aA
Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme, kuriuos jis viešai neseniai išdėstė DELFI Nuomonių ringo rubrikoje: Kęstutis Masiulis. Dvigubos pilietybės nebus, nes LIETUVA = PILĖNAI. Tikiuosi ši rašliava nebus tik mano viešas disputas, reaguojant į Kęstučio Masiulio išsakytas mintis, o virs į viešą diskursą, kurį jau metas seniai pradėti...
© DELFI / Domantas Pipas

Visų pirma, noriu pareikšti didelį pritarimą LR Prezidentės veto, kuriuo buvo norima palengvinti plebiscito sąlygas, su visais šį sprendimą pagrindžiančiais argumentais. Visiems sąlygos turi būti vienodos. Jei jau prieš gerą ketvirtį amžiaus nusprendėme kokią Konstituciją norime turėti ir ja vadovaujantis priimti sprendimus valstybiniu lygiu, tai ją ir vadovaukimės, gerbiami seimūnai, neišradinėdami apėjimų ar kitokių jos interpretacijų, tuo tik parodydami, kad yra įstatymas ir yra jo apėjimas. Juk tokių palengvinimų nebuvo referendumo dėl stojimo į ES ar sprendžiant klausimą dėl atominės energetikos ir t.t. metu. Tuomet tauta apsisprendė ir tegu dabar tai padaro, kaip Konstitucija liepia.

Antra, pritariu ir LR Seimo nario įvairiems prieš ir dvigubos pilietybės įgijimo atžvilgiu, tačiau atsigręžkime į problemos esmę: kiek visuomenėje buvo ar yra viešai svarstomas klausimas dėl dvigubos pilietybės įgijimo galimybės? Atsakymas – beveik nė kiek, o tai ir yra visuomenės „tamsumo“ priežastis. Ne pykčio, ne užsispyrimo ar krikščioniškumo lygio, o elementaraus žinių trūkumo.

Pasaulio lietuvių bendruomenė bijo, kad plebiscitas neįvyks. Ką tai pasako apie pačią bendruomenę? Ji bijo ne tautos atsakymo, o kad tauta neatsilieps į jos šauksmą, nors referendumo tikslas pačiai bendruomenei yra kitas – piliečiai turi pasisakyti „už“ dvigubos pilietybės galimybę.

Mane asmeniškai stebina Pasaulio lietuvių bendruomenės taktika siekiant tikslo – nuolatos susitinka su Seimo nariais, tam, berods, net Seime darbo grupė nuolatinė sudaryta, vyksta Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimas ir t.t., bet reikalai pajudėjo tik tiek, kad grįžo į pirminį tašką: norint įteisinti dvigubą pilietybę – reikalingas referendumas. Taigi, politikai tik uždegė „žalią šviesą“ šiam reikalui, net norėjo palengvinti plebiscito sąlygas. Tai viskas – ką šiandien dienai pasiekė Pasaulio lietuvių atstovai, nors pats klausimas ir jo svarstymas valstybiniu lygiu vyksta daugiau nei vieną dešimtmetį.

Esminis klausimas slypi kitur: o kiek pasaulio lietuviai kalbasi ne su seimūnais, o su vietiniais, lokaliais lietuviais siekiant įteisinti dvigubą pilietybę? Atsakymas toks pats: situacija artima nuliui. Nors tūlas ne tik pasaulio, bet ir vietos Lietuvos pilietis supranta – jei tauta supras dvigubos pilietybės naudą – ji ne tik mobilizuosis ir ateis į referendumą, bet ir visomis penkiomis pasisakys „už“. Kur vieši disputai, tiek akademinėje aplinkoje, tiek viešojoje erdvėje, diskusijos, forumai, galų gale reklaminė kampanija siekiant „už“ ar „prieš“, kaip, kad buvo Didžiojoje Britanijoje Brexit situacijoje? Nėra. Manot gal dar per anksti? Nemanau. Visuomenės požiūris ir vieša opinija formuojasi sudėtingai ir inertiškai, tam reikia laiko ir pastangų, o jei šių pastangų nebus, nes vieniems bus nepatogu, kitiems perteklinė ar dviprasmiška veikla, dar kitiems visos pastangos – jau iš anksto pasmerktos, kol galų gale dėl to nebus pajudinamas nė pirštas. Tai referendumo rezultatas jau šiandien bus aiškus.

Valdžios vyrai ir moterys, Pasaulio lietuviai – išeikite iš tarpusavio flirto zonos ir atsisukite veidu į tautą – kalbėkitės, diskutuokite, galų gale agituokite, tam, kad tauta suprastų, atsikratytų turimų ar nesamų stereotipų, įsitikinimų apie dvigubos pilietybės naudą ar žalą, o piliečiai tegu metą burtą ir apsisprendžia. O juk pilietis per se balsavimo dalyje ir yra svarbiausias, todėl šioje vietoje ir pradingsta visi praktiniai jo statuso išskaičiavimai, gerbiamas Seimo narį Kęstuti Masiuli, piliečiui neužtenka būti bandos dalimi, tačiau jais tampama per argumentuotos nuomonės, pozicijos reiškimu ne tik parapijinių reikalų klausimais, bet ir dėl esminių, kertinių, kamieninių tautai, kaip tokiai. Šioje vietoje ES pilietybės neužtenka, čia reikia būti tautos dalimi, nes ne „Žalgiriu“ reikia matuoti pilietiškumą, o viešu suvokimu apie valstybės reikalus. Galų gale, jei ne piliečiai, tai ir Jūs, Seimo narį, nebūtumėt Seime. Nenuvertinkite piliečio nesvarbu ar jis yra ar galimai bus vienos ir kitos šalies pilietis – jis yra pilietis, kuriam rūpi valstybė ir jos reikalai, o koks jisai priklauso nuo manęs,

Jūsų ir kitų Lietuvos pilietybę turinčių ir jos naudą suvokiančių, tad kurkime pilietinę visuomenę, brandinkime ją, o ne postringaukime apie piliečių tamsumą ar pačių jų savivokos menkumą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Draugės palaikymą juto net ir po mirties – skeptikų kalbos neįdomios (24)

Tas buvo seniai, bet pamenu iki šiol. Manau, kad artimi žmonės nepalieka mūsų, stebi iš...

Ieškojo darbo valstybės tarnyboje – kilo daug nepatogių klausimų (73)

Galvojau, kad Lietuvoje nėra žodžio laisvės, bet ji tikrai yra. Mano straipsnis gavo tam tikrą...

Benamės katės Dzūkijos gyventojai tapo galvos skausmu: kur besikreipi, grįžti į pradinį tašką (5)

Mūsų kaime, kuris yra Dzūkijoje , tarp miškų, prieš trejus metus kažkas atvežė ir išmetė...

Latvija švenčia šimtmetį – kiek tai svarbu Lietuvai (8)

Lapkričio 18-ą Nepriklausomybės šimtmečio renginiai vyks visoje Latvijoje. Išskirtinis...

Atsiliepkite! Negali pamiršti „Senukuose“ sutiktos merginos (186)

Esu Rokas ir trečiadienį sutikau moterį , kuri pirko daug lipnios juostos ir keletą popieriaus...

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (139)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (121)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...

Žaidėjus išteisinęs ir sirgaliams dėkojęs Jankauskas: tai jau kelia neviltį specialiai iš Ploješčio (58)

Ploješčio miesto tuščios stadiono tribūnos nesukliudė antrąkart rumunams įveikti Lietuvos,...

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (19)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Lori Anne Allison - vienintelė moteris, sugebėjusi nutempti Johnny Deppą prie altoriaus: kas ji ir kodėl apie ją nekalbama? (1)

Gerokai anksčiau, nei suvaidino kapitoną Sparrow ar policininką Tomą Hansoną, Johnny‘is Deppas...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (590)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (341)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (71)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...