„Kartu buvusi Žydrūnė Vitaitė pastebėjo, kad moters akyse ašaros ir kad vyras kita ranka per jėgą tempia ją už plaukų. Ji neprašė pagalbos, ji neverkė balsu, tempimas už plaukų nebuvo akivaizdžiai matomas“, – savo feisbuko įraše siaubingą situaciją Vilniaus centre prisiminė Darius Tamauskas, kuris kartu su drauge tapo tikrais didvyriais. Jie nepabijojo suteikti pagalbos merginai, kuri iš pirmo žvilgsnio jos nė neprašė. Publikuojame D. Tamausko feisbuko įrašą DELFI Piliečio rubrikoje ir kviečiame visus nebūti abejingais.
© DELFI / Andrius Ufartas

Apie tai, kaip kartais reikia gatvėje #pasibelsti į nematomas duris (arba kodėl vakar prisiminėm projektą „Pasibelsk“).

Ketvirtadienio vakaras, Rotušės aikštė, ~21 val., gatvėje ne per daugiausiai žmonių, po darbinio „shaperių“ susitikimo einam link automobilio. Pro šalį eina pora, jai apie 30-imt, jam apie 40-imt, girdisi italų kalba, vyras apsikabinęs moterį ranka per kaklą praeina pro mus.

Neįsižiūrėjęs nieko blogo nematai. Kartu buvusi Žydrūnė Vitaitė pastebėjo, kad moters akyse – ašaros, ir kad vyras kita ranka per jėgą tempia ją už plaukų. Ji neprašė pagalbos, ji neverkė balsu, tempimas už plaukų nebuvo akivaizdžiai matomas.

„What are you doing?“ (angl. ką darote), – paklausė Žydrūnė. Porelė sustojo, vyras ją paleido ir moteris atsisukusi žiūrėjo į mus, bet vis dar nieko nesakė ir stovėjo lyg įbesta. Dar kartą pasiteiravus, ar nereikia padėti, ar viskas gerai (maža kas, gal čia tokia itališka meilė), moteris metėsi prie mūsų su žodžiais „Aš lietuvė, padėkit, jis smurtauja, nenoriu su juo būti.“

Italas buvo piktas, kažką itališkai rėkavo, vis pakartodamas Italijos Alpėse mano išmoktą frazę „vaffan***o“. Moteris greitai paaiškino, kad jie draugauja jau 4 metus ir gyvena Italijoje, neseniai buvo išsiskyrę dėl jo smurtavimo, bet ji jam suteikė antrą galimybę ir jis atskrido „gelbėt santykių“. Akivaizdu, kad jo gelbėjimo operacija žlugo. Pasiūlėm sėsti pas mus į automobilį ir važiuoti su mumis, ji sutiko.

Išsiaiškinus, kad jie gyvena viešbutyje, nusprendėm vykti į ten pasiimti jos daiktų iš kambario ir apgyvendinti ją kitame viešbutyje (išsiaiškinom, kad ji pinigų turi). Atvažiavus į viešbutį šalia V. Kudirkos aikštės, su moterimi nuėjome į viešbutį. Kol moteris krovėsi savo daiktus kambaryje, registratūroje suderinau visą išsiregistravimą iš viešbučio. Po kelių minučių su jos lagaminu išėjome iš pastato link automobilio.

Čia išgirdau iš už nugaros atbėgančius žingsnius, atsisukęs matau, kaip mus puola visiškai sužvėrėjęs „bulius“, mano juoda striukė jam buvo raudoniausias dalykas Vilniuje. Metu lagaminą iš rankų, liepiu moteriai greit sėsti į automobilį, o pats bandau jį sulaikyti.

Po trumpų grumtynių ir intensyvaus italų kalbos kurso pamokų Žydrūnė jau skambina policijai, tai supratęs mūsų didvyris, pačiupęs jos lagaminą, atsitraukia. Einu paskui. Ateinam iki viešbučio, ir jis ramiausiai nueina į savo kambarį. Sulaukiam atvykstančių policijos pareigūnų. Išsiaiškinus situaciją, nusprendžiam su jais eiti į viešbučio kambarį, bet čia į „pagalbą“ ateina viešbučio administratorė, kuri neleidžia eiti į kambarį be viešbučio direktoriaus, kuris jau yra informuotas apie situaciją ir yra pakeliui. Policijos pareigūnai bando jai paaiškinti, kad pagal įstatymą jie turi teisę eiti į kambarį be direktoriaus, nes jis padarė nusikaltimą, į ką „gelbėtoja“ atšauna mirtinu argumentu: „Bet smurtauta buvo ne viešbučio teritorijoje, tad...“

Kol laukiame atvykstančio direktoriaus, Žydrūnė „laptopu“ jau rezervuoja kitą viešbučio kambarį. Po 5 minučių, atvykus viešbučio direktoriui, su policijos pareigūnų pagalba mūsų herojus iškrapštomas iš kambario, po trumpo pokalbio su auka (šalia stovint pareigūnams) jis grąžina lagaminą. Nors policija įkalbinėjo auką rašyti pareiškimą, moteris atsisakė tai daryti.

Ją pasiimame su savim, nuvežame į kitą viešbutį, užregistruojam. Kadangi buvo akivaizdu, kad moteris yra šoko-stresinėje būsenoje, pasiūlom pasėdėti viešbučio bare, kur po valandos (...) ji jau atsipalaidavusi, linksmesnė ir kartu keliam tostą už naujo gyvenimo pradžia. Apsimainom kontaktais, atsisveikinam, „nusiselfinam“ ir patys važiuojam namo.

Moralas: kartais gatvėje tarp praeivių yra nematomos durys, situacijos, kai auka neprašo pagalbos, nes bijo. Bijo, kad jos neišgirs, kad jos nesupras, kad jai nepadės, kad pasijuoks. Bet vos tik pats pasibeldi į tas stiklines duris, auka pro jas išbėga link tavęs. Jai yra labai psichologiškai sunku pirmai žengti žingsnį, gėda, baisu. Kaip Žydrūnė vakar sakė, „vieną dieną tu vykdai iniciatyvas „#WomenGoTech“ ir bandai paskatinti moteris veikti, kitą dieną tu tiesiog turi „go human“ (angl. vėl tapti žmogumi), nes už tavo idealaus pasaulio burbulo vyksta kitas gyvenimas, į kuri kartais irgi reikia įsikišti.“ Visiems gražaus savaitgalio.

Esate atsidūrę panašioje situacijoje? Rašykite mums el.p. pilieciai@delfi.lt!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mylimasis parsivedė gyventi pas motiną – tai buvo didžiausia klaida (31)

Mane mulkino apie 17 metų, gyvenome pas vaikino motiną, kiti broliai sakė, tik ne bendrame kieme,...

Studentą stebina dėstytojų nepagarbus elgesys prestižiniame Lietuvos universitete (37)

Viename prestižiniame Lietuvos universitete, kuris giriasi aukštos kokybės studijomis ir...

Neištikimybė su vyresne moterimi atvėrė akis – pagailo jos vyro (161)

Mano ankstyvoje, labai žalioje jaunystėje buvo tokia istorija. Kažkada buvau studentas,...

Siunčia jautrią žinutę tėvams: ši liga labai apgaulinga (50)

Aš esu jauna. Man tik 16. Nesu patyrusi labai daug. Ir negaliu mokyti žmonių gyventi... Bet... Yra...

Naujininkai: nespręskime apie knygą pagal viršelį (36)

„Naujasis pasaulis“ – XIX a. antroje pusėje šis Vilniaus priemiestis, jau pasižymėjo...

Top naujienos

Amžiaus energetikos mįslė: kas yra energetikos pilkieji kardinolai (24)

Šių metų kovo gale premjeras Saulius Skvernelis staiga atleido savo patarėją energetikai Tomą...

Kruvinas užpuolimas sostinėje: ankstyvą rytą vyriškis buvo subadytas peiliu (14)

Policija informavo, kad Vilniuje, Loretos Asanavičiūtės g., prie įėjimo į barą, buvo užpultas...

„The Guardian“: Rusijos itin saugomame objekte prie Lietuvos sienų – drastiški pokyčiai (42)

Palydovo darytos nuotraukos iš Kaliningrado, kur vyksta Pasaulio futbolo čempionatas – naujausias...

„Gazprom“ čiuptuvai sėkmingai raizgo Europą: likęs potencialus saugiklis – figos lapelis? (21)

Švedijai suteikus leidimą tiesti „Nord Stream 2“ dujotiekį jos teritoriniuose vandenyse,...

Pažvelgus, kaip abiturientams sekėsi lietuvių kalba, norisi griebtis už galvos: tačiau ekspertai kaltina tikrai ne mokinius (53)

Naujausiais „TaMo“ dienyno duomenimis, susirūpinimą abiturientų ateitimi kelia ne tik tikslieji...

Kaip nekaltas pokštas su Maradona virto neeiliniu Ivanausko karjeros šansu tiki vokiečių šansais (12)

Šiuo metu Argentinos futbolo ikona Diego Maradona mėgaujasi Rusijoje vykstančia pasaulio futbolo...

STT vadas teisinasi dėl subliuškusių bylų ir pokalbių klausymosi (48)

Naujasis Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) direktorius Žydrūnas Bartkus sako, kad politinės...

Tūkstančiams abiturientų – svarbus išbandymas (4)

Pirmadienio rytą daugiau kaip dešimt tūkstančių abiturientų laiko valstybinį istorijos...

Intuicija auklėjant vaikus besivadovaujantis Rolandas Mackevičius: ar esu geras tėvas, pažiūrėsim po 30 metų (2)

„Ar esu geras tėvas, pažiūrėsim po 30 metų, kai matysime, ar man pavyko savo vaikams padėti...