aA
Šie šiurpūs žodžiai yra ne koks Holivude pastatyto psichologinio trilerio pavadinimas. Jie neiliustruoja gatvėmis lakstančių žudikų maniakų minčių, tačiau gana efektyviai apibrėžia tą viziją, kurią Lietuvoje nori įgyvendinti eutanazijos propaguotojai.
Medicina
© Shutterstock nuotr.

Nesinori dusti konformizmo kultūroje ir atsainiai laukti, kol 2016 m. Seimo rinkimai atneš eutanazijos legalizavimo debatus į parlamento posėdžių sales, tad veliuosi į polemiką su tais, kuriems eutanazija atrodo kelias į gražesnį pasaulį. Taip nėra. Tai veikiau duobėtas vieškelis į kolektyvinę degradaciją.

Kur glūdi eutanazijos šaknys?

Dažniausiai mėginama parodyti, kad eutanazijos šaknys glūdi siekyje išlaisvinti žmogų iš milžiniškų psichologinių ar fizinių kančių. Noriu pabrėžti, kad nemažai intelektualų ir paprastų žmonių, siekiančių įsiūlyti šį brukalą, nuoširdžiai tuo tiki. Tai geri, bet klaidingą kelią pasirinkę žmonės. Tikrosios eutanazijos šaknys glūdi menkai aptariamoje, bet itin grėsmingoje socialdarvinizmo ideologijoje, kurią savo veikale „Eutanazija“ aprašo iškilus lenkų kilmės kardiologas, medicinos mokslų daktaras Ryszard Fenigsen.

Pagal šios ideologijos doktrinas galime sukurti tobulą visuomenę, kurioje nebūtų žmonių su protine ar fizine negalia. Nereikėtų rūpintis pensininkais bei ligotais žmonėmis. Tai turėtų tapti naujo tipo pažangia visuomene. Kažkur girdėtos idėjos? Mums, lietuviams, jos turėtų būti itin pažįstamos, nes tobulos komunistinės visuomenės kūrimo ėmėsi du didžiausi XX a. tironai – Adolfas Hitleris ir Jozefas Stalinas, nepatingėję paviešėti ir mūsų tėvynėje. Abu jie kūrė savus tobulos visuomenės variantus. Kūrybinio darbo rezultatus žinome visi...

Fiksavimas
Fiksavimas

Šioje vietoje skaitytojui gali kilti mintis, kad vienoje situacijoje mes turime prievartą, o kitoje – laisvą žmogaus pasirinkimą. Deja, dažnai savanorišką eutanaziją pasirinkusioje šalyje ją ima lydėti nesavanoriška eutanazija. Tokius sprendimus dažniausiai priima gydytojai, pasitarę su ligonio artimaisiais, bet ne su pačiu ligoniu. Dažnu atveju tokios istorijos net neiškyla viešumon. Baisiausias pavyzdys – Olandija, kurioje dar 1990 m. vyriausybės atlikto tyrimo metu išaiškėjo, kad per vienerius buvo nužudytas 5941 žmogus.

Pasaulį suvokiame per kalbą

Kiekvienas, nors šiek tiek susidūręs su realiais civilizuotais debatais, žino, kad pirmiausia debatuose kovojama dėl apibrėžimo ir sąvokų, tad visiškai natūralu, kad žiniasklaidoje, dominuojant eutanazijos gynėjams, mes žingsnis po žingsnio pradedame persismelkti jų siūlomomis mąstymo klišėmis ir žodynu.

Kovojame dėl sąvokų, nes pasaulį mes pažįstame per kalbą, tad būtent kalba ir vartojamas žodynas nulemia, kaip mes regime pasaulį, ir tai, ką darome. Būtent todėl išgirdę žodį „eutanazija“ taip dažnai pagalvojame apie parlamentarės Aušrinės Marijos Pavilionienės pamiltą orios mirties sąvoką. Vis dėlto, kai kalbame apie mirtį, dažniausiai įsivaizduojame natūralius dalykus, pavyzdžiui, senatvę. Eutanazija sukeliama veiksmo, o tas veiksmas yra žudymas. Tai gali būti Jūsų mama, brolis ar žmona. Tai galite būti Jūs.

Blogis gimdo didesnį blogį

Garsus psichologas David G. Myers savo veikale „Socialinė psichologija“ aprašo vadinamąjį kojos tarpduryje metodą. Norėdami, kad visuomenėje įsigalėtų tam tikros idėjos, kurios iš pat pradžių turėtų atmetamąją reakciją, turime pasiūlyti kažką smulkesnio, ką visuomenė sutiktų įgyvendinti, o vėliau tiesiog praplėsti pasiūlymą.

Ima nerimas, kad būtent tokią situaciją turėsime kalbėdami apie eutanaziją. Sutikę su savanoriška eutanazija ilgainiui galime tapti palankesni ir nesavanoriškai eutanazijai. Sunku tuo patikėti? Galiu pateikti kelis argumentus. Pasaulyje, kuriame turime garbės gyventi, ekonominis mąstymas yra grįstas mintimi, kad mums reikia efektyvių gamybos išteklių ir kuo mažesnių sąnaudų. Būtent toks mąstymas gali nulemti niekinantį požiūrį į žmogų, turintį fizinę ar protinę negalią.

Toks žmogus negali efektyviai dirbti, tad jo išlaikymu turi pasirūpinti visuomenė. O kas, jei vieną dieną visuomenė apsispręs, kad jai išlaikyti tokių žmonių neverta? Juk didelė dalis jų turi didelių protinių sutrikimų ir jokios vilties pasveikti. Ar tai gyvenimas? Vargu. Ar tai kainuoja? Žinoma, Jūsų vaikų išsilavinimą, geresnes medicinos paslaugas bei galimybę užtikrinti didesnį valstybės saugumą. Viena injekcija išlaisvintų tiek tėvus, auginančius neįgalų vaiką, tiek valstybę, tiek ir vaiką. Tik... Viena bėda – jis neturi galimybių sąmoningai apsispręsti, tad turime priimti sprendimą už jį.

Jeigu jums atrodo, kad tokie argumentai neveikia, tada siūlyčiau pasidomėti 1986 m. NIPO instituto atliktais tyrimais, kuriuose 76 proc. olandų pasisako už savanorišką eutanaziją ir netgi 77 proc. olandų pritaria nesavanoriškai eutanazijai. Nors duomenys yra senoki, tačiau svarbiausias yra ne jų atlikimo metas, o argumentai, kuriais respondentai grindė savo atsakymus. Deja, jei leisime mąstyti sau tokiomis kategorijomis, imsime artėti prie visuomenės, kurioje nužudyti savo mamą bus natūralus dalykas. Nekartokime XX a. klaidų ir neįsivaizduokime, kad esame pranašesni ir grėsmės tapti tironais mums nėra. Puikybė prie gero nepriveda.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pandemijos dienoraštis: Europos degalinėse ne taip gerai, kaip atrodo (18)

Šeštadienis, kovo 21 d. Važiuoju iš Anglijos. Persikėliau iš Doverio į Dunkerque ir atvažiavau...

Kurjeris kreipėsi į Vilniaus merą: tokiu metu turime vieną prašymą (11)

Gerbiamas Mere Remigijau Šimašiau, tikrai džiaugiuosi matydamas, kokių priemonių imatės...

Dėl prekių pristatymo įsiutęs kaunietis: ir taip jau neįmanoma apsipirkti, o dabar dar atšaukė! (112)

Dėl viruso, dėl karantino , darosi sunku net apsipirkti. Ne man vienam taip, visi žinome situaciją.

Jei medis kalbėtų: mano laiškas vilniečiams ir merui (7)

Aš esu medis, Klevas, tiksliau – Paprastasis Klevas. Lotyniškas mano pavadinimas Acer Platanoides....

Grįžę iš užsienio: oro uoste mus pasitiko su kariuomene, tačiau paskui – nesusipratimai (50)

Oro uoste mus pasitinka dvi darbuotojų grupės: Lietuvos kariuomenė ir Nacionalinio visuomenės...

Top naujienos

Putinas piktdžiugiškai stebi koronaviruso siaubiamus Vakarus: antrasis frontas jau atidarytas? (79)

Europoje prasidėjo sąmyšis. Milijonai žmonių atsidūrė karantine, privatus sektorius –...

Lietuvoje patvirtintas 7-as mirties nuo koronaviruso atvejis papildyta

Šeštadienį Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas pranešė apie dar vieną mirtį.

Žmonės mirę, bet COVID-19 tyrimų rezultatų dar nėra: statistika keistis gali kardinaliai (149)

Tikėtina, kad greitu metu sužinosime apie dar mirusį asmenį, turėjusį COVID-19 virusą....

Paulius Jurkevičius. Italija, atleisk mums: pamokų nesimokėme, solidarumo – nulis (73)

Jeigu man kas nors būtų pasakęs, kad 18 dienų negersiu espreso kavos, būčiau atsakęs –...

Verygos raginimas ir karantinas – antrame plane: gryname ore – ištroškę šilumos ir saulės (27)

Nors prieš šį pavasariškai šiltą savaitgalį Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga...

Nuo koronaviruso mirė Ispanijos princesė Maria Theresia (12)

Ispanijos princesė Maria Theresia of Bourbon-Parme mirė sulaukusi 86-erių, šeštadienį pranešė...

Ūkininkai uždarinėja savo parduotuvėles – nebereikia, viską išperka internetu (19)

Ūkininkai viliasi, kad ši krizė jiems bus naudinga – sienos uždarytos, viešojo maitinimo...

Mažeikių r. meras: iš Anglijos grįžęs pilietis surengė pobūvį – turim jau tris užsikrėtimo atvejus (470)

Mažeikių rajone registruoti trys užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai. Apie tai šeštadienį...

Į Aleknos rekordą nusitaikiusiam disko metikui – koronaviruso diagnozė

Teigiamas COVID-19 testas nustatytas dar vienam garsiam sportininkui. Koronaviruso diagnozę išgirdo...

COVID-19 testas gali būti sukurtas per parą: kodėl vis dar susiduriame su diagnozavimo problemomis? (8)

Pirmąją sausio savaitę pasirodė pranešimų, kad Kinijoje nauja plaučių uždegimo forma...

|Maža didelių žinių kaina