aA
Neseni įvykiai, kai Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė pervadinti Gedimino kalno papėdėje esančią Kazio Škirpos alėją, o miesto meras Remigijus Šimašius inicijavo naktinį UAB „Grinda“ žygį Jono Noreikos atminimo lentai nukabinti, prikaustė visuomenės dėmesį. Pastarasis mero veiksmas labiau primena ne demokratinių, o autoritarinių, netgi totalitarinių valstybių valdžios atstovų veiksmus, ir tai, be abejo, bus įvertinta rinkėjų. Nepaisant to, norėtųsi panagrinėti, kokia apskritai yra gatvių pavadinimų politika Vilniaus mieste.
Žirmūnai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jau maždaug 30 metų, kai Vilniuje gatvių pavadinimai suteikiami laisvės sąlygomis: tiek atkuriami senieji pavadinimai, tiek suteikiami naujieji. Deja, neretai tai daroma be sistemos, neįsigilinant į Vilniaus ar Lietuvos istoriją, atsainiai, nepaisant logikos reikalavimų, nesuvokiant miesto ar atskirų jo dalių išskirtinumo bei integralumo.

Pavyzdžiui, kai 1998 metais bevardei gatvei pavadinti Gedimino kalno papėdėje buvo suteiktas K. Škirpos vardas, buvo keista, kodėl labai senoje Vilniaus dalyje, kuriai yra mažiausia 700 metų, atsirado gatvė, pavadinta vardu žmogaus, gyvenusio ir veikusio 20 amžiuje (šiame straipsnyje K. Škirpos asmenybė ar veikla nebus vertinama). Kodėl toje vietoje? Ar todėl, kad K. Škirpa dalyvavo iškeliant Gedimino pilies bokšte Trispalvę 1919 metų sausio 1 dieną? Gal, bet Trispalvė mūsų vėliava yra tik 100 metų, 700 metų Lietuvos vėliava buvo kitokia, todėl norėtųsi atkreipti dėmesį, jog naujausias šios alėjos pavadinimas (Trispalvės), taip pat nėra susijęs su senąja Vilniaus ar Lietuvos istorija.

Teko girdėti, jog Vilniaus valdžia ruošiasi grandioziškai paminėti Vilniaus 700-metį (2023 m.), bet šiuo atveju elgiasi taip, lyg Vilniui ar Lietuvai būtų viso labo koks šimtas metų. Beje, galima būtų šią gatvę pavadinti Vyčio alėja, jeigu norima, jog pavadinimas būtų susijęs su valstybės simboliais. Galima užduoti ir hipotetinį klausimą: o jeigu K. Škirpos vardas būtų suteiktas gatvei, nesančiai senojoje Vilniaus dalyje, galbūt tai būtų kur kas mažiau pastebima ir nebūtų reikalaujama ją pervadinti?

Keistenybių Vilniaus gatvių pavadinimų politikoje yra pakankamai daug, todėl toliau apsiribosiu tik gimtaisiais Žirmūnais bei aplinkinėmis teritorijomis. Žirmūnuose nuo 1990 m. atkuriant senuosius gatvių pavadinimus buvo laikomasi tradicijos grąžinti ar suteikti su karyba susijusius pavadinimus. Tačiau vienai pagrindinių Vilniaus arterijų buvo suteiktas Šeimyniškių pavadinimas. Kas tos Šeimyniškės, įdomu buvo sužinoti: teigiama, jog 17 – 18 amžiuje toje vietoje buvo kunigaikščio pilies dvaro kaimas. Galbūt buvusi Šeimyniškių gyvenvietė ir nusipelno būti pažymėta Vilniaus toponimijoje, tačiau dabartinės Šeimyniškių gatvės trasa beveik sutampa su senąja Artilerijos gatve, kurios pavadinimas oficialiai egzistavo nuo 19 amžiaus, kai Žirmūnai buvo pradėti plėtoti kaip karinė teritorija. Kodėl šiai gatvei nesugrąžinus Artilerijos pavadinimo?

Toliau. Štai yra trumputė Mstislavo Dobužinskio gatvelė (tiksliau, akligatvis šiuo metu) tarp Olandų ir Tado Kosciuškos gatvių. Iki 1993 metų ji vadinosi Pervažos gatve, tokiu pavadinimu (rusų ar lenkų kalbomis) ji buvo žinoma nuo 19 amžiaus, ir, tikėtina, jog pavaidinimas puikiai atitiko esmę (pervaža, pravažiavimas iš vienos didesnės gatvės į kitą, vadinamojo Olandų transporto žiedo tada nebuvo). Tai ar nebuvo galimybės žymaus dailininko, scenografo vardą suteikti kitai gatvei, neturinčiai seno ar prasmingo pavadinimo?

Pabaigai norėtųsi aptartį atvejį, kas atsitinka, kai išprusimo ir fantazijos stoka susilieja į vieną visumą. Neseniai Žirmūnuose, šalia Tuskulėnų gatvės atsirado Piromonto gatvė. Piromonto gatvėje tėra restoranas „Marceliukės Klėtis“ bei keletas daugiabučių namų. Ši gatvė daug metų buvo bevardė, iš tikrųjų ji yra Trimitų gatvės liekana, atskirta nuo esamos Trimitų gatvės dar 20 amžiaus 8 dešimtmetyje, kai šis rajonas buvo užstatytas naujais pastatais. Kas yra Piromontas? Taip iki 20 amžiaus vidurio buvo vadinamas dabartinės Antano Juozapavičiaus gatvės, taip pat dalies Šeimyniškių gatvės rajonas. Dabartinė Piromonto gatvė nuo istorinio Piromonto yra nutolusi mažiausiai 1,5 kilometro atstumu. Akivaizdu, jog tikrasis Piromontas ir Piromonto gatvė neturi nieko bendra. Todėl Vilniaus valdžiai turiu pasiūlymą: pavadinti Piromonto gatvę Marceliukės Klėties vardu. Juokas juokais, bet Vilniuje būta praktikos gatves vadinti restoranų vardais.

Štai, pavyzdžiui, 18 - 19 amžiuje veikė restoranas „Pohulanka“, todėl tokiu vardu (Pohulanka) kurį laiką buvo vadinama dabartinė Jono Basanavičiaus gatvė. O Rasose 19 amžiuje veikė restoranas „Geležinė Trobelė“ („Żelazna Chatka“), tai mena išlikusi Geležinė gatvė.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.5714

Neteisybės mokestis: ar „antroji Lietuva“ apmokės didmiesčių gyventojų patogumus? (42)

Lietuviškos tingiosios vasaros politika, kaip visada, atostogaujančiai tyli. Net netikėtai...

Močiutės kančios paskatino netylėti: štai kaip su sunkiais ligoniais elgiamasi Lietuvoje (171)

Šiuos apmąstymus parašyti norėjau dar prieš dvejus metus, kai sirgo mano mylima močiutė....

Metė vyrą dėl emigracijoje sutikto meilužio, tačiau laimės nerado: pykau ant savęs, kad taip atsitiko (76)

Esu dviejų, nuostabių vaikų mama, kuri susilaukė vaikų iš meilės su savo tautybės žmogumi....

Pasidalino 10 patarimų ir taisyklių atvykstantiems gyventi į Kauną (79)

Dėl geriausių Lietuvos universitetų koncentracijos Kauno mieste, neretai jam klijuojama...

Konfliktas Klaipėdos senamiestyje atvėrė miesto žaizdą: tai yra jo žlugdymas (32)

Klaipėdoje pasistačiusi mašiną, vietoje, kurioje statau 10 metų, buvau išvyta neaiškaus,...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Apie įtakingiausius verslininkus ir ekonomistus – pokalbis su Arvydu Avuliu, Nerijumi Mačiuliu ir Robertu Dargiu vyksta apklausa (9)

DELFI šiandien paskelbė 2019 metų Lietuvos įtakingiausiųjų verslininkų ir ekonomistų...

Skandalų purtomų Žiežmarių gyventojai išplatino viešą laišką: vis dėlto šie žmonės yra ne tokie kaip mes (189)

Po sprendimo į naujus namus Žiežmariuose perkelti 10 protinę negalią turinčių asmenų...

Po žoliapjove patekusio mažylio šeimai – dvigubas sukrėtimas: sūnelį sužalojo duktė, tuo susidomėjo tarnybos

Savaitgalį žaidžiančiam kieme berniukui žoliapjove kojos pirštus nupjovė mažametė sesutė....

Beveik 2 prom. pripūtęs garsusis kelių erelis Tumėnas: yra kaip yra (9)

Dėl Vilniuje sukeltos baisios avarijos, kai skriedamas dideliu greičiu taranavo policijos...

Pradėjus aiškintis, kaip prie Matijošaičio įmonės sklypų ežeras virto sausuma, savivaldybė patyrė tikrą nesėkmių ruožą (338)

DELFI paskelbus publikaciją apie galimai nukasinėtą Lampėdžio ežero pakrantę šalia Kauno mero...

Skvernelis išsižada plano grąžinti senąją ilgųjų savaitgalių tvarką (29)

Seimui lapkričio 2-ąją – Vėlines paskelbus nedarbo diena , premjeras Saulius Skvernelis...

Automobilių mokestis daugeliui bus siurprizas: kiek turės mokėti, sužinos tik paskutinę minutę (365)

Planuojamas taršos mokestis kelia karštas diskusijas. Nors šį mokestį turėtų mokėti daugelis,...

Sandoris milžinas baigtas: Lietuvos skelbimų portalai parduoti už šimtamilijoninę sumą (25)

Skelbimų svetainės „ Autoplius.lt “, „Aruodas.lt“ ir „Skelbiu.lt“ turi naują savininką...

Dvyliktuką Pietų Korėjoje pasirinksiantis Adomaitis ėmė taikyti bausmes dėl klaidų (44)

Lietuvos krepšinio rinktinė trečiadienio vakarą išvyksta į paskutinį kontrolinį turnyrą...

Po „valstiečio“ skundo dėl Verygos – etikos sargų sprendimas (3)

Seimo nario Algimanto Kirkučio sprendimą dalyvauti ligoninės vadovo konkurse iš anksto komentavęs...