aA
20 metų ta pati televizija, apie 40 cm ilgio „blond“ spalvų paletės plaukai, užuojautos persunktas balsas visiems ir visada, nuolat pertraukinėjama pašnekovų kalba... Kai kurių žurnalistų niekas negali pakeisti (net visagalis laikas, anot maestro Virgilijaus Noreikos), nes jie nepakeičiami, beveik „neliečiamieji“.
Kaip laikas keičia žurnalistą?
© DELFI / Šarūnas Mažeika

O pasaulis vis dėlto keičiasi: valstybių santvarkos (mano tėvai mokėsi „prie ruso“), technologijos (plytos didumo telefono aparatą tėtis turėjo man einant antruosius gyvenimo metus), žiniasklaida (nebeliko pašto dėžutėse prenumeruojamų laikraščių), net klimatas (I. Krupavičiaus kiekvieną ketvirtadienį kalbinama klimatologė A. Galvonaitė dėl to ir pyksta, ir liūdi).

Nieko nenustebinsiu pasakydama, kad ilgainiui bet kokios srities specialistas keičiasi, tampa profesionalesnis, žinoma, jei to nori. Žurnalistas irgi. Ypač tai svarbu, jei tenka pristatyti visuomenei, analizuoti ir vertinti politikos, ekonomikos, sociologijos aktualijas. Žinoma, tai sunku, tad būtent dėl šios priežasties nemažai kvalifikuotų žurnalistų pasirenka poziciją: „neįgaliu, rašau bulvarą“. Tik ne žiniasklaidos „senukai“: 87-erių amerikietis Zbignevas Bžežinskis ir 84-erių lietuvis Algimantas Čekuolis.

Pradėsiu nuo „The New York times“ analitiko, politologo, sociologo, o, mano manymu, puikaus žurnalisto Z. Bžežinskio. Domiuosi istorija, tad teko skaityti ne tik jo straipsnių, bet ir vartyti jo knygas: „Didžioji šachmatų lenta“ 1997 m. ir „Strateginė vizija: Amerika ir pasaulio valdžios krizė“ 2012m. Jas skiria vos 15 metų, tačiau Bžežinskio požiūrio kaita akivaizdi.

Pirmoje knygoje autorius vienpusiškai teigia neišvengiamą Amerikos hegemonijos stiprėjimą ir kategoriškai pabrėžia Rusijos, kaip „juodosios skylės“, eliminavimą iš vakarų valstybių sudėties. Antrojoje, priešingai, išskiria būtinybę Rusiją integruoti į vakarų pasaulį bei pastebi, kad JAV nepavyksta iki galo sutvarkyti vidinių problemų ir dominuoti pasaulyje. Be to, pastebimas atsargesnis žodis, mažesnė cinizmo dozė, gilesnė reiškinių analizė. Akivaizdu, kad jis, kaip profesionalas, tapo racionalesnis, o rašymo stilius lankstesnis bei polemiškesnis, tačiau jokiu būdu jis neišsižadėjo savo principų.

Kaip Z. Bžežinskis principų, taip kaklaskarių į nieką kitą nekeičia ir buvęs jūrininkas (tai man, klaipėdietei, ypač artima) bei vyriausias pasaulio televizijos laidų vedėjas Algimantas Čekuolis, apie kurį juokaujama: „ Google“ + „Wikipedija“= Algimantas Čekuolis“. Kaip užaugti tokiu fenomenu?

„Statyti save į maksimaliai sunkias sąlygas“ – atsakytų jis. Gimęs Širvintų rajone iš „alkanos“ ir ekonomiškai silpnos Lietuvos išvažiavo į dar „alkanesnę“ Maskvą, o baigęs institutą, paplaukiojęs jūromis ir vandenynais visuotinio tiesos draudimo laiku pradėjo skleisti tiesą tarybinei visuomenei. Taip grūdinosi sovietmečio žurnalistai. O metus, kai Algimantas Čekuolis buvo „Gimtojo krašto“ redaktorius, įvardinčiau aukso amžiumi. Mat būtent šiame leidinyje buvo pirmą kartą atvirai prabilta apie Rainių tragediją (šia tema susidomėjau ruošdamasi istorijos olimpiadai): konkrečiai įvardinti žudynių vykdytojai, išdėstytos iki tol negirdėtos sadistiško žudymo detalės. O vyriausiasis redaktorius A. Čekuolis ne tik visa tai leido paviešinti, bet ir publikaciją inicijavo.

Nors Lietuvoje jau sklandė Atgimimo vėjai, bet tai buvo kategoriška, veržlu ir drąsu. Šiandien šio žurnalisto veikloje aš to pasigendu: dabar jis daugiau kalba bendromis, neretai globalinėmis temomis, pateikdamas argumentus „už“ ir „prieš‘, polemizuodamas, tačiau apie sukrečiančias aktualijas, turinčias atgarsį visuomenėje (pavyzdžiui, 2009 m. pedofilijos byla), nediskutuoja.

Tikriausiai tai profesinė branda. Tačiau bet kokiu atveju septynias užsienio kalbas mokantis žurnalistas ( arba, kaip jis pats save vadina, enciklopedinis publicistas) neabejotinai yra Lietuvos nacionalinė vertybė (nejuokauju).

Tad galbūt galima rašyti ir apie tai, kad Kate Midelton jau dvi dienas vėluoja pagimdyti antrąją karališkąją atžalą arba kaip „visuomenės veikėja“ Monika Šalčiūtė reiškia susidomėjimą akcija „Darom“, bet gal tai geriau daryti karjeros pradžioje. Tačiau laikui bėgant svarbu tai, kad šalia žurnalistikos atsirastų dar kažkas: egzotiška užsienio kalba, žemės ūkis ar kulinarija.

O kad žurnalistas atrodytų dar solidžiau, jis visuomenę turėtų apdovanoti daugiau puslapių turinčiomis „Įžvalgomis“, „Vilko valandomis“ ar „Beatos virtuve“. Tada plaukų spalvos galima ir nekeisti, nebent tai būtų natūralus laiko ir patirties ženklas.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Salomėja Galdikaitė – VU Žurnalistų dienų „leŽuDi'15“ organizatorių rengto konkurso pirmosios vietos laimėtoja.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Anytos vengiau kaip velnias kryžiaus – tik kai ji mirė sužinojau visą tiesą (77)

Man – ne dvidešimt. Ir ne trisdešimt, o mano anyta jau senokai iškeliavusi anapilin.

Apstulbino: verslininkės šeima daro tokį gerą darbą, kokiam ryžosi ne visi didieji verslai (23)

Paskambina buto, kurį nuomojuosi, savininkė. Su ja draugaujam jau turbūt penkti metai, nuomojuosi...

Anytos gestas šaltą žiemą marčiai įsiminė dešimtmečiams (30)

Mano anyta jau keleri metai, kaip išėjusi anapilin, bet, ji buvo ypatingas žmogus.

Pandemijos dienoraštis: dėl viruso Europa vilkiko vairuotojus išvydo kitomis akimis (32)

Netoli Danijos sienos yra viena puiki vietelė. Yra galimybė sunkvežimiu privažiuoti prie pat...

Dėl karantino nėščioji pateko į nepavydėtiną situaciją – ministerija atsakė, kaip skaičiuoja išmokas (21)

Rašau, nes nežinau, kur daugiau kreiptis, atsidūrus tokioje situacijoje. Karantinas nėščiąsias...

Top naujienos

Italija skelbia užfiksavusi išgijimų nuo COVID-19 paros rekordą JK per parą nuo koronaviruso mirė rekordinis žmonių skaičius – 938, Prancūzija pratęs karantiną (68)

Italijoje per pastarąją parą užfiksuotas išgijimų nuo COVID-19 rekordas – 2009 žmonių,...

ECB vadovės kreipimąsis: COVID-19 – naujos formos sukrėtimas, anksčiau naudotos taisyklės netinka (85)

Visame pasaulyje valdžios institucijos mobilizuojasi kovai su koronavirusu. COVID-19 – naujos...

Sinoptikai papasakojo, koks oras laukia per Velykas: graži bus tik viena diena (8)

Ketvirtadienį prie Lietuvos artės šaltasis atmosferos frontas. Naktį trumpą lietų jis žada kai...

Nedarbas kasdien didėja: kur buvo daugiausia galimybių įsidarbinti, dabar didžiausia tikimybė būti atleistam (208)

Įvestas karantinas neabejotinai vienaip ar kitaip paveikė Lietuvos verslą – vieni prarado...

Nustebino kainos degalinėje: kodėl kortelių naudotojams už kurą reikia mokėti brangiau? (290)

„Delfi“ sulaukė skaitytojo laiško, kuriame jis išdėstė savo pastebėjimus apie kuro kainas...

Baltarusija moka nustebinti: Bresto stadione – „virtualūs“ sirgaliai (5)

Trečiadienį vakare sužaistos Baltarusijos taurės dvejos pusfinalio rungtynės, tačiau dėmesio...

Verslininkai: pinigų ir greitų sprendimų reikia dabar, po to bus vėlu (152)

Įpusėjo ketvirta savaitė karantine, šalies verslas susiduria su ypatingais iššūkiais, o...

Veryga valstybės vadovams rekomenduoja kas savaitę tikrintis dėl COVID-19 (224)

Aukščiausi šalies vadovai turėtų būti nuolat prevenciškai tiriami, ar neužsikrėtė koronavirusu.

Pranešė, kur lankėsi užsikrėtę koronavirusu: ėjo į darbus, apsipirkinėjo parduotuvėse, lankėsi vaistinėse (58)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atliko epidemiologinį tyrimą ir išnagrinėjo, kur...

|Maža didelių žinių kaina