aA
„Angliška tvarka – tavęs neaptarnaus, jei kasoje vis dar yra kitas pirkėjas“, – rašo DELFI skaitytojas, nusprendęs papasakoti, kaip kasininkės su klientais elgiasi Lietuvoje bei Anglijoje ir kuo skiriasi šis darbas skirtingose šalyse. Pasak jo, Lietuvoje dar reiktų daug ką patobulinti. „Ar mes galime įsakyti kasininkės darbdaviui pagaliau būti žmogumi?“, – klausia skaitytojas.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Anglijos kasininkė nuo kolegės iš Lietuvos skiriasi ne tik gaunamo atlyginimo dydžiu, bet ir kitais labai svarbiais dalykais. Ten, toli nuo Lietuvos, kasoje aptarnauja neskubant, tačiau kokybiškai. Pasisveikinama nepriverstinai, nusišypsoma, o pati kasininkė primena žmogų, dirbantį šį darbą bent jau nebėgdama nuo bado.

Kitas klientas aptarnaujamas tik tuomet, kai iš kasos išeina prieš jį buvęs pirkėjas su savo pirkinių maišeliais. Jam padėkojama, atsisveikinama. Klientas yra žmogus, kuris gerbiamas visada ir net už prekybos centro ribų. Yra tam tikra kultūra, abipusė pagarba. Tai visiškai neprimena statistinės situacijos lietuviškajame prekybos centre.

Populiariame tautiškame prekybos centre pati nemaloniausia apsipirkimo proceso dalis yra būtent atėjimas į kasą. O tai privalai daryti, nes kaip gi kitaip susimokėsi už pirkinius? Savitarnos kasų dažnai nėra, o internetu užsisakyti prekes ne visada gali. Kasose stebina nuolatinis skubėjimas, prekių mėtimas, pernelyg didelis uolumas. Čia brangi kiekviena sekundė ir jeigu kas nors nesuspės – taps šio konvejerio priešu amžinai.

Jei jau su tavim pasisveikins, tai dažniausiai tyliai, nenuoširdžiai, kiek liūdnokai. Priverstinis pasisveikinimas, kuris toks visai nebūtinas, bet juk gautas įsakymas iš parduotuvės administracijos, o įsakymus reikia vykdyti. Žmogiškumo galima kartais daugiau surasti savitarnos kasoje nei vietinio prekybos centro kasoje, kurioje ne žmogiškumas svarbiausia, o pelnas ir greitis.

Labai svarbi taisyklė perkant Lietuvoje: pirmiausiai prekes susidėk į pirkinių maišelius, tik tuomet susimokėk. Nors šią itin svarbią taisyklę daugelis jau žino, tačiau atsiranda ir žioplių, gal atostogaujančių emigrantų, kišančių pagalius į sklandų konvejerio darbą. Kai kurie skubėdami pamiršta, nes skubėti būtina – konvejeris negali sustoti. Vargšas suklydęs pirkėjas pirmiausiai susimoka už prekes, o tik tuomet pradeda jas krauti į pirkinių maišelius. Tai kitos probleminės situacijos pradžia.

Ką daro kasininkė? Gal palaukia? Ji ima ir pradeda nuskaityti kito pirkėjo prekes, nes, atrodo, įsakymas duotas nesustoti, nestabdyti konvejerio jokiais būdais, net jeigu už lango prasidėtų karas. Argi gali tas paprastas mirtingasis paprašyti kasininkės sustoti? Nors klientas visada teisus, tačiau viršininkas teisesnis ir esamos tvarkos griauti nevalia. Tokiais atvejais atsiskaičiusiojo už prekes pirkėjo prekės ,,šiek tiek“ susimaišo su kito pirkėjo prekėmis. Skubėjimas tokiais atvejais jokios naudos neduoda, nes atlikus procesą kokybiškai lėčiau rezultatas būtų kur kas geresnis.

Angliška tvarka – tavęs neaptarnaus, jei kasoje vis dar yra kitas pirkėjas. Jei krauna prekes į maišelius, tai reiškia, kad jis vis dar ne visiškai apsipirko. Pirkimo procesas baigiasi ne tuomet, kai už prekes atsiskaitoma, o tuomet, kai pirkėjas išeina iš kasos. Juk pirkėjas lieka žmogumi ir po atsiskaitymo, o žmogų gerbti reikia net ir tuomet. Žinoma, kad konvejerio principu veikiančioje kasoje toks reiškinys kaip pagarba žmogui yra sunkiai įmanomas, nes tai tiesiog nenumatyta įsakymuose, taisyklėse ir šiaip tai nereikalinga praktika žiūrint vietinio verslo akimis.

Atrodo, kokia paprasta ta kasa, koks tai nesvarbus dalykas. Lyg ir nereikšminga, tačiau tai tik vienas pavyzdys dideliame negražiame paveiksle, susidedančiame iš daugybės mažų dalelių. Tos dalelės aplink mus: keliuose galiojanti (ne)kultūra, darbo (ne)kultūra darbe, (ne)kultūra politikoje, (ne)kultūra...mažesnis – silpnesnis, sutrinkime ir sunaikinkime jį dėl bendros gerovės.

Kasininkė-robotas yra tik didžiulio tinklo maža dalelė, atspindys liūdnos tikrovės, kurioje mes gyvename ir apgaudinėjame, kad viskas gerai. Ji tik žmogus su mažu atlyginimu, verta greičiau ne pagarbos, o užuojautos. Tik dar vienas liūdnas vietinio verslo darbuotojas. Beveidis, bevardis, kasininkas Nr. 5971. Su įsakymu šypsotis ir sveikintis. Ar mes galime įsakyti kasininkės darbdaviui pagaliau būti žmogumi?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo mintimis? Esate dirbę aptarnavimo sferoje? Papasakokite kaip sekėsi! Rašykite žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pensininkė įspėja: toks sukčius gali ateiti ir į jūsų namus (4)

Nieko blogo neįtariau, bet per savo naivumą užkibau ant eilinio sukčių kabliuko. Tikėjausi...

Atviras laiškas: ar tik alkoholis skandina lietuvius? (54)

Norėčiau kreiptis į Lietuvos politikus, žinomus žmones ir Lietuvos tautą . Beje, žinute taip...

Į Lietuvą grįžo gyventi po šešerių metų: didžiausias mitas, kad čia mažos algos palygino išlaidas Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje (197)

Artėjant Brexitui ne vienam Didžiojoje Britanijoje (DB) gyvenančiam lietuviui tikriausiai kyla...

Sostinės svečią prekybos centre sunervino du lietuvių įpročiai (141)

Kadangi esu gimęs Vilniuje, bet tingiausius ir sočiausius gyvenimo metus leidžiu provincijoje,...

Išvažiavo gyventi į užsienį ir pamatė Lietuvą kitomis akimis (120)

Jau porą metų gyvenu ne Lietuvoje, bet nuolat grįžtu, domiuosi, kas vyksta šalyje, domiuosi...

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (468)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (294)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (32)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (327)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Prie Lietuvos priartės ciklonas: po stingdančio šalčio – pokyčiai jau netrukus (27)

Artimiausiomis dienomis šalyje orus lems anticiklonas, kuris sklaidys debesis, o pragiedruliai atneš...

Sulaukta dar vieno „Sandros Grafininos apsireiškimo“: mįslė ramybės neduoda ir jos artimiesiems, ir Nigelo Westo advokatui (39)

Detektyvu virtusi Sandros Grafininos dingimo istorija iki šiol nėra išnarpliota. Naujienų apie...

Sabonio klubo pergalę prieš Valančiūno komandą aptemdė sunki Oladipo trauma (10)

NBA pirmenybėse trečią pergalę iš eilės iškovojo Indianos „Pacers“ (32-15) ekipa. Domanto...

Didžiulės permainos Venesueloje: prieš Maduro stoja vis daugiau valstybių (20)

Jungtinės Valstijos ir didžiosios Pietų Amerikos valstybės trečiadienį pripažino Venesuelos...

Internete plinta auksarankių mada – monetomis dekoruoti stalviršiai (15)

Kiekvieną kartą, kai namai pribręsta remontui, šeimininkams atsiranda galimybė išlieti savo...

Maisto produktai, geriausiai apsaugantys nuo vėžio (1)

Nuo vėžio 100 proc. negali apsaugoti jokie produktai. Tačiau yra produktų, kurie, jei bus...