aA
Gegužės 29 dienos straipsnis NEC prabilo apie anglų kalbos egzamino kokybę“ DELFI naujienų portale paskatino ir mane išsakyti savo nuomonę. Rašau geranoriškai, tikrai nenorėdama ko nors kaltinti dėl nesėkmingai išlaikyto šiuometinio anglų kalbos egzamino. Tiesiog noriu išsiaiškinti man rūpimus dalykus. Tam, kad kitą abiturientų kartą galėčiau stipriau paruošti psichologiškai, kad pati, nepaisant įdėtų begalinių pastangų ruošiant valstybiniam egzaminui, nesijausčiau kalta dėl nepakankamai aukštų savo mokinių egzaminų rezultatų.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Esu mokytoja ekspertė, turiu 30 metų pedagoginio darbo stažą. Valstybiniam egzaminui mokinius ruošiu nuo jų įvedimo Lietuvoje pradžios.

Motyvuotą, darbščią, aukštus reikalavimus sau keliančią klasę mokiau ketverius metus. Mokiniams kartojau, kad egzaminas bus sunkus, todėl, norint jį išlaikyti aukštesniuoju pasiekimų lygiu, reikia įdėti daug pastangų. Anglų kalbos žinios buvo tobulinamos ne tik pamokų metu, bet ir dalyvaujant „Nordplus Junior“ mobilumo projekte, ruošiantis „Euroskolos“ finaliniam renginiui Strasbūre, video konferencijoms su JAV mokiniais Amerikos ambasadoje, vykdant tarptautinius iEARN projektus.

Puikiai pasiruošėme egzaminui. Gegužės 24 dieną palydėjau savo gimnazistus, su šypsena einančius į egzaminą, pasitikinčius savo žiniomis. Po egzamino pamačiau juos sutrikusius. Be kitų niuansų, visi sutartinai akcentavo vieną aspektą – laiko, skirto susipažinti su užduočių turiniu, stoką. Kaip gali mokiniai teisingai atlikti užduotis, jei fiziškai nesuspėja perskaityti ir įsigilinti į užduoties klausimus?

Panagrinėkime pirmą klausymo užduotį: 2013 metų valstybiniame ir 2014 metų bandomajame egzaminuose šiai užduočiai (4 teiginiai) pasirengti buvo skirta 30 sekundžių, o 2014 metų valstybinio metu nutarta 6 teiginiams teskirti 20 sekundžių. Taip, skaičiuoti mokame…..iš 7,5 sekundės susipažinti su vienu užduoties klausimu teliko 2,5 sekundės. Ar tikriname mokinių žinias ar jų greitojo skaitymo sugebėjimus?

Palyginimui pasirinksiu tarptautinį Kembridžo (Cambridge English First, sutr. FCE) egzaminą, atitinkantį B2 lygį, nes mūsų valstybinio egzamino užduotys kaip teigia NEC yra būtent B1-B2 lygio. FCE klausymo užduotys savo struktūra analogiškos valstybinio egzamino užduotims, tik laiko pasiruošimui skiriama daugiau. Pavyzdžiui, FCE egzamino pirmoje klausymo užduotyje kalbėtojui perskaičius kiekvieną klausimą su trimis atsakymų variantais, skiriamos dar 5 sekundės mokiniui pačiam perskaityti klausimą, penktai užduočiai pasiruošti FCE skiria 30 sek (NEC 15 sek).

Bendruosiuose Europos kalbų mokymosi, mokymo ir vertinimo metmenyse atkreipiamas dėmesys į tai, kad „užduoties atlikimas priklauso nuo mokinio fizinės ir emocinės būsenos. Tikėtina, kad dėmesingas ir ramus mokinys atliks užduotį geriau nei pavargęs ir susinervinęs. Kuo mažiau laiko skiriama pasirengti ir užduočiai atlikti, tuo užduotis sunkesnė“. Šiame egzamine taip ir įvyko: laiko, reikalingo susipažinti su užduočių turiniu, stoka negalėjo nedaryti įtakos klausymo užduočių atlikimo kokybei. Juk neveltui ir užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) brandos egzamino modelyje (SMM ir NEC, 2013m, Vilnius) prie bendrų klausimų užduotims recenzuoti pirmiausia įvardijama, ar nurodyto laiko užtenka užduotims atlikti?

Todėl ir kreipiuosi į gerbiamą egzaminų centro direktorę, norėdama gauti aiškų atsakymą į klausimą, kokie motyvai paskatino sprendimą drastiškai sutrumpinti visų klausymo užduočių pasirengimo laiką. Kodėl, palyginus su 2013 metų ir 2014 metų bandomuoju, 2014 metų valstybinio anglų egzamino visų klausymo užduočių laikas buvo keletą kartų sumažintas? Jūsų atsakymas DELFI, kad „užduotims atlikti buvo skirta pakankamai laiko“, šiemet nei manęs, nei mano kolegų mokytojų, o juolab mokinių neįtikino ir nepaguodė.

Didelei daliai šių metų abiturientų anglų kalbos egzamino rezultatas svarbus stojant į aukštąsias mokyklas. Tik keletas gyvybiškai svarbių taškų gali sukliudyti mokiniui užsitikrinti valstybės finansuojamą vietą universitete. O jei dar prisiminus tokias specialybes, į kurias stojimas vykdomas kas antri metai (pvz sinologijos studijos VU)? Tokiu atveju akivaizdu, kad stojantiesiems neužtikrinamos vienodos sąlygos. Ar galima būtų lygiavertiškai vertinti praeitų ir šių metų anglų egzaminų rezultatus? Šiame kontekste nelabai paguodžia ir gerbiamo švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio teiginys: „Nesinervinkite dėl tų egzaminų, net jei nepavyks – perlaikysite kitąmet“.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ieškojo darbo valstybės tarnyboje – kilo daug nepatogių klausimų (66)

Galvojau, kad Lietuvoje nėra žodžio laisvės, bet ji tikrai yra. Mano straipsnis gavo tam tikrą...

Benamės katės Dzūkijos gyventojai tapo galvos skausmu: kur besikreipi, grįžti į pradinį tašką (5)

Mūsų kaime, kuris yra Dzūkijoje , tarp miškų, prieš trejus metus kažkas atvežė ir išmetė...

Latvija švenčia šimtmetį – kiek tai svarbu Lietuvai (8)

Lapkričio 18-ą Nepriklausomybės šimtmečio renginiai vyks visoje Latvijoje. Išskirtinis...

Atsiliepkite! Negali pamiršti „Senukuose“ sutiktos merginos (178)

Esu Rokas ir trečiadienį sutikau moterį , kuri pirko daug lipnios juostos ir keletą popieriaus...

Emigranto požiūris: Lietuvai reikia ne baltarusiškų kainų, o europietiškų atlyginimų (50)

Nupirkite kas nors Lietuvos premjerui bilietą į Angliją, Daniją, Švediją, ar į bet kurią...

Top naujienos

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (14)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (63)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Profesorius Lukoševičius: druska gali žudyti, bet jos visiškai atsisakius – tragiškos pasekmės

Koks valgomosios druskos vaidmuo žmogaus mityboje ir jos sąsajos su kraujospūdžiu? Aiškinama, kad...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (16)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (217)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Garsiausių menininkų našlė: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru (1)

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (1)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (25)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (91)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...