aA
Skaityti aš dievinu, ir knygų mugė man - kone šventė. Įprastai užsukusi į knygyną iš jo nesugebu išeiti nenusipirkusi knygos. Ir ne tam perku, kad puikuočiausi ar naudočiau dulkių surinkimui lentynoje. Tiesiog knygos kur kas labiau nei kas kita maitina mano sielą ir asmenybę.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Keliaudama į knygų mugę vis tikiuosi, jog būtent tokius žmones ten ir sutiksiu. Tuos, kurie knygą, ne kaip vienas mano pažįstamas, perka tik tokiu atveju, jei viršelis gražus. Tokius, kurie knygas, kaip mergina, sutikta mugei pasibaigus belaukiant autobuso, retkarčiais bibliotekose renkasi pagal tai, ar labai ji nuskurusi - suprask, vadinasi ją lietė daug rankų, ir, galima daryti prielaidą, dėl tos priežasties, jog ji verta dėmesio. Žodžiu, trumpai tariant, per šią mugę tikiuosi vaikščioti tarp bent jau iš dalies bendrus interesus ir požiūrį turinčių skaitytojų.

Dėstydama savo pastebėjimus, o gal labiau tiktų sakyti – papasakodama vieną niuansą, kalbėsiu ne apie pristatomas knygas - jas puikiausiai nušvies ar jau tai padarė žinovai ir kritikai. Kalbėsiu apie pagarbą. Ir tai, jog niekada nenuslėpsi savosios asmenybės bei kultūros lygio. Neslėpkime, jog nors visi ir gerbiame bei džiaugiamės Lietuvos literatūros istorijoje galėdami minėti Kristijono Donelaičio vardą, teko kalbėti (net ir šiandien) su ne vienu žmogumi, kuris nuoširdžiai prisipažino - gerbiamo K. Donelaičio tekstai jau gana nuobodūs, sunkiai skaitomi šiuolaikiniam žmogui. Didžioji dauguma moksleivių kaip privalomąjį kūrinį jį kremta karčiai ir per prievartą. Ne išimtis ir aš. Mokykloje taip ir nesugebėjau įveikti visų „Metų“. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog nevertinu šį kūrinį parašiusios iškilios asmenybės.

Nudžiugau mugės programoje išvydusi nuostabų renginį - fragmentus iš „Metų“ skaitys dar nuostabesnis aktorius Rolandas Kazlas, o skaitymus pagyvins varinių pučiamųjų kvintetas. Pagalvojau, kas begali būti geriau - muzika, mūsų tautos istorijai svarbūs žodžiai, teatras
susijungia į vieną. O kas puikiausia - galimybė „Metus“ suvokti visai kitaip - gyvai, naujai.

Teatras, opera, koncertai skirti pramogai. Žiūrovas, nusipirkęs bilietą, nori atsipalaiduoti ir nekvaršinti sau galvos. O aš iš tų, kurie nori suprasti. Niekada į teatrą ar kitokio tipo renginius nėjau su „duonos ir žaidimų“ nuostata. Prieš tai visada domėdavausi tam, kad kuo geriau suvokčiau bandytą perteikti mintį.

Prisipažinsiu, šį kartą prieš eidama į šią „poetinę-muzikinę pramonę“ „Metų“ neperskaičiau. Tačiau renginio metu gerte gėriau kiekvieną muzikantų bei aktoriaus garsą bei judesį. Klausydama sunkiai suprantamo teksto nejučiomis ėmiau galvoti: kiek dienų šie muzikantai praleido, kol išmoko šitaip valdyti rankose laikomus pučiamuosius instrumentus, kiek dienų, kol kiekvienam žinomas aktorius beveik nė nežvilgtelėdamas į daugybe šiuolaikiniam žmogui nesuprantamų žodžių primargintą tekstą ėmė gebėti berti lyg savas mintis.

Galvojau, kiek daug įdirbio, kiek daug pastangų ir nuoširdumo regėti dabar ir čia, ant 5.1 konferencijų salės scenos. Turbūt vien dėl šių priežasčių nepajusti teigiamos atmosferos buvo neįmanoma. Kol suvokiau, jog yra tokių, kurie apie šiuos dalykus nė nesusimąstė, o, greičiausiai, tik atėjo pažiūrėti į žinomą aktorių, greičiausia tam, jog savo sąraše užsidėtų pliusiuką, lygiai tokį, kokį užsideda perskaitę nieko vertą bestselerį.

Mobiliojo telefono skambutis šen, mobiliojo telefono skambutis ten. Na, užmiršti pasitaiko visiems. Nors išgirdus šių elektroninių prietaisų garsus renginių metu visada bent kiek susierzinu, tai pateisinu labiau, nei tamsioje teatro salėje būti apspigintam paties lyg žibinto šviečiančio plaštakos dydžio telefono, ar... kalbėjimo juo. Likau priblokšta.

Už 3 metrų nuo visą save salei tuo metu atiduodančio aktoriaus, muzikantų sėdinčios moterys nė nepasivargindavo a) išjungti telefono garso, mėgautis renginiu ir nesiblaškyti; b) atmesti skambučio; c) bent jau išeiti iš salės, jei jau toks skubus reikalas. Kalbėjosi jos tiesiai žmonėms už nugarų ar prieš juos, blaškydamos ir goždamos R. Kazlo balsą ar pučiamuosius.

Ir tik nereikia sakyti, jog iš musės darau dramblį. Šiuos visą renginio laiką pasikartojusius veiksmus traktavau kaip nepagarbą mažų mažiausia kitiems žiūrovams, renginio organizatoriams, o ką jau
kalbėti apie pačius muzikantus bei aktorių.

Tokias išvadas ir pasidariau, jog vis dar esti tokių, kurie kur nors būna vien dėl to, kad būtų, perka vien dėl to, kad pirktų - nes tai populiaru. Ir kultūringais apsimeta tik tada, kai kas mato, retkarčiais
pamiršdami, jog sėdi žmonių pilnoje salėje, veriami jų žvilgsnių pagaliau susigriebdami, jog vėl metas elgtis kultūringai - juk kiti mato!

Visada ypatingai daug dėmesio atkreipiu į žmonių kultūringumo lygį. Noriu, kad Lietuva, ir apskritai žmonės būtų gražesni. Ir vis kone kasdien grįžtu su tomis pačiomis mintimis - man yra skaudu, sunku ir gėda. Nemylime vienas kitų, nevertiname to, kas gražu. Einam nuleidę akis, stumdomės, negalim atsigręžti ir atsiprašyti, pasakyti ačiū. PRAŠAU jūsų, būkim gražesni. Juk mačiau, jog nuoširdi šypsena ir malonus bendravimas gali prakalbinti ir dieną šviesesnę padaryti net ir akmeniui. Viskas susideda iš mažų mažų dalykų, viskas ko reikia – tik daugiau supratimo vienas kitų atžvilgiu.

Kai visi suvoksim šitą paprastą kaip du kart du dalyką, būsim laimingi, jog šįryt niekas nei troleibuse, nei parduotuvėje, nei gatvėje nesugadino nuotaikos. Pripažinkit – juk taip jums bent kartą gyvenime tikrai yra nutikę! Visiems linkiu gražių minčių ir poelgių.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Grįžo į Lietuvą, bet nesitikėjo tokio popierizmo: mūsų valstybinis sektorius vis dar dvelkia Sovietų Sąjunga (72)

2019 metų gegužė – su drauge po keliolikos metų grįžtame į Lietuvą. Teisingiau grįžtu aš,...

Kreipiasi į vilkų medžiotojus: ekosistemų destrukcijos pasekmės palies mus visus vienodai (159)

Visuomenės – visų jūsų ir mano – svarstymui 2019 m. spalio 4 d. paskelbtas Aplinkos...

Verslo pietūs Kauno restorane paliko be žado – barmenės poelgio iki šiol negali pamiršti (63)

Noriu pasidalinti su skaitytojais restorano Kaune aptarnavimo kultūra. Atvykus VIP klientui, iš...

25-eri metai, kai kuriame lygių galimybių visuomenę: kokia iš tikrųjų berniukų padėtis? (28)

„Visi lygūs, bet kai kurie – lygesni“ – prieš tokius socialinius „nukrypimus“ jau 25...

Istorikas Marius Vyšniauskas: Istorinė amnezija arba tauta, atsisakanti savo praeities (II) (19)

Istoriko Mariaus Vyšniauko tekstas „Istorinė amnezija arba tauta, atsisakanti savo praeities“...

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (137)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (5)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (167)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (4)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (68)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (52)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (164)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (3)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (52)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...