Daugumai žmonių patinka rengtis patogiais, šiltais, švelniais, prabangiais drabužiais. Dažnai tokie drabužiai pagaminti iš vilnos pluošto. Kaip žinoma, vilna yra vertinama nuo senų laikų.
Kalnai Ispanijoje
© Shutterstock nuotr.

Drabužiai pagaminti iš vilnos yra neteplūs, mažai glamžosi, o tinkamai prižiūrimi gali būti ir ilgaamžiai. Iš vilnos gaminami įvairūs drabužiai, nuo kojinių iki suknelių, todėl pasirinkimas ką ir kaip nešioti yra gana didelis. Tačiau ar susimąstome, kaip ir iš ko šie drabužiai pagaminti?

Vilnos rūšys

Vilnos rūšių yra labai įvairių. Populiariausios: avies, merino, alpakos, angoros, kašmyro, moheros vilnos. Jos pasirinkimas priklauso nuo tankio, švelnumo, šiurkštumo ar tiesiog nuo to, kokio gyvūno vilna yra. Taip pat jos pasirinkimas priklauso nuo našumo ir naudos, kadangi kiekvienos vilnos rūšies kiekis per metus yra skirtingas, jis svyruoja net keleto kilogramų skirtumu.

Avies vilna. Šios rūšies vilna yra viena iš populiariausių. Iš jos gaminami drabužiai, patalynė, užklotai. Tai švelnus ir minkštas audinys, kuris yra sveikas. odai, sulaikantis šilumą ir nepraleidžiantis šalčio. Avies vilna yra populiari visame pasaulyje, todėl jos paplitimas taip pat yra didelis. Šios rūšies vilnos kaina nėra didelė, 100 g audinio kaina yra apie 8-10 Lt. Avies vilna yra kerpama. Šis procesas gyvūnui nėra skausmingas tais atvejais, kai su gyvūnu elgiamasi atsargiai ir švelniai. Tačiau pramonėje to dažniausiai nėra. Čia avys kerpamos mechaniniu būdų, su kirpimo mašinėlėmis, kurios dažnai pažeidžia avies odą. Avys kerpamos maždaug 2-3 kartus per metus, dažniausiai gegužės, spalio ir gruodžio mėnesiais. Įdomu yra tai, kad prieš kirpimą avys negirdomos ir nešeriamos apie 13-14 valandų. 

Alpakos vilna. Šios rūšies vilna yra prabangos prekė. Paprastai ši vilnos rūšis šilumą išlaiko apie 4-6 kartų daugiau negu avies vilna. Alpakos ožkos kerpamos kartą per metus, taigi, nuo vienos ožkos gaunama apie 3kg vilnos. Nesukelia alerginių reakcijų, todėl rekomenduojama į alergiją linkusiems žmonėms. Daugiausiai šio audinio gaunama iš Pietų Amerikos. 100 g alpakos vilnos rūšies kainuoja apie 15 Lt. Alpakos yra kerpamos panašiai kaip avys: jų vilna yra nuskutama specialiomis mašinėlėmis. Procesas nėra skausmingas, jeigu su gyvūnu elgiamasi švelniai ir atsargiai.

Angoros vilna. Tai viena iš švelniausių ir ploniausių vilnos rūšių. Būtent dėl to, kad angoros vilna yra plona, dažnai ji yra maišoma su kitais audinių pluoštais, tam kad drabužis būtų tvirtesnis. Angoros triušių plauko ilgis gana didelis, jis siekia apie 6-7 cm. Nuo vieno angoros triušio per metus gaunama apie 1 kg vilnos. 100 g angoros vilnos kainuoja apie 20 Lt. Apie 90% angoros vilnos gaunama iš Kinijos, kur žiaurus elgesys su gyvūnais nėra baudžiamas, tad daugumoje fermų jų kailis yra pešamas rankomis triušiams būnant sąmoningiems. Dalis iš jų nuo skausmo miršta, likę gyvi metami atgal į narvus. Angoros triušiai yra auginami nuo dvejų iki penkerių metų, o jų kailis pešamas kas du-tris mėnesius. Nuoroda į video, kaip žiauriai elgiamasi su angoros triušiais. 

Kašmyro vilna. Viena prabangiausių vilnos rūšių. Kadangi kašmyro vilnos siūlas yra cilindro formos, todėl jis yra švelnus ir turi šilkinį blizgesį. Daugiausiai kašmyro vilnos atvežama iš Indijos ir Kinijos, o aukščiausios kokybės vilna gaunama iš Mongolijos regiono. 100 g šios vilnos rūšies kainuoja apie 20 Lt. Kašmyro ožkos yra šukuojamos arba nupešamos pirštais. Jų kailis nušukuojamas nuo gyvūno papilvės, čia auga švelnūs ir lengvi pūkeliai. Šios ožkos šukuojamos kartą per metus, po žiemos, kai baigiasi šalčiai. Procesas nėra skausmingas. Iššukavus vieną ožką iš jos gaunama apie apie 200 g, tačiau gamybai tinka tik apie 100 g iššukuoto audinio.Vilnos gavimas iš ožkų yra vienas švelniausių vilnos gavimo būdų.

Moheros vilna. Moheros vilna pasižymi švelnumu, minkštumu ir tvirtumu. Todėl šios rūšies vilnos drabužiuose ir kituose produktuose galima rasti gana didelį kiekį. Vis dėl to, šios rūšies vilna yra maišoma su kitais audiniais, kadangi šio audinio siūlai atsiskiria vienas nuo kito. Dažniausiai mohera maišoma su šilku, tuomet produkto audinys yra natūralus, švelnus ir tvirtas. Daugiausiai šios vilnos rūšies atvežama iš Pietų Europos, Pietų Afrikos ir Australijos. 100 g moheros vilnos kainuoja apie 30 Lt. Ši vilna gaunama šukuojant ožkas. Procesas nėra skausmingas, kai su gyvūnu elgiamasi atsargiai. Šukuojama specialiomis šukomis, kurios surenka audinio pluoštą, arba pešama pirštais. Ožkos šukuojamos po žiemos, kuomet šalčiams praėjus gyvūnui šiltoji kailio dalis nebereikalinga. Brangiausia ir geriausia vilna yra gaunama nuo pirmo vaikelio kirpimo, tuomet ji būna švelniausia ir ploniausia.

Kuo merinai naudingesni vilnos pramonei nei kiti? 

Daugiausiai šios vilnos atkeliauja iš Australijos ir Naujosios Zelandijos. Merinosų vilna yra ypatingai plona, apie 7 kartus plonesnė už kitas vilnos rūšis, todėl daugiausiai naudojama apatinių drabužių gamyboje. Taip pat merinosų vilna yra viena iš švelniausių, kadangi jos tankis yra mažesnis negu kitų vilnos rūšių. Šios vilnos kaina svyruoja tarp 20-30 Lt už 100 g.
Merino avinai yra pelningiausi pagal vilnos kiekio gavimą. Per metus iš jų gaunama iki 17 kg vilnos. Šios rūšies avinai skutami vien tam, kad galėtume šiltai apsirengti ir apsikloti, kai tuo tarpu merinai šąla nuskusti iki pat odos. Yra faktų, kaip šios rūšies avinai nuskutami taip stipriai, jog jų odoje lieka grioveliai, tam kad iš gilesnių griovelių išaugtų ilgesnis ir tankesnis kailis. Tokiu būdu, kai gyvūnas nuskutamas iki kraujo, padidėja tikimybė, kad jis užsikrės ir susirgs infekcine liga, kuri sukelia gyvūno mirtį. Kitaip tariant, nuskustas gyvūnas gali mirti.

Kaip įsitikinti, ar vilna tikrai 100% vilna? Padeginus vilnonį siūlą ar audinį atvira liepsna, vilna ne užsidega, o iš lėto anglėja, kaip svylanti mediena. Aukštos kokybės vilnos gaminiai yra pažymėti „Woolmark“ ženklu.

Pramoninė nauda lygi gyvūnų kančiai

Tokiose pramonės šakose, kuriose naudojami gyvūnai tam, kad pasiekti didelį pelną, gyvūnai stipriai nukenčia. Čia jų teisės ir laisvės dažnai nepaisomos. Dauguma mano, kad avis reikia kirpti, nes per didelis vilnos kiekis ant jų kūno yra didelė našta pačiam gyvūnui. Taip pat manoma, kad be žmogaus įsikišimo šie gyvūnai neišgyventų, t.y. žmonės privalo nuskusti avis, kad joms būtų lengviau ir patogiau išgyventi. Tai yra mitas. Kiekvienas gyvūnas turi turėti kailio ant savo kūno. To būtinai reikia tam, kad gyvūnas galėtų prisitaikyti prie temperatūros pokyčių ir išorinių aplinkos veiksnių.

Kur dingsta humaniškumas

Dauguma žmonių mano, kad avys, ožkos, angoros triušiai ir visi kiti gyvūnai, iš kurių gaunama vilna, yra švelniai ir atsargiai nukerpami, stengiantis jų nesužeisti. Tai nėra visiška tiesa. Pramonėje į gyvūnų gerovę atsižvelgiama labai mažai. Ką tik gimę avinėliai vos kelių savaičių pradedami kirpti. Patinėliai kastruojami be anestetikų. Pramoniniai fabrikai, kuriuose apdorojamas šių gyvūnų kailis, neatsižvelgia į gyvūnų skausmą. Internete randama video, kuriuose galima pamatyti, kaip žiauriai apdorojami gyvūnai pramoninei naudai, pelnui gauti. Žiauru yra tai, kad gyvūnai ne tik kankinami pramoninei naudai, bet taip pat auginami siaubingomis sąlygomis. Vienoje patalpoje auginami šimtai ar net tūkstančiai gyvūnų. Jie neturi erdvės laisvai judėti. Tokios judėjimo spragos sukelia kitas gyvūnų ligas, tokias kaip sąnarių ar kaulų suaugimas.


Faktai:

• Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje mėgstamiausia sporto šaka – avių kirpimas.
• Merinosai – tikri vilnos čempionai. Iš vieno avino per metus gaunama iki 17 kg vilnos pluošto, iš kurio gaunama apie 8000 km siūlo!
• Kitos avių veislės per metus gali atauginti ne daugiau nei 6-7 kg vilnos.


VšĮ "Gyvūnų gerovės iniciatyvos" siekia supažindinti žmones su informacija apie gyvūnų panaudojimą pramonės srityje ir padėti jiems apsispręsti priimant sprendimus dėl vilnos bei kitų gaminių naudojimo. Nepamirškime, kad gyvūnų gerovė yra kiekvieno iš mūsų valioje.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Reformacija ir lietuviškos raštijos pradininkai: jų darbai yra neatsiejama lietuvių kultūros dalis (2)

Artėja 500-ųjų reformacijos metinių sukakties diena – spalio 31-oji. Šią dieną Martynas...

Užfiksavo net du pažeidimus pavojingame kelyje: ir kaip jie nepasimoko iš įvykusių nelaimių? (98)

DELFI skaitytojas siaurame kelio ruože užfiksavo dvi pavojingas situacijas, kai labai skubantys kiti...

Bibliotekos ir pataisos namų partnerystė: nuteistosios skatinamos perskaityti šimtą knygų (3)

Šiuolaikinėje visuomenėje vienas iš esminių modernios, besimokančios organizacijos bruožų –...

Numatomas naujas Lietuvos pašto mokestis papiktino klientę: jau ir už tai ims pinigus? (70)

DELFI skaitytoją labai papiktino numatomas naujas Lietuvos pašto mokestis – už sąskaitos...

Neįgaliojo vežimėliu į televizijos bokštą: išvyka baigėsi vos prasidėjusi (17)

Prieš tris savaites į neįgaliojo vežimėlį atsisėdęs vaikščioti galintis vaikinas važiavo...

Top naujienos

Siūlę pirkusiems butą skraidyti sraigtasparniu turi bėdą: kitas kvartalas apsemtas (64)

Žmonės, pirkę namus naujai statomame namų kvartale „Šaulio slėnis“ Bajorų gyvenvietetėje...

Molėtų ligoninės vadovą papiktino ministro požiūris: mums skyrė mažiau laiko nei Minedui (54)

Mažosios rajonų ligoninės ne tik nesulaukia Sveikatos apsaugos ministerijos dėmesio, bet ir...

„Lietuvos geležinkeliai“ skųs Briuselio skirtą beveik 28 mln. eurų baudą papildyta (135)

„ Lietuvos geležinkeliai “ skųs Europos Komisijos skirtą beveik 28 mln. eurų baudą už 2008...

Žemės ūkio viceministras rėžė: Lietuvoje gaminami dvigubos kokybės produktai (20)

Žemės ūkio ministerija , kurios nurodymu buvo tirta Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos (ES)...

V. Landsbergis: jei būtų kitokia dvasia, jau eitume į Astravą (315)

Dabar laukiame likimo, vaizduodami, kad viskas gerai, bet, jei vyrautų kitokia dvasia, jau eitume į...

Rytiniame danguje – itin keistos spalvos saulė: ką tai reiškia (90)

Trečiadienio rytą į DELFI redakciją kreipėsi keli skaitytojai, atkreipdami dėmesį į saulė s...

Į ką atkreipti dėmesį ruošiant vasarnamį žiemai

Vėstantys orai ir kalendoriaus rodoma data aiškiai primena, kad pats metas suskubti ir tinkamai...

Šiaurės Korėja kelia iš užmaršties „prasčiausią statinį žmonijos istorijoje“ (2)

Palydovinės nuotraukos, kuriose matyti keli statybiniai sunkvežimiai, ir turistų fotografijos,...

Kada delsti pavojinga: ignoravo problemą, kol iškrito ratas (2)

Cypimas, ūžimas, traškėjimas ir kitokie pašaliniai garsai, girdimi važiuojant automobiliu ,...

Verslininkas po kelionės Afrikoje: nerimavau, kad būsiu iškeptas ant laužo (10)

Grįžęs iš beveik mėnesį trukusios kelionės po Pietų Afrikos Respubliką 21-erių metų...