aA
Vyskupas Motiejus Valančius, matydamas, kiek bėdos žmonėms pridaro svaigalų vartojimas, kaip jie įklimpsta į skolas, kokia nesantaika atsirandą namuose, kaip nesaikingumas kenkia žmonėms, ėmė tautą blaivinti.
Vyras pasisako už dar griežtesnius alkoholio ribojimus: tie, kurie nori laisvės nuo draudimų, tėra marionetės
© Shutterstock

Vyskupo žodis buvo svarus, taiklus – tiesiai į širdis. Pasiekta buvo tikrai gražių rezultatų. Bet sujudo sukruto amžinasis tikėjimo ir žmonių priešas, ėmė ir pasaldino visuomenės veikėjams liežuvius ir imta kalbėti: „Na, taip – svaigalai bjauru. Bet va, likeris... Ir ant stalo padėti gražu ir liežuviui malonu, ir...“

Po vieno blogo darbo ritasi kitas, o pokyčio kaip nebūta.

Rūstus dabar būtų vyskupo pamokslas. Ypač 2016 – 2019 m. Tuo laikotarpiu pastebėtas alkoholio vartojimo didėjimas. Net siekėme rekordų. Per paskutiniuosius ketverius metus pastebėta, kad alkoholio pardavimo kiekis ėmė mažėti. Tyrimų metu pastebėta, kad daugiau negu penkiasdešimt proc. kaimo gyventojų nuolat vartoja svaigalus. Daugėja asmenų vartojančių alkoholį darbe. Daugėja svaigalų vartotojų, jaunesnių kaip trisdešimties metų.

Kai nelabasis pavargsta – pasitelkia degtinę. Tada bėdų gerokai padaugėja: žmonės apserga arba susirgimai paaštrėja, padaugėja avarijų, traumų, muštynių, susižalojimų, neatsargumo dirbant sudėtingesnius darbus ir dar daugybė visokių nelaimių, kurias lydi sielvartas, ašaros, jaunų žmonių praradimas, traumos, gaisrai. Maži vaikai nori savo namų, augti su tėvais, tačiau tėvai, paskandinę protą šiame skystyje, tampa pavojingi savo vaikams.

Senstantys tėvai praranda viltį, kad ateis tokia diena, kai vaikai užaugs, atsistos ant kojų ir jiems taps lengviau. Bet, kuo ilgiau laukia, tuo bėda gilėja. Sėdi sau kone galva lubas siekiantis molio Motiejus, tiesiantis motinai ne gėlių puokštę, dėkodamas, kad užaugino, reikalaudamas ne duonos, o degtinės.

Jo pati vaikų ir galimų tėvų vardų neatsimena. Motiejus ją retkarčiais suranda bičiulių kompanijoje besilinksminant, pargabena namo ir, vaikams drebant iš siaubo, pradeda egzekuciją.

Kai žmonės praranda gebėjimą dirbti, tinkamai bendrauti su pažįstamais ir artimaisiais, nebegirdi sąžinės balso – sunku jiems bepadėti, o ir tos pagalbos priemonių ne taip jau daug turime. Ar galime tikėtis, kad kai pandemija lyg besotis slibinas vis reikalauja lėšų, o susirgimai nesiliauja, ims kas nors vykdyti programą ir statys namus priklausomybių ligoniams su gražiais bokšteliais, su vandens procedūromis ir darbo terapija, žavingoje aplinkoje?

Jau buvo žengta keletas žingsnių alkoholio prieinamumo mažinimo link. Bet atimto girtojo pelno kai kas atkakliai nenori prarasti.

Tegu gąsdina savo moteris ir vaikus, tegu kelia pavojų praeiviams ir pakeleiviams, kad tik netaptų blaivesni. Žmogus žengia ieškoti svaigalų narsiai nusiteikęs: „Štai, žiūrėkit, koks aš šaunus ir niekas manęs nepabaidys!“

O iš tiesų pirmyn keliauja marionetė tų, kuriems paranki jo būsena ir netinkamai leidžiamos lėšos.

Kai pamato šeimą pažįstantys žmonės – nustemba, kad kuri nors atžala tapo bedarbiu, benamiu ar vaikšto dvokiančiais rūbais. Nustemba, kaip tai galėję atsitikti. Kai pigiose ir populiariose pramogose visas linksminimosi turinys sukasi apie gėrimus, kai filmo veikėjas ar veikėja vis šauniai tiesia ranką prie taurės – turime sukurtą įvaizdį, kurį dar papildo reklama (dabar jau su prierašu „nealkoholinis“, – Red.).

Tuo įvaizdžiu seka jau ir dvylikamečiai, su kuriais, sunkiai apsinuodijusiais, vargsta medikai. Vaikai, kurie turi fizinių duomenų sportui ar meninei kūrybai, įgyja pasitikėjimo vienmečių draugijoje. Didesnis pavojus talentingiesiems – perdegimas dėl vaikystę žlugdančių reikalavimų.

Vidutinio fizinio išsivystymo ir gabumų vaikas turi ko pasimokyti, ką sužinoti, jaučia poreikį bendrauti. Tačiau vaikų organizacijos nepritaiko savo veiklos prie vidutinio vaiko, o jį atstumia... Ir palieka jį iki apsvaigimo garsiai muzikai, minios poveikiui ir vartojimui to, kas siūloma dideliame renginyje. Patikėkite, pieštas ar kitaip kurtas įvaizdis daug šaunesnis negu tas, kurį susikuria ir toliau nesąmoningai vysto paauglys.

Visko išmoko mokykla, bet linksmintis be svaigalų skatitnantys entuziastai kažkodėl nuleidžia rankas ir atiduoda marionetėmis versti vaikus. Buvo žengtas drąsus žingsnis, paskatinta ieškoti naujos produkcijos gamybos, bet atkaklumo neužteko. Pirmaisiais nepriklausomybės metais rinkėjus – priklausomybių aukas – papirkinėjimais viliojo įvairūs veikėjai. Nejaugi ir dabar populiarumo bei paramos siekiama, kapstantis žmogiškose ydose?

Ypač blogų rezultatų gali atnešti atsipalaidavimas pandemijos metu. Žmonėms labai sudėtingi gyvenimo laikotarpiai tai – iki trisdešimties ir po šešiasdešimties. Tokio amžiaus žmonėms reikalinga psichologinė parama.

Žmonės iki trisdešimties metų nėra įleidę šaknų, dažnai neturi šeimų, kurios reaguotų į blogus elgesio požymius, padėtų artimam žmogui įveikti depresiją. Vyresni žmonės kenčia nuo gerontofobijos, nepasitikėjimo, našlystės, blogėjančio socialinio vaidmens.

Verslų žlugimas, bedarbystė, įtampa dėl vaikų nuotolinio mokymo, bendravimo trūkumas, sumenkėjęs kaimyniškumas, gyvenimo monotonija sukuria slogią atmosferą, žmogus greitai praranda savitvardą, įsivelia į konfliktus. Netekęs įprastų atsipalaidavimo būdų jis ieško kitokio nusiraminimo.

Kaip šeimoje, taip ir valstybėje ne tas ar ta yra geri vadovai, kurie pataikaudani ydoms ieško populiarumo. Kam vaidinti kovotoją prieš smurtą, vaikų gerovės saugotoją, kai vos aukso veršiui pakrutinus blakstienas ant padėklėlio skubi dėti ir visiems dalinti svaigalus? Ar tai – ne pamišėlio pasilinksminimas, kainuojantis vaikų pagrobimą iš namų ir beprasmes mirtis?

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
2.4118

Žiūrovę po „Eurovizijos“ nustebino komentarai: nesam nei akli, nei kurti, nei abejingi

Kaip ir kasmet visą Europą suvienijantis renginys ir šiais metais neliko nepastebėtas.

Šeimos marše dalyvavusi moteris pasibaisėjo: kaip galima viešai sakyti tokius dalykus! (13)

Papasakosiu, kaip atrodo renginys, apie kurį susiformavę tiek daug skirtingų nuomonių. Deja,...

Į mokyklą vaiką norėjusi užrašyti mama: administratorės žodžiai buvo kaip šaltas dušas (3)

Noriu papasakoti apie vieną nutikimą. Konkrečios mokyklos neminėsiu, nes tikslas yra ne...

Popiežiaus kalba nusivylusi moteris – tokios veidmainystės nesitikėjo (2)

Perskaičius žiniasklaidoje šį nutikimą, švelniai tariant, likau šokiruota. Mane nuliūdino,...

Molėtai pasipuošė Velykoms – pasigrožėkite ir aplankykite

Nors gamta ir pavasaris Molėtų pakrantėse bei gatvėse bunda iš lėto, praeivių akis džiugina...

Top naujienos

Buvęs VSD vadovas: jau aišku, kad pirmąją karo fazę Rusija pralaimėjo (2)

Vladimiras Putinas gegužės 9-ąją oficialiai nepaskelbė karo Ukrainai, kaip buvo prognozuota....

Netikėtas akibrokštas propagandinėje rusų laidoje apie karą Ukrainoje: kodėl tai pateko į eterį? (8)

Žymaus Rusijos karo analitiko Michailo Chodarionoko propagandinėje rusų televizijoje išsakytą...

Žiniasklaida: Putino dukros partneris – Igoris Zelenskis (3)

Žiniasklaida sužinojo, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova sukūrė...

Penkiskart iš eilės Šaro nuliūdintas „Real“ vedlys: kvaila galvoti, kad tai mūsų asmeninė dvikova specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Septintasis šio sezono „ El Clasico “ po penkių iš eilės karčių piliulių, kurias Madrido...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius pasakė, kada pagaliau prasidės tikra vasara ir kokių orų laukti artimiausiu metu

Jau kurį laiką Lietuvą naktimis balinančios šalnos verčia dar labiau ilgėtis vasaros....

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Prie Seimo teko skubiai kviesti pareigūnus: automobiliu atvažiavęs vyras kiaušiniais apmėtė pastatą vienu pažeidimu neapsiribojo (4)

Ketvirtadienį 12.49 val. policijos pareigūnai gavo Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūno...

Liudas Dapkus. Apie ką burkuoja Minsko taikos balandis?

Ta žinia šiltą sekmadienio popietę žaibiškai pasklido po visą pasaulį. Žmones jaudina su...

Kylančios kainos smogė ir žvaigždėms: Merūnas stabdo namo statybas, Jagelavičiūtė piktinasi sofa už 23 tūkst. eurų

Kylančios kainos daugeliui kerta per kišenę, ne vienas pradėjo taupyti arba pamatė, kad taupyti...

Britų žvalgyba: Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai, jiems bus labai sunku (2)

Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai. Apie tai savo kasdienėje apžvalgoje rašo britų...