aA
Neseni įvykiai, kai Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė pervadinti Gedimino kalno papėdėje esančią Kazio Škirpos alėją, o miesto meras Remigijus Šimašius inicijavo naktinį UAB „Grinda“ žygį Jono Noreikos atminimo lentai nukabinti, prikaustė visuomenės dėmesį. Pastarasis mero veiksmas labiau primena ne demokratinių, o autoritarinių, netgi totalitarinių valstybių valdžios atstovų veiksmus, ir tai, be abejo, bus įvertinta rinkėjų. Nepaisant to, norėtųsi panagrinėti, kokia apskritai yra gatvių pavadinimų politika Vilniaus mieste.
Žirmūnai
Žirmūnai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jau maždaug 30 metų, kai Vilniuje gatvių pavadinimai suteikiami laisvės sąlygomis: tiek atkuriami senieji pavadinimai, tiek suteikiami naujieji. Deja, neretai tai daroma be sistemos, neįsigilinant į Vilniaus ar Lietuvos istoriją, atsainiai, nepaisant logikos reikalavimų, nesuvokiant miesto ar atskirų jo dalių išskirtinumo bei integralumo.

Pavyzdžiui, kai 1998 metais bevardei gatvei pavadinti Gedimino kalno papėdėje buvo suteiktas K. Škirpos vardas, buvo keista, kodėl labai senoje Vilniaus dalyje, kuriai yra mažiausia 700 metų, atsirado gatvė, pavadinta vardu žmogaus, gyvenusio ir veikusio 20 amžiuje (šiame straipsnyje K. Škirpos asmenybė ar veikla nebus vertinama). Kodėl toje vietoje? Ar todėl, kad K. Škirpa dalyvavo iškeliant Gedimino pilies bokšte Trispalvę 1919 metų sausio 1 dieną? Gal, bet Trispalvė mūsų vėliava yra tik 100 metų, 700 metų Lietuvos vėliava buvo kitokia, todėl norėtųsi atkreipti dėmesį, jog naujausias šios alėjos pavadinimas (Trispalvės), taip pat nėra susijęs su senąja Vilniaus ar Lietuvos istorija.

Teko girdėti, jog Vilniaus valdžia ruošiasi grandioziškai paminėti Vilniaus 700-metį (2023 m.), bet šiuo atveju elgiasi taip, lyg Vilniui ar Lietuvai būtų viso labo koks šimtas metų. Beje, galima būtų šią gatvę pavadinti Vyčio alėja, jeigu norima, jog pavadinimas būtų susijęs su valstybės simboliais. Galima užduoti ir hipotetinį klausimą: o jeigu K. Škirpos vardas būtų suteiktas gatvei, nesančiai senojoje Vilniaus dalyje, galbūt tai būtų kur kas mažiau pastebima ir nebūtų reikalaujama ją pervadinti?

Keistenybių Vilniaus gatvių pavadinimų politikoje yra pakankamai daug, todėl toliau apsiribosiu tik gimtaisiais Žirmūnais bei aplinkinėmis teritorijomis. Žirmūnuose nuo 1990 m. atkuriant senuosius gatvių pavadinimus buvo laikomasi tradicijos grąžinti ar suteikti su karyba susijusius pavadinimus. Tačiau vienai pagrindinių Vilniaus arterijų buvo suteiktas Šeimyniškių pavadinimas. Kas tos Šeimyniškės, įdomu buvo sužinoti: teigiama, jog 17 – 18 amžiuje toje vietoje buvo kunigaikščio pilies dvaro kaimas. Galbūt buvusi Šeimyniškių gyvenvietė ir nusipelno būti pažymėta Vilniaus toponimijoje, tačiau dabartinės Šeimyniškių gatvės trasa beveik sutampa su senąja Artilerijos gatve, kurios pavadinimas oficialiai egzistavo nuo 19 amžiaus, kai Žirmūnai buvo pradėti plėtoti kaip karinė teritorija. Kodėl šiai gatvei nesugrąžinus Artilerijos pavadinimo?

Toliau. Štai yra trumputė Mstislavo Dobužinskio gatvelė (tiksliau, akligatvis šiuo metu) tarp Olandų ir Tado Kosciuškos gatvių. Iki 1993 metų ji vadinosi Pervažos gatve, tokiu pavadinimu (rusų ar lenkų kalbomis) ji buvo žinoma nuo 19 amžiaus, ir, tikėtina, jog pavaidinimas puikiai atitiko esmę (pervaža, pravažiavimas iš vienos didesnės gatvės į kitą, vadinamojo Olandų transporto žiedo tada nebuvo). Tai ar nebuvo galimybės žymaus dailininko, scenografo vardą suteikti kitai gatvei, neturinčiai seno ar prasmingo pavadinimo?

Pabaigai norėtųsi aptartį atvejį, kas atsitinka, kai išprusimo ir fantazijos stoka susilieja į vieną visumą. Neseniai Žirmūnuose, šalia Tuskulėnų gatvės atsirado Piromonto gatvė. Piromonto gatvėje tėra restoranas „Marceliukės Klėtis“ bei keletas daugiabučių namų. Ši gatvė daug metų buvo bevardė, iš tikrųjų ji yra Trimitų gatvės liekana, atskirta nuo esamos Trimitų gatvės dar 20 amžiaus 8 dešimtmetyje, kai šis rajonas buvo užstatytas naujais pastatais. Kas yra Piromontas? Taip iki 20 amžiaus vidurio buvo vadinamas dabartinės Antano Juozapavičiaus gatvės, taip pat dalies Šeimyniškių gatvės rajonas. Dabartinė Piromonto gatvė nuo istorinio Piromonto yra nutolusi mažiausiai 1,5 kilometro atstumu. Akivaizdu, jog tikrasis Piromontas ir Piromonto gatvė neturi nieko bendra. Todėl Vilniaus valdžiai turiu pasiūlymą: pavadinti Piromonto gatvę Marceliukės Klėties vardu. Juokas juokais, bet Vilniuje būta praktikos gatves vadinti restoranų vardais.

Štai, pavyzdžiui, 18 - 19 amžiuje veikė restoranas „Pohulanka“, todėl tokiu vardu (Pohulanka) kurį laiką buvo vadinama dabartinė Jono Basanavičiaus gatvė. O Rasose 19 amžiuje veikė restoranas „Geležinė Trobelė“ („Żelazna Chatka“), tai mena išlikusi Geležinė gatvė.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.5714

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (178)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Moteris apsilankė Nidos nudistų pliaže – įsijungus „dzin“ režimui pajuto kai ką naujo (133)

Ne naujiena tai, bet pagalvojau, kad reikėtų pasidalinti, gal kam bus naudinga. Buvau aš šią...

Viešuoju transportu pavažiavęs konstatavo: sovietinių laikų nesiilgiu, bet vienas dalykas buvo geriau (81)

Akcenduodami darnaus judumo ir tvarumo idėjas, visi miestai kviečia dažniau naudotis viešuoju...

Persikraustė gyventi į mylimo vyro miestą ir dabar lieja ašaras: po šito viskas pakibo ant plauko (29)

Atvejis, kai moteris seka paskui mylimą vyrą gyventi į kitą miestą, ne toks ir retas. Bent jau...

Lietuvio nuotykiai Europoje: „fanaras“ po akim išgąsdino aplinkinius – vieni šokinėjo aplink, kiti net kvietė į vaišes (7)

Viskam savas laikas. Laikas atostogauti, skiepytis, švęsti, dirbti ir net į akį gauti. Nutaikiau...

Top naujienos

ES ambasadorius: panašu, kad skrydžiai iš Irako į Minską kuriam laikui atšaukiami papildyta 22.23 val. (370)

Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Irake Martinas Huthas sako, kad skrydžiai iš šios šalies į...

Kauniečiai už 6 tūkst. eurų įsigijo ir įsirengė automobilinį namelį: derinant darbą ir keliones galima net ir sutaupyti (25)

Gabija Cvilikaitė ir Tomas Bikuličius – labai aktyvi ir vietoje nenustygstanti pora, kuriai...

Lašas: dar vienas karantinas – ir galėsime dėti kryžių ant Vyriausybės (881)

Naujų atvejų skaičiams kylant, šalies savivaldybėms vis raudonuojant ir po truputį artėjant...

Lietuviškų Tokijo rezultatų fone pateikė dar niūresnę prognozę: labai tikiuosi, kad būsiu neteisus specialiai Delfi iš Tokijo (74)

„Viskas labai gerai, bet nenormaliai“, – taip skambėtų Lietuvos olimpinės rinktinės...

Miglė Rakauskaitė | D+

Vokiečiai patys sukūrė monstrą, kuris juos pribaigė: po cheminio ginklo atakos juos pasitiko „numirėlių armija“

Kruvinas mūšis, nuodingosios dujos, numirėliais virtę kariai ir pūliuojančios žaizdos – visa...

Lukašenkos režimas nesustoja: tariasi dėl paprastesnių kelionių iš Pakistano, Afrikos valstybių (1191)

Aliaksandro Lukašenkos režimas tariasi dėl vizų liberalizavimo su Pakistanu, derasi dėl naujų...

„Dzūkų jūra“ vadinamas ežeras nuo poilsiautojų antplūdžio ginasi versdamas juos kasytis (20)

„Dzūkų jūra“ pravardžiuojamas Dusios ežeras šią savaitę svečius pasitinka pašiaušęs...

Po kritikuojamų valdžios sprendimų kreipėsi į Dalią Grybauskaitę: šitai jums pasakyti nori daugelis (325)

Kai šalyje kyla neramumai ne tik dėl pandemijos, bet ir dėl situacijos, kuri vyksta šalies...

Kovido skaičiai auga: Veryga parašė tris patarimus valdžiai (205)

Augant susirgusiųjų koronavirusu ( COVID-19 ) skaičiams, buvęs sveikatos apsaugos ministras,...

JAV miestas paslaugų neskiepytiems nuo COVID-19 jau nebeteikia (37)

Kol JAV prezidentas Joe Bidenas ir kiti politiniai lyderiai rungtyniauja vakcinacijos varžybose,...