Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme, kuriuos jis viešai neseniai išdėstė DELFI Nuomonių ringo rubrikoje: Kęstutis Masiulis. Dvigubos pilietybės nebus, nes LIETUVA = PILĖNAI. Tikiuosi ši rašliava nebus tik mano viešas disputas, reaguojant į Kęstučio Masiulio išsakytas mintis, o virs į viešą diskursą, kurį jau metas seniai pradėti...
© DELFI / Domantas Pipas

Visų pirma, noriu pareikšti didelį pritarimą LR Prezidentės veto, kuriuo buvo norima palengvinti plebiscito sąlygas, su visais šį sprendimą pagrindžiančiais argumentais. Visiems sąlygos turi būti vienodos. Jei jau prieš gerą ketvirtį amžiaus nusprendėme kokią Konstituciją norime turėti ir ja vadovaujantis priimti sprendimus valstybiniu lygiu, tai ją ir vadovaukimės, gerbiami seimūnai, neišradinėdami apėjimų ar kitokių jos interpretacijų, tuo tik parodydami, kad yra įstatymas ir yra jo apėjimas. Juk tokių palengvinimų nebuvo referendumo dėl stojimo į ES ar sprendžiant klausimą dėl atominės energetikos ir t.t. metu. Tuomet tauta apsisprendė ir tegu dabar tai padaro, kaip Konstitucija liepia.

Antra, pritariu ir LR Seimo nario įvairiems prieš ir dvigubos pilietybės įgijimo atžvilgiu, tačiau atsigręžkime į problemos esmę: kiek visuomenėje buvo ar yra viešai svarstomas klausimas dėl dvigubos pilietybės įgijimo galimybės? Atsakymas – beveik nė kiek, o tai ir yra visuomenės „tamsumo“ priežastis. Ne pykčio, ne užsispyrimo ar krikščioniškumo lygio, o elementaraus žinių trūkumo.

Pasaulio lietuvių bendruomenė bijo, kad plebiscitas neįvyks. Ką tai pasako apie pačią bendruomenę? Ji bijo ne tautos atsakymo, o kad tauta neatsilieps į jos šauksmą, nors referendumo tikslas pačiai bendruomenei yra kitas – piliečiai turi pasisakyti „už“ dvigubos pilietybės galimybę.

Mane asmeniškai stebina Pasaulio lietuvių bendruomenės taktika siekiant tikslo – nuolatos susitinka su Seimo nariais, tam, berods, net Seime darbo grupė nuolatinė sudaryta, vyksta Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimas ir t.t., bet reikalai pajudėjo tik tiek, kad grįžo į pirminį tašką: norint įteisinti dvigubą pilietybę – reikalingas referendumas. Taigi, politikai tik uždegė „žalią šviesą“ šiam reikalui, net norėjo palengvinti plebiscito sąlygas. Tai viskas – ką šiandien dienai pasiekė Pasaulio lietuvių atstovai, nors pats klausimas ir jo svarstymas valstybiniu lygiu vyksta daugiau nei vieną dešimtmetį.

Esminis klausimas slypi kitur: o kiek pasaulio lietuviai kalbasi ne su seimūnais, o su vietiniais, lokaliais lietuviais siekiant įteisinti dvigubą pilietybę? Atsakymas toks pats: situacija artima nuliui. Nors tūlas ne tik pasaulio, bet ir vietos Lietuvos pilietis supranta – jei tauta supras dvigubos pilietybės naudą – ji ne tik mobilizuosis ir ateis į referendumą, bet ir visomis penkiomis pasisakys „už“. Kur vieši disputai, tiek akademinėje aplinkoje, tiek viešojoje erdvėje, diskusijos, forumai, galų gale reklaminė kampanija siekiant „už“ ar „prieš“, kaip, kad buvo Didžiojoje Britanijoje Brexit situacijoje? Nėra. Manot gal dar per anksti? Nemanau. Visuomenės požiūris ir vieša opinija formuojasi sudėtingai ir inertiškai, tam reikia laiko ir pastangų, o jei šių pastangų nebus, nes vieniems bus nepatogu, kitiems perteklinė ar dviprasmiška veikla, dar kitiems visos pastangos – jau iš anksto pasmerktos, kol galų gale dėl to nebus pajudinamas nė pirštas. Tai referendumo rezultatas jau šiandien bus aiškus.

Valdžios vyrai ir moterys, Pasaulio lietuviai – išeikite iš tarpusavio flirto zonos ir atsisukite veidu į tautą – kalbėkitės, diskutuokite, galų gale agituokite, tam, kad tauta suprastų, atsikratytų turimų ar nesamų stereotipų, įsitikinimų apie dvigubos pilietybės naudą ar žalą, o piliečiai tegu metą burtą ir apsisprendžia. O juk pilietis per se balsavimo dalyje ir yra svarbiausias, todėl šioje vietoje ir pradingsta visi praktiniai jo statuso išskaičiavimai, gerbiamas Seimo narį Kęstuti Masiuli, piliečiui neužtenka būti bandos dalimi, tačiau jais tampama per argumentuotos nuomonės, pozicijos reiškimu ne tik parapijinių reikalų klausimais, bet ir dėl esminių, kertinių, kamieninių tautai, kaip tokiai. Šioje vietoje ES pilietybės neužtenka, čia reikia būti tautos dalimi, nes ne „Žalgiriu“ reikia matuoti pilietiškumą, o viešu suvokimu apie valstybės reikalus. Galų gale, jei ne piliečiai, tai ir Jūs, Seimo narį, nebūtumėt Seime. Nenuvertinkite piliečio nesvarbu ar jis yra ar galimai bus vienos ir kitos šalies pilietis – jis yra pilietis, kuriam rūpi valstybė ir jos reikalai, o koks jisai priklauso nuo manęs,

Jūsų ir kitų Lietuvos pilietybę turinčių ir jos naudą suvokiančių, tad kurkime pilietinę visuomenę, brandinkime ją, o ne postringaukime apie piliečių tamsumą ar pačių jų savivokos menkumą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Emigranto atostogos Lietuvoje: turėjo būti pati nuobodžiausia savaitė, bet išskrendant spaudė širdį (54)

Ne dėl neblaivių lietuvių krečiamų cirkų oro uostose ir lėktuvuose, bet skrydis namo į...

Įspūdžiai po atostogų Lenkijoje: Lietuvai yra ko pasimokyti iš kaimynų, ten net girtuokliai padorūs (86)

Kelionė į Gdanską iš Klaipėdos, deja, tik aplinkui. Mus ji vedė pro Vilnių. Norėjosi...

Naktį namo važiavusi mergina patyrė siaubą: jis mane persekiojo lyg pamišęs (73)

DELFI skaitytoja pasidalijo labai ją išgąsdinusiu įvykiu, kai vidurį nakties automobiliu...

Idėja Lietuvai – visus veltėdžius siųsti į kariuomenę (31)

Kai išgirdau, kad grąžinami šauktiniai, pasipiktinau, ir piktinausi ilgai. Atrodė nesąmonė –...

Nelaimės Marijampolėje sukrėsta mergina: nesmerkime kaltojo (317)

Tikriausiai visi girdėjome dabar taip aptarinėjamą įvykį, nutikusį Marijampolėje . Aš...

Top naujienos

Vilniuje šimtai šeimų liko apgautos: vietos vaikams išdalintos neegzistuojančiuose darželiuose (115)

Dar kovą Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad jau rugsėjį duris atvers net 6 moduliniai...

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai (296)

Daugelio ne maisto prekių kainos Lietuvoje yra didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Karbauskis įtaria, kad Grybauskaitė turėjo planą jį pakeisti: žinau, kas buvo daroma (143)

Valstiečių – žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis įtaria, kad rinkimus laimėjus jo partijai...

Neįvertinta Balkanų šalis, kurioje nėra turistų: paplūdimiai nuostabūs, o kainos juokingos (5)

Atsidūręs Albanijoje pasijunti tarsi patekęs ne į kitą šalį, o į kitą žemyną. Didingi...

Vasara baigtis neketina: po trumpos pertraukos vėl grįš +28 (11)

Šeštadienį sulauksime labai šiltų orų, bet popiet aplankysiančios liūtys atneš atvėsimą,...

17-metis australas įsilaužė į „Apple“ kompiuterines sistemas

Vienas australų moksleivis, esą svajojęs dirbti JAV technologijų milžinėje „ Apple “,...

„Lietuvos įtakingiausieji 2018“: popkultūros sąraše – didžiuliai pokyčiai (307)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Brokerės išvada: Vilniuje visi gali rasti būstą už prieinamą kainą (5)

Artėjant rudeniui Lietuvos didmiesčiuose būsto rinka yra akivaizdžiai aktyvesnė – butų...

Emilio Vėlyvio provokaciją bažnyčioje įvertino ir advokatas: gerai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas (575)

Santykis tarp saviraiškos laisvės ir tikėjimo laisvės turi būti sąžiningas ir adekvatus, LRT...

Poilsiautojai gali džiūgauti: jau netrukus nakvynė populiariausiame pajūrio kurorte gali per pus atpigti (79)

Lietuvos pajūris daugelį vilioja karštomis vasaromis dienomis, tačiau ir rudeniui atėjus galima...