aA
Neseni įvykiai, kai Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė pervadinti Gedimino kalno papėdėje esančią Kazio Škirpos alėją, o miesto meras Remigijus Šimašius inicijavo naktinį UAB „Grinda“ žygį Jono Noreikos atminimo lentai nukabinti, prikaustė visuomenės dėmesį. Pastarasis mero veiksmas labiau primena ne demokratinių, o autoritarinių, netgi totalitarinių valstybių valdžios atstovų veiksmus, ir tai, be abejo, bus įvertinta rinkėjų. Nepaisant to, norėtųsi panagrinėti, kokia apskritai yra gatvių pavadinimų politika Vilniaus mieste.
Žirmūnai
Žirmūnai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jau maždaug 30 metų, kai Vilniuje gatvių pavadinimai suteikiami laisvės sąlygomis: tiek atkuriami senieji pavadinimai, tiek suteikiami naujieji. Deja, neretai tai daroma be sistemos, neįsigilinant į Vilniaus ar Lietuvos istoriją, atsainiai, nepaisant logikos reikalavimų, nesuvokiant miesto ar atskirų jo dalių išskirtinumo bei integralumo.

Pavyzdžiui, kai 1998 metais bevardei gatvei pavadinti Gedimino kalno papėdėje buvo suteiktas K. Škirpos vardas, buvo keista, kodėl labai senoje Vilniaus dalyje, kuriai yra mažiausia 700 metų, atsirado gatvė, pavadinta vardu žmogaus, gyvenusio ir veikusio 20 amžiuje (šiame straipsnyje K. Škirpos asmenybė ar veikla nebus vertinama). Kodėl toje vietoje? Ar todėl, kad K. Škirpa dalyvavo iškeliant Gedimino pilies bokšte Trispalvę 1919 metų sausio 1 dieną? Gal, bet Trispalvė mūsų vėliava yra tik 100 metų, 700 metų Lietuvos vėliava buvo kitokia, todėl norėtųsi atkreipti dėmesį, jog naujausias šios alėjos pavadinimas (Trispalvės), taip pat nėra susijęs su senąja Vilniaus ar Lietuvos istorija.

Teko girdėti, jog Vilniaus valdžia ruošiasi grandioziškai paminėti Vilniaus 700-metį (2023 m.), bet šiuo atveju elgiasi taip, lyg Vilniui ar Lietuvai būtų viso labo koks šimtas metų. Beje, galima būtų šią gatvę pavadinti Vyčio alėja, jeigu norima, jog pavadinimas būtų susijęs su valstybės simboliais. Galima užduoti ir hipotetinį klausimą: o jeigu K. Škirpos vardas būtų suteiktas gatvei, nesančiai senojoje Vilniaus dalyje, galbūt tai būtų kur kas mažiau pastebima ir nebūtų reikalaujama ją pervadinti?

Keistenybių Vilniaus gatvių pavadinimų politikoje yra pakankamai daug, todėl toliau apsiribosiu tik gimtaisiais Žirmūnais bei aplinkinėmis teritorijomis. Žirmūnuose nuo 1990 m. atkuriant senuosius gatvių pavadinimus buvo laikomasi tradicijos grąžinti ar suteikti su karyba susijusius pavadinimus. Tačiau vienai pagrindinių Vilniaus arterijų buvo suteiktas Šeimyniškių pavadinimas. Kas tos Šeimyniškės, įdomu buvo sužinoti: teigiama, jog 17 – 18 amžiuje toje vietoje buvo kunigaikščio pilies dvaro kaimas. Galbūt buvusi Šeimyniškių gyvenvietė ir nusipelno būti pažymėta Vilniaus toponimijoje, tačiau dabartinės Šeimyniškių gatvės trasa beveik sutampa su senąja Artilerijos gatve, kurios pavadinimas oficialiai egzistavo nuo 19 amžiaus, kai Žirmūnai buvo pradėti plėtoti kaip karinė teritorija. Kodėl šiai gatvei nesugrąžinus Artilerijos pavadinimo?

Toliau. Štai yra trumputė Mstislavo Dobužinskio gatvelė (tiksliau, akligatvis šiuo metu) tarp Olandų ir Tado Kosciuškos gatvių. Iki 1993 metų ji vadinosi Pervažos gatve, tokiu pavadinimu (rusų ar lenkų kalbomis) ji buvo žinoma nuo 19 amžiaus, ir, tikėtina, jog pavaidinimas puikiai atitiko esmę (pervaža, pravažiavimas iš vienos didesnės gatvės į kitą, vadinamojo Olandų transporto žiedo tada nebuvo). Tai ar nebuvo galimybės žymaus dailininko, scenografo vardą suteikti kitai gatvei, neturinčiai seno ar prasmingo pavadinimo?

Pabaigai norėtųsi aptartį atvejį, kas atsitinka, kai išprusimo ir fantazijos stoka susilieja į vieną visumą. Neseniai Žirmūnuose, šalia Tuskulėnų gatvės atsirado Piromonto gatvė. Piromonto gatvėje tėra restoranas „Marceliukės Klėtis“ bei keletas daugiabučių namų. Ši gatvė daug metų buvo bevardė, iš tikrųjų ji yra Trimitų gatvės liekana, atskirta nuo esamos Trimitų gatvės dar 20 amžiaus 8 dešimtmetyje, kai šis rajonas buvo užstatytas naujais pastatais. Kas yra Piromontas? Taip iki 20 amžiaus vidurio buvo vadinamas dabartinės Antano Juozapavičiaus gatvės, taip pat dalies Šeimyniškių gatvės rajonas. Dabartinė Piromonto gatvė nuo istorinio Piromonto yra nutolusi mažiausiai 1,5 kilometro atstumu. Akivaizdu, jog tikrasis Piromontas ir Piromonto gatvė neturi nieko bendra. Todėl Vilniaus valdžiai turiu pasiūlymą: pavadinti Piromonto gatvę Marceliukės Klėties vardu. Juokas juokais, bet Vilniuje būta praktikos gatves vadinti restoranų vardais.

Štai, pavyzdžiui, 18 - 19 amžiuje veikė restoranas „Pohulanka“, todėl tokiu vardu (Pohulanka) kurį laiką buvo vadinama dabartinė Jono Basanavičiaus gatvė. O Rasose 19 amžiuje veikė restoranas „Geležinė Trobelė“ („Żelazna Chatka“), tai mena išlikusi Geležinė gatvė.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.5714

Stebiu šios šeimos neištikimybės dramą ir galiu pasakyti, kuri – žmona ar meilužė – aukojasi labiau

Rašau čia, nes negaliu į akis pasakyti – turiu apsimesti, kad nieko nežinau apie jūsų šeimos...

Darbdaviai neturėtų piktintis darbus dažnai keičiančiu jaunimu: tam yra logiškas paaiškinimas (41)

Perskaičiau straipsnį apie diskriminuojamą jaunimą ir pasibaisėjau darbdaviais.

Palaidoti meilės laiškai: sanatorijoje sutikta meilė buvo slepiama iki kapo (13)

2003 spalio 18 d. Edmundas akimis godžiai rijo smulkia rašysena prirašytus lapus. Iš jų dvelkė...

Neturėjęs kaukės vilnietis papasakojo, kokius kryžiaus kelius teko nueiti norint numalšinti troškulį (61)

Kad kaukių vėl reikės buvo daugmaž aišku prieš savaitę. Prieš darbą dar trečiadienį nuėjau...

Vyras siūlo atsigręžti į kitas šalis: juk nuolatinės pašalpos – normalus pagalbos gyventojams būdas (104)

Neseniai parašiau straipsnį apie išmokas „ Vyras siūlo pratęsti išmokų skyrimą iki pat...

Top naujienos

91-erių Petrutės legendinis grybukų ir voveraičių receptas: juos pirko ir valgė visa Akmenė (14)

Ar pamenate tokias senovines ketaus keptuves , kuriose vaikystėje mamos kepdavo grybukus ,...

Šalia Beiruto uosto driokstelėjo galingas sprogimas: sužeista dešimtys žmonių papildyta (51)

Du galingi sprogimai, antradienį driokstelėję Libano sostinėje Beirute, sužeidė dešimtis...

Gali jį mylėti, gali jo nekęsti, bet Elonui Muskui sekasi tiesiog įspūdingai (1)

Nesvarbu, ar jis jums kelia simpatiją, ar antipatiją: šie metai Elonui Muskui yra fantastiški.

Lietuvius vilioja investavimo į NT naujovė, tačiau ekspertai ragina būti budriems: nepamirškite didelės rizikos (32)

Dėl finansinių iššūkių, patirtų koronaviruso pandemijai apėmus visą pasaulį, gauti paskolą...

„Barcos“ talentus pažinti norintis Šaras sugrąžino Pešičiaus nutrauktą tradiciją (9)

Buvusio Kauno „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio Šarūno Jasikevičiaus darbai naujame klube...

Šių profesijų atstovai Lietuvoje uždirba mažiausiai: darbuotoja įvardijo dažną darbdavių gudrybę (98)

Kalbant apie ateities architektų, skrydžių oparatorių ir plastikos chirurgų kas mėnesį...

Neįtikėtini filmo „Kaligula“ užkulisiai: prodiuseris juostą pavertė pornografine režisieriui to nežinant, viena aktorių rasta negyva (4)

Filmą „ Kaligula “, kuriame vaidino garsūs aktoriai Malcolmas McDowellas, Peteris O’Toole ir...

Transliacija / Aš ikona. Kokius vyrus myli moterys? (21)

Apie kokius princus svajojame nuo vaikystės prisiklausiusios pasakų, kurios visos baigiasi laimingai...

Stebiu šios šeimos neištikimybės dramą ir galiu pasakyti, kuri – žmona ar meilužė – aukojasi labiau

Rašau čia, nes negaliu į akis pasakyti – turiu apsimesti, kad nieko nežinau apie jūsų šeimos...

|Maža didelių žinių kaina