Dar praėjusią savaitę aš savo rašinyje apie BPC Jums sakiau, kad Jūs baigtumėte baksnotis pirštais į esamus ar nesamus kaltininkus ir atsigręžtumėte į save. O Jūs vis tiek pritapšnojote >400 komentarų apie BPC blogį, tikrąjį kaltininką t.y. tarpinę tarp vairo ir sėdynės palikdami antrame plane...
© A. Aleksėjūnienės nuotr./GRYNAS.lt

Jūs įdarbinote mane BPC, „užsakėte“ mano straipsnį vietoj to, kad sustotumėte minutėlei ir pagalvotumėte apie tai, kas šiuo metu vyksta jau nebe už mūsų durų, o mūsų kiemuose, gatvėse, parkuose.

Gaišote laiką bereikalingiems kaltinimams, komentarams, vietoj to, kad susimąstytumėte, ką galite padaryti tam, kad ši situacija pasikeistų.

Man tikrai neberūpi karas Sirijoje ar „vargšai“ pabėgėliai Graikijoje. Aš nebenoriu prarasti savo lietuviškų giminių, draugų, kaimynų ar pažįstamų. Tikrai taip, man daug aktualesnis mūsų karas keliuose, nei politikų peripetijos dalinantis kitų šalių piliečius.

Visą savaitgalį nenurimo aistros: jei ne „maskvietė“, tai gargždietis, jei ne motociklininkas, tai Vilniaus fotografas. Viena paskui kitą sekė naujienos apie vienu ar kitu būdu nusikaltusius piliečius. Vienintelis juos vienijęs bruožas – kad nusikaltimus darė pasinaudodami įvairiomis transporto priemonėmis. Nors ir vėl didelė dalis komentarų po paskutiniais straipsniais beria nepasitenkinimą automobiliais su trijų raidžių pavadinimu, aš Jūsų nuoširdžiai prašau nustoti vadovautis bandos logika ir pradėti galvoti savo galva. Ar tikrai pavadinimas kaltesnis už faktą? Kodėl nekaltiname Rugsėjo 11-osios dėl šitiek aukų? Kodėl nekaltiname „Mitsubishi“ automobilių, nors „Mitsubishi“ įmonė gamino žudymo mašinas karo metu?

Laukiau pirmadienio, kad išgirsčiau, ką pasiūlys mūsų šalies vadovai, minčių galiūnai Seime... Deja, teko nusivilti girdint eilinius ir tuos pačius tikėtus „uždrausti“, „neleisti“. Ar tikrai uždraudus alkoholio pardavimus rugsėjo pirmąją sumažėjo alkoholio vartojimas? Ar uždraudus vairuoti galingus motociklus, pirmaisiais vairavimo metais sumažėjo žūstančių motociklininkų skaičius? Mūsų šalyje draudimų skaičius, manau, viršija visus galimus rodiklius.

Nežinau, kaip atrodo Jums, bet aš manau, kad Lietuvoje baudų dydžiai tikrai atrodo adekvatūs atliktam veiksmui. Nesu didelis kelių eismo taisyklių pažeidėjas, bet keletą baudų per savo gyvenimą esu susimokėjęs ir tikrai jų poveikį jaučiau dar kurį laiką.

Kol dar nepradėjote kelti bangų, sustabdysiu Jus, kad kalbu apie baudų dydžių teisingumą, bet ne apie jų panaudojimą, jeigu galima taip išsireikšti.

Kas iš to, jeigu gresia 3000 eurų bauda, o paskiriama 100 eurų?.. Gresia 3 metai kalėjimo, skiriama 0,5 m.? 7 kartus teistas, bet žadėjo pasitaisyti...

Baudų didinimais ir įvairiais draudimais mes tik apsunkiname tuos sąžiningus piliečius, kurie nesukeldami pavojaus kitiems palieka automobilį nepastebėję draudžiančio ženklo, ar greitį keliais kilometrais viršija. O visi neblaivūs ir net teisių neturintys asmenys ir toliau žaloja žmones, nemoka ir net nesiruošia mokėti baudų... Jeigu Lietuvoje paskirtų baudų išieškojimas tesiekia 30 proc., tai gal reikėtų pajėgas ir pastangas nukreipti į likusius 70?

Nuolatos laikraščiuose ir TV naujienose girdime: „Nubaustas Petras Petraitis dviejų metų laisvės atėmimo bauda, ją atidedant 1 metams, paskirta 10 000 eurų bauda, kurią jis turi sumokėti nukentėjusiesiems“. O kas pasidomėjote kiek iš tos „paskirtosios baudos“ gauna nukentėjusieji? Dažnas jų tuos „paskirtuosius“ pinigus mato kaip savo ausis tuo tarpu, kai kaltininkas ir toliau naudojasi transporto priemonėmis, perka įvairius daiktus.

Net jeigu ir sėdi kalėjime, sakykime, nekelia grėsmės visuomenei. Tai kodėl aš – t.y. sąžiningas mokesčių mokėtojas – turiu jį išlaikyti, kai man dar reikia ir savo šeima pasirūpinti, ir mokesčius sumokėti. O jis šildosi, valgo – dar ir nemokamą išsilavinimą gauna?

Kaip jau supratote, mano pirmas pasiūlymas būtų gerinti paskirtų baudų išieškojimą, užkardymą prekių įsigijimu, kol nesumokėta bauda, o antrasis pasiūlymas toks sudėtingesnis...

Ne vienas lietuvis yra pasiėmęs paskolą. Ar tai vartojimo, ar tai būsto. Dažnas yra susidūręs su pasiūlymu (mandagiu arba priverstiniu) įsigyti gyvybės draudimą ar paskolos draudimą. Taip žmogus įsigyja nekilnojamo turto ar kokį brangesnį daiktą. Mano klausimas – o kodėl ir prasižengėliams negalėtume „išskirti priverstinių paskolų? Tokiu atveju nukentėjusioji šalis gautų pinigus iš karto. Tiek pažeistų šviesoforų ar stotelių atstatymui, tiek nukentėjusių gydymui. Suprantu, kad pas mus medicininės paslaugos „nemokamos“ (apie tai, aišku, kita tema)... Bet vis tiek už gydymo išlaidas ar moralinę žalą iš karto būtų kompensuojama. O jau tuomet paskolą suteikęs bankas ar kredito įstaiga tikrai pasirūpintų, kad iš žmogelio kiekvieną mėnesį būtų grąžinami pinigai. Žinoma, ir su procentais.

Suprantu, kad sulauksiu ne vieno komentaro apie šešėlinį darbą, algas vokeliuose ir „negalimybę“ sumokėti mėnesinės įmokos. Bet šiuo atveju siūlyčiau vėl sugrįžti į straipsnio pradžią. Mes visi turime galimybę sumažinti ir panaikinti algų vokeliuose politiką, tik nuo mūsų priklauso šešėlinis gyvenimas. Mes turime didelę įtaką įrodyti, kad „nebaudžiamumas“ gali būti panaikintas.

Pasikartosiu: „STOP karui keliuose“ ir nepamirškite, jog viskas mūsų rankose.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Kokia jūsų nuomonė – kaip reikia drausminti KET nesilaikančius vairuotojus? Gal jums teko tapti avarijos kaltininku ar nukentėjusiuoju ir galite papasakoti, kokia jūsų patirtis? Jūsų minčių laukiame žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išsiskyrė dėl neištikimybės: laikui bėgant supratau, kad nėra auksinių vyrų (108)

Juokai juokais bet iš tikrųjų neištikimybės skausmą greitai ir visam laikui išgydo tik vienas...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (125)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Sergančio kūdikio mamą piktina slaugytojų elgesys: svarbiau žurnalo pildymas ar ligonio sveikata? (25)

Auginu nuo gimimo labai sunkia epilepsija sergantį kūdikį. Ligoninėse beveik gyvename vis...

Myliu vyrą, bet be meilužio – niekaip... (208)

Niekada nemaniau, kad ištiks tokia bėda, bet gyvenime būna visko. Iš vienos pusės, jaučiuosi...

Lietuvių gąsdinimas emigracija nervina: tai beprasmis oro virpinimas (121)

Mane labai stebina žmonių požiūris į emigraciją. Gal ne tiek į pačią emigraciją, kiek į jų...

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Idealus partijų trejetukas ir kyšis, kurį Masiuliui įteikė TV eteryje (51)

Politinės korupcijos bylą ištyrę prokurorai teigia, kad dabar jau iš politikos pasitraukęs...

Neišsprendžiama lygtis: kam Lietuvai reikia dar dviejų kogeneracinių elektrinių (31)

Būtinai dar dvi kogeneracinės elektrinės Lietuvai, nors neaišku, ar užteks atliekų, kurias...

Lietuvos bankas: atlyginimai augs sparčiau papildyta 10:21 (27)

Įmonėms trūkstant darbuotojų, Lietuvos bankas didina darbo užmokesčio augimo prognozę šiems...

Kaune susirinko sustiprėjusi Lietuvos rinktinė (3)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmadienio rytą susirinko į treniruočių stovyklą Kaune....

Saudo Arabija sugalvojo naują būdą atkeršyti kaimynei (1)

Saudo Arabijos žiniasklaida teigia, kad karalystė gali paversti Katarą – kaimyną ir varžovą...

Po grasinimų mirtimi ir lyginimų su nušautu Escobaru, Kolumbijos rinktinė pergalę skyrė Sanchezui (12)

Po klaidos pirmose pasaulio futbolo čempionato rungtynėse raudonąją kortelę 3 minutę gavęs ir...

Žinomą didžėjų prieš mirtį supo draugų rūpestis, bet tai nepadėjo: jis bendravo su kitu pasauliu (102)

Penktadienį didžėjus Modestas Žilionis , geriau žinomas Modessthe Sound pseudonimu, buvo rastas...

Perskaičiuos atlyginimus ir išmokas: ką svarbu žinoti (8)

Priėmus mokesčių ir pensijų reformos įstatymus, bus perskaičiuoti atlyginimai ir išmokos Ant...

Mokslininkai sutrikę: kosmose pastebėtas didžiulis sprogimas (16)

Danguje kažkas sprogsta neįtikėtinai sparčiai, o astronomai kasosi pakaušius, stengdamiesi...

Deja, bet tai tik laikinas sprendimas: aiškėja, kad elektromobilių revoliucija atneš naujų problemų (124)

Po daugelio metų susidomėjimas elektrinėmis transporto priemonėmis smarkiai išaugo ir ypač po...