aA
Tiek žiniasklaidoje, tiek savoje aplinkoje girdime, matome ar kitaip susiduriame su situacija, kai koks nors žmogus pasiskundžia sunkiu gyvenimu ir negalėjimu oriai pragyventi iš mažo atlyginimo. Tokiose situacijose visada atsiranda į pagalbą atskubantys visažiniai patarimų dalintojai, kurie mėgsta bėdžiams patarti: „Esate patys kalti – dirbkite daugiau, sunkiau, ir galėsite gerai gyventi“. Ką gi, pabandykime į šį patarimą pažvelgti kitu kampu ir panagrinėti plačiau.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pradėkime tyrinėdami vieną paprastą pavyzdį – bendrosios praktikos slaugytojos. Šios srities darbuotojos neabejotinai dirba tiek fiziškai, tiek psichologiškai sunkų darbą, joms dažnai tenka dirbti pamainas naktį arba paromis. Dažnai (mūsų šalyje įprasta praktika) būna ir taip, kad taupumo sumetimais vienai slaugytojai tenka prisiimti 2-3 darbuotojų krūvį.

Ar dirbama „daug ir sunkiai“? Taip. Ar darbas visuomenei ir valstybei reikalingas? Taip. Na, ir koks gi atlyginimas dirbant valstybiniame sektoriuje, ne pas pažįstamus ir ne kokioje nors „Kardiolitoje“? 400-500 eurų į rankas. Nebent labai retais, išimtinais atvejais būna mokamas 100 eurų „priedas“, kuris išmokamas (vėlgi įprasta praktika mūsų šalyje) „juodais“ pinigais – vokeliu.

Ir pasakykite man, kokiu būdu ir kiek dar tokiems specialistams reikia „stipriau dirbti“, kad jie už savo ir taip sunkų bei reikalingą darbą gautų padorius atlyginimus? Bandyti „prasimušti“ į vadovus (beje, net jei ir pamėgintų, suprastų – tai neįmanoma misija)? Spragtelėti pirštais ir iš provincijų, kitų miestelių ir miestų magiškai persikelti į „galimybių miestą“ Vilnių, kuriame greičiausiai gali tikėtis uždirbti 600-700 eurų, atskaičius mokesčius (nepamirškime ir padidėjusių pragyvenimo išlaidų)? Dirbti dviem etatais be sustojimo, kad sukrapštytum 1000-1500 eurų/mėn. ir „užsilenktum“ nuo širdies smūgio per pusę metų arba susigadintum sveikatą likusiam (tikėtina, neilgam) gyvenimui?

Jeigu šis straipsnis būtų perskaitytas kokioje nors diskusijoje, tuoj pat sulaukčiau „kontrargumentų“ – slaugė pati kalta, jai verčiau reikėjo rinktis kitą profesiją: tapti programuotoja, verslininke arba inžiniere (o gal netgi politike?). Tik įdomu, jei visi sulįstume į tas „stebuklingąsias“ IT, inžinerijos sritis ar taptume verslininkais, direktoriais, kas ištikus nelaimei ir atsidūrus ligoninėje mus slaugytų? Programuotojai? Verslininkai? O gal ligoninės administracijos darbuotojai su vadovais priešaky?

Aš suprantu, kad Lietuvoje yra nemažai žmonių, dirbančių IT srityje, užsienio įmonėse, „pas pažįstamus“, o taip pat „sąžiningai pinigus uždirbantys, vos pragyvenantys, su naujausiais automobiliais važinėjantys, prabangiuose namuose gyvenantys“ verslininkai arba „prakaitu, krauju, bei nežmoniškomis pastangomis“ gerai apmokamą vietą „išsikovoję“ vadovai švogerio įmonėje – nieko keisto, kad pasaulį tokie žmonės mato tik per savo prizmę, gyvena patogiai ir nėra susipažinę su empatijos jausmu. Labiausiai stebina tai, kad būtent tokie ir yra didžiausi gyvenimo pamokų ir patarimų dalintojai, viską žinantys daug geriau už visus kitus žmones.

Džiaukitės, mūsų patarėjai, gyvenimo paslapčių žinovai, kad gyvenate patogiai ir jums nieko netrūksta – priešingu atveju, neabejoju, būtumėte vieni iš tų, kuriuos patys esate linkę vadinti „per mažai dirbančiais“ verksniais, pesimistais ir „čikenfektoriais“. Lengva šnekėti, kad Lietuvoje gyventi yra gera, o kitus pravardžiuoti bei raginti būti optimistiškesniais, stengtis „prasimušti“ ar atsisakyti „nereikalingų dalykų“, kai pats esi viskuo apsirūpinęs ir nesusiduri su problemomis, dėl kurių daugelis ir emigruoja iš šios valstybės.

Vos nepamiršau – jeigu manote, kad esu „vatnikas“, Kremliaus pasamdytas šnipas, valstybės priešas, siekiantis apjuodinti mūsų šalį, arba tiesiog kad šią žinutę parašiau prisiklausęs bobučių pletkų – nepatingėkite ir apsilankykite valstybinio sektoriaus ligoninių tinklalapiuose bei savo akimis peržiūrėkite pateiktus darbo užmokesčio duomenis. Tik nepamirškite duomenų perskaičiuoti – juk pateikti duomenys yra ne „atlyginimas į rankas“, o „atlyginimas prieš mokesčius“.

Čia – tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kada sunkiai dirbantys, išsilavinimą turintys, kvalifikuoti specialistai yra neįvertinami, iš savo „lietuviško“ atlyginimo neįstengia nei oriai gyventi, nei oriai sulaukti senatvės. Ir, žinote, aš neabejoju, kad tas naivus, apsimestinai rūpestingas, kvailas klausimas „Kodėl žmonės emigruoja?“ yra užduodamas žmonių, kurie arba „sėdi šiltai“, arba nenori susitaikyti su karčia realybe, ignoruodami visus faktus, arba tiesiog yra naivūs ir gyvenimą rožinėmis spalvomis matantys „dar gyvenimo nesugadinti“ patys protingiausi, viską žinantys gudruoliai. O blogiausia, kad labai dažnai jie atitinka visus šiuos apibūdinimus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Pasidalinkite patirtimi – ar iš tiesų patarimas dirbti daugiau ir sunkiau yra raktas į sėkmingą gyvenimą? Atskleiskite pirkėjams nematomą šio darbo pusę! Jūsų minčių laukiame el. paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Darbas“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Meilė iš pirmo žvilgsnio: atsiliepk, gražuole, raudona suknele (64)

Idėja apie romantiškai susiklostančią meilę iš pirmo žvilgsnio bent kartą gyvenime, matyt, yra...

Šeimos pajamos – 2000 eurų: papasakojo, kaip išgyvena ir kam daugiausiai išleidžia (125)

Keli straipsniai pasirodė, kaip išgyvena iš 650 eurų , kaip sutaupo 400 eurų, uždirbdamas 466...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (1094)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Meilės trikampis: nenoriu būti meiluže, bet jei paskambinsi, atsiliepsiu (27)

Esu trikampyje. Kaip jaučiuosi? Lyg kampe. Patarti, kaip meilės ir pasitikėjimo neįsprausti į...

Vokietijos pilietis Lietuvoje pasijuto diskriminuojamas (67)

Esu Vokietijos pilietis ir turiu 2009 metais Lietuvos migracijos tarnybos išduotą nuolatinio...

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (3)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (4)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (4)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (16)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (70)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (1)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (69)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (39)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...

Prabangų apdovanojimų vakarą sutrikdė incidentas: iš garsenybių besityčiojęs „šuo“ išvytas su apsauga (168)

Penktadienio vakarą prabangiame „Žmonių“ apdovanojimų renginyje Nacionaliniame operos ir...