savaitę už padarytą nereikšmingą klaidą. Elgsis taip, kad jaustum kaltę ir turėtum atpirkti tą kaltę. O kaip? Nemokamai dirbti. Tai būtų pretekstas sumažinti kintamą algos dalį ar tiesiog išlieti savo psichologines problemas ant kažkieno galvos. Nes tu prisidirbai!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Emigrantai, klausiame Jūsų – kaip gyvenate svetur? Ar norite grįžti į tėvynę? Savo mintis galite siųsti, spausdami pilką mygtuką čia arba el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šeimos norintis trisdešimtmetis atviras: merginos, atsibuskite! (61)

Kiek daug dabar yra reikalaujama iš vyrų. Moterys tiek suįžūlėjo, kad nebėra ribų. Visos tik...

Indrė Kirelienė. Mes demografinėje duobėje... ar ukrainiečiai mus išgelbės? (71)

Europos Sąjungos mastu imigracija tapo problemine sritimi sustiprėjus pabėgėlių antplūdžiui,...

Klausimas valdantiesiems: daug kalbama apie mažas pensijas, o kaip neįgalieji? (13)

Daug kas kalba apie mažas pensijas ir jų kėlimą, bet niekas nekalba apie neįgalumo pensijas ir...

Naujam mokesčiui nepritaria: jis tik dar labiau padidins atskirtį mūsų visuomenėje (76)

Sparčiai vystantis pasaulio ekonomikai, nors ir nenorime to, yra sudeginama vis daugiau įvairaus...

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (263)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (249)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (266)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir „Pacers“, ir patys Saboniai

Indianos „Pacers“ klubas patvirtino, kad ilgam pratęsė sutartį su 23-ejų metų 211 cm ūgio...

Gydytoja įvardijo paracetamolio ir ibuprofeno vartojimo klaidas: dėl nežinojimo gresia skaudžios pasekmės (39)

Tikriausiai ne kartą temperatūrai mažinti ar skausmui pašalinti esate vartoję paracetamolį ar...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (83)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Kas dešimtas lietuvis per metus praranda po 50 eurų: ar jūs irgi savo pinigus išmetate tiesiog į balą? (18)

Manote, jog 10 euro centų užstatas už pakuotę nėra daug? DELFI atliko eksperimentą, kurio metu...

Socialiniai tinklai ūžia: ar tikrai mokslininkai neklydo paskelbdami Bellą Hadid gražiausia pasaulio moterimi? apklausa (108)

Spalio 17 dieną Bella Hadid ir Beyonce tiesiog ramiai gyveno savo gyvenimus, kol mokslininkai...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (450)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...